EN 573-4 Алюміній і алюмінієві сплави. Хімічний склад і види сировини. Частина 4. Види про­дукції

EN 50130-4:1995*’ Системи тривожної сигналізації. Частина 4. Електромагнітна сумісність. Стандарт на серію виробів. Вимоги щодо стійкості компонентів систем пожежної сигналізації, сигналізування про вторгнення і систем суспільного оповіщування про тривогу

EN 60065:2002*) Аудіо-, відео- і аналогічна електроапаратура. Вимоги щодо безпеки

EN 60068-1:1994 Випробовування на впливання довкілля. Частина 1. Загальні вимоги та на­станови (ІЕС 60068-1:1988 + Поправка 1988 + А1:1992)

EN 60068-2-6:1995 Випробовування на впливання довкілля. Частина 2. Випробовування. Випробовування Fc. Вібрація (синусоїдна) (ІЕС 60068-2-6:1995 + Поправка 1995)

EN 60068-2-42:2003 Випробовування на впливання довкілля. Частина 2-42. Випробовуван­ня. Випробовування Кс. Випробовування контактів та з’єднань на впливання діоксиду сірки (ІЕС 60068-2-42:2003)

EN 60950-1:2001*) Обладнання інформаційних технологій. Безпека. Частина 1. Загальні ви­моги (ІЕС60950-1:2001, зі змінами)

EN 61672-1:2003 Електроакустика. Вимірювачі рівня звуку. Частина 1. Технічні вимоги (ІЕС 61672-1:2002)

EN ISO 9001:2000*) Система управління якостю. Вимоги (ISO 9001:2000).

*> Національна примітка

На цей час в Україні чинні:

ДСТУ EN 54-3:2003 Системи пожежної сигналізації. Частина 3. Оповіщувачі пожежні звукові (EN 54-3:2001, IDT)

ДСТУ EN 50130-4:2006 Системи тривожної сигналізації. Електромагнітна сумісність. Стандарт на однорідну продук­цію Вимоги до стійкості складників систем тривожної сигналізації про пожежу, проникнення та суспільну небезпеку (EN 50130-4:1995, IDT)

ДСТУ ІЕС 60065:2004 Аудіо-, відео- та аналогічне електронне обладнання. Вимоги безпеки (ІЕС 60065:2001, IDT) ДСТУ ISO 9001:2001 Система управління якістю. Вимоги (ISO 9001:2000, IDT).

З ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

  1. У цьому стандарті використано такі терміни та визначення:режим пожежної тривоги {alarm condition)

Режим роботи, за якого відбувається подавання сигналу тривоги, який визначає виробник як реакцію на появу пожежі

  1. можливість приглушення сигналу тривоги (alarm silence facility)

Можливість тимчасового обмеження функціювання сигналізатора диму пожежного або змен­шення його чутливості до диму

  1. режим несправності (fault condition)

Стан сигналізатора диму пожежного, за якого його правильному функціюванню перешкоджає несправність будь-якого компонента цього сигналізатора диму пожежного

  1. попередження про несправність (fault warning)

Сигнал, призначений визначити несправність (існуючої або тієї, що зароджується), яка може перешкоджати видачі сигналу пожежної тривоги

  1. взаємоз’єднуваний сигналізатор диму (inter-connectable smoke alarm)

Сигналізатор диму пожежний, який може бути з’єднаний з іншими сигналізаторами диму по­жежними для забезпечення видачі загального сигналу тривоги

  1. нормальний стан (normal condition)

Режим, за якого на сигналізатор диму пожежний подається напруга живлення, при цьому він не видає ані сигналіа тривоги, ані попереджень про несправність, але здатен їх видавати за відпо­відної ситуації

Національна примітка

Тут і надалі замість «нормальний стан» прийнято «черговий режим».

  1. звичайне джерело живлення (normal power source)

Основне джерело живлення сигналізатора диму пожежного

  1. поріг спрацьовування (response threshold)

Концентрація диму, за якого сигналізатор диму пожежний переходить у режим тривоги

  1. сигналізатор диму пожежний (smoke alarm)

Пристрій, що містить в одному корпусі всі компоненти (за винятком, можливо, джерела жив­лення), які необхідні для виявлення диму і для подавання звукового сигналу

  1. резервне джерело живлення (standby power source)

Джерело живлення, що призначене для живлення сигналізатора диму пожежного за умови відмови звичайного джерела живлення.

