ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ПРИ РОБОТАХ З ТРИХЛОРЕТИЛЕНОМ
І ВУГЛЕЦЕМ ЧОТИРИХЛОРИСТИМ
Київ
УЗГОДЖЕНО Національний науково-дослідний інститут охорони пращ Лист № 158 від "23 " червня 2001р. |
ЗАТВЕРДЖЕНО Державними комітет промислової політики України Наказн № 255 від "26 " червня 2001р |
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ПРИ РОБОТАХ З ТРИХЛОРЕТИЛЕНОМ І ВУГЛЕЦЕМ ЧОТИРИХЛОРИСТИМ
Київ
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
-яким виповнилось 18 років (ст. 15 Закону);
-які пройшли медичний огляд відповідно до наказу №45. Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України від 30 березня 1994 р. та не мають медичних протипоказань;
-які пройшли інструктаж (навчання) з охорони праці, в томучислі при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, ознайомлені зправилами поведінки при виникненні аварій та надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків (ст. 20 Закону).
1.4.Персонал, який виконує роботи з трихлоретиленом та чотирихлористим вуглецем, зобов'язаний;
-знати та виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці (правила, стандарти, норми, положення, інструкції);
-знати та виконувати правила поводження з устаткуванням та іншими засобами виробництва;
-користуватись засобами колективного та індивідуального захисту;
-дотримуватись зобов'язань з охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором) та правилами
внутрішнього трудового розпорядку підприємства (установи), в тому числі:
а)вчасно починати та закінчувати роботу, дотримуватись встановленого часу технологічної і обідньої перерв;
б)не виконувати роботи, не передбачені змінним завданням;
в)не знаходитись на роботі у позаробочий час без відповідногодозволу керівника;
-проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди;
-співробітничати з власником у справі організації безпечних і нешкідливих умов праці, особисто вживати необхідних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров'ю або людей, які його оточують, і навколишньому середовищу (ст. 18 Закону);
-повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника абоіншу посадову особу (ст. 18 Закону).
1.5. При роботі з трихлоретиленом та чотирихлористим вуглецем можуть мати місце такі небезпечні і шкідливі чинники:
а)фізичні:
б)хімічі:
-токсична, наркотична та подразнююча дія на організм людини:шкірний покрив, слизові оболонки очей, органи дихання, нервову систему, серцеву систему (особливо міокард), печінку, нирки.
1.6.На роботах із шкідливими та небезпечними умовами праціперсоналу видається за встановленими нормами спеціальний одяг,спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту:
За встановленими нормами видасться мило.
1.7.Персонал, який виконує роботи з трихлоретиленом і чотири-хлористим вуглецем, зобов'язаний дотримуватись вимог санітарнихнорм та особистої гігієни:
1.8.Працюючий персонал зобов'язаний дотримуватись правилпожежної безпеки, знати місця розташування засобів пожежогасіння тавміти ними користуватись.
1.9. Властивості трихлоретилену і чотирихлористого вуглецю та їх небезпечні чинники,
Трихлоретилен і чотирихлористий вуглець застосовують (як розчинники жирів) в процесах знежирення різних деталей (прокладок, рамок, корпусів і таке інше).
1.9.1. Трихлоретилен (С2НСl3), ГОСТ 9976-94, ТУ 6-09-1012-79.
Трихлоретилен - прозора безбарвна летюча рідина, що має густину при 20°С -1,46 г/см3, погано горить. Температура самозаймистості 380°С. Пари трихлоретилену з повітрям утворюють вибухонебезпечну суміш.
Концентраційні межі розповсюдження полум'я:
Температурні межі розповсюдження полум'я від 30°С до 58°С.
При контакті трихлоретилену з лугами і нагріванні можливе утворення самозаймистого токсичного дихлорацетилену. При контакті з відкритим полум'ям до 110°С і на сонячному світлі - розкладається з утворенням дуже отруйного газу - фосгену. В присутності металів, смоляних та жирних кислот трихлоретилен може розкладатися з утворенням хлористого водню.
Пари трихлоретилену мають наркотичну і загальнотоксичну дію, становлять загрозу для нервової системи, органів дихання, серцево-судинної системи(особливо міокарду), очей, мають комулятивний ефект. При подовженій дії на шкіру трихлоретилен спричиняє ураження типу екземоподібних дерматитів і хімічних опіків з пухирцями, сухість, тріщини, втрату чутливості. В організм людини трихлоретилен може попасти інгаляційним шляхом, через шкіру, органи травлення.
Гранично допустима концентрація (ГДК) парів трихлоретилену у повітрі робочої зони виробничих приміщень 10 мг/м3, третій клас небезпеки по ГОСТ 12.1.005-88.
1.9.2. Вуглець чотирихлористий (тетрахлорметан) -(ССЦ) ГОСТ 20288-74, ГОСТ 4-84, ТУ 6-09-3219-75.
Вуглець чотирихлористий - рідина, мас густину 1,59 г/см3.
Температура кипіння - 76,8 °С.
Не горить, не дає вибухових сумішей з повітрям. При контакті із полум'ям або сильно нагрітими предметами розкладається з виділенням дуже отруйного газу - фосгену, оксиду вуглецю і хлористого водню. Фосген дуже небезпечний газ. ГДК - 0,5 мг/м3, 2 клас небезпеки по ГОСТ 12.1.005-88.
Вуглець чотирихлористий має наркотичну дію, уражає центральну нервову систему, печінку, нирки, легені, справляє подразнюючу дію на шкіру рук, слизові оболонки очей, верхні дихальні шляхи, має комулятивні властивості. В організм людини може попасти інгаляційним шляхом, через шкіру, органи травлення. Однократні гострі отруєння парами чотирихлористого вуглецю супроводжуються стійкими симптомами: збудженим станом, головним болем, нудотою, сильним подразненням слизових оболонок очей, втратою свідомості.
При хронічній дії чотирихлористий вуглець спричиняє ураження печінки, судин легенів, дерматити, порушення обміну речовин. Токсична дія чотирихлористого вуглецю на організм людини підвищується при вживанні алкоголю. ГДК парів чотирихлористого вуглецю в повітрі робочої зони 20 мг/м3, четвертий клас небезпеки по ГОСТ 12.1.007-76.
1.10.3гідно з Законом України "Про охорону праці" (далі Законом) ст. 49 особи, які не виконують вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці, залежно від характеру порушень
притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ
РОБОТИ
2.10.При виявлених несправностях засобів індивідуального і колективного захисту, недостатності освітлення робочого місця чи відсутності засобів пожежогасіння, вентиляційної тяги, медичної аптечки з засобами першої допомоги сповістити керівника роботи (відповідальногоза проведення даної роботи). До роботи стати тільки після усуненнявсіх несправностей.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ
РОБОТИ
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ
РОБОТИ
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