• застосування вставного інструменту із хвостовиком, що не відповідає розміру втулки патрону; застосування підкладок при наявності люфту у втулці не допускати;
  • при роботі з будівельним пневмомолотком триматися за вставний інструмент. Слід стежити за тим, щоб молотки були обладнанні пристосуваннями, що не допускають вильоту бойка;
  • застосування РПІ масою більше 1,5 кг без урівноважуючого пристрою (балансиру);
  • при перервах у роботі класти РПІ на коліна, притискати його до себе;
  • застосовувати клепки іншого виду, пневмомолотки і підтримки без віброгасіння, відповідно до діючої на підприємстві технічної документації;
  • виконання робіт одночасно пневмомолотком і підтримкою одному робітнику. Підтримку слід удержувати підручному клепальника;
  • провадити роботи при шумі, що перевищує граничний рівень без застосування індивідуальних протишумів.
  1. Під час обідньої перерви стиснуте повітря слід відключати, РПІ класти у визначене місце.
  2. При обробці вузлів, усередині яких прокладений пінопласт або скловата, слід провадити видалення пилу за допомогою пилососа.
  3. При клепці в складальному стаціонарному пристрої, просвіт між виробом і настилом пристрою повинен бути закритим.
  4. Для клепальників і підручних слід організувати щоденну виробничу гімнастику з включенням в неї вправ на розслаблення м'язів.
  5. При порушенні на робочому місці встановлених на підприємстві метрологічних, санітарно-гігієнічних показників роботу слід припиняти.

4. Вимоги безпеки після закінченні роботи


  1. Вимкнути обладнання та пристосування, що застосовувалися в роботі, від повітряної мережі і місцеве освітлення, від'єднати шланг від РПІ і повітряної магістралі.
  2. Упорядкувати робоче місце:
  • прибрати інструмент і допоміжне оснащення, шланг згорнути в акуратні кільця;
  • очистити устаткування від стружки, залишків матеріалів, бруду та інше;
  • витерти і змастити частини устаткування і РПІ тонким шаром мастила (відповідно до інструкції на устаткування).

4.3 Акуратно скласти готові деталі і заготівки, здати їх майстру або бригадиру; укласти інструмент і допоміжне оснащення в інструментальну шафу чи ящик;

  1. Зняти спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту і покласти їх у відведене місце.
  2. Вимити руки та обличчя теплою водою з милом чи прийняти душ.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях


5.1 При виникненні аварійних ситуацій (виникненні несправностей обладнання, диму, пожежі, травми та ін.), виключити устаткування, доповісти адміністрації про випадок.

5.2 При раптовому припиненні подачі електроенергії:

  • припинити роботу;
  • вимикачі керування перевести в положення "Виключено" і повідомити адміністрацію.
  1. При виникненні несправностей (обриву заземлення, порушення ізоляції проводу чи живлення кабелю, появі запаху, диму і т.п.) знеструмити обладнання у присутності спеціаліста по електрообладнанню і сповістити керівнику робіт.
  2. При поразці працівника електричним струмом ужити заходів по звільненню потерпілого від дії струму; викликати швидку допомогу; надати потерпілому долікарняну допомогу.
  3. При виникненні пожежі знеструмити апаратуру, сповістити персонал та адміністрацію про виникнення пожежі, повідомити в пожежну частину і вжити заходи для гасіння і локалізації пожежі, застосовуючи вогнегасники та пісок.
  4. Про випадки погіршення самопочуття, факти порушення технологічного процесу контролю, несправності обладнання, оснащення та індивідуальних засобів захисту необхідно повідомляти керівника робіт та адміністрацію.
  5. У випадку отримання травми, необхідно сповістити адміністрацію. Зберігати обстановку місця події нещасного випадку, якщо це не загрожує життю і здоров'ю працюючих, і обов'язково звернутися в медсанчастину для надання першої допомоги і реєстрації даного нещасного випадку.

Примірна інструкція розроблена на основі нормативно-технічних документів


  1. Положення ДНАОП 0.00-4.15-98
  2. Сборник типовых отраслевых норм бесплатной выдачи рабочим и служащим специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты. - НИАТ, 1989 г.