Методика випробовування
З’єднати максимально допустиму виробником кількість сигналізаторів диму пожежних (див. 4.18).
Примітка. Якщо передбачена можливість з’єднання більше п’яти сигналізаторів диму пожежних, то дозволено для випробовувань з’єднувати мінімум 5 зразків сигналізаторів диму пожежних, а інші імітувати відповідною електричною на- вантагою.
Національна примітка
Додаткові сигналізатори диму пожежні беруть довільно наданих для випробовування.
Перевести один сигналізатор диму пожежний у режим пожежної тривоги і пересвідчитися, що всі взаємоз’єднувані сигналізатори диму пожежні видали звуковий сигнал пожежної тривоги.
Якщо передбачена можливість приглушення сигналу пожежної тривоги, то встановити режим приглушення сигналу пожежної тривоги на одному з сигналізаторів диму пожежних і, в період знаходження його в цьому режимі, перевести будь-який інший сигналізатор у режим тривоги. Пересвідчитися, що всі взаємоз’єднувані сигналізатори диму пожежні видали звуковий сигнал тривоги, а також і той, що знаходиться в режимі приглушення сигналу пожежної тривоги.
З’єднати сигналізатори диму пожежні в єдине коло відповідно до 5.19.2.1, виміряти поріг спрацьовування випробного зразка відповідно до 5.1.5.
Для сигналізаторів диму пожежних, працюючих від батареї, повторити випробовування відповідно до 5.19.2.2 із замкненими накоротко виводами для взаємоз’єднання.
З'єднати сигналізатори диму пожежні в єдине коло відповідно до 5.19.2.1, на одному з сигналізаторів виконати вимірювання рівню звукового сигналу відповідно до 5.17. Під час випробовування пересвідчитися, що інші сигналізатори диму пожежні досить заекрановані або видалені для того, щоб їхній звуковий сигнал не заважав проведенню вимірювань.
Для сигналізаторів диму пожежних, працюючих від батареї, повторити випробовування відповідно до 5.19.2.4 із замкненими накоротко виводами для взаємоз’єднання.
Повторно оцінити вимоги ємності батареї, враховуючи навантаження всіх взаємоз'єд- нуваних сигналізаторів диму пожежних, у максимально дозволеній виробником кількості.
Вимоги
Під час проведення випробовування відповідно до 5.19.2.1 усі взаємоз’єднувані сигналізатори повинні видати звуковий сигнал тривоги не пізніше ніж через 1 хв після переведення якогось сигналізатора в режим тривоги.
Співвідношення порога спрацьовування, виміряного відповідно до 5.19.2.2 (для сигналізаторів, що живляться від батареї, відповідно до 5.19.2.3) і порога спрацьовування, виміряного для того самого зразка, відповідно до 5.4 повинен бути не менше ніж 0,625 і не більше ніж 1,6.
Рівень звукового сигналу, виміряний відповідно до 5.19.2.4 (для сигналізаторів диму пожежних, що живляться від батареї відповідно до 5.19.2.5), повинен бути не менше ніж 85 дБ (А).
Дані, отримані з 5.19.2.6, повинні вказувати, що дотримані усі вимоги, викладені у 4.15.
Можливість приглушення сигналу тривоги (необов’язкова функція)
Мета проведення випробовування
Якщо в сигналізаторі диму пожежному передбачені засоби тимчасового обмеження функцію- вання або зменшення його чутливості до диму, тоді повинні виконуватися такі умови:
Ініціювати режим приглушення сигналу тривоги необхідно вручну.
Примітка 1. Засіб ініціювання може бути ідентичний тому, який використовують під час періодичного тестування.
Період зменшення чутливості сигналізатора диму пожежного до диму під час ініціювання режиму приглушення сигналу тривоги не може бути менше ніж 5 хв. Чутливість сигналізатора диму пожежного повинна оновитися протягом 15 хв режиму приглушення сигналу тривоги. Якщо є можливість регулювати період приглушення сигналу тривоги, то він повинен бути не менше ніж 5 хв і не більше ніж 15 хв.
Якщо період приглушення сигналу тривоги триває більше ніж 15 хв, то після закінчення цього часу повинен бути виданий звуковий сигнал попередження.
Примітка 2. Дана вимога передбачає запобігання втрати чутливості сигналізатором диму пожежного через випадкову або навмисну відсутність контролю.
