Популярні документи
Статті
Статті
Преимущества газобетона и использование его в строительстве Бани – покупка по типовым и индивидуальным проектам. Как делают изделия из жестяного листа Затеняющая сетка: варианты применения, преимущества Пластиковые окна фирмы REHAU от производителя Натяжные потолки в Киеве с фотопечатью неба, облаков, рисунков и фотографий от Demi-Lune Купить лист профнастила: как выбрать профлист Советы по выбору краски для стен Какими бывают точилки для ножей Ламинат Praktik: надежность, проверенная временем. Арматура 12 мм для ленточного фундамента. Геотекстиль и его особенности, применение, свойства Как пользоваться монтажной пеной З чого складається композитна черепиця? Преимущества покупки бетонного раствора от производителя Жалюзи по индивидуальному заказу в Киеве Какую кровлю и забор в Воронеже лучше выбрать для дома Что такое строительные материалы - где купить стройматериалы Как выбрать хорошую морозильную камеру для дома Когда не обойтись без ремонта: запчасти на технику Zetor Профнастил или металлочерепица: что выбрать для крыши Когда нужен юридический перевод документов Строительство бассейнов в Одессе на загородных участках от надежного магазина vashbas.com Альтернативные источники электроэнергии Какие документы нужны для холодильника?
Новини

«Особлива небезпека створюється, якщо в димоходах відсутня тяга. Це призводить до неповного згорання газу й виділення чадного газу (СО)».

Інструкція з безпечного користування побутовими газовими приладами і апаратами.

Відомий не одному поколінню гордий вислів «а у нас в квартирі газ», пов'язаний з позитивними емоціями, тепер нерідко викликає у багатьох людей інші почуття. Адже користування блакитним паливом у побуті стає не завжди безпечним. Про це засвідчили трагедії в Дніпропетровську, Луганську, Ялті, Одесі, Євпаторії, Львові, Івано-Франківську…

Отже, проблеми з використанням газу в побуті — всеукраїнські.

Не оминає, на жаль, ця проблема й Тернопільщину.

Цей нещасний випадок стався 23 лютого 2009 р. в Тернополі в однокімнатній квартирі на вул. Миру, на четвертому поверсі чотириповерхового цегляного будинку, побудованого в далекому 1964 році.

У квартирі до настання нещасного випадку проживали брати 29-річний Юрій та 27-річний Тарас.

У кухні цієї квартири було встановлено газову плиту типу ПГ-2 і проточний газовий водонагрівач типу ГВА-3 1964 р. випуску Львівського заводу газової апаратури з виходом продуктів згорання у відокремлений димохід. Кухня була обладнана витяжним каналом.

Увечері після 20 год. Тарас вирішив помитися у ванній кімнаті і запалив факел проточного водонагрівача. У цей час в кімнаті на ліжку лежав його старший брат Юрій. Після запалювання водонагрівача Тарас пішов у ванну кімнату. Відкрив водяний кран гарячої води і після наповнення ванни водою почав митися. Під час миття йому стало зле. Він припинив подачу води і намагався вийти з ванної кімнати, але впав і знепритомнів.

Зранку до квартири прийшов батько братів і побачив на ліжку сина Юрія, а на підлозі ванної кімнати — Тараса. Лікарі швидкої допомоги констатували смерть Юрія, а Тараса у важкому стані доставили в лікарню.

При вході в квартиру батько побачив, що вхідні двері не зачинені на замок, а ванна заповнена водою. На кухні кватирка у вікні була привідчинена, а балконні двері та вікна кімнати зачинені.

За висновком судово-медичної експертизи смерть Юрія настала в результаті гострого отруєння окисом вуглецю.

Комісія із технічного розслідування нещасного випадку, в якій працювали державний газотехнічний інспектор теруправління, технічний експерт ДП «Тернопільський експертно-технічний центр ННДІПБОП», головний інженер ВАТ «Тернопільміськгаз», заступник начальника відділу праці управління праці і соціальної політики Тернопільської міськради, ретельно з'ясувала причини і обставини цього нещасного випадку.

