• При проведенні больових процедур обов'язкове застосування знеболюючих препаратів.

Забороняється:

• розведення тварин з виявленими генетичними змінами, що спричиняють їм страждання;

• розведення тварин зі спадково закріпленою агресивністю;

• примушування до нападу одних тварин на інших, крім випадків використання собак мисливських порід, інших ловчих звірів та птахів для полювання;

• проведення генетичних змін на тваринах;

• застосування до тварин фармакологічних та механічних засобів допінгу;

• інші дії чи бездіяльність, що суперечать принципам захисту тварин від жорстокого поводження.

При поводженні з домашньою твариною особа, яка її утримує, зобов'язана:

• дбати про домашню тварину, забезпечити їй достатню кількість їжі та постійний доступ до води;

• надавати можливість домашній тварині здійснювати необхідні рухи, контактувати з собі подібними;

• забезпечити наявність намордника, повідка, що необхідні для здійснення вигулу домашньої тварини поза місцем її постійного утримання;

• забезпечити наявність на домашній тварині нашийника з ідентифікуючими позначками;

• забезпечувати своєчасне надання домашній тварині ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення тощо);

• негайно повідомляти медичну або ветеринарну установу про випадки заподіяння домашньою твариною ушкоджень здоров'ю людині або іншим тваринам;

• негайно доставляти домашню тварину, яка вчинила дії, передбачені абзацом сьомим цієї статті, у ветеринарну установу для огляду;

• запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин.

В цьому розділі також необхідно зазначити механізм реєстрації та ідентифікації домашніх тварин органами місцевого самоврядування.

Цим розділом встановлюються обмеження щодо утримання в населеному пункті потенційно небезпечних собак, та собак, що визнані небезпечними.

3.7. Вигул домашніх тварин

В цьому розділі зазначаються визначені органами місцевого самоврядування місця для вигулу домашніх тварин, а також відображається механізм збирання, перевезення та подальшої переробки, утилізації або захоронення екскрементів домашніх тварин.

Органам місцевого самоврядування доцільно створити майданчики або зони для вигулу домашніх тварин, насамперед для вигулу собак, огородити їх та встановити інформаційні таблички для маршрутного орієнтування.

Необхідно заборонити викидати екстременти домашніх тварин в контейнери для збору побутових відходів чи захоронювати їх у не відведених для цього місцях.

Для цього потрібно створити мережу контейнерів для збирання екскрементів домашніх тварин, графіки їх перевезення для подальшої переробки, утилізації або захоронення.

В Правилах необхідно встановити вимогу до власників домашніх тварин щодо вигулу домашніх тварин з обов'язковим прибиранням екскрементів після них.

3.8. Вилов та тимчасова ізоляція домашніх тварин

Вилов безпритульних (загублених, покинутих, залишених без опіки і бродячих) тварин проводиться з метою:

• повернення їх власникам;

• регулювання їх чисельності відповідно до вимог Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Забороняється використовувати методи вилову, технічні пристрої і препарати, що травмують тварин або небезпечні для їх життя і здоров'я.

У разі виникнення або загрози виникнення епізоотій і в інших небезпечних ситуаціях заходи, необхідні для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку, регулюються в порядку, що встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.

Тимчасовій ізоляції підлягають собаки, коти та інші домашні тварини в разі, якщо на це є відповідне рішення органів санітарно-епідеміологічної служби та ветеринарної медицини, а також ті, що завдали тілесних ушкоджень людині або іншій домашній тварині.

Тимчасова ізоляція домашніх тварин може проводитись у примусовому порядку, якщо домашня тварина є небезпечною для оточуючих.

Тимчасово ізольовані домашні тварини протягом семи днів з дня їх вилову повинні бути обстежені і після висновків державної установи ветеринарної медицини про стан здоров'я тварин повертаються власникам (після сплати витрат на обстеження і утримання), а в разі виявлення обставин, що можуть загрожувати життю та здоров'ю оточуючих, передаються спеціалізованим організаціям для подальшого лікування чи умертвіння.

Для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції собак, котів та інших домашніх тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах, про що зазначається в Правилах.

Вилов собак, котів та інших домашніх тварин окремими громадянами забороняється, крім випадків, коли ці тварини є небезпечними для оточуючих та проявляють агресивність, створюючи загрозу безпеці людей.

Вилов собак, котів та інших домашніх тварин, як правило, проводиться за відсутності сторонніх осіб із 5-ї до 7-ї години або після 20-ї години (влітку - після 22-ї години).

Виловлені безпритульні домашні тварини протягом семи днів з дня їх вилову обов'язково утримуються на карантинних майданчиках служби або підприємства, що здійснює вилов, і можуть бути повернуті власникам із дозволу ветеринарної установи після пред'явлення реєстраційного посвідчення та оплати вартості витрат на вилов і утримання.

Виловлені бродячі домашні тварини протягом п'яти днів з дня їх вилову утримуються на карантинних майданчиках служби або підприємства, що здійснює вилов, і можуть бути передані спеціалізованим організаціям за їх бажанням для передачі їх у спеціалізовані притулки.

Якщо протягом двох місяців з моменту заявлення про затримання безпритульної тварини не буде виявлено її власника або він не заявить про своє право на неї, право власності на цю тварину переходить до особи, у якої вона була на утриманні та в користуванні.

У разі відмови особи, у якої безпритульна тварина була на утриманні та в користуванні, від набуття права власності на неї ця тварина переходить у власність територіальної громади, на території якої її було виявлено.

Повернені власникам тварини підлягають щепленню проти сказу.

Власники зобов'язані протягом тридцяти днів утримувати таких тварин в ізольованому приміщенні і за вказівкою ветеринарної установи доставляти їх для огляду.