Методика випробовування
Загальні умови проведення випробовування відповідно до 5.1.5. у димовому каналі (див. додаток А) зі швидкістю руху повітря (0,2 ± 0,04) м/с і температурою в каналі (23 ± 5) °С щільність диму необхідно збільшити в три рази в порівнянні з порогом спрацьовування для сигналізатора під номером 16 (т1е або у16), отриманим під час випробовування відповідно до 5.3.2. Перевести сигналізатор диму пожежний під номером 16 у режим приглушення сигналу тривоги, при цьому величина напруги його живлення передбачається як від нової батареї. Негайно вмістити сигналізатор у димовий канал, підтримуючи в ньому щільність, що перевищує т16 або у16 в 3—4 рази. Час знаходження сигналізатора диму пожежного в димовому каналі не менше ніж 15 хв.
Повторити випробовування 5.20.2.1, але величина напруги живлення сигналізатора диму пожежного повинна бути при цьому рівною УЕ відповідно до 5.16.2.3.
Перевести сигналізатор диму пожежний під номером 16 у режим приглушення сигналу тривоги шляхом заглушення сигналу тривоги, при цьому величина напруги його живлення передбачається як від нової батареї.
Через (15 ± 0,25) хв після проведення дії щодо заглушення сигналу тривоги виміряти поріг спрацьовування відповідно до 5.1.5, але в умовах димоутворення.
Повторити випробовування 5.20.2.3, але величина напруги живлення сигналізатора повинна бути при цьому рівною УЕ відповідно до 5.16.2.3.
Повторити випробовування 5.20.2.3, але під час переведення сигналізатора в режим приглушення сигналу тривоги продовжувати спостерігати за ним решту часу випробовування.
Вимоги
Під час проведення випробовувань відповідно до 5.20.2.1 і 5.20.2.2 протягом перших 5 хв не повинен видаватися звуковий сигнал тривоги.
Співвідношення порога спрацьовування, виміряного відповідно до 5.20.2.3 і 5.20.2.4 і порога спрацьовування сигналізатора номер 16, виміряного відповідно до 5.4, повинно бути не менше ніж 0,625 і не більше ніж 1,6.
5.2033 Під час проведення випробовувань відповідно до 5.20.2.5 повинна виконуватися одна з вимог:
у період 15-хвилинного режиму приглушення сигналу тривоги сигналізатор диму пожежний повинен видати звуковий сигнал (або тривоги, або сигнал, що попереджає про недостатнє живлення батареї) і подавати його протягом всього подальшого випробовування; або
співвідношення порога спрацьовування, виміряного під час випробовування, і порога спрацьовування того самого сигналізатора, виміряного відповідно до 5.4, повинен бути не менше ніж 0,625 і не більше ніж 1,6.
Зміни параметрів електроживлення
Мета випробовування
Довести, що чутливість сигналізатора диму пожежного не змінюється занадто в діапазоні(-ах) напруг живлення.
Методика випробовування
Значення порога спрацьовування зразка треба вимірювати відповідно до 5.1.5 на крайніх точках діапазону живлення (наприклад максимальне і мінімальне значення напруги).
Для сигналізаторів диму пожежних, що живляться від мережі, вимірювання необхідно провести з мінімальною напругою живлення в 0,85 разу нижче і з максимальною напругою живлення в 1,1 рази вище діапазону живлення, вказаного виробником. Якщо сигналізатор оснащений підза- рядною батареєю, необхідно витримати достатній час для підзаряджання батареї до проведення вимірювань порога спрацьовування.
Для сигналізаторів диму пожежних, що живляться від батареї, вимірювання необхідно провести за напруги живлення приблизно як від нової батареї, і також за напруги живлення несправності (УЕ) відповідно до 5.16.2.3. Сигналізатор, оснащений резервною батареєю (або еквівалентом) також підлягає випробовуванню, але з вимкненням основного джерела живлення.
Для сигналізаторів диму пожежних, що живляться від будь-яких зовнішніх джерел живлення, але не від мережі, виробник повинен визначити мінімальну і максимальну напругу живлення. Вимірювання повинні бути проведені на мінімальній і максимальній напрузі живлення.
Вимоги
Співвідношення значень порога спрацьовування утах: утіп або ттах: ттіп не повинно бути більше ніж 1,6.
