м) накрутити (без затягування) накидну гайку хвостовика на термостатичний клапан та насухо (без герметизації) перекрутити муфту зі згону на коротку різь трубної заготовки;

н) вивірити співвісність трубного вузла із стояком;

п) усунути, за необхідності, перекіс та незбіжність осей стояка з трубним вузлом. Заборо­няється прикладати зусилля на трубний вузол. За необхідності, його слід зняти. Забороняється здійснювати зварювальні роботи, а також усувати дефекти монтажу поверхостояка/вузла обв'язки із затягнутими накидними гайками шайби, термостатичного клапана тощо;

р) з'єднати зварюванням трубний вузол із нижнім/верхнім стояком;

с) затягнути накидну гайку хвостовика до термостатичного клапана ріжковим або розвідним ключем;

т) запакувати муфту й контргайку.

А.2.2 Складання та монтаж вузла обв'язки опалювального приладу з автоматичним регулятором температури повітря та кульовим краном або із запобіжником зворотного потоку (рисунок А.2) слід виконувати після вивіряння встановлених опалювальних приладів у наступній послідовності (на прикладі радіатора та терморегулятора):

А.2.2.1 Перевірити якість різі футорок радіатора. Забороняється застосовувати футорки з де­фектами різі (перекіс, відхил розмірів, злам витків, неповні витки, зірвані витки, забруднення).

А.2.2.2 Запакувати футорки з радіатором (якщо вони не запаковані).

А.2.2.3 Перевірити співвісність трубного вузла з радіатором та, за необхідності, усунути роз­біжність. Слід застосовувати трубну заготовку вузла обв'язки радіатора з привареною замикальною ділянкою до обох трубних підводок (Н-подібна).

А.2.2.4 Відкрутити хвостовики термостатичного клапана і кульового крана/запобіжника зворот­ного потоку й запакувати хвостовики (накидні гайки повинні бути на відповідних хвостовиках) у фу­торки. Не допускається заміняти хвостовики від одного термостатичного клапана до іншого та до кульового крана. Укручування хвостовика у футорку слід здійснювати спеціальним ключем з довжи­ною важеля не більше 300 мм і надійним зачепленням за внутрішні опуклості або грані (залежно від моделі). Не допускається закручувати хвостових ключем із затисканням зовнішньої поверхні хвос­товика.

А.2.2.5 Запакувати термостатичний клапан відповідно до А.2.1.6.

А.2.2.6 Запакувати кульовий кран/запобіжник зворотного потоку без хвостовика на вузол труб­ної заготовки шляхом закручування його ріжковим або розвідним ключем. Кульовий кран слід уста­новлювати в положення, що забезпечує горизонтальне розташування його штока й зручне користування споживачем. Запобіжник зворотного потоку слід установлювати згідно з вимогами ви­робника в положення, що усуває утворення різнобічних потоків теплоносія у підводці (за напрямком стрілки, за її наявності, на тілі запобіжника).

А.2.2.7 З'єднати вузол обв'язки з радіатором закручуванням (без затягування) накидних гайок хвостовиків відповідно на термостатичний клапан і на кульовий кран/запобіжник зворотного потоку.

А.2.2.8 Вивірити співвісність трубного вузла із стояком.

А.2.2.9 Усунути, за необхідності, перекіс та незбіжність осі стояка з трубним вузлом. Заборо­няється прикладати зусилля на трубний вузол. За необхідності, його слід зняти. Забороняється здійснювати зварювальні роботи, а також усувати дефекти монтажу поверхостояка/вузла обв'язки із затягнутими накидними гайками терморегулятора та кульового крана/запобіжника зворотного потоку.

А.2.2.10 З'єднати зварюванням трубний вузол із нижнім/верхнім стояком.

А.2.2.11 Затягнути (без пакування) ріжковим або розвідним ключем накидні гайки хвостовиків термостатичного клапана та кульового крана/запобіжника зворотного потоку.

А.2.3 Складання та монтаж вузла обв'язки опалювального приладу з автоматичним регулятором температури повітря, запобіжником зворотного потоку (рис. А.З) та шайбою на замикальній ділянці слід виконувати після вивіряння встановлених опалювальних приладів у наступній послідовності (на прикладі радіатора та терморегулятора).

А.2.3.1 Шайбу встановлюють на середині замикальної ділянки. Забороняється здійснювати зварювальні роботи, а також усувати дефекти монтажу поверхостояка/вузла обв'язки із затягнути­ми накидними гайками шайби.

А.2.3.2 Слід застосувати послідовність, наведену у А.2.1 або А.2.2 залежно від оснащення вуз­ла обв'язки.