3.9. Функціонування притулків безпритульних тварин

Притулки для тварин можуть створюватися органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадськими і благодійними організаціями та фізичними особами.

Притулки для тварин проводять свою діяльність за рахунок коштів їх власників, а також будь-яких інших не заборонених законом джерел.

Місцеві бюджети можуть передбачати кошти на створення притулків для тварин та відшкодування витрат притулкам по утриманню тварин незалежно від форм власності.

В Правилах зазначаються місцезнаходження притулків для безпритульних тварин та порядок приймання таких тварин та поводження з ними.

Притулок для тварин функціонує відповідно до Положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади з питань ветеринарної медицини.

3.10. Умертвіння тварин

Умертвіння тварин допускається:

• для одержання господарсько корисної продукції;

• для припинення страждань тварин, якщо вони не можуть бути припинені в інший спосіб;

• за необхідності умертвіння новонародженого приплоду тварин;

• при регулюванні чисельності домашніх тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, у разі неможливості застосування методів біостерилізації або біологічно обґрунтованих методів;

• за необхідності умертвіння окремих тварин, які хворі на сказ чи на інше особливо небезпечне захворювання або є носіями особливо небезпечного захворювання;

• за необхідності оборони від нападу тварини, якщо життя або здоров'я людей знаходиться в небезпеці.

При умертвінні домашніх тварин мають дотримуватися такі вимоги:

• умертвіння проводиться методами, що виключають передсмертні страждання тварин;

• приміщення, де проводиться умертвіння, повинно бути відокремлене від приміщення, де утримуються інші тварини;

• забороняється застосовувати негуманні методи умертвіння тварин, що призводять до загибелі від задушшя, електричного струму, больових ін'єкцій, отруєння, курареподібних препаратів, перегріву та інші больові методи;

• переробка тварин дозволяється тільки після їх умертвіння;

• умертвіння тварин, що страждають, проводиться негайно, якщо їх страждання неможливо припинити іншим чином.

3.11. Поховання, переробка або утилізація померлих тварин

В цьому розділі зазначається порядок поховання померлих домашніх тварин, у тому числі шляхом кремації.

Поховання померлих домашніх тварин, у тому числі шляхом кремації, здійснюється за рахунок їх власників на місцях поховання, відведених органами місцевого самоврядування у встановленому законодавстві порядку, з дотриманням санітарно-епідеміологічного та екологічного законодавства.

За згодою власника та за його рахунок можлива переробка або утилізація померлих домашніх тварин з дотриманням санітарно-епідеміологічного та екологічного законодавства. Переробка або утилізація померлих безпритульних тварин здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.

Необхідно заборонити викидати трупи домашніх тварин в контейнери для збору побутових відходів чи захоронювати їх у не відведених для цього місцях

3.12. Інші вимоги Правил

У цьому розділі можуть встановлюватись додаткові вимоги до утримання домашніх тварин в населених пунктах.

Необхідно вказати механізм сплати збору з власників собак згідно із Законом "Про систему оподаткування".

Транспортування домашніх тварин в населених пунктах, поводження з тваринами, що використовуються у видовищних заходах, у спорті, при організації дозвілля, а також поводження з тваринами, що використовуються в наукових експериментах, тестуванні, навчальному процесі, виробництві біологічних препаратів, має здійснюватись відповідно до законодавства.

Провадження господарської діяльності, пов'язаної з використанням та утриманням домашніх тварин, здійснюється при умові отримання ліцензії відповідно до законодавства.

3.13. Здійснення контролю за виконанням Правил

Контроль за виконанням Правил здійснюють органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до компетенції.

Органи внутрішніх справ (патрульно-постова служба та дільничні інспектори міліції) здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства про порядок поводження й утримання домашніх тварин.

Міліція в порядку, встановленому Законом України "Про міліцію", має право на застосування вогнепальної зброї до домашньої тварини в разі, якщо її поведінка створює загрозу для здоров'я людини.

Громадський контроль у сфері захисту тварин від жорстокого поводження здійснюється громадськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища, у сфері благоустрою населених пунктів громадськими інспекторами з благоустрою.

Громадські інспектори здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства.

Контроль у сфері захисту тварин від жорстокого поводження може здійснюватися згідно із законодавством громадськими організаціями, статутною метою яких є захист тварин від жорстокого поводження.

3.14. Встановлена законом відповідальність громадян та юридичних осіб за порушення Правил

За порушення вимог Правил та законодавства про утримання домашніх тварин в населених пунктах винні особи несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність згідно із законодавством.

3.15. Перелік законодавчих та нормативно-правових актів, на основі яких діють Правила

В цьому переліку має бути відображено законодавчі та нормативно-правові акти, на основі яких діють Правила. Серед них: Закони України "Про благоустрій населених пунктів", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про місцеве самоврядування України", "Про тваринний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про ветеринарну медицину", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про захист населення від інфекційних хвороб", інші нормативно-правові акти та нормативні документи.

 

Начальник Управління благоустроюта комунального обслуговування 

 Я. А. Стеценко 

 

РЕКОМЕНДОВАНИЙ ПЕРЕЛІКпорід собак, визнаних як потенційно небезпечні

1. Акіта-іну.

2. Американський бульдог.

3. Американський стафордширський тер'єр.

4. Англійський мастиф.

5. Аргентинський дог.

6. Бельгійська вівчарка.

7. Бернський зенненхунд.

8. Бордоський дог.

9. Бразильська філа.

10. Бульмастиф.

11. Бультер'єр.

12. Доберман.

13. Кавказька вівчарка.

14. Кане корсо.

15. Мастіно неаполетано.