4.2.6. В автоматизованих автостоянках циліндричної форми можуть передбачатися технічні приміщення, в яких розташовані:

пристрої керування системою вентиляції;

електричний щит;

дизель-генератор (використовується як третє резервне джерело електроживлення);

електронний блок контролю та керування інженерними системами автостоянки;

насосна станція установки спринклерного пожежогасіння.

Технічні приміщення повинні відокремлюватися протипожежними перешкодами класом вогнестійкості не менше REI 120 (стіни), ЕІ 120 (перегородки), а двері приміщень повинні бути протипожежними 1-го типу. Вхід до технічних приміщень слід передбачати безпосередньо зі сходової клітки.

Технічні приміщення повинні бути обладнані телефонним зв'язком із центральним сервісним пунктом цілодобового спостереження (п. 4.2.3 Рекомендацій).

4.2.7. Допускається в автоматизованих автостоянках циліндричної форми влаштовувати одну сходову клітку. Ширина сходових маршів має становити не менше за 0,9 м, а ухил сходових маршів - не більше за 75°.

Зі сходової клітки слід улаштовувати вихід безпосередньо назовні. Допускається вихід назовні передбачати через люк з розмірами не менше ніж 0,6 м х 0,8 м (виконаний із негорючих матеріалів), обладнаний автоматичним замком, який відкривається у разі спрацювання установок пожежної автоматики.

Примітка. Всередині автоматизованої автостоянки циліндричної форми не повинно передбачатися перебування людей за винятком, коли проводяться роботи з технічного обслуговування та (або) ремонту обладнання автостоянки.

4.2.8. Сходова клітка повинна мати сполучення з кожним підземним поверхом автоматизованої автостоянки циліндричної форми через тамбур-шлюз, що має огороджувальні конструкції класом вогнестійкості не менше за ЕІ 120. Двері тамбур-шлюзу повинні бути протипожежними 1-го типу та мати ширину не менше 0,9 м. Допускається обладнувати двері тамбур-шлюзу автоматичним замком, який відкривається у разі спрацювання установок пожежної автоматики.

Виходи до тамбур-шлюзів (з боку місць зберігання автомобілів) слід обладнувати знаками безпеки та покажчиками згідно з ДСТУ ISO 6309 та ДБН В.2.5-28, а також додатково обладнувати фотолюмінесцентними знаками безпеки.

4.2.9. На кожному поверсі автоматизованої автостоянки циліндричної форми слід передбачати вільний прохід шириною, не менший за 0,9 м, що має огородження висотою не менше за 1,4 м.

4.2.10. Автоматизовані автостоянки циліндричної форми слід обладнувати системою відведення води, яка може потрапляти до внутрішнього об'єму автостоянки (наприклад, від спрацювання спринклерів, атмосферних опадів). Робота системи відведення води повинна забезпечуватися двома електронасосами, один з яких резервний.

Підлога машино-місць повинна мати ухил не менше за 0,2% (для відведення води).

4.2.11. Усі мережі автоматичних установок пожежної сигналізації та пожежогасіння автоматизованих автостоянок циліндричної форми слід зводити до центрального сервісного пункту цілодобового спостереження (п. 4.2.3 Рекомендацій), у якому встановлюється пожежний приймально-контрольний прилад, який повинен відповідати ДСТУ EN 54-2.

4.2.12. Біля кожного входу до тамбур-шлюзу (передбачений п. 4.2.8 Рекомендацій) слід установлювати ручні пожежні сповіщувачі (з боку сходової клітки).

4.2.13. Протидимний захист автоматизованих автостоянок циліндричної форми слід здійснювати з урахуванням СНиП 2.04.05.

Для автоматизованих автостоянок циліндричної форми слід передбачати системи вентиляції примусової дії : загальнообмінну, аварійну та протидимну, за винятком тамбур-шлюзу (передбачений п. 4.2.8 Рекомендацій), який допускається обладнувати загальнообмінною вентиляцією природної дії.

Спрацювання системи протидимного захисту повинно передбачатися від сигналу автоматичної установки пожежної сигналізації , спринклерної установки пожежогасіння та від сигналів газоаналізаторів.

Огороджувальні конструкції шахти протидимного захисту повинні бути класом вогнестійкості не менше за REІ 120.

4.2.14. Автоматизовані автостоянки циліндричної форми слід оснащувати газоаналізаторами:

- двома газоаналізаторами (пропан-бутану) у нижній частині автостоянки;

- двома газоаналізаторами (метану) у верхній частині автостоянки;

- двома газоаналізаторами, що визначають наявність парів бензину, у верхній частині автостоянки;

- двома газоаналізаторами (СО) у верхній частині автостоянки.

4.2.15. Автоматизовані автостоянки циліндричної форми допускається обладнувати внутрішнім протипожежним водопроводом із застосуванням сухотрубів, розташованих у тамбур-шлюзах (передбачені п. 4.2.8 Рекомендацій) на кожному поверсі. Сухотруби на кожному поверсі повинні мати патрубки (для підключення пожежних рукавів) із заглушками (із нарізним з'єднанням).

