C.2 Будівлі зі значним внутрішнім об'ємом (заввишки більше 4 м)

С.2.1 Додаткова енергія - опалювальне обладнання прямої дії

Для будівель зі значним внутрішнім об'ємом, зокрема там, де застосовують опалювальне обладнання, яке не може логічно бути розмежованим на функціональні складові - тепло-генерувальну та тепловіддавальну - і яке було встановлене у приміщенні, де його використовують (наприклад, газові та інфрачервоні випромінювачі), загальну додаткову енергію зараховують до теплопотреби обладнання в об'ємі приміщення (таблиця С.3, верхня частина):

C.2 Large indoor space buildings (h > 4 m)

C.2.1 Auxiliary energy - systems with direct heating

For large indoor space buildings, in particular where such heating equipment is used, which cannot logically be differentiated into sub-systems of heat generation and heat emission, and which is installed in the room space in which it is used (e.g. gas and infrared radiators), the total auxiliary energy is credited to the heat demand of the installation room space (see Table C.3, upper section):

С.2.2 Додаткова енергія - системи опалення непрямої дії

Для систем опалення значного внутрішнього об'єму з центральним теплогенератором та виокремленою тепловіддавальною складовою для робочої зони лише додаткову енергію для тепловіддавальної складової зараховують до теплопотреби об'єму приміщення (таблиця С.3, нижня частина).

С.2.2 Auxiliary energy - systems without direct heating

For large indoor space heating systems, with a central heat generator and a separate unit for heat emission for the working space, only the auxiliary energy for the heat emission is credited to the room space heat demand (see Table C.3, lower section):

Таблиця С.3 - Типові значення додаткової енергії для вентиляторів та регулювального обладнання об'єму приміщення заввишки h > 4 м (будівлі зі значним внутрішнім об'ємом)

Table С.3 - Default values for the auxiliary energy of fans and the control system, in room spaces of height h > 4 m (large indoor space buildings)

Впливовий фактор

Influence parameters

РН.аих, Вт [W]

Опалювальний теплогенератор прямої дії (установлений в робочій зоні)

Directly heated heat generator (installed in the

working 1 space)

Випромінювачі світлі (управління та регулювання) Luminous heaters (control and regulation)

25 (на одиницю)

25 (per unit)

Випромінювачі трубчасті до 50 кВт (управління, регулювання та вентилятор подачі повітря для горіння)

Radiant tube heaters up to 50 kW (control, regulation and fan for combustion air supply)

80 (на одиницю)


80 (per unit)

Випромінювачі трубчасті вище 50 кВт (управління, регулювання та вентилятор подачі повітря для горіння)

Radiant tube heaters above 50 kW (control, regulation and fan for combustion air supply)

100 (на одинцю)


100 (per unit)

Повітряний теплогенератор з пальником низького тиску й осьовим вентилятором рециркуляційного повітря (управління, регулювання та вентилятор подачі повітря для горіння)

Warm air generator with atmospheric burner and recirculation air axial fan (control, regulation and fan for combustion air supply)

0,014·Qh,b

Повітряний теплогенератор з вентиляторним пальником та осьовим вентилятором рециркуляційного повітря (управління, регулювання та вентилятор подачі повітря для горіння)

Warm air generator with fan-assisted burner and recirculation air radial ventilator (control, regulation and fan for combustion air supply)

0,022·Qh,b

Впливовий фактор

Influence parameters

Рет,аux, Вт [W]

Тепловіддавальна складова повітряного опалення

Heat emission system air heating

Повітронагрівач у робочій зоні (приміщення заввишки менше 8 м) (центральний теплогенератор з повітронагрівачем непрямої дії)

Air heater in working space (room height < 8 m) (central heat generator with indirectly heated air heater)

0,012·Qh,b

Повітронагрівач у робочій зоні (приміщення заввишки більше 8 м) (центральний теплогенератор з повітронагрівачем непрямої дії)

Air heater in working space (room height > 8 m) (central heat generator with indirectly heated air heater)

0,016·Qh,b

Вертикальний рециркуляційний вентилятор (приміщення заввишки менше 8 м)

Vertical recirculation fan (room height 8 m)

0,002·Qh,b

Вертикальний рециркуляційний вентилятор (приміщення заввишки більше 8 м)

Vertical recirculation fan (room height > 8 m)

0,013·Qh,b

Примітка. Взаємозв'язані показники, які встановлені у таблиці С.3, представляють середні значення для технічного обладнання.

