EN ISO 9002 Системи якості - Модель забезпечення якості при виробництві, монтажі та обслу­говуванні (ISO 9002:1994)*

EN 45020 Стандартизація та споріднена діяльність - Загальний словник (Керівництво

ISO/IEC 2:1966)

EN ISO 8402 Управління якістю та забезпечення якості - Словник (Керівництво ISO 8402:1994)*

* Стандарти EN 196-2, EN 196-3, EN 196-5, EN ISO 9002, EN ISO 8402 впроваджені в Україні відповідно як ДСТУ Б EN 196-2, ДСТУ EN 196-3, ДСТУ Б EN 196-5, ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ISO 9000.ПЕРЕЛІК ТЕХНІЧНИХ ВІДХИЛІВ ТА ЇХ ПОЯСНЕНЬ

Таблиця НА.1

Розділ/пункт

Національні відхили та національні пояснення

1 Сфера застосування

В третьому абзаці перше речення викласти в новій редакції:

"В цьому стандарті поняття "цемент" означає як звичайні цементи, що визна­чені в ДСТУ Б EN 197-1 і ДСТУ Б В.2.7-46, так і інші цементи, відповідні стандарти на продукцію яких мають посилання на ДСТУ Б EN 197-2 і представлені для сертифікації".

Національне пояснення

В Україні діє ДОТУ Б EN 197-1 як ідентичний EN 197-1.

Під звичайними цементами в Україні слід розуміти цементи загальнобудівельного призначення згідно з ДОТУ Б В.2.7-46.

3.1.5 Орган з сертифікації

Національне пояснення

В Україні ці послуги надає орган оцінювання відповідності (див. ДСТУ ISO/IEC 17000:2007).

3.1.11 Відвантажу- вальний центр

Замінити поняття "відвантажувальний центр" на "фірма-відвантажувальний центр". Визначення цього поняття замінити на наступну редакцію згідно з 3.17 ДСТУ Б В.2.7-112: "Фірма-відвантажувальний центр (далі ФВЦ) - під­приємство, яке не виготовляє цемент, має обладнання для приймання цементу насипом, зберігання його, пакування за допомогою відповідного обладнання і відвантаження споживачам (торговим посередникам) та несе повну відповідальність за якість відвантаженої упакованої продукції".

4.1.1 Концепція

Доповнити перший абзац після слів "в місці відвантаження" висловом "згідно з ДСТУ Б EN 196-7 або ДСТУ Б В.2.7-44".

Національне пояснення

EN ISO 9002 впроваджений в Україні як ДСТУ ISO 9001 і далі за текстом.

4.1.2 Настанова з якості підприємства

Доповнити підрозділ 4.1.2 реченням:

"За відсутності на підприємстві Настанови з якості слід включати додаткову інформацію щодо організації внутрішнього виробничого контролю продукції в технологічний регламент підприємства".

Національне пояснення

Технологічний регламент підприємства (далі - ТР) - це обов’язковий документ, передбачений діючою в Україні системою стандартизації.

ТР включає опис технології виробництва цементу і є основним документом, який встановлює перелік і послідовність технологічних операцій, тип устаткування і сукупність операцій, що ха­рактеризує технічні і організаційні сторони виробничого процесу, а також встановлює порядок контролю технологічних параметрів якості продукції по виробничих переділах, періодичність контролю, місце і спосіб відбору проб, методи контролю, засоби вимірювальної техніки і допустимі похибки вимірювання, вимоги техніки безпеки ведення технологічного процесу.

4.1.3.4 Навчання


Національне пояснення

Строк зберігання документів зазначається чинним законодавством.

4.2.2.1 Контрольне, вимірювальне та випробувальне обладнання

Замінити вислів "перевіряти та калібрувати" на "перевіряти, повіряти та/або калібрувати".



Розділ/пункт

Національні відхили та національні пояснення

Національне пояснення

Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд згідно з Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність" підлягають повірці.

4.3.1 Відбір проб та випробування

Доповнити друге речення першого абзацу після слів "в розділі "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію" словами: "або в розділі "Оцінка рівня якості цементів" ДСТУ Б В.2.7-112".