  1. ОСНОВНІ ВИМОГИ

    1. Відповідність стандарту

Для відповідності цьому стандарту сигналізатор диму пожежний повинен задовольняти вимоги цього розділу, що треба підтверджувати візуальним контролюванням або технічним оцінюванням, а також він повинен бути випробуваний відповідно до розділу 5 і задовольняти вимоги випробо­вувань. Сигналізатори диму пожежні, які за твердженням виробника придатні для використовування в транспортних засобах для подорожування або для відпочинку, повинні бути випробувані відпо­відно до додатка L.

  1. Індивідуальна індикація тривоги (необов’язкова функція)

  2. Індикатори тривоги, за наявності, повинні мати червоний колір і бути відокремлені від інди­катора наявності живлення від мережі. Цей візуальний індикатор може виконувати додаткову фун­кцію, але індикація тривоги повинна відрізнятися від цієї додаткової функції. Несправність будь- якого візуального індикатора не повинна перешкоджати видачі звукового сигналу пожежної тривоги.Індикатор наявності живлення від мережі

Сигналізатор диму пожежний, під’єднаний до мережі електроживлення змінного струму, пови­нен мати індикатор, який світиться постійно, що вказує на наявність живлення сигналізатора диму пожежного. Цей індикатор повинен мати зелений колір і бути відокремлений від будь-яких інших індикаторів.

Якщо сигналізатор диму пожежний має більше одного світлодіодного індикатора, то індика­тор наявності живлення від мережі повинен мати зелений колір, індикатор тривоги — червоний колір, індикатор несправності — бурштиновий або жовтий колір.

  1. Підімкнення зовнішніх допоміжних пристроїв

Якщо сигналізатор диму пожежний має контакти для підімкнення зовнішніх допоміжних пристроїв (наприклад виносних індикаторів, реле керування, передавачів), то коротке замкнення або обрив та­ких з’єднань не повинні впливати на правильне функціювання сигналізатора диму пожежного.

  1. Можливість калібрування

Настройки виробника не повинні бути легко змінені поза виробництвом.

  1. Компоненти, які замінює користувач

Сигналізатор диму пожежний не повинен мати компонентів, які користувач міг би замінюва­ти або обслуговувати самостійно, за винятком батарей або запобіжників.

  1. Стандартне джерело живлення

Джерело живлення сигналізатора диму пожежного може бути як внутрішнє, так і зовнішнє відносно корпуса сигналізатора диму пожежного.

Якщо джерело живлення встановлено всередині корпуса, то повинні виконуватися такі вимоги.

Джерело живлення повинно забезпечувати працездатність сигналізатора диму пожежного про­тягом принаймні одного року, разом з його періодичним тестуванням (див. 4.15).

Повинен видаватися чіткий звуковий сигнал несправності до того часу, поки напруга живлен­ня батареї знизиться нижче необхідної для видачі сигналу тривоги (див. 5.16).

У разі зниження напруги батареї до рівня, за якого видається сигнал несправності, сигналі­затор диму пожежний повинен бути спроможний видавати сигнал тривоги протягом принаймні 4 хв або ж сигнал несправності протягом ЗО діб (див. 4.15).

Якщо строк роботи внутрішнього джерела живлення в сигналізаторі диму пожежному менше ніж десять років (див. 4.15), то повинна бути передбачена можливість його заміни користувачем.

  1. Резервне джерело живлення

    1. Загальні вимоги

Якщо для сигналізаторів диму пожежних передбачене зовнішнє джерело живлення, і сигналі­затор диму пожежний оснащений вбудованим резервним/аварійним джерелом живлення, тоді по­винні виконуватися такі вимоги:

  1. батарея первинних резервних джерел живлення: резервне джерело живлення повинно відповідати вимогам, викладеним у 4.15;

  2. резервне джерело живлення, що підзаряджається: резервне джерело живлення повинно витримувати постійну навантагу сигналізатором диму пожежним у черговому режимі протягом при­наймні 72 год із наступною видачею звукового сигналу тривоги (як описано в 5.17) протягом при­наймні 4 хв за наявності пожежі, або у разі відсутності пожежі — сигналу несправності принаймні протягом 24 год.

У разі відсутності відповідної процедури випробовувань для перевірки роботи резервного дже­рела живлення повинні бути використані дані, що стосуються величини енергоспоживання сигна­лізатора диму пожежного і характеристик резервного джерела живлення, для підтвердження, що вищезгаданих вимог дотримано.

