10.13 У залах для глядачів кінотеатрів місткістю до 800 місць подавання повітря слід здійснювати компактними струменями з максимальною швидкістю, яка регламентується допустимим рівнем шуму в залах і нормованою рухомістю повітря в робочій зоні.

У просторі залу для глядачів, який обслуговується, швидкість руху повітря на рівні 1,5 м у зоні найближчих сидінь не повинна перевищувати 0,5 м/с, а рівень шуму від струменя повітря, що виходить, - не більше 25 дБА.

10.14 Системи припливно-витяжної вентиляції слід передбачати окремими для приміщень комплексу для глядачів та клубного комплексу, приміщень обслуговування сцени (естради), а також адміністративно-господарських приміщень.

У кінотеатрах з безперервним кінопоказом, у дозвіллєвих клубах за місцем проживання вказаний розподіл систем допускається не передбачати.

10.15 Самостійні припливні системи вентиляції слід передбачати для приміщень:

- залів для глядачів;

- вестибюля, фойє, кулуарів, музею;

- тиристорних;

- світлопроекційних, світлоапаратних, звукоапаратних, апаратної звукорежисера, кабін для диктора та перекладачів;

- артистичних вбиралень, репетиційних та тренажерних залів, кімнат для занять артистів і музикантів, творчого персоналу та художнього керівництва, приміщень адміністративно-господарських, для роботи гуртків, технічного зв'язку та радіомовлення, виробничих майстерень.

10.16 У залах для глядачів театрів, клубів та центрів дозвілля з глибинною колосниковою сценою кількість повітря, що видаляється, повинна становити 90 % припливного (включаючи рециркуляцію) для забезпечення 10 % підпору в залі; через сцену слід видаляти не більше 17 % загального об'єму повітря, що видаляється із залу.

10.17 У системах вентиляції та кондиціонування повітря залів для глядачів з рециркуляцією кількість повітря, що подається ззовні, не повинна бути менше 20 м /год на одну людину.

10.18 При проектуванні залів для глядачів кінотеатрів слід передбачати можливість нічного провітрювання у теплий період року.

10.19 При проектуванні залів для глядачів і сцени необхідно передбачати влаштування витяжної вентиляції з природним спонуканням. У витяжних шахтах необхідно встановлювати утеплені клапани з дистанційним керуванням і піддони з відведенням конденсату з них. При цьому необхідно передбачати заходи, що виключають можливість неорганізованого надходження зовнішнього повітря до залів через витяжні шахти.

10.20 Для приміщень тиристорної температура припливного повітря повинна бути не нижче 10 °С. Підігрівання припливного повітря слід здійснювати за рахунок рециркуляції.

10.21 Самостійні витяжні системи слід передбачати для приміщень:

- кімнат для куріння;

- санітарних вузлів;

- трюму;

- підсобних при буфетах;

- тиристорної;

- світлопроекційної, світлоапаратної, звукоаппаратної, апаратної звукорежисера, кабін диктора та перекладачів;

- холодильної станції;

- майстерень;

- складів;

- акумуляторних.

Вентиляцію кімнат для куріння та санітарних вузлів допускається об'єднувати в одну систему. При проектуванні клубів дозвілля за місцем проживання допускається передбачати тільки природну витяжку з усіх приміщень, крім залу для глядачів, кінопроекційної та акумуляторної.

10.22 У проекційних слід передбачати окремі витяжні та припливні вентиляційні системи. До витяжних систем дозволяється приєднувати витяжні канали приміщень перемотувальних і кабіни перекладача.

10.23 Для приміщень виносного софіта та освітлювальних лож слід передбачати витяжну вентиляцію з урахуванням вимог 10.16. Кількість повітря, що видаляється, визначається розрахунком.

10.24 У приміщеннях доготівельних, мийних буфету, санітарних вузлів, кімнатах для куріння та майстернях слід передбачати витяжну вентиляцію з механічним спонуканням, а в службово-господарських приміщеннях допускається передбачати вентиляцію з природним спонуканням.

10.25 Система вентиляції з механічним спонуканням у лужних та кислотних акумуляторних, які не мають природного освітлення, повинна бути зблокована з зарядними пристроями так, щоб у разі припинення роботи системи вентиляції відключилися зарядні пристрої.

У лужних і кислотних акумуляторних витяжні отвори слід передбачати під стелею і біля підлоги.

Обладнання системи витяжної вентиляції, що обслуговує кислотну акумуляторну, повинно передбачати вибухобезпечне виконання та захист від корозії.

