Не дозволяється розгонка зазорів ударами в накладку.

 1. Витягувати костилі необхідно лапчатим ломом.

У разі потреби слід застосовувати надсмикувач колійних костилів.

 1. Під час перешивання колії рейкову нитку слід зсувати стяжним приладом або гострим ломом, заглибленим у баласт.

Не дозволяється користуватися забитими в шпалу костилями як упором.

Не дозволяється знаходитись ближче 2 м від місця виконання роботи із застосуванням костильного молотка.

 1. Витягувати старі, затягувати нові шпали і перевідні бруси слід тільки шпальними кліщами.
  1. Замінювати поодинокі залізобетонні шпали необхідно групою в складі не менше 6 чол. під керівництвом бригадира колії.

Шпали перед заміною розвозять, розкладають, а після заміни забирають рейковим або автомобільним транспортом, обладнаним вантажопідіймальними кранами або підіймальними пристосуваннями.

Витягувати та затягувати шпали слід по металевому листу за допомогою троса або вірьовки, що охоплює шпалу петлею.

 1. Під час укладання та зняття регулювальних прокладок для відкручування та закручування клемних і закладних болтів застосовуються тільки типові торцеві гайкові ключі та справні гідравлічні домкрати.

Укладати монтажні та регулювальні прокладки слід спеціальними пристосуваннями типу кліщів або іншим інструментом.

Не дозволяється укладати та поправляти прокладки руками.

 1. Під час установлення та зняття протиугонів слід застосовувати костильний молоток.

Не дозволяється при цьому стояти напроти протиугона.

 1. Вимоги безпеки під час виконання робіт на колії з пружним клемним скріпленням
  1. Інструменти повинні бути інвентарними і завжди справними.

Клемні ключі повинні бути завдовжки 1200 мм (що забезпечує нормальні та безпечні умови монтажу та демонтажу пружних клем) і мати клеймо.

 1. Під час зняття ізолювальних вкладишів слід застосовувати скребки.
  1. Очищати отвори анкера від бетону необхідно тільки бородком або металевим прутком відповідного розміру.
   1. Під час зсуву або укладання рейкової пліті працівникам слід стояти тільки з боку, протилежного напрямку зсуву рейки.

Заводити рейкову пліть на шпалу монтерам колії слід за допомогою ломів.

Не дозволяється заведення рейкової пліті ломами за головку анкера.

 1. Замінювати поодинокі залізобетонні шпали необхідно відповідно до вимог підпункту 2.6.11 цих Правил.

Під час виконання цієї роботи шпала охоплюється петлею ближче до середини з метою запобігання зісковзуванню троса.

 1. Замінювати поодинокі пружні клеми дозволяється одним монтером колії.
  1. Слід дотримуватись заходів безпеки під час монтажу та демонтажу пружних клем, передбачених нормативно-технічними документами.
   1. Не дозволяється під час монтажу та демонтажу пружних клем застосування ломів, підручних інструментів та інших пристосувань.
   2. Не дозволяється під час заміни прокладок, пружних клем та ізолювальних вкладишів застосовувати замість монтажного ключа ломи, підручні інструменти та інші пристосування.
  2. Вимоги безпеки під час виконання робіт на електрифікованих

лініях

 1. Колійні роботи на електрифікованих лініях виконуються відповідно до вимог розділу 7 Правил безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 31.05.2000 № 120, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2000 за № 340/4561 (далі - НПАОП 60.1-1.48-00), та Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 № 209 (далі - Правила охорони електричних мереж).
  1. Усі роботи на електрифікованих дільницях керівник зобов’язаний організувати так, щоб унеможливити наближення працівників і застосовуваних ними пристосувань на відстань менше 2 м до неогороджених проводів або частин контактної мережі, повітряних ліній, що перебувають під напругою.
   1. Працівники стають до роботи з дозволу керівника робіт після одержання ним письмового дозволу від відповідального працівника району контактної мережі, спеціально призначеного для обслуговування цих робіт.
   2. Зняття напруги та заземлення контактної мережі та повітряних ліній здійснюються відповідно до вимог НПАОП 60.1-1.48-00.
   3. Нагляд за виконанням працівниками колійного господарства вимог електробезпеки здійснюється спеціально призначеним відповідальним працівником району контактної мережі чи району електричних мереж.