Доповнити третє речення першого абзацу після слів "в розділі "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію" словами: "або в розді­лах: "Технічні вимоги", "Методи випробувань", "Правила приймання" відпо­відних стандартів".

Національне пояснення

В Україні критерії відповідності всіх видів, типів і марок цементів наведені в розділі "Оцінка рівня якості цементів" ДСТУ Б В.2.7-112. Властивості цементів, методи випробувань, мінімальну періодичність приймально-здавальних випробувань зазначають в розділах: "Технічні вимоги", "Методи випробувань", "Правила приймання" відповідних стандартів.

4.3.3 Вимірювальне та випробувальне обладнання для внутрішніх контроль­них випробувань

Замінити в першому реченні вислів "перевірці та калібруванню" на вислів "перевірці, повірці та/або калібруванню".

Національне пояснення

Див. "Національне пояснення" до 4.2.2.1.

5.1 Загальні положення


Національне пояснення

Див. відомості щодо чинності в Україні згаданих в 5.1 стандартів в Національному вступі цього стандарту.

5.4.2 Кількість проб

Замінити в першому абзаці першого речення вислів "...не менше шести на рік..." на "...не менше чотирьох на рік...".

Долучити речення і викласти його в першому абзаці за першим реченням: "Дві проби з чотирьох мають відбирати представники органу з сертифікації та виробника, інші дві проби відбирають на підприємстві під наглядом пред­ставника керівництва, відповідального за впровадження вимог цього стан­дарту щодо оцінювання відповідності продукції".

Національне пояснення

Досвід роботи цементних підприємств свідчить про сезонність їх роботи, внаслідок чого є дос­татнім при технічному нагляді здійснювати відбір чотирьох проб відповідно до ДСТУ Б EN 196-7 та ДСТУ Б В.2.7-44.

5.4.3 Властивості та методи випробу­вань

Викласти 5.4.3 в новій редакції: "Фізико-технічні та хімічні показники, зазна­чені в розділах "Критерії відповідності" або "Технічні вимоги" стандарту на продукцію, мають бути визначені згідно з вказаними в стандарті методами ви пробувань.

Стандартний пісок згідно з ДСТУ EN 196-1 та ДСТУ Б В.2.7-189, який необхідно використовувати для внутрішнього контрольного та аудитного (зовнішнього) випробування міцності, має бути узгоджений між виробником та органом з сертифікації.



Розділ/пункт

Національні відхили та національні пояснення

Національне пояснення

Фізико-технічні та хімічні показники цементів в Україні та вимоги до них зазначені в розділі "Технічні вимоги" відповідних стандартів.

При визначенні міцності на стиск всіх видів, типів і марок цементів згідно з ДСТУ Б В.2.7-187 використовують стандартний пісок за ДСТУ Б В.2.7-189.

5.4.4 Випробування

Замінити в першому абзаці першого речення познаку "EN 196-7" на вислів "ДСТУ Б EN 196-7 або ДСТУ Б В.2.7-44".

Замінити в першому абзаці в третьому реченні вислів "не менше трьох місяців" на "не менше ніж 60 діб".

Національне пояснення

В Україні методи відбору і підготовки проб на всі види і типи цементів наведені в ДСТУ Б EN 196-7 і

ДСТУ Б В.2.7-44.

Згідно з ДСТУ Б В.2.7-46 підприємство-виробник гарантує відповідність цементу в пакуванні всім вимогам стандарту протягом не менше ніж 60 діб.

5.5.3 Критерії оціню­вання виробничого обладнання

Замінити в шостому абзаці познаку "EN 196-7" на вислів "ДСТУ Б EN 196-7 і ДСТУ Б В.2.7-44".

6.2.1 На підставі нагляду, оцінки та прийняття внутрішнього виробничого контролю на підпри­ємстві (див. 5.2) та оцінки результатів внутрішніх контрольних випробувань (див. 5.3)

Національне пояснення

Див. "Національне пояснення" до 4.3.1.