4.2.16. Водопостачання для зовнішнього та внутрішнього пожежогасіння (у разі влаштування сухотрубів для внутрішнього пожежогасіння) автоматизованих автостоянок циліндричної форми слід передбачати не менше ніж від двох пожежних гідрантів, розташованих на відстані не більшій за 100 м від зовнішньої стіни автостоянки (несучої конструкції циліндричної форми).

4.2.17. В автоматизованих автостоянках циліндричної форми електропостачання електроприймачів І категорії надійності (передбачених ПУЕ) повинно здійснюватися за особливою групою (з наявністю третього резервного джерела електропостачання).

Допускається передбачати третє джерело електропостачання від дизель-генератора. Паливний бак дизель-генератора слід розташовувати на першому підземному поверсі в окремому приміщенні з загальнообмінною вентиляцією.

Потужність дизель-генератора (та запас пального) слід розраховувати на роботу протягом не менше 60 хв електроспоживачів І категорії електропостачання. Паливний бак дизель-генератора слід захищати автоматичною модульною установкою порошкового пожежогасіння, яка автоматично виконує функції виявлення та гасіння пожежі незалежно від зовнішніх джерел живлення та систем керування.

4.2.18. Електрообладнання (у тому числі світильники) автоматизованих автостоянок циліндричної форми повинно мати вибухозахищене виконання згідно з НПАОП 40.1-1.32.

4.2.19. У технічних приміщеннях (п. 4.2.6 Рекомендацій) та на всіх поверхах автоматизованих автостоянок циліндричної форми (біля входу до тамбур-шлюзу з боку сходової клітки) повинні бути вивішені на видних та легкодоступних місцях плани поверхів автостоянки та інструкція про заходи пожежної безпеки в автостоянці.

Примітка. Плани поверхів, інструкції про заходи пожежної безпеки повинні бути вивішені до здачі автостоянки в експлуатацію.

4.2.20. Автоматизовані автостоянки циліндричної форми слід оснащувати вогнегасниками. На кожному поверсі автостоянки слід встановлювати по два порошкових (закачні або з газом-витискувачем у балоні) вогнегасники із зарядом вогнегасної речовини, не меншим за 5 кг (ВП-5(з) або ВП-5): один вогнегасник біля входу до протипожежного тамбур-шлюзу (з боку сходової клітки) та один вогнегасник біля входу до тамбур-шлюзу (з боку місць зберігання автомобілів).

Вогнегасники повинні відповідати ДСТУ 3675.

Примітка 1. У цьому пункті кількість вогнегасників зазначено для загальної площі поверху автостоянки не більшої за 350 м2 (із урахуванням площі прорізів у поверховому перекритті автостоянки). Для автостоянок із більшою загальною площею поверху кількість та тип вогнегасників слід погоджувати з органом державного пожежного нагляду.

Примітка 2. Оснащення автостоянок вогнегасниками повинно здійснюватися до здачі їх в експлуатацію.

4.3. Специфічні вимоги до автоматизованих автостоянок зі стелажним способом зберігання автомобілів

4.3.1. Автоматизовані автостоянки зі стелажним способом зберігання автомобілів (далі - автоматизовані стелажні автостоянки) слід улаштовувати в межах одного верхнього підземного поверху на стелажах у двох рівнях (рис. 4.2 а), б)) або у трьох рівнях (рис. 4.2 в)). При цьому нижній стелаж може розташовуватися нижче рівня під'їзду автомобіля до паркування (рис. 4.2 а), в)).




а) розташування автомобілів у двох рівнях (нижній стелаж розташований нижче рівня під'їзду автомобіля до паркування);

б) розташування автомобілів у двох рівнях (нижні стелажі розташовані на рівні під'їзду автомобіля до паркування);

в) розташування автомобілів у трьох рівнях (нижній стелаж розташований нижче рівня під'їзду автомобіля до паркування).


Рисунок 4.2 - Схеми розташування автомобілів на автоматизованих стелажних автостоянках

4.3.2. Автоматизовані стелажні автостоянки допускається розташовувати на одній площі разом з неавтоматизованими автостоянками.

Площа протипожежного відсіку (в межах поверху) автоматизованої стелажної автостоянки (або автоматизованої стелажної автостоянки разом з неавтоматизованою автостоянкою) не повинна перевищувати 3000 м2.

4.3.3. Межі вогнестійкості будівельних конструкцій (стін, колон, перекриттів, перегородок, сходових маршів, сходових площадок) автоматизованої стелажної автостоянки слід приймати не менше меж вогнестійкості відповідних будівельних конструкцій будинку, в який вони вбудовані. При цьому автостоянки слід відокремлювати від надземної громадської, житлової частини будинку (в який вбудовується автостоянка) протипожежним перекриттям 1-го типу.

4.3.4. З автоматизованих стелажних автостоянок слід улаштовувати не менше двох розосереджених евакуаційних виходів безпосередньо назовні або виходів до окремих сходових кліток, що мають вихід безпосередньо назовні.