Враховуючи висновок технічного експерта газової промисловості ДП «Тернопільський експертно-технічний центр ННДІПБОП» Богдана Романця, дані Тернопільського обласного центру з гідрометеорології, комісія дійшла висновку, що внаслідок різкої зміни погодних умов і відсутності тяги (її перекидання) у димовому каналі продукти згорання газу з проточного водонагрівача потрапили в приміщення квартири, а молодший брат Тарас під час запалювання проточного газового нагрівача не виявив відсутності тяги, в результаті чого обидва брати отруїлись окисом вуглецю.

Отже, технічною причиною нещасного випадку було названо відсутність (перекидання) тяги в димовому каналі внаслідок різкої зміни погодних умов, а організаційною — грубе порушення інструкції по безпечному користуванню побутовими газовими приладами і апаратами.

Комісія визначила заходи, які необхідно здійснити, щоб не повторились подібні трагедії. Зокрема, зобов'язано головного інженера ВАТ «Тернопільміськгаз» причини і наслідки нещасного випадку довести до відома всіх працівників підприємства; через засоби масової інформації поінформувати населення про дотримання правил безпечного користування газовими приладами та апаратами в побуті. Майстрів і слюсарів ВАТ «Тернопільміськгаз» зобов'язано під час проведення планових технічних оглядів та по заявках абонентів під час виконання ремонтів газових приладів проводити роз'яснювальну роботу про необхідність заміни газового обладнання із закінченим граничним терміном експлуатації.

Цієї та й багатьох інших трагедій із використанням газу в побуті можна було б уникнути, якби неухильно дотримуватись Правил безпеки систем газопостачання України, розділ «Внутрішні газопроводи і газове обладнання житлових і громадських будинків», які введені в дію 15 травня 1998 року. А саме: дотримання пункту 4.5.10. «Проточні і ємкісні газові водонагрівачі, малолітражні газові котли і інші опалювальні газові прилади з відводом продуктів спалювання в димохід, а також опалювальні і опалювально — варильні печі повинні обладнуватися автоматичними пристроями, які забезпечують відключення пальників, при припиненні подачі газу, зниження тиску нижче заданого значення, погашенні полум'я і відсутності необхідної тяги в димоході (згідно з ДСТУ 2356-94). Величина зниженого тиску газу перед автоматичним запірним клапаном визначається як сума нижньої межі стійкої ефективної роботи пальника і втрати тиску в автоматиці».

Нещасний випадок із використанням газу в побуті у цьому випадку, (коли будинок, в якому проживали потерпілі був газифікований 45 (!) років тому) та й багатьох інших, стаються через те, що мешканці користуються застарілим газовим обладнанням, у якому немає автоматичних пристроїв, що унеможливлюють отруєння чадним газом. На влаштування газового обладнання сучасною автоматикою житлово-комунальні контори, звичайно ж, не мають коштів. Втім, як і дуже багато мешканців у важкий час фінансово-економічної скрути. Інші, які й мають такі кошти, думають, мовляв, якось обійдемося. На превеликий жаль, так буває не завжди. І як сказав один з членів комісії: »Батьки віддали б останню сорочку, щоб живими і здоровими залишилися їхні діти». Проте у цьому випадку таке каяття запізніле.

Під час опалювального сезону людям слід бути вкрай обережними, щоб запобігти отруєнню чадним газом. Цей газ — надзвичайно небезпечний, адже ним легко отруїтися. Його не можна відчути: він безбарвний і не має запаху. Потрапляючи дихальними шляхами до крові, чадний газ витісняє гемоглобін кисню. В результаті настає кисневе голодування тканин. Чадний газ отруює організм непомітно, запаморочує свідомість, викликає млявість, слабість. Людина непритомніє. Непритомність настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що людина, навіть вже помітивши небезпеку, неспроможна врятуватись. Але спочатку виникають головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота, блювання, біль у грудях. При великих концентраціях чадного газу смерть може настати миттєво.

Важливою умовою безпеки при користуванні газовими приладами є контроль за тим, чи повністю згоряє газ. При повному згорянні полум'я має голубувато-фіолетовий колір, при неповному — жовтувато-солом'яний. Неповне згоряння газу призводить до інтенсивного виділення в приміщення чадного газу, який отруйно діє на організм людини.

