2.4.9. З зовнішньої сторони огородження вивішені попереджуючі плакати: «Обережно! Працює кран з електромагнітами».

2.4.10. У місцях приготування, подачі і застосування лакофарбових матеріалів вжити заходів, що запобігають їх загорянню.

2.4.11. Загальнобмінна вентиляція працює, а місцева витяжна вентиляція, зблокована з роботою механізмів і устаткування лінії.

2.4.12. Вивішена на видному місці схема евакуації людей на випадок аварії.

2.5. Експлуатація електроустаткування дробометного агрегату повинна здійснюватися дробеструмником, допущеним до самостійної роботи на даній ділянці і який має групу з електробезпеки не нижче III.

Комутаційні включення, переключення апаратури, пуск, останов агрегату повинні виконуватися тільки дробеструмником.

Всі роботи з обслуговування електроустаткування агрегату повинні виконуватися тільки за робочими схемами. Робота без схем не допускається.

2.6. Дробеструмник повинен уміти користуватися засобами гасіння пожежі в електроустановках.

2.7. При роботі з піскоструминним (дробоструминним) апаратом необхідно.

2.7.1. Одержати наряд-допуск для роботи в замкнутих і важко доступних місцях, а також піскоструминним апаратом на відкритих місцях.

2.7.2. Перевірити наявність і справність засобів індивідуального захисту (окулярів закритого типу, протипилових респіраторів, шолома, рукавиць).

2.7.3. Оглянути апарат і переконатися в справності всіх його вузлів і шлангів, запірних пристроїв (міцність приєднання всіх шлангів, закриття люкової кришки на апараті).

2.7.4. Перевірити регулювання всіх механізмів, від яких залежить безпечна і нормальна робота.

2.7.5. Переконатися у відсутності вологи в стисненому повітрі. При наявності вологи варто вимагати установку в системі повітря фільтра. При наявності вологи апарат підключати не можна.

2.7.6. Перевірити наявність піску (дробу) у бункері. При необхідності зробити дозавантаження. Не завантажувати в бункер злежалий дріб, мокрий пісок.

2.7.7. Оглянути робоче місце, прибрати з-під ніг і проходів предмети, що заважають роботі.

2.7.8. Перевірити наявність огородження робочої зони і написів, що попереджають про небезпеку.

2.7.9. Перевірити наявність і справність місцевої вентиляції.

2.8. У разі виявлення несправностей слід доповісти керівнику робіт і приступати до виконання робіт після усунення недоліків.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. При роботі на піскоструминному (дробоструминному) апараті:

3.1.1. Очищення необхідно виконувати тільки на справному апараті.

3.1.2. Перед завантаженням піску (дробу) в апарат необхідно відключити шланг, спустити повітря з апарату і тільки після цього відкривати завантажувальний люк.

3.1.3. Слід стежити за кількістю і якістю піску (дробу), застосовуваних для очищення металу. Вони повинні відповідати технічним характеристикам і технологічним вимогам (по грануляції, по вологості й іншому).

3.1.4. Не допускається включення подачі абразиву в нагнітальний рукав, якщо сопло не спрямоване на оброблювану поверхню.

3.1.5. Не можна випускати з рук шланг із вихідним струменем піску, дробу або повітря щоб уникнути травмування навколишніх.

3.1.6. При очищенні піском або дробом не допускається присутність у робочій зоні сторонніх осіб.

3.1.7. При роботі в закритих і важкодоступних місцях повинні бути: надійна вентиляція, оформлений наряд-допуск і присутність спостерігача. При роботі піскоструминним апаратом на відкритих місцях також необхідні наряд-допуск і місцевий відсмоктувач вентиляції.

3.1.8. При роботі в замкнутих приміщеннях необхідно користуватися скафандром.

3.1.9. При засміченні сопла необхідно закрити подачу повітря, направити шланг убік від себе, оточуючих і входу в приміщення, прочистити сопло.

3.1.10. При роботі на висоті, що перевищує 1,5 м, необхідно використовувати підмости або будівельні риштування, настили яких повинні бути обгороджені поручнями висотою не менш 1,2 м, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм.

3.1.11. При роботі з риштувань не можна кидати нічого вниз і залишати незакріпленими інструменти і пристосування на лісах.

3.1.12. При роботі на висоті з підвісних колисок необхідно використовувати запобіжний пояс і страховочний канат. Місця закріплення карабіна пояса повинні бути визначені керівником робіт (майстром).

3.1.13. Робота з апаратом зі зношеними підводящими і нагнітальними шлангами не допускається.

