Чотирихлористий вуглець

Чотирихлористий вуглець - безбарвна летка рідина густиною 1,59г/см3Коефіцієнт розчинення пари у воді становить 1,04 за темперарури плюс 20 °С і 0,73 за температури плюс 30 °С. У разі контакту з полум'ям або розжареними предметами розкладається з утворенням фосгену.

Індивідуальні засоби захисту: фільтрувальний протигаз типу А або шлан­гові протигази типів ПШ-1 і ПШ-2, гумові рукавиці, нарукавники і фартухи з поліхлорвініловим покриттям.

Енергетичні мастила

Основні енергетичні мастила - турбінні та трансформаторні - це продукти переробки нафти. Для поліпшення експлуатаційних властивостей мастил вико­ристовують присадки, у тому числі фенольного типу (топанол).

У разі тривалого контакту з мастилом, а також під час проведення роботи з присадками, залежно від індивідуальної сприйнятливості шкіри, можуть вини­кати дерматити і навіть екземи.

Засоби захисту: захисні креми для рук, рукавиці з мастилостійких матеріалів.

Синтетичні вогнетривкі турбінні мастила ("Іввіоль-3", ОМТІ) токсичні. Вони викликають отруєння головним чином у разі попадання у шлунково-кишковий тракт.

Індивідуальні засоби захисту: фартухи, нарукавники, головні убори з текс­товінітовим покриттям, гумові рукавиці на основі натурального каучуку або квалітексу, гумові чоботи, фільтрувальний протигаз типу БКФ; під час прове­дення робіт у хімічній лабораторії - гумові рукавиці на основі натурального ка­учуку або квалітексу.

Бензол

Бензол - безбарвна, летка, вогненебезпечна рідина з характерним запахом.

Його відносна молекулярна маса - 78,12, густина - 0,879 г/см (за темпе­ратури плюс 15 °С); випаровується бензол за кімнатної температури, пара його у 2,69 раза важча за повітря. Концентрація пари бензолу у повітрі від 1,5 до 8 % від об'єму вибухонебезпечна.

Бензол потрапляє в організм через органи дихання і крізь шкіру. Бензол -це отруйна речовина, що впливає понад усе на центральну нервову систему. У разі багаторазової дії бензолу навіть низьких концентрацій можуть розвиватись хронічні захворювання.

Індивідуальні засоби захисту: захисні креми і пасти, фільтрувальний про­тигаз типу А, фартух з прогумованої тканини, гумові чоботи і гумові рукавиці.

Лакофарбні матеріали

Застосовуються на енергопідприємствах такі лакофарбні матеріали, як ла­ки ПХВ, лак-етиноль, емаль ВЛ-515, епоксидні смоли та ін., а також різномані­тні розчинники до них (Р-4, Р-60, етилцелюлоза тощо), що містять речовини з токсичними властивостями.

Під час роботи з такими речовинами можуть виникати різні захворювання шкіри, а під час роботи з епоксидними смолами - також і захворювання нерво­вої системи і печінки.

Індивідуальні засоби захисту: шланговий протигаз або респіратор, захис­ний костюм, рукавиці. Для захисту шкіри рук слід використовувати захисні па­сти ІЕР-1 ФС 42-1402-80 і ХІОТ-6 ФС 42-1532-80 і захисний засіб для рук "Не­видимка" такого складу, %:

паста шг-І Фи 42-1402-80:

 

мило рідке спеціальне .............

12

гліцерин технічний ..................

10

каолін .......................................

40

вода ...........................................

38

Допуски у відношенні води і глини залежать від вологостійкості глини

 Паста ХІОТ-6 ФС 42-1532-80:

 

желатин харчовий або фотожелатин ..........

2,5

крохмаль пшеничний або картопляний .....

5,6

гліцерин медичний ....................

7,2

рідина Бурова .............

20

вода ..................

64,8

 

Захисний засіб для рук "Невидимка":

 

 казеїн ........

14

аміак водний технічний ...........

0,6

гліцерин дистильований ......

14

спирт етиловий технічний ......

41

ефір діетиловий

0,2

еозин Н ......................

0,4

запашник "ОАЛ-1"

0,2

дистильована вода або конденсат пари

29,6

 Перед початком проведення роботи 5 - 10 г пасти або крему наносять на шкіру рук і розтирають до отримання тонкого шару. Після закінчення роботи пасту або крем змивають водою з милом.