Note: The connected ratings provided in Table C.3 represent average values for the equipment technology

ДОДАТОК НА

(довідковий)

ПЕРЕЛІК НАЦІОНАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ УКРАЇНИ (ДСТУ), ІДЕНТИЧНИХ МІЖНАРОДНИМ ТА ЕВРОПЕЙСЬКИМ СТАНДАРТАМ, ПОСИЛАННЯ НА ЯКІ Є В EN 15316-2-1:2007

Таблиця НА.1 - Перелік міжнародних та європейських стандартів, на які є посилання в EN 15316-2-1:2007, і національних стандартів України (ДСТУ), що їм відповідають, ступінь їх відповідності

Познака міжнародного або європейського стандарту

Познака національного стандарту, який відповідає міжнародному або європейському стандарту

Ступінь відповідності

EN 15316-1, Heating systems in buildings - Method for calculation of system energy requirements and system efficiencies - Part 1: General

ДСТУ Б EN 15316-1:2011 Системи теплозабезпе-чення будівель. Методика розрахунку енергопо-треби та енергоефективності системи. Частина 1. Загальні положення (EN 15316-1:2007, ITD)

ITD

EN 15316-2-3, Heating systems in buildings - Method for calculation of system energy requirements and system efficiencies - Part 2-3: Space heating distribution systems

ДСТУ Б EN 15316-2-3:2011 Системи тепло-забезпечення будівель. Методика розрахунку енергопотреби та енергоефективності системи. Частина 2-3. Теплорозподілення в системі опалення (EN 15316-2-3:2007, ITD)

ITD

EN 15232, Energy performance of buildings - Impact of Building Automation, Controls and Building Management

ДСТУ Б EN 15232:2011 Енергоефективність будівель. Вплив автоматизації, моніторингу та управління будівлями (EN 15232:2007, ITD)

ITD

EN ISO 7345:1995, Thermal insulation - Physical quantities and definitions (ISO 7345:1987)

ДСТУ ISO 7345:2005 Теплоізоляція. Фізичні величини та визначення понять (ISO 7345:1987, ITD)

ITD

EN ISO 13790, Thermal performance of buildings - Calculation of building energy use for space heating (ISO 13790:2004)

ДСТУ Б EN ISO 13790:2011 Енергоефективність будівель. Розрахунок енергоспоживання при опаленні та охолодженні (EN ISO 13790:2008, ITD)

ITD


За відсутності відповідного національного стандарту України (ДСТУ), гармонізованого з міжнародним або європейським, а також за відсутності відповідних положень державних будівельних норм України нормативне посилання на міжнародний або європейський стандарт використовують як довідкове. Міжнародні та європейські стандарти, посилання на які є в EN 15316-2-1:2007, що не мають ідентичних національних стандартів України (ДСТУ), можна замовити в Головному фонді нормативних документів ДП "УкрНДНЦ".

ДОДАТОК НБ

(довідковий)

ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДІВ ВИЗНАЧЕННЯ ЕНЕРГОПОТРЕБИ ТА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ

НБ.1 Метод з використанням ефективності

Метод, який надано у додатку А цього стандарту, рекомендується застосовувати для:

  • розрахунку регулярних втрат енергії тепловіддавальною складовою системи;

  • оптимізації енергетичних показників при новому будівництві шляхом вибору із декількох варіантів проектних рішень;

  • оцінки ефекту від застосовуваних заходів зі збереження енергії в існуючій будівлі за розрахунком енергопотреби у порівнянні з існуючим станом.

НБ.2 Метод з використанням еквівалентної внутрішньої температури

Метод, який надано у додатку В цього стандарту, рекомендується застосовувати для:

  • визначення точності системи управління та моніторингу щодо забезпечення температури повітря згідно з ДСТУ Б EN 15232;

  • визначення впливу типу системи управління та моніторингу на задане значення внутрішньої температури повітря у приміщенні згідно з ДСТУ Б EN 15232.

Порівняння енергоефективності терморегуляторів різного конструктивного виконання не допускається здійснювати за представленою в таблиці В.3 формулою визначення відхилення температури при номінальному навантаженні, викликаного регулюванням радіаторними терморегуляторами, що відповідають EN 215.