А.2.3.3 Запакувати різьові з'єднання шайби із замикальною ділянкою.

А.З Установка термостатичного сенсора/привода

А.3.1 Установку термостатичного сенсора/привода здійснюють після промивки системи.

Знімають ковпачок з термостатичного клапана.

А.З.2 Установку термостатичного сенсора/привода здійснюють відповідно до вимог виробника.

А.3.3 Налаштування термостатичного сенсора на обмеження діапазону регулювання темпера­тури повітря, за необхідності, здійснюють відповідно до вимог виробника.

і руона заготовка



Хвостовик термостатичного клапана


Накидна гайка хвостовика



Муфта





Рисунок А.1 - Вузол обв'язки опалювального приладу з терморегулятором та згоном


Хвостовик термостатичного клапана


Накидна гайка хвостовика


Футорка



Термостатичний
клапан



Радіатор



Рисунок А.2 - Вузол обв'язки опалювального приладу з терморегулятором та кульовим краном


Трубна заготовка

Хвостовик термостатичного клапана Накидна гайка хвостовика


Рисунок А.З - Вузол обв'язки опалювального приладу з терморегулятором,
запобіжником зворотного потоку теплоносія та шайбою

А.4 Орієнтовний перелік факторів, що можуть спричинити появу тріщин та розрив різьового з'єднання автоматичного регулятора температури повітря під час його монтажу та експлуатації

А.4.1 Невідповідність автоматичного регулятора температури повітря вимогам EN 215:2004/А1 [8].

А.4.2 Відсутність компенсуючих ділянок температурного подовження стояків трубопроводів.

А.4.3 Відсутність проектних (технологічних) кріплень трубопроводу, особливо біля різьових з'єднань в місцях компенсуючих ділянок трубопроводу для обмеження його переміщення внаслідок температурного подовження чи надмірного фізичного навантаження.

А.4.4 Перевищення довжини різьової частини трубопроводу, на яку пакують термостатичний клапан автоматичного регулятора температури повітря, відносно муфтової частини термостатич­ного клапана.

А.4.5 Недостатня довжина вкручення різі в муфтову частину термостатичного клапана, особли­во при надмірному фізичному навантаженні різьового з'єднання.

А.4.6 Розбіжність осей елементів, що з'єднують на різі.

А.4.7 Перенапруження різьового з'єднання внаслідок порушення технології монтажу, а саме:

  • відсутності рухомих опор для стояків;

  • відсутності нерухомих опор для стояків;

  • відсутності рухомих опор для опалювальних приладів;

  • проведення зварювальних робот, особливо на замикальній ділянці, після герметизації різьо­вих з'єднань; застосування Т-подібної трубної заготовки;

  • застосування Н-подібної трубної заготовки без згону, особливо для чавунного радіатора; ви­никає перенапруження хвостовика клапана внаслідок міжвиткової різниці відстані на різях футорки і згону при закручуванні футорки із згону в радіатор;

  • застосування важільного ключа типу "бокко" для монтажу термостатичного клапана;

  • застосування додаткового важеля до ключа при вкручуванні хвостовика термостатичного клапана;

вигинання трубопроводів або кріплення до будівельних конструкцій разом із вмонтованим термостатичним клапаном.ДОДАТОК Б
(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. СОУ ЖКГ 75.11-35077234.0015:2009 Житлові будинки. Правила визначення фізичного зносу житлових будинків

2 Технічний регламент щодо суттєвих вимог до засобів вимірювальної техніки

З ПУЕ-2006 Правила улаштування електроустановок

4 Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97/Д-2000)

5 МУ 4169-86 Методические указания по газохроматографическому измерению концентраций бензола, толуола, этилбензола, о-, м-, п-ксилола, изопропилбензола в воздухе рабочей зоны (Методичні вказівки з газохроматографічного вимірювання концентрацій бензолу, толуолу, етилбензолу, о-,м-, п-ксилолу, ізопропілбензолу в повітрі робочої зони)

6 МУ 4436-87 Методические указания по измерению концентрации аэрозолей преимуществен­но фиброгенного действия (Методичні вказівки з вимірювання концентрації аерозолів пере­важно фіброгенної дії)

7 МУК 4.1.556-96 Санитарно-химический контроль в производствах пенополиуретанов. Мето­дические указания (Санітарно-хімічний контроль у виробництвах пінополіуретанів. Методичні вказівки).

8 EN 215:2004/А1:2006 Термостатичні радіаторні клапани - Вимоги і методи випробувань.Код УКНД 91.120.01

Ключові слова: термомодернізація, енергоефективність, мережі гарячого водопостачання, електромережі, опалення, теплова ізоляція.