  1. Контроль стану резервного джерела живлення

Стан резервного джерела живлення повинен постійно контролюватися сигналізатором диму пожежним для відстеження несправностей. Це такі несправності: низький рівень напруги, обрив ланцюга і коротке замикання (див. 5.23).

  1. Вимоги щодо електричної безпеки

Конструкція та технологічний процес виготовлення сигналізатора диму пожежного повинні за­безпечувати безпеку як за його нормальної роботи, так і в умовах несправностей, що підтвер­джується випробовуваннями і виконанням вимог 5.24.

  1. Засіб періодичного тестування

У всіх сигналізаторах диму пожежних повинен бути передбачений засіб періодичного тесту­вання механічною або електричною імітацією наявності диму в чутливому елементі сигналізато­ра диму пожежного. До цього тестового засобу повинен бути відкритий доступ ззовні сигналізато­ра диму пожежного після його монтування згідно з інструкцією з експлуатування.

  1. Контакти для приєднання зовнішніх провідників

Якщо передбачена можливість приєднання до сигналізатора диму пожежного або його бази (відповідно до конструкції) зовнішніх з'єднань, то вона повинна забезпечуватися різними видами контактного з'єднання: ґвинти, гайки тощо. Для сигналізаторів диму пожежних, що живляться від мережі і що мають гнучкі виводи, ці виводи виконують функцію провідника. Якщо застосовано кле­ми, вони повинні дозволяти приєднати з’єднувальні дроти номінальною площею перетину від 0,4 мм2 до 1,5 мм2. Від'єднання дротів або ж доступ до дротів для їхнього від’єднання не повинно бути можливим без спеціального інструмента. Клеми повинні бути сконструйовані так, щоб затис­кання дроту між металевими площинами можливо було без обертання цих поверхонь, але з пев­ним зусиллям і без пошкодження провідника.

З’єднувальні гнучкі дроти повинні пройти випробовування на натяг, а саме: дріт необхідно плавно без ривків тягнути силою в 20 Н протягом однієї хвилини в будь-якому напрямі, який до­зволяється конструкцією сигналізатора диму пожежного, при цьому дріт не повинен від’єднатися.

  1. Сигнали сигналізатора диму пожежного

Якщо конструкція сигналізатора диму пожежного, крім сигналу пожежної тривоги, передбачає додаткові сигнали, то при цьому повинні виконуватися такі вимоги:

  1. сигнал сигналізатора диму пожежного про виникнення пожежі повинен мати пріоритет пе­ред будь-яким іншим сигналом, навіть якщо цей сигнал пролунав першим;

  2. повинна бути чітка відмінність сигналу пожежної тривоги від додаткових сигналів. Дозво­лено використовувати звичайний звуковий пристрій, якщо він забезпечує різне звучання сигналів Якщо конструкцією передбачено сигнал несправності, він повинен відрізнятися від сигналу пожеж­ної тривоги, але може співпадати з іншими службовими сигналами.

  1. Індикація відсутності батареї

Відсутність будь якої змінної батареї, чи для забезпечення основного живлення, чи для забез­печення резервного постійного струму живлення кіл виявляння диму/звукового пристрою під час живлення сигналізатора диму пожежного від батареї або від мережі, повинна супроводжуватися візуальним, механічним або звуковим попередженням про відсутність живлення. Візуальне попе­редження не повинно залежати від наявності джерела живлення.

Примітка. Узгодженість, наприклад може, але не обов'язково, бути досягнута одним із таких шляхів: а) за відсутності батареї і за закритої кришки може бути виставлений деякий попереджувальний прапорець;

  1. прикріплена на петлях кришка або відділення для батареї, які не можна закрити за відсутності батареї;

  2. сигналізатор диму пожежний з відсутньою батареєю неможливо встановити на його базу/скобу на місці монтування.

  1. З’єднання до батареї

Дротові або контактні з'єднання до батареї повинні мати чітке позначення полярності (плюс або мінус). Полярність може бути позначена на самому сигналізаторі диму пожежному безпосеред­ньо поруч із місцем під’єднання батареї.

Будь-які гнучкі дроти, що з'єднують контакти батареї з друкованою платою сигналізатора диму пожежного, повинні бути оснащені зовнішніми пристосованнями для зменшення натягу цих дротів. Якщо гнучкі дроти плавно без ривків тягнути силою в 20 Н протягом однієї хвилини в будь-якому напрямі, який дозволено конструкцією сигналізатора диму пожежного, то ці пристосовання забез­печать цілісність стиків між дротом і контактами батареї або між дротом і друкованою платою сиг­налізатора диму пожежного.