Його вимоги з питань електробезпеки є обов’язковими для виконання керівником колійних робіт.

 1. Не дозволяється наближатися до неогороджених проводів чи частин контактної мережі, що перебувають під напругою, на відстань менше 2 м, а також доторкатися до струмовідних частин устаткування чи рухомого складу.
  1. Не дозволяється у разі виявлення обриву проводів контактної мережі або повітряних ліній електропередач доторкатися до них.

Місця обриву необхідно огородити та невідкладно повідомити енергодиспетчера або начальника району контактної мережі.

 1. Після закінчення роботи керівник робітзобов’язаний проконтролювати, чи всі люди відведені від частин контактної мережі на відстань більше 2 метрів, після чого відзначити час закінчення роботи на копії письмового дозволу, що міститься у відповідального працівника району контактної мережі.

Після зняття заземлювальних штанг контактна мережа вважається під напругою і наближатися до неї не дозволяється.

 1. Вимоги безпеки під час очищення від снігу колій та стрілочних переводів
  1. Очищення колій та стрілочних переводів від снігу виконується відповідно до вимог чинного законодавства.
   1. Керівником робіт з очищення від снігу колій і стрілочних переводів призначається майстер шляховий або бригадир колії, або досвідчені монтери дистанції колії (що мають кваліфікацію не нижче ІІІ-го розряду та знають умови роботи в конкретному районі станції).
   2. Керівникам, що призначені з монтерів колії, слід пройти спеціальне навчання з керівництва групами працівників, які залучаються до робіт у конкретних районах станції.

Від безпосереднього виконання роботи керівник групи звільняється.

 1. Для очищення від снігу колій і стрілочних переводів за керівником закріплюється група працівників: на одноколійних дільницях і станційних коліях не більше 15 чол., на двоколійних дільницях не більше 20 чол. і на стрілочних переводах не більше 6 чол.
  1. На роздільних пунктах, де немає постійної маневрової роботи, дозволяється у світлий час доби виконувати роботи на стрілочних переводах одному монтерові колії не нижче ІІІ-го розряду.

Перелік таких роздільних пунктів визначається начальником служби колії за узгодженням з начальником дирекції залізничних перевезень.

 1. Монтери колії, що вперше працюють узимку, проходять навчання особливостям роботи в зимових умовах і закріплюються наказом по підприємству за досвідченими монтерами колії.
  1. Робота з очищення централізованих стрілочних переводів виконується відповідно до вимог Типової інструкції з безпечного ведення робіт при утриманні централізованих стрілочних переводів, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці України від 25.12.96 № 229, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.04.97 за № 111/1915 (НПАОП 63.21-5.01-96).
   1. Збір працівників, що залучаються до снігоборотьби, має відбуватися в пунктах, прохід до яких не зв'язаний з переходом станційних колій. На великих вузлах і станціях, де немає можливості визначити такі пункти, працівники до місця збору повинні проходити групами під керівництвом керівника з дотриманням вимог підпункту 2.2.2 цих Правил.
   2. Проходити до місця очищення колії від снігу на перегоні і повертатися необхідно збоку від колії або по узбіччю.

В умовах снігових заметів, коли прохід осторонь від колії та узбіччям неможливий, допускається прохід колією з дотриманням вимог підпункту 2.2.5 цих Правил.

 1. Під час очищення колій від снігу вручну траншеями або в разі оброблення снігових укосів після очищення снігоочисниками в укосах мають бути зроблені ніші на відстані 20-25 м одна від одної з розташуванням їх у шаховому порядку для розміщення в них працівників під час пропуску поїздів.

Розміри ніші визначаються в кожному окремому випадку кількістю працівників, але повинні бути завглибшки не менше 0,75 м і завширшки 2 м.