Евакуаційні виходи з автостоянок слід розташовувати на відстані не рідше ніж 30 м один від одного, а відстань від найвіддаленішої точки автостоянки до евакуаційного виходу (виходу безпосередньо назовні або до окремої сходової клітки) слід приймати не більше за 60 м.

Евакуаційні виходи слід обладнувати знаками безпеки та покажчиками згідно з ДСТУ ISO 6309 та ДБН В.2.5-28, а також додатково обладнувати фотолюмінісцентними знаками безпеки.

4.3.5. Приміщення пожежного поста (чергового персоналу) слід проектувати з урахуванням п. 2.10 Рекомендацій.

4.3.6. Резервуар з горючою рідиною, яка використовується в гідравлічній системі автоматизованої стелажної автостоянки, повинен бути виготовлений з негорючих матеріалів, кріпитися до огороджувальної стіни автостоянки (або встановлюватися на підлозі біля стіни автостоянки).

Зазначений резервуар слід захищати автономною модульною установкою порошкового пожежогасіння, яка автоматично виконує функції виявлення та гасіння пожежі незалежно від зовнішніх джерел живлення та систем керування.

4.3.7. Протидимний захист автоматизованих стелажних автостоянок слід здійснювати з урахуванням СНиП 2.04.05 та пп. 3.3.2-3.3.1 3 Рекомендацій.

4.3.8. Автоматизовані стелажні автостоянки слід оснащувати вогнегасниками: по одному вогнегаснику встановлюється в пожежних шафах (шафах пожежних кран-комплектів) або поруч з пожежними шафами (пожежними кран-комплектами). Крім цього, додатково на кожні 10 автомобілів, що розташовуються в автоматизованих стелажних автостоянках, слід передбачати один вогнегасник.

Вогнегасники повинні бути порошкові (закачні або з газом-витискувачем у балоні) із зарядом вогнегасної речовини не менше ніж 5 кг (ВП-5(з) або ВП-5). Вогнегасники повинні відповідати ДСТУ 3675.

Примітка. Оснащення автостоянок вогнегасниками повинно здійснюватися до здачі їх в експлуатацію.

4.3.9. В автоматизованих стелажних автостоянках повинні бути передбачені плани поверхів, плани евакуації, інструкції про заходи пожежної безпеки в автостоянці з урахуванням вимог п.2.1 3 цих Рекомендацій.

ДОДАТОК А

НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

1. ДСТУ 2272:2006 Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять.

2. СТ СЭВ 383-87 Пожарная безопасность в строительстве. Термины и определения.

3. ДСТУ Б В.1.1-4-98* Захист від пожежі . Будівельні конструкції. Методи випробувань на вогнестійкість. Загальні вимоги.

4. ДСТУ Б В.1.1-11-2005 Захист від пожежі. Електричні кабельні лінії. Метод випробування на вогнестійкість.

5. ДСТУ 3675-98 Пожежна техніка. Вогнегасники переносні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань.

6. ДСТУ 3734-98 (ГОСТ 30612-99) Пожежна техніка. Вогнегасники пересувні. Загальні технічні вимоги.

7. ДСТУ 4401-1:2005 Пожежна техніка. Кран-комплекти пожежні. Частина 1. Кран-комплекти пожежні з напівжорсткими рукавами. Загальні вимоги (EN 671-1:2001, MOD).

8. ДСТУ 4401-2:2005 Пожежна техніка. Кран-комплекти пожежні. Частина 2. Кран-комплекти пожежні з плоскоскладаними рукавами. Загальні вимоги (EN 671-2:2001, MOD).

9. ДСТУ ISO 6309:200 7 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT).

10. ДСТУ EN 54-2:2003 Системи пожежної сигналізації. Частина 2. Прилади приймально-контрольні пожежні (EN 54-2:1997, IDT).

11. ДСТУ EN 403:200 3 Засоби індивідуального захисту органів дихання для саморятування. Фільтрувальні пристрої з капюшоном для саморятування під час пожежі. Вимоги, випробування, маркування (EN 403:1993, IDT).

12. ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования.

13. ГОСТ 14254-96 (МЭК 529-89) Степени защиты, обеспечиваемые оболочками (код ІР).

14. ДБН В.1.1-7-2002 Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва.

15. ДБН В.2.2-15-2005 Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення.

16. ДБН В.2.3-15:2007 Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів.

17. ДБН В.2.5-13-98* Інженерне обладнання будинків і споруд. Пожежна автоматика будинків і споруд.

18. ДБН В.2.5-23-2003 Інженерне обладнання будинків і споруд. Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення.

19. ДБН В.2.5-28-2006 Інженерне обладнання будинків і споруд. Природне і штучне освітлення.

20. СНиП 2.04.05-91 Отопление, вентиляция и кондиционирование.

21. НПАОП 40.1-1.32-01 Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок.

22. НАПБ Б.01.007-2004 Правила облаштування та застосування ліфтів для транспортування пожежних підрозділів у будинках та спорудах.