10.26 Приміщення для розташування вентиляційного обладнання, обладнання систем кон-диціонування повітря, компресорних, холодильних установок не слід розміщувати безпосередньо за огороджувальними конструкціями залу для глядачів.

10.27 Не допускається передбачати: влаштування вентиляційних каналів у стінах, що відокремлюють зал для глядачів і проекційну, а також відокремлюють зали для глядачів у багатозальних будинках; прокладання повітропроводів через приміщення залу для глядачів, проекційної та перемотувальної, якщо ці повітропроводи призначені для інших приміщень.

10.28 Теплові пункти та вводи в будинках кінотеатрів, відеокомплексів, театрів, клубів, центрів дозвілля допускається розміщувати безпосередньо в приміщеннях машинних залів та вентиляційних камерах.

10.29 Будинки театрів та концертних залів слід обладнувати системами централізованого або комбінованого вакуумного пилоприбирання. Розміщення камер пилоприбирання під залом для глядачів та планшетом сцени не допускається.

11 ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНІ СИСТЕМИ

11.1 У будинках та спорудах культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів повинні бути передбачені такі електротехнічні системи:

- електропостачання, що включає:

• високовольтні електричні мережі та їх пристрої;

• вбудовані трансформаторні підстанції;

• низьковольтні електричні мережі 0,4 кВ;

• розподільні щити;

• систему автономного резервного електропостачання для глядачів / відвідувачів;

• блискавкозахист та заземлення;

- електрообладнання демонстраційного комплексу, що включає:

• постановочне освітлення;

• електрообладнання оркестрової ями;

• електрообладнання сценічних механізмів;

• електрообладнання кінотехнологічне;

• електрообладнання звукопідсилення;

- електрообладнання приміщень підприємств громадського харчування (кафе, буфетів та ін.);

- електрообладнання майстерень та цехів;

- телевізійний напівстаціонар;

- електрообладнання сантехпристроїв, що включає:

• електрообладнання систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря;

• електрообладнання систем водопостачання та каналізації;

• електрообладнання систем протипожежного захисту;

• електрообладнання систем централізованого пилоприбирання;

- автоматизації та контрольно-вимірювальних пристроїв сантехпристроїв;

- диспетчеризації інженерного обладнання;

- електроосвітлення будинку, що включає:

• електроосвітлення комплексів для глядачів та клубного;

• електроосвітлення демонстраційного комплексу;

• електроосвітлення приміщень, що обслуговують сцену, адміністративно-господарських та виробничих приміщень;

• архітектурне підсвічування будинку;

• зовнішнє освітлення.

11.2 При проектуванні електротехнічних систем необхідно керуватися цими Нормами, а також такими чинними нормативними документами та матеріалами: ДБН В.2.5-23; ДСТУ Б А.2.4-4 (ГОСТ 21.101); СНиП 3.05.06; СНиП 3.05.07; СНиП ІІ-4; ВСН 97; ВСН 205/ММСС; ПУЭ; ДНАОП 0.00-1.32; ГОСТ 21.613; РД 34.21.122; ДержСанПІН 239; СанПиН 1757; СанПиН 2152.

11.3 У залах для глядачів місткістю 800 місць і більше, а також у залах для глядачів будь-якої місткості, призначених для дітей, має бути передбачена установка резервного електропостачання для живлення або автоматичного перемикання на неї світильників аварійного (евакуаційного) освітлення та пожежної сигналізації в разі відключення зовнішніх джерел електропостачання. У кінотеатрах із залами будь-якої місткості, які мають два незалежних джерела електропостачання, автономна установка для резервного електропостачання не передбачається.

11.4 Постановочне освітлення чи система постановочного освітлення (СПО) повинні забезпечувати можливість здійснення на сцені об'ємного багатокольорового освітлення акторів та декораційних установок, світлової проекції та світіння флуоресцентних фарб. Склад освітлювальних установок, вибір системи регулювання постановочного освітлення сцен і естрад залежить від призначення будинку чи споруди, його типу і визначається завданням на проектування.

12 ЗВ'ЯЗОК І СИГНАЛІЗАЦІЯ

12.1 Будинки і споруди культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів повинні бути обладнані мережами єдиної' національної системи зв'язку, телевізійного та проводового мовлення згідно з вимогами ДБН В.1.1-7, ДНАОП 0.00-1.32, ПУЭ, ГОСТ 21.603, ВСН 60, ВБН В.2.2.45-1-2004, ВНТП 212.