6.2.2 На підставі оцінки результатів зовнішнього аудитного випробування проб, відібраних на одному підприємстві/складі (див. 5.4 та додаток А).

Національне пояснення

Див. "Національне пояснення" до 4.3.1.

9.1 Загальні вимоги

Доповнити 9.1 першим реченням такого змісту: "Фірма-відвантажувальний центр, яка придбає у виробника сертифікований цемент насипом, зобов’я­зана проводити сертифікацію продукції в пакуванні відповідно до вимог чинного законодавства".

Національне пояснення

Ця вимога передбачена в Україні для відвантажувальних центрів відповідно до 4.6 Правила обов’язкової сертифікації будівельних матеріалів, виробів та конструкцій (затверджених наказом Держстандарту України від 11.04.97 р. № 192 та зареєстрованих в Мін’юсті України 18.06.97 р. за № 222/2026), згідно з якими "Фірма-відвантажувальний центр, яка отримує від виробника сер- тифікований цемент насипом, зберігає його і пакує за допомогою відповідного обладнання, зобов’язана проводити сертифікацію своєї продукції".

9.2.1 Заходи для збереження якості цементу


Національне пояснення

Дивись "Національний відхил" і "Національне пояснення" до 4.1.2.



Н

Розділ/пункт

Таблиця 2

П і дтве рджу вал ьн і та зовнішні аудитні випробування проб сертифікованого цементу, відібраних у відвантажуваль- них центрах: влас­тивості та мінімаль­на періодичність випробувань а>

аціональні відхили та національні пояснення

Викласти таблицю 2 в новій редакції:

Т

а) Методи відбору та підготовки проб повинні відповідати ДСТУ Б EN 196-7 або ДСТУ Б В.2.7-44.

ь> Якщо цього вимагає відповідний стандарт на продукцію.

с) Використання методів випробувань, на які є посилання у відповідному стандарті на продукцію.

Властивості ь> с які слід визначати

Мінімальна періодичність випробувань

Підтверджувальні внутрішні випробування посередника

Аудитні випробування третьою стороною

Рання міцність

1 на поставку, але не менше ніж 1 на кожні 500 т

4 на рік

Стандартна міцність

Початок тужавлення

Втрати маси при прожарюванні

Нерозчинний залишок

Пуцоланічні властивості



аблиця 2 -
Підтверджувальні та аудитні випробування проб сертифіко­ваного цементу, відібраних у відвантажувальних центрах: властивості та мінімальна періодичність випробувань а)

Національне пояснення

Згідно з ДОТУ Б В.2.7-112 ФВЦ приймає навальний цемент і відвантажує його в пакуванні (див. також "Національне пояснення" до 9.1 цього стандарту). Процедура перевантаження цементу в ФОЦ не передбачена.

Мінімальна періодичність відбору проб та підтверджувальних внутрішніх випробувань власти­востей цементу за вимогами відповідних стандартів мають складати не менше одного на поставку, але не менше ніж одного на кожні 500 т.

Мінімальна періодичність аудитних випробувань цементу третьою стороною має бути на рівні виробника цементу - "4 на рік" (див. також "національне пояснення" до 5.4.2).

В

Замінити в другому реченні А.2 слово "шести" на "чотирьох".

таблиці відсутній показник "вміст повітря", який нормується ENV 413-1. В стандарті ДСТУ Б В.2.7-124, який гармонізований з ENV 413-1, такий показник вилучено.

Додаток А. Оціню­вання репрезента­тивності і точності результатів випро­бування міцності це­менту в віці 28 діб А.2 Серії резуль­татів для аналізу­вання

Національне пояснення

Д

Замінити в останньому реченні вислів "ISO 2854" на "ДОТУ ISO 2854".

ив, національне пояснення до 5.4.2.

А.3.3 Оцінка того, чи належать серії А та В до однієї сукуп­ності (перевірка по­хибки відбору проб)Розділ/пункт

Національні відхили та національні пояснення

А.3.5 Цемент для будівельних розчинів

Національний відхил

Вилучити А.3.5.

