Після цього температуру в каналі підвищити до (55 ± 2) °С зі швидкістю не більше ніж 1 °С/хв і витримати зразок за цієї температури протягом 2 год.

Вимірювати значення порога спрацьовування відповідно до 5.1.5 за температури (55 ± 2) °С.

Більше з двох значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на базову чутливість цього самого зразка, треба позначити утах або ттах, а менше — Утт або ттіп.

  1. Вимоги

Зразок під час зростання температури та у процесі витримування за температури до процедури ви­мірювання порога спрацьовування не повинен видавати ні сигналу тривоги, ні сигналу несправності. Співвідношення значень порога спрацьовування ymax: ymin або /птах: ттіп не повинно перевищувати 1,6.

  1. Холод (за умов функціювання)

    1. Мета випробовування

Довести здатність сигналізатора диму пожежного правильно функціювати за низьких темпе­ратур довкілля, які можуть виникнути на короткий період під час експлуатування.

  1. Методика випробовування

Випробний зразок треба установити в димовий канал, зазначений у додатку А, у положенні з найменшою чутливістю за початкової температури повітря (23 ± 5) °С та з’єднвти з устаткован- ням електроживлення відповідно до 5.1.2.

Після цього температуру в каналі знизити до (0 ± 2) °С зі швидкістю не більше ніж 1 °С/хв і витримати зразок за цієї температури протягом 2 год.

Вимірювати значення порога спрацьовування відповідно до 5.1.5 за температури (0 ± 2) °С.

Більше з двох значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на первісну чутливість цього самого зразка, треба позначити утах або ттах, а менше — Утіп або ттіп.

  1. Вимоги

Зразок під час зменшення температури та у процесі витримування за температури до проце­дури вимірювання порога спрацьовування не повинен видавати ні сигналу тривоги, ні сигналу не­справності. Співвідношення значень порога спрацьовування ymax; ymin або mmax; n?miri не повинно перевищувати 1,6.

  1. Вологе тепло (за умов функціювання)

    1. Мета випробовування

Довести здатність сигналізатора диму пожежного правильно функціювати після піддавання його впливу високої відносної вологості повітря (без конденсації) та температури, які можуть ви­никнути на короткий період під час експлуатування.

  1. Методика випробовування

Випробний зразок треба піддавати впливу за початкової температури повітря (40 ± 2) °С та відносної вологості повітря менше ніж 45 % упродовж 2 год. Після цього підвищити відносну во­логість повітря до (93 ± 3) % протягом 1 год, витримати вданому режимі 4 доби.

Після періоду відновлювання протягом 1—2 год у стандартних лабораторних умовах треба вимірювати значення порога спрацьовування відповідно до 5.1.5.

Більше з двох значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на первісну чутливість цього самого зразка, треба позначити утах або ттах, а менше — Утіп або ттіп.

  1. Вимоги

Зразок під час впливання не повинен видавати ні сигналу тривоги, ні сигналу несправності.

Співвідношення значень порога спрацьовування ymax: ymjri або mmax: mmin не повинно пере­вищувати 1,6.

  1. Корозійне впливання діоксиду сірки (SO2)

    1. Мета випробовування

Довести здатність сигналізатора диму пожежного протистояти корозійним властивостям діок­сиду сірки як забрудника атмосфери.

  1. Методика випробовування

    1. Посилання

Випробовувальне устатковання і методика випробовування повинні відповідати EN 60068-2-42, за винятком зазначених нижче умов.

  1. Стан зразка під час впливання

Зразок треба установити відповідно до 5.1.3. Під час впливання електроживлення подавати не треба, однак заздалегідь треба виконати з’єднання відповідних клем із нелудженими мідними проводами відповідного діаметра для забезпечення проведення завершальних вимірювань без додаткових з'єднань зразка.

  1. Умови впливання

Треба застосовувати такі умови впливання:

температура — (25 ± 2) °С

відносна вологість — (93 ± 3) %

концентрація SO2 — (25 ± 5) ppm (в об’ємі), а саме (25 ± 5) • 10-6

тривалість — 4 доби.