Бум на отруєння чадним газом спостерігається на початку та в кінці опалювального сезону: хтось не встиг перевірити тягу димоходу, інші придбали нові колонки та котли. Погода ще не стабілізувалася — то холодно, то тепло: адаптуватися до опалення восени ще не встигають, а навесні про необхідні заходи безпеки починають забувати.

Особливо слід бути обережними мешканцям старих будинків, де встановлені газові колонки. Не варто приймати ванну або душ при ввімкненому приладі — особливо, якщо він розміщений у ванній кімнаті. Часто після ремонту господарі встановлюють двері, які закриваються герметично, забуваючи при цьому про необхідність припливу свіжого повітря ззовні. Відстань між дверима та підлогою приміщення кухні має бути не меншою 2 см. Якщо в помешканні є газові прилади з відводом продуктів згорання в димові канали необхідно встановити сигналізатор загазованості комбінований, який сповіщає про наявність у приміщенні чадного газу (СО) та метану (СН4).

Небезпеку становлять пластикові вікна, які перешкоджають нормальному надходженню повітря до приміщень, де розміщено колонки, котли, газові плити.

Чадний газ не має запаху, безбарвний — його неможливо відчути. Потрапляючи в кров, сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень: людина гине, як від задухи. Після двох годин перебування в приміщенні, де у повітрі міститься лише 0,1% СО, можна знепритомніти і померти. Якщо приміщення заповнене на 0,5% чадним газом, смерть настає через 30 хвилин, на 1% — через 2-3 хвилини. Непритомність настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що навіть відчувши небезпеку, людина неспроможна врятуватись.

Чадний газ легший за повітря, тому піднімається вгору, але на відкритому просторі небезпека мінімальна.

Основними причинами утворення в кухнях квартир чадного газу (СО — продукту неповного згоряння природного газу) можуть бути:

1. Несправність газових приладів (забрудненість пальників-конфорок плит, розгерметизованість камер згоряння котлів типу «турбо»).

2. Недостатність припливного повітря в кухні (для повного згорання 1 м3 природного газу необхідно 10 м3 свіжого повітря), в тому числі: недостатність об'єму кухонь (при установці в кухні плити ПГ-4 і двофункційного котла потужністю до 30 кВт нормований мінімальний об'єм кухні становить 21м3); відсутність постійно відчиненої кватирки у вікні і щілини або решітки площею 0,02м2 у нижній частині дверей кухні.

3. Недостатність тяги (розрідження) в камерах згорання котлів, створюваної димарями (недостатня висота, засміченість, розташування оголовків димарів у зонах вітрового підпору).

4. Робота вентиляторів відпливних зонтів над газовими плитами.

Всі без винятку газові прилади повинні встановлюватися на підставі проектної документації спеціалізованими підприємствами, які мають відповідні ліцензії на право виконання таких робіт з оформленням виконавчо-технічної документації.

При отруєнні чадним газом лікарі рекомендують:

винести потерпілого на свіже повітря;

якщо потерпілий у свідомості — дати багато пити (чай, вода);

при відсутності ознак дихання зробити штучне дихання та непрямий масаж серця;

викликати швидку медичну допомогу.

Як свідчить статистика, частіше за все люди отруюються чадним газом через необережність при користуванні приладами пічного та газового опалення.

Тому, щоб уникнути отруєння, треба перевіряти наявність тяги в димоході; не закривати його заслінкою на ніч; не використовувати газові плити для обігріву приміщень; частіше провітрювати приміщення, де є газові прилади; не заводити двигун автомобіля або іншого механізму при зачинених дверях гаража або боксу. При витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за тел. «104».

Надання першої медичної допомоги:

потерпілого вивести із загазованого приміщення (в теплий період року — на вулицю, а взимку — в добре провітрюване приміщення). Ознаками задухи є посиніння обличчя, поява червоних плям, непритомність;

при відсутності дихання потерпілому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно;

викликати швидку допомогу за тел. «103».


Джерело:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Тернопільській області


До списку новинВпередНазад