3.1.14. Не допускається підніматися або спускатися з риштувань по приставним або підвісним драбинам, тримаючи в руках шланг або інструмент.

3.1.15. Шланг і інструмент дозволяється піднімати на риштування або опускати зверху тільки за допомогою мотузки. Не допускається кидати шланг або інструмент зверху.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

Після закінчення роботи піскострумник зобов'язаний:

4.1. Відключити всі механізми лінії дробеметного очищення або піскоструминний (дробоструминний) апарат від магістралі стиснутого повітря.

4.2. Від'єднати подавальний і нагнітальний рукави від апарата.

4.3. Очистити апарат від пилу. Застосовувати для цих цілей стиснене повітря не допускається.

4.4. Упорядкувати робоче місце. Перенести апарат, рукави, інструмент і засоби захисту на місце постійного збереження.

4.5. Повідомити керівнику робіт і зміннику про неполадки під час роботи і про свій відхід.

4.6. Зняти спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту і прибрати у відведене місце для збереження, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.

4.7. При одержанні під час роботи навіть незначних травм або при нездужанні звернутися в медпункт із метою запобігання можливих захворювань або ускладнень.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації.

Ознаками можливих аварійних ситуацій можуть служити:

- займання, виникнення пожежі при виконанні вогневих робіт (електро- і газозварювання, газорізання) поблизу легкозаймистих або горючих матеріалів;

- загазованість приміщень (поява стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості, посилення серцебиття);

- відключення електроенергії (обрив проводів живлення, несправності заземлення й інші ушкодження електроустаткування);

- раптова поява в корпусі устаткування відчутного електричного струму;

- мимовільна зупинка устаткування або поломка;

- раптове падіння вантажів, удар предметів, що рухаються, та інше.

5.2. При виникненні пожежі на місці виконання робіт піскострумнику слід ліквідувати її в початковій стадії, використовуючи первинні засоби пожежегасіння (ПЗП): вогнегасники, внутрішні пожежні крани, бочки з водою, шухляди з піском, стаціонарні установки пожежегасіння й інші.

Якщо ліквідувати пожежу власними силами і наявними ПЗП не вдається, необхідно:

- повідомити по телефону про пожежу в пожежну охорону. При цьому повідомити місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, про наявність людей у районі пожежі і своє прізвище;

- повідомити про пожежу чергового або вахтового, керівника робіт;

- по можливості до прибуття пожежних вжити заходів по локалізації вогнища пожежі й евакуації людей і організувати зустріч пожежної команди.

5.3. При появі стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості піскострумнику слід виявити, чи працює приточно-витяжна вентиляція і при її працездатності прийняти міри по ліквідації ушкоджень.

У випадку неможливості відновлення роботи вентиляції слід припинити роботу, довести до відома керівника робіт і діяти відповідно його вказівкам.

При виявленні високої загазованості приміщень слід вивести з приміщень людей, надати потерпілим першу допомогу і викликати швидку допомогу. Сповістити про це керівнику робіт і залишити приміщення у відповідності зі схемою евакуації.

5.4. При раптовому вимиканні електроенергії та електроосвітлення не можна пересуватися в темряві до включення аварійного або основного освітлення. Після включення аварійного освітлення піскострумнику слід виявити причину порушення (обрив проводів живлення, несправності заземлення та інші ушкодження), довести до відома керівника робіт.

При несправності електроустаткування не можна намагатися самому усунути несправність. Необхідно викликати електромонтера.

5.5. При раптовій появі в корпусі устаткування відчутного електричного струму піскострумнику слід припинити роботу, виключити устаткування і довести до відома керівника робіт.

При виникненні короткого замикання слід відключити штатну електроапаратуру і повідомити черговому електрику і керівнику робіт. Не дозволяється самостійно виконувати роботу по ремонту електроустаткування.

5.6. При поломці чи мимовільній зупинці устаткування піскострумнику слід виключити устаткування, припинити роботу, повідомити керівника робіт і діяти відповідно до його вказівок, керуючись знаннями, отриманими при спеціальному навчанні по пожежно-технічному мінімумі.

5.7. При виході з ладу контрольно-вимірювальних приладів, засобів автоматики блокувальних пристроїв необхідно припинити роботу, відключити устаткування і викликати наладчика по ремонту засобів автоматики. Про це повідомити керівника робіт.