  1. Завершально вимірювання

Безпосередньо після впливання зразок треба висушити протягом 16 год за умов 40 °С, • 50 % RH із подальшим періодом відновлювання від 1 год до 2 год у стандартних лабораторних умовах. Після цього треба вимірювати значення порога спрацьовування відповідно до 5.1.5.

Національна примітка

Під RH треба розуміти «відносна вологість».

Більше зі значень порога спрацьовування, виміряних у цьому випробовуванні та у випробо­вуванні на первісну чутливість цього самого зразка, треба позначити утах або ттах, а менше — утіп або П7тіп.

  1. Вимоги

Співвідношення значень порога спрацьовування утах: утіп або ттах: ттіп не повинно пере­вищувати 1,6.

  1. Удар

    1. Мета випробовування

Довести здатність сигналізатора диму пожежного витримувати механічні удари по його по­верхні, яким він може піддаватися в нормальних умовах експлуатування, а також під час монту­вання, обслуговування та яким він може протистояти.

  1. Методика випробовування

    1. Випробовувальне устатковання

Випробовувальний пристрій складається з хитального молотка з головкою прямокутного пе­ретину зі сплаву алюмінію (алюмінієвий сплав AICu4Si Mg згідно з EN 573-4, виготовлений за умов обробляння розчином та осаджуванням), ударна площина якого в положенні удару (а саме, коли руків’я молотка у вертикальному положенні) скошена під кутом 60° до горизонтальної поверхні. Відповідний пристрій зазначено у додатку Е.

  1. Стан зразка під час впливання

Зразок треба жорстко закріпити у пристрої за допомогою його штатних засобів кріплення і роз­містити так, щоб по ньому вдаряла верхня половина ударної площини молотка в момент, коли мо­

лоток знаходиться у вертикальному положенні (тобто коли головка молотка рухається горизонталь­но). Напрямок і місце нанесення удару по зразку треба обирати так, щоб імовірність порушення функціювання зразка була максимальною.

Зразок треба з’єднати з устаткованням електроживлення відповідно до 5.1.2.

  1. Умови впливання

Треба застосовувати такі умови впливання:

енергія удару — (1,9 ± 0,1) Дж;

швидкість руху молотка — (1,5 ± 0,13) м/с;

кількість ударів — 1

  1. Контролювання під час впливання

Під час впливання та у подальші 2 хв треба контролювати зразок із метою виявити будь-які сигнали тривоги або несправності.

  1. Завершальні вимірювання

Після закінчення випробовування треба вимірювати значення порога спрацьовування відпо­відно до 5.1.5.

Більше зі значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на первісну чутливість цього самого зразка, треба позначити утахабо ттах, а мен­ше — утіп або ттіп.

  1. Вимоги

Під час впливання та у подальші 2 хв зразок не повинен видавати ні сигналу тривоги, ні сиг­налу несправності.

Удар не повинен спричинити роз'єднання сигналізатора диму пожежного від бази або бази від місця кріплення. Кришка сигналізатора диму пожежного не повинна відкритися або відкрутитися.

Співвідношення значень порога спрацьовування утах: утіп або ттах: ттіп не повинно пере­вищувати 1,6.

  1. Вібрація (за умов функціювання)

    1. Мета випробовування

Довести здатність сигналізатора диму пожежного протистояти впливанню вібрації з рівнями, властивими нормальним умовам експлуатування.

  1. Методика випробовування

    1. Посилання

Випробовувальне усталювання і процедура випробовування повинні відповідати EN 60066-2-6 і зазначеним нижче умовам.

  1. Стан зразка під час впливання

Зразок треба установити на твердій підставі відповідно до 5.1.3 і з’єднати з устаткованням електроживлення відповідно до 5.1.2.

Вібрацію треба прикладати по черзі вздовж кожної з трьох взаємно перпендикулярних осей. При цьому зразок треба установити так, щоб одна з трьох осей була перпендикулярна до площи­ни його звичайного монтування.