Мінімальне значення порога спрацьовування утіп повинно бути не менше ніж 0,2 або mmin повинно бути не менше ніж 0,05 дБ/м.
Зміни полярності батареї
Мета проведення випробовування
Довести можливість сигналізатора диму пожежного нормально функціювати після неправильного під’єднання батареї стосовно її полярності.
Методика випробовування
Будь-які батареї, що замінює користувач, повинні витримувати змінену полярність на час від 10 с до 15 с, якщо визначений тип батареї дозволяє змінити полярність без заподіяння механічного пошкодження димового сигналізатора.
Після вищезазначеної зміни полярності зразок треба підімкнути до свого джерела живлення відповідно до 5.1.2 і виміряти його поріг спрацьовування відповідно до 5.1.5.
Більше зі значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на первісну чутливість, треба позначити як утах або ттах, а менше — як утіп або ттіп.
Потім треба подати напругу живлення на 5 % менше ніж УЕ, як визначено в 5.16.2.
Вимоги
Співвідношення значень порога спрацьовування утах: утіп або ттах: ттіп не повинно перевищувати 1,6. Сигналізатори диму пожежні повинні видавати звуковий сигнал несправності, якщо на них подати напругу УЕ за мінусом 5 %.
Резервне джерело живлення
Мета випробовування
Довести, що стан резервного джерела живлення знаходиться під постійним контролем.
Методика випробовування
Низький рівень напруги
Процедуру випробовування, описану в 5.16, застосовують для імітації зменшення рівня напруги живлення від резервного джерела до моменту, коли буде подаватися сигнал про недостатню напругу живлення сигналізатора диму пожежного.
Обрив ланцюга
Необхідно від'єднати резервне джерело живлення або видалити його (по обстановці) і підімкнути сигналізатор диму пожежний до мережі живлення.
Коротке замикання
Резервне джерело повинне бути від’єднане і заміщене перемичкою короткого замикання між клемами під’єднання резервного джерела, потім підімкнути сигналізатор диму пожежний до мережі живлення.
Вимоги
Під час проведення випробовування відповідно до 5.23.2.1 сигналізатор диму пожежний повинен видати звуковий сигнал попередження про недостатню напругу резервного джерела незалежно від того чи під'єднаний сигналізатор до мережі чи від'єднаний від цієї мережі.
Під час проведення випробовування відповідно до 5.23.2.2 сигналізатор диму пожежний повинен видати звуковий сигнал попередження.
Під час проведення випробовування відповідно до 5.23.2.3 сигналізатор диму пожежний повинен видати звуковий сигнал попередження.
Електрична безпека — оцінювання та випробовування для визначення ступеня захисту людини від небезпечних струмів, що проходять крізь тіло людини (електричний удар), високої температури та початку і розповсюдження пожежі
Маркування
Сигналізатор потрібно маркувати згідно з EN 60065, розділ 5.
Примітка. Марковання може бути на будь-якій зовнішній частині сигналізатора диму пожежного, при цьому немає потреби. щоб марковання було видне і після монтування цих сигналізаторів.
Для пристроїв класу І поблизу вхідних контактів повинна надаватися така інформація: «УВАГА! ПРИСТРІЙ ПОВИНЕН БУТИ ЗАЗЕМЛЕНИЙ»
Якщо робоча частина сигналізатора диму пожежного стає доступною після видалення кришки, то це попередження повинно бути видимим до того, як кришку буде відкрито.
Нагрівання за нормальних умов функціювання
Пристрій повинен відповідати вимогам, зазначеним в EN 60065, розділ 7.
Захист від ураження струмом за нормальних умов функціювання
Пристрій повинен відповідати вимогам, зазначеним в EN 60065, розділи 8 і 9, коли його встановлено в будь-якому положенні на вертикальній поверхні та коли його встановлено нижньою стороною на горизонтальній поверхні.
Примітка. Вимоги EN 60065, 9.1.6 застосовують для контактів вхідного отвору пристрою після роз’єднання з’єднувача на дротах живлення.
Вимоги щодо ізоляції
Якщо напруга живлення сигналізатора диму пожежного перевищує 34 В (амплітудне або постійного струму), то він повинен відповідати вимогам, зазначеним в EN 60065, розділ 10, за винятком 10.1 цього стандарту.
Режим несправності
Пристрій повинен відповідати вимогам EN 60065, розділ 11.