5.8. При розриві трубопроводів і шлангів гідравліки, стиснутого повітря, систем пари піскострумнику необхідно припинити подачу штатної арматури, повідомити про аварію керівнику робіт і приступити до ліквідації аварії, керуючись знаннями, отриманими при спеціальному навчанні по пожежно-технічному мінімумі.

5.9. У випадку раптового припинення дії вентиляції в замкнутому і важкодоступному судновому приміщенні необхідно негайно припинити роботу, повідомити про те, що трапилося, керівнику робіт і залишити приміщення.

5.10. При виявленні несправності риштувань (підмостків) або порушення працюючими на них правил безпеки необхідно повідомити про це керівнику робіт.

5.11. Для запобігання нещасних випадків при вантажно-підйомних роботах та транспортуванні металоконструкцій піскострумнику слід переконатися у відсутності людей в небезпечній зоні, перевірити наявність і справність огороджень та попереджувальних надписів.

5.12. При оповіщенні по системі сигналізації й оповіщення (пожежній сигналізації, гучномовній, світловій і інших) про пожежонебезпечну ситуацію на судні або в цеху необхідно діяти відповідно до інструктажу в частині евакуації, проведеного керівником робіт.

При задимленості шляхів евакуації необхідно використовувати засоби індивідуального захисту, з місцями збереження яких необхідно бути ознайомленим заздалегідь і бути навченим як ними користуватися.

Евакуюватися необхідно в напрямку, позначеному покажчиками.

5.13. При недотриманні працюючими вимог по забезпеченню безпечних умов праці і пожежної безпеки створюються передумови різних видів ураження людей: від вогню, токсичних продуктів у повітряному середовищі, диму, електричних розрядів, поранень, забитих місць, падіння з висоти й інших, впливу частин механізмів і устаткування, що рухаються й обертаються, переміщаються вантажопідйомними пристроями, деталями і виробами, і інше.

5.14. При нещасному випадку, що відбувся з Вами або поруч працюючими, необхідно повідомити керівника робіт, зробити самодопомогу або подати першу допомогу потерпілому. Подання першої медичної допомоги слід проводити у наступному порядку:

5.14.1. При пораненнях із кровотечею до прибуття швидкої допомоги необхідно зупинити кровотечу шляхом накладення джгута або притиснення судини, що кровоточить, вище місця ураження. Місце накладення джгута попередньо обернути чистим рушником, бинтом або хусткою. Не можна рану торкати руками або промивати водою.

5.14.2. При переломах кінцівок слід укласти потерпілого на підлогу у зручне для потерпілого положення й очікувати лікаря.

При вивихах необхідно на ушкоджене місце накласти фіксуючу пов'язку або шину і при можливості доставити до лікаря.

5.14.3. При забитих місцях для зменшення болю необхідно покласти холодний компрес, при саднах і подряпинах місце навколо рани обробити йодом або забинтувати стерильним бинтом.

5.14.4. При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії струму шляхом відключення живлення рубильником або відділення потерпілого від струмоведучих частин, використовуючи діелектричні предмети (сухий ціпок, ремінь, мотузка, сухий одяг).

При відтягуванні потерпілого слід братися за сухий одяг, не доторкаючись до оголених частин тіла, діяти одною рукою. Потім викликати швидку допомогу.

5.14.5. При термічних опіках слід негайно вжити заходів по припиненню впливу високої температури на потерпілого, зупинити людину, що біжить у палаючому одязі, палаючий одяг згасити водою, піском, накиданням щільної тканини, видалити тліючі частини одягу, накласти стерильну марлеву пов'язку, викликати лікаря.

5.14.6. При опіках кислотами і лугами місце опіку промити струменем води з-під крана або цебра, після чого звернутися в медпункт.

5.14.7. У випадку ураження ока світловим випромінюванням зварювальної дуги або влученням в очі сторонніх тіл слід відразу звернутися в медпункт.

5.14.8. У випадку ураження парами, газами, димом необхідно винести потерпілого на свіже повітря, а при зупинці дихання негайно почати штучне дихання до прибуття лікарської допомоги або відновлення дихання.

5.14.9. При непритомності слід укласти хворого на спину з опущеною головою, розстебнути комір, забезпечити приплив свіжого повітря, дати понюхати нашатирний спирт, обляпати обличчя холодною водою, поплескати по щоках, при необхідності зробити штучне дихання і викликати лікаря.

5.15. На місці події нещасного випадку слід зберегти до розслідування обставин, що привели до нещасного випадку, стан устаткування й обстановку, якими вони були в момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю навколишніх працівників, не викликає аварію і не порушить хід виробничого процесу).