 1. Під час очищення колій від снігу у виїмках слід вживати заходів, необхідних для запобігання сніговому обвалу.
  1. Під час очищення станційних колій і стрілочних переводів сніг необхідно складати у вали, у яких повинні бути зроблені розриви (завширшки по 1 м не рідше ніж через 9 м), або в купи з такими самими розривами для безпечної роботи і проходу.
   1. Очищення та прибирання колій гірок, підгірок і стрілочних переводів від снігу дозволяється виконувати лише за умови відсутності подавання вагонів на колії і стрілочні переводи, що очищаються.
   2. Ручне (шлангове) обдування стрілочних переводів стисненим повітрям виконується групою з двох монтерів колії.

Один з них здійснює очищення стрілки, а другий - перебуває біля крана повітророзбірної колонки, готовий у будь-який момент припинити подачу стисненого повітря і повідомити працівника про наближення рухомого складу.

 1. Не дозволяється під час виконання шлангового очищення стрілок розміщувати шланг на рейках сусідніх колій чи на стрілочних переводах.

У разі перетинання кількох колій шланг слід прокладати під рейками в шпальному ящику, очищеному від снігу і баласту.

 1. Роз’єднувальний кран пневмоочищення дозволяється відкривати лише тоді, коли шланг повністю розправлений і наконечник працівник тримає у руках.

Кінцеві голівки шланга і колонки мають бути щільно з’єднані.

 1. Не дозволяється проводити ремонт електропневматичних клапанів, шлангів, наконечників тощо, якщо вони перебувають під тиском.
  1. Прохід робітників від однієї стрілки до іншої з підключеним до повітряної магістралі шлангом дозволяється лише при закритому крані і за відсутності повітря у шлангу.
   1. Не дозволяється виконувати роботи на стрілочному переводі, обладнаному пристроями електрообігрівання, при ввімкнених обігрівачах.

До виконання робіт з очищення стрілочних переводів керівник робіт має перевести пристрої електрообігрівання в режим місцевого управління і вимкнути.

Умикання та вимикання обігріву відповідної групи стрілок можуть здійснюватися дистанційно черговим по станції або безпосередньо на місці з шафи управління керівником робіт або іншими працівниками відповідно до інструкції, що діє на станції.

 1. Заміна електрообігрівальних елементів повинна здійснюватись лише з вимкненим електроживленням відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.21-98.
  1. У складі снігоприбирального поїзда повинен бути пасажирський вагон для розміщення працівників під час руху.
   1. У періоди сильних морозів на місці робіт з очищення колії і стрілочних переводів від снігу мають залучатись медичні працівники для проведення профілактики обморожень та надання невідкладної допомоги у разі обморожень.

У разі сильних морозів для відпочинку та відігрівання працівників слід встановлювати перерви в роботі.

 1. Для кожної станції, обладнаної електричною централізацією стрілочних переводів, повинна бути розроблена, погоджена з начальником станції, сектором охорони праці дирекції залізничних перевезень та затверджена начальником дирекції залізничних перевезень інструкція з організації робіт і забезпечення заходів безпеки під час очищення стрілочних переводів, у якій встановлюються:

порядок оповіщення працівників, які виконують роботу з очищення централізованих стрілочних переводів, про прийняття, відправлення поїздів та виконання маневрів;

порядок оповіщення локомотивних і складацьких бригад про місця, де виконуються роботи з очищення стрілочних переводів;

умови роботи, під час виконання яких бригадир колії і старший групи звільняються від безпосереднього виконання роботи та ведуть спостереження за рухом рухомого складу з метою забезпечення безпеки працівників.

 1. Під час організації робіт з очищення від снігу колій та стрілочних переводів на великих залізничних вузлах і станціях структурні підрозділи та підприємства залізниць вживають заходи безпеки:

структурні підрозділи та підприємства закріплюються за районом станції наказом дирекції залізничних перевезень;

навчання працівників, які залучаються до снігоборотьби, і допуск їх до роботи, а також навчання сигналістів та керівників груп у дистанції колії необхідно проводити відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12-05;

керувати групою працівників з очищення колій та стрілочних переводів від снігу дозволяється досвідченим працівникам структурного підрозділу (за посадою не нижче майстра), які пройшли навчання та перевірку знань в дистанції колії.