Національне пояснення

В Україні ENV 413-1 не чинний, а вимоги до цементів для будівельних розчинів викладено в ДСТУ БВ.2.7-124.



ПЕРЕЛІК СТАНДАРТІВ, ПРИЙНЯТИХ В УКРАЇНІ,
ПОСИЛАННЯ НА ЯКІ Є У EN 197-2:2000

Познака і назва міжнародного стандарту (МС)

Познака і назва національного стандарту (ДОТУ), який відповідає МС

EN 196-1:2005 Methods of testing cement - Part 1: Determination of strength (Методи випробування цементу - Частина 1: Визначення міцності)

ДСТУ EN 196-1:2007 Методи випробування цементу. Частина 1. Визначення міцності (EN 196-1:2005, IDT)

EN 196-2:2005 Methods of testing cement - Part 2: Chemical analysis of cement (Методи випробування цементу - Частина 2: Хімічне аналізування цементу)

ДСТУ Б EN 196-2:2008 Методи випробу­вання цементу. Частина 2. Хімічне аналізу­вання цементу (EN 196-2:2005, IDT)

EN 196-3:2005 Methods of testing cement - Part 3: Determination of setting time and soundness (Методи випробування цементу - Частина 3: Визначення строків тужавлення та рівномірності зміни об’єму)

ДСТУ EN 196-3:2007 Методи випробування цементу. Частина 3. Визначення строків тужавлення та рівномірності зміни об’єму (EN 196-3:2005, IDT)

EN 196-5:1989 Methods of testing cement - Part 5: Pozzolanicity test for pozzolanic cement (Методи випробування цементу - Частина 5: Визначення пуцоланічних властивостей пуцоланового цементу)

ДСТУ EN 196-5:2010 Методи випробування цементу. Частина 5. Визначення пуцоланіч­них властивостей пуцоланового цементу (EN 196-5:2005, IDT)

EN 196-7:2007 Methods of testing cement - Part 7: Methods of taking and preparing samples of cement (Методи випробування цементу - Частина 7: Методи відбору та підготовки проб цементу)

ДСТУ Б EN 196-7:2010 Методи випробуван­ня цементу. Частина 7. Методи відбору та підготовки проб цементу (EN 196-7:2007, IDT)

EN 197-1:2000 Cement - Part 1: Composition, specifi­cations and conformity criteria for common cements (Цемент - Частина 1: Склад, технічні умови та критерії відповідності для звичайних цементів)

ДСТУ Б EN 197-1:2008 Цементи. Частина 1. Склад, технічні умови та критерії відповід­ності для звичайних цементів (EN 197-1:2000, IDT)

EN 45004:1995 General criteria for the operation of bodies performing inspection (Критерії щодо діяль­ності органів з сертифікації, які здійснюють інспек­тування)

ДСТУ ISO/IEC 17020-2001 Загальні критерії щодо діяльності органів різного типу, що здійснюють інспектування (ISO/IEC 17020:1998, IDT)

EN 45011:1998 General criteria for the certification bodies operation product certification (ISO/IES Guide 65:1996) (Загальні вимоги до органів, які керують системами сертифікації продукції (ISO/IEC Guide 65:1996)

ДСТУ EN 45011-2001 Загальні вимоги до органів, які керують системами сертифікації продукції (EN 45011:1998, IDT)

EN ISO 8402:1994 Quality management and quality assurance-Vocabulary (Управління якістю та забезпечення якості - Словник)

ДСТУ ISO 9000:2007 Системи управління якістю. Основні положення та словник термінів (ISO 9000:2005, IDT)

EN ISO 9002:1994 Quality systems- Model for quality assurance in production, installation and servicing (ISO 9002:1994) (Системи якості - Модель забез­печення якості при виробництві, монтажі та обслу­говуванні)

ДСТУ ISO 9001:2001 Системи управління якістю. Вимоги (ISO 9001:2000, IDT).

3 01.09.2009 чинний ДСТУ ISO 9001:2009 Системи управління якістю. Вимоги (ISO 9001:2008, IDT)