НБ.3 Енергоефективність терморегуляторів різного конструктивного виконання

НБ.3.1 Порівняння енергоефективності терморегуляторів різного конструктивного виконання допускається здійснювати за:

- класом енергоефективності терморегуляторів;

  • експериментально визначеним коефіцієнтом використання теплонадходжень.

Порівняння енергоефективності терморегуляторів рекомендується застосовувати для:

  • підвищення інформованості фахівців та споживачів при виборі енергоефективного обладнання;

  • оцінки ефективності автоматизованої системи моніторингу та управління будівлею (АСМУБ) за коефіцієнтами ефективності автоматизації, моніторингу та управління будівлею (АМУБ).

НБ.3.2 Порівняння енергоефективності терморегуляторів різного конструктивного виконання за класом енергоефективності терморегуляторів визначають згідно зі схемою класифікації маркування терморегуляторів за енергоефективністю - TELL-маркування енергоефективності терморегуляторів відповідно до TELL-Thermostatic Efficiency Labelling. Classification scheme for energy efficiency labelling of thermostatic radiator valves 26.04.2011 (Схема класифікації маркування радіаторних терморегуляторів за енергоефективністю від 26.04.2011).

При визначенні класу енергоефективності терморегуляторів застосовують параметри терморегуляторів, що відповідають вимогам EN 215+A1 та отримані незалежним чином і нейтральною стороною в акредитованій згідно з ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 "Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій (ISO/IEC 17025:2005, ЮТ)" випробовувальній лабораторії.

Примітка. Перелік випробувальних лабораторій, які акредитовані CEN Certifying Committee (ССС3/Keymark) на тестування терморегуляторів за EN 215+A1, надано на сайті: www.cert-trv.cenorm.be.

Визначення відповідного класу енергоефективності (від А до F) виконують за показником енергоефективності ЕЕІ (Energy Efficiency Indicator) згідно з формулою:

ЕЕІ = (С/1,0 + W/1,5a) + D/1,0 + Z/40)/4, (НБ.1)

де:

С - гістерезис згідно з EN 215, К;

W - вплив температури теплоносія згідно з EN 215, К;

D - вплив перепаду тиску теплоносія згідно з EN 215, К;

Z - час реагування згідно з EN 215, хв;

1,0; 1,5а); 1,0; 40 - гранично-допустимі значення вищезазначених параметрів згідно з EN 215 з відповідними їм одиницями вимірювання.

а) - для терморегулятора з убудованим датчиком температури (сенсором) слід приймати W=1,5, для терморегулятора з передавальною ланкою - W=0,75.

Отримані за формулою (НБ.1) значення слід округляти до сотих (наприклад, 0,53 замість 0,5342).

Клас енергоефективності терморегулятора визначають за таблицею НБ.1


Таблиця НБ.1 - Клас енергоефективності терморегулятора

Клас енергоефективності терморегулятора

F

Е

D

С

В

А

ЕЕІ

≤1,00

≤0,90

≤0,80

≤0,70

≤0,60

≤0,50


При порівнянні терморегуляторів різного конструктивного виконання із застосуванням коефіцієнта ефективності автоматизації, моніторингу та управління будівлею (АМУБ) допускається в таблиці 9 ДСТУ Б EN 15232 для класу D значення коефіцієнта ефективності приймати за даними таблиці НБ.2.


Таблиця НБ.2 - Коефіцієнт ефективності АМУБ/ТУБ fBАС,НС для житлових будівель з урахуванням різного конструктивного виконання терморегуляторів

Клас енергоефективності терморегулятора

F

Е

D

С

В

А

Коефіцієнт ефективності АМУБ/ТУБ fBАС,НС

1,10

1,12

1,14

1,16

1,18

1,20


НБ.3.3 Порівняння енергоефективності терморегуляторів різного конструктивного виконання за експериментально визначеним коефіцієнтом використання теплонадходжень здійснюють шляхом зіставлення теплоспоживання будівлі.

Теплоспоживання будівлі або її частини QН згідно з 5.5 слід розраховувати за стандартом ДСТУ Б EN ISO 13790. При цьому допускається застосовувати не розрахований за методикою стандарту ДСТУ Б EN ISO 13790, а експериментально визначений коефіцієнт використання теплонадходжень:

Експериментально визначений коефіцієнт використання теплонадходжень приймають за даними випробувань, які отримані незалежно й нейтральною стороною згідно з EN 442-2:1996 Radiators and convenctors - Part 2: Test methods and rating (Радіатори та конвектори. Методи тестування та оцінки).