12.2 Комплекси споруд, окремі будинки та споруди (або приміщення) можуть бути обладнані мережами та пристроями:

- відомчого зв'язку; відомчого телебачення;

- відомчого проводового мовлення;

- сигналізації та регламентації часу;

- прийому супутникового та кабельного телебачення;

- синхронного перекладу мови:

- комп'ютерних мереж;

- системою кінопоказу;

- звукофікації та звукопідсилення вестибюлів, фойє і кулуарів, залу для глядачів та сцени;

- оповіщення про пожежу;

- охоронної сигналізації;

- автоматичної пожежної сигналізації.

12.3 У кінотеатрах і відеозалах, крім систем, які зазначені в 12.2, необхідно також передбачити:

- багатоканальну систему звукофікації залу для глядачів;

- переговорні пристрої у білетних касах.

12.4 При проектуванні клубів і центрів дозвілля, крім систем, які зазначені в 12.2 та 12.3, рекомендується також передбачати:

- системи технологічного командно-переговорного зв'язку і режисерського керування;

системи телевізійної і радіотрансляції програм зі сцени по приміщеннях будинку та із будинку.

12.5 При проектуванні театрів, крім систем, які зазначені в 12.2, 12.3 та 12.4, необхідно також передбачати:

- систему звукофікації зали та сцени згідно з вимогами 12.7;

- систему звукозапису, що повинна забезпечувати внутрішні потреби;

- технологічне телебачення (для театрів опери та балету, музичних театрів).

12.6 Пристрої систем озвучування можуть бути суміщені з системами пріоритетного оповіщення, у тому числі і централізованого оповіщення про пожежу, за умови забезпечення технічних вимог обладнання систем оповіщення.

12.7 Система звукофікації залу для глядачів має бути запроектована на підставі електроакустичного розрахунку. При цьому запроектована система звукофікації повинна відповідати вимогам, що викладені у таблиці 24.

Таблиця 24

Найменування об'єкта

Мінімальний рівень звукового тиску в зоні місць для глядачів, дБА

Нерівномірність звукового поля в зоні місць для глядачів, дБА

Зали драматичних театрів

100

6

Зали музично-драматичних театрів

96

6

Зали театрів опери та балету

96

6

Зали театрів музичної комедії

96

6

Кінотеатри, відеокомплекси

96

8

Кіноконцертні зали

100

6

12.8 У драматичних і музично-драматичних театрах повинна бути передбачена можливість відтворення театральних звукових ефектів. За завданням на проектування допускається можливість відтворення театральних звукових ефектів в інших культурно-видовищних і дозвіллєвих закладах.

12.9 Система звукозапису проектується на підставі завдання на проектування і призначена для створення фонограм для спектаклів і концертних програм, а також повинна забезпечувати безпосередній звукозапис спектаклів і концертів.

12.10 Системи технологічного командно-переговорного зв'язку і режисерського керування, система трансляції програм, система технологічного телебачення виконуються на підставі завдання на проектування.

12.11 Системи забезпечення трансляції телевізійних і радіопрограм із будинку виконуються на підставі завдання на проектування.

12.12 Систему автоматичної пожежної сигналізації слід виконувати згідно з вимогами ДБН В.2.5-13 та ДБН В.2.2-9.

12.13 Систему оповіщення про пожежу і управління евакуацією людей слід виконувати відповідно до вимог ДБН В.1.1-7.

12.14 Систему охоронної сигналізації слід виконувати відповідно до "Вимог до установок охоронно-пожежної сигналізації та технічної укріпленості особливо важливих об'єктів".

12.15 Систему оповіщення людей про наявність небезпечних концентрацій паливних газів у повітрі слід виконувати згідно з ДБН В.2.5-20.

13 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ОБЛАДНАННЯ ТА ПРИСТРОЇ

13.1 У будинках і спорудах культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів слід передбачати технологічне обладнання, яке за своїм призначенням поділяється на:

- відео- та кінотехнологічне обладнання;

- звукотехнічне обладнання;

- механічне обладнання естрад і сцен;

- постановочне освітлення естрад і сцен;

- електроприводи механізмів естрад і сцен;

- підйомно-транспортне устаткування;

- обладнання підприємств громадського харчування;

- меблі стаціонарні та пересувні.

При проектуванні театрів необхідно також передбачати технологічне устаткування виробничих майстерень.

13.2 Розміри та кількість технологічного обладнання, що проектується, визначаються на підставі розробки спеціалізованими організаціями технологічних схем і завдання на проектування, а габарити основного технологічного обладнання колосникових сцен - за додатком М.