Вони призначаються наказом керівника структурного підрозділу і відповідають за безпеку підпорядкованих їм працівників.

 1. Порядок залучення підприємств та структурних підрозділів 2 і 3 черги до очищення від снігу колій та стрілочних переводів та заходи безпеки мають бути визначені в наказі начальника дирекції залізничних перевезень і в оперативному плані снігоборотьби, затвердженому начальником залізниці.
 2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ

ЗВАРЮВАЛЬНО-НАПЛАВЛЮВАЛЬНИХ РОБІТ

 1. Загальні вимоги
  1. Зварювально-наплавлювальні роботи повинні здійснюватися відповідно до вимог „ССБТ. Работы электросварочные. Требования безопасности” (ГОСТ 12.3.003-86), Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 06.10.97 № 257, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.01.98 за № 11/2451, зі змінами (далі - НПАОП 40.1-1.01-97), НПАОП 40.1-1.21-98, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за № 1410/10009 (далі - НАПБ-А.01.001-2004).
   1. До газозварювальних, електрозварювальних та інших вогневих робіт допускаються працівники не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчання відповідно до вимог Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 19.04.96 № 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.05.96 за № 262/1287 (далі - НПАОП 0.00-1.16-96), НАПБ Б.02.005-2003, Переліку посад, при призначенні на які особи зобов’язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки, та порядок їх організації, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 29.09.2003 № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.12.2003 за № 1147/8468 (далі - НАПБ Б.02.006-2003), і мають відповідне посвідчення.
   2. Електрозварники повинні мати не нижче ІІ групи з електробезпеки. Електрозварники, яким надано право самостійного підключення зварювального обладнання до електромереж, повинні мати не нижче ІІІ групи з електробезпеки.
   3. Керівник робіт та працівник, який відповідає за пожежну безпеку приміщення чи території, повинні забезпечити перевірку місця виконання тимчасових вогневих робіт протягом двох годин після їх закінчення.
   4. Тимчасові зварювальні та інші вогневі роботи у виробничих приміщеннях, спорудах і на території необхідно виконувати за нарядом-допуском.
   5. Не дозволяється проведення зварювальних робіт на коліях перегонів і станцій під час туману, дощу, снігопаду, а також у темний час доби без спеціального освітлення.
   6. Не дозволяється виконувати зварювальні роботи поблизу легкозаймистих та вогненебезпечних матеріалів, у тому числі поблизу свіжопофарбованих місць ближче 5 м.
   7. Не дозволяється зберігати в місцях, де виконуються зварювальні роботи, гас, бензин та інші легкозаймисті матеріали.
   8. Не дозволяється ремонт та очищення зварювальних машин та іншого обладнання, що знаходиться під напругою.
   9. Не дозволяється застосовувати саморобні електродоутримувачі та електродоутримувачі з порушеною ізоляцією рукоятки.
   10. Огляд та очистку зварювальної установки та її пускової апаратури необхідно проводити не рідше 1 разу на місяць.
  2. Вимоги безпеки під час газозварювальних робіт
   1. Устаткування, що працює з газоподібним киснем, повинне відповідати вимогам безпеки та нормативно-технічним документам заводу- виробника.
   2. Рукава з киснем повинні бути розташовані від електропроводів електрозварювальних машин на відстані не менше 0,5 м, а рукава з ацетиленом і іншими горючими газами - не менше 1 м.
   3. Не дозволяється газозварнику під час газозварювальних робіт пересуватися із запаленим пальником за межі робочого місця, а також ремонтувати пальник та іншу апаратуру.
   4. Експлуатація балонів повинна здійснюватись відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 01.10.97 № 254, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.05.98 за № 318/2758 (НПАОП 0.00-1.20-98).
   5. Під час транспортування наповнених газом балонів їх слід укладати вентилями в один бік та перевозити в горизонтальному положенні на ресорному транспорті або на автокарах з обов’язковим застосуванням прокладок між балонами, які оберігають балони від ударів один об одного.