При порівнянні терморегуляторів різного конструктивного виконання із застосуванням коефіцієнта ефективності автоматизації, моніторингу та управління будівлею (АМУБ) допускається у таблицях 8 та 9 ДСТУ Б EN 15232 для класу D збільшувати значення цього коефіцієнта на частку економії енергоресурсів за зіставленням енергопотреби будівлі, розрахованою за формулою (НБ.2).

БІБЛІОГРАФІЯ

Bibliography

  1. Lebrun, J., Marret, D.: "Thermal comfort and energy consumption in winter conditions – Continuation of the experimental study". ASHRAE Trans. 1979, ll,Vol.85

  2. Olesen, B. W., P. Kjerulf-Jensen: "Energy consumption in a room heated by different methods". Proc. of Second International СІВ Symposium on Energy Conservation in the Built Environment, Copenhagen, 1979

  3. Olesen, B. W., J. Thorshauge: "Differences in comfort sensations in spaces heated in different ways. Danish experiments", in Indoor Climate, P. 0. Fanger and O. Valbjorn, eds. Copenhagen: Danish Building Research Institute, 1979

  4. Olesen; B. W., E. Mortensen., J. Thorshauge, and B. Berg-Munch: "Thermal comfort in a room heated by different methods". ASHRAE Transactions 86 (1), 1980

  5. Olesen, B.W.: "Energy consumption and thermal comfort in a room heated by different methods". CLIMA-2000, Budapest, 1980

  6. Bauer, M.: Methoden zur Berechnung und Bewertung des Energieaufwandes fur die Nutzenubergabe bei Warmwasserheizungen, PhD-Thesis, University Stuttgart, 1999

  7. Kremonke A., Richter W.: Energetische Kennwerte von Heizungsanlagen - Warmeabgabe und Regelung, Forschungsbericht, TU Dresden, 1997

  8. Seifert, J.: Zum Einfluss von Luftstromungen auf diethermischen und aerodynamischen Verhaltnisse in und an Gebauden, PhD - Thesis, TU Dresden, 2005

  9. Seifert, J., Felsmann, C. Richter, W.: Ganzheitlicher energetischer Vergleich von Heizungsanlagen fur Niedrigenergiehauser Teil 1 + 2, Forschungsbericht, TU Dresden, 2004

  10. EN 60675, Household electric direct-acting room heaters - Methods for measuring performance (IEC 60675:1994) (Побутові електричні кімнатні обігрівачі прямої дії. Методи перевірки робочих характеристик).

  11. EN 215, Thermostatic radiator valves - Requirements and test methods (Термостатичні клапани радіаторів. Технічні вимоги та методи випробувань).

  12. prEN 15500, Control for HVAC applications - Electronic individual zone control equipment (Системи управління для опалення, вентиляції та кондиціонування повітря. Електронне обладнання систем місцевого управління).

  13. DIN V 18599-6, Energy efficiency of buildings - Calculation of the net, final and primary energy demand for heating, cooling, ventilation, domestic hot water and lighting (Енергоефективність будівель. Розрахунок енергоспоживання та енергопотреби для опалення, охолодження, гарячого водопостачання та освітлення).

  14. EN 1264, Floor heating - Systems and components (Тепла підлога. Системні рішення та обладнання).

  15. EN 12828, Heating systems in buildings - Design for water-based heating systems (Системи опалення будівель. Проектування систем водяного опалення).

  16. EN 14336, Heating systems in buildings - Installation and commissioning of water based heating systems (Системи опалення будівель. Монтаж та налагодження систем водяного опалення).

  17. EN 15232, Energy performance of buildings - Impact of Building Automation, Controls and Building Management (Енергоефективність будівель. Вплив автоматизації, моніторингу та управління будівлями).

  18. EN 15316-2-3, Heating systems in buildings - Method for calculation of system energy requirements and system efficiencies - Part 2-3: Space heating distribution systems (Системи теплозабезпечення будівель. Методика розрахунку енергопотреби та енергоефективності системи. Частина 2-3. Теплорозподілення в системі опалення).