  1. Умови впливання

Треба застосовувати такі умови впливання:


діапазон частот амплітуда пришвидшення кількість осей швидкість зміни частоти кількість циклів коливань


— від 10 Гц до 150 Гц;

  • 5 м/с2(= 0,5д„);

  • 3;

  • 1 окт/хв.;

  • 1 на вісь.



Примітка. Випробовування на впливання вібрації за умов функціювання можна комбінувати з тривалим впливанням вібрації так, щоб зразок піддаввти випробовуванню на впливання вібрації за умов функціювання, а потім тривалому впливан­ню вібрації уздовж тієї самої осі до зміни на подальшу вісь. У цьому випадку проводять лише одне завершальне перевіряння.

  1. Контролювання під час впливання

Під час впливання треба контролювати зразок з метою виявити будь-які сигнали тривоги або несправності.

  1. Завершальне вимірювання

Після впливання зразок не повинен мати механічних ушкоджень зовні та всередині. Значен­ня порога спрацьовування треба вимірювати відповідно до 5.1.5.

Більше зі значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на первісну чутливість цього самого зразка, треба позначити утахабо n?max, а мен­ше — ymin або mmin.

  1. Вимоги

Під час впливання зразок не повинен видавати ні сигналу тривоги, ні сигналу несправності. Не повинно бути механічних ушкоджень ні зовні, ні всередині зразка.

Співвідношення значень порога спрацьовування утах: утіп або ттах: ттіп не повинно пере­вищувати 1,6.

  1. Вібрація (тривале впливання)

    1. Мета випробовування

Довести здатність сигналізатора диму пожежного протистояти тривалому впливанню вібрації з рівнями, властивими умовам експлуатування.

  1. Посилання

Випробовувальне устатковання та процедура випробовування повинні відповідати EN 60068-2-6 і зазначеним нижче умовам.

  1. Стан зразка під час впливання

Зразок треба установлювати на твердій підставі відповідно до 5.1.3, але під час впливання електроживлення подавати не треба.

Вібрацію треба прикладати по черзі уздовж кожної з трьох взаємно перпендикулярних осей. При цьому зразок треба устанавлювати так, щоб одна з трьох осей була перпендикулярна до пло­щини його монтування.

  1. Умови впливання

Треба застосовувати такі умови впливання:

діапазон частот амплітуда пришвидшення кількість осей швидкість зміни частоти кількість циклів коливання

— від 10 Гц до 150 Гц;

— 10 м/с2 (1,0gn);

  • 3;

  • 1 окт/хв;

  • 20 на вісь.

Примітка. Випробовування щодо вібрації за умов функціювання можна комбінувати з випробовуванням щодо вібрації на тривале впливання так, щоб зразок піддавати випробовуванню за умови функціювання, а потім випробовуванню на тривале впливання уздовж тієї самої осі до зміни на подальшу вісь. У цьому випадку проводять лише одне завершальне вимірювання.

  1. Завершальне вимірювання

Після закінчення впливання треба вимірювати значення порога спрацьовування відповідно до 5.1.5.

Більше зі значень порога спрацьовування, виміряних під час цього випробовування та під час випробовування на первісну чутливість цього самого зразка, треба позначити утах або n?max, а мен­ше — ymin або mmin.

  1. Вимоги

Співвідношення значень порога спрацьовування ymax: ymin або mmax: rnmin не повинно пере­вищувати 1,6.

  1. Електромагнітна сумісність (EMC), випробовування на захищеність (за умов функ­ціювання)

Згідно з EN 50130-4 треба проводити випробовування на впливання:

  1. провалів і короткочасних перериваннь у мережі живлення;

  2. електростатичних розрядів;

  3. випромінюваних електромагнітних полів;

  4. кондуктивних завад, які спричинені електромагнітними полями;

  5. пачок короткочасних перехідних імпульсів;

  6. повільних кидків напруги великої енергії.