1

Ry ’ Yc

Fl t2 F-7 Е ® / tanh(/c //2)'її 14 WX+’ / G /f (/с 0/2 Jj


(7.29)


-для рівномірно-розподіленого навантаження:


1

Ry ' Yc

q l2fE и Л tanh(k//2) tanh(k //4) 11 1
8WX ’ G/Д (kl)/2 ' (k/)/4 J


(7.30)


де F - зосереджена сила, H;

q - рівномірно-розподілене навантаження, H ■ м;

f - стріла прогину, м;

G - модуль зсуву, Н/м2;

lt - момент інерції при вільному крученні, м4;

І - проліт балки, м;

Wx - момент інерції перерізу відносно горизонтальної осі х, м3;

2

co - секторіальна площа у місці визначення напружень, м ;


tanh(...) - гіперболічний тангенс;


, G,K

к = —— - згинально-крутильна характеристика;

V


/ш - секторіальний момент інерції, м6.








































Рисунок 7.4 - Викривлення балки в горизонтальній площині











Значення секторіальної площі м для найбільш розповсюджених перерізів балок можливо визначати за рисунком 7.5.


7

(7.32)


h s+2-bt


де b - ширина полиці, м;

f - товщина полиці, м;

h - висота перерізу, м;

s - товщина стінки, м.

На рисунку 7.5 параметр d - це відстань від грані стінки до нульової секторіальної координати, що визначається за формулою:


(7.31)


b2t

2bt+ —
З


ах =


На рисунку 7.5 параметра х - це відстань до центра кручення, який визначається за формулою:


Рисунок 7.5 - Епюри секторіальних площин для різних типів перерізів

.3 Перевірні розрахунки вогнестійкості несучих сталевих конструкцій
  1. У разі необхідності (при зміні несучої здатності сталевих конструкцій, пошкодженні їх протипожежного захисту, після пожежі тощо) слід проводити перевірні розрахунки вогнестійкості сталевих конструкцій, які виконуються відповідними експертами.

  2. Перевірні розрахунки вогнестійкості несучих сталевих конструкцій слід проводити згідно з ДБН В.1.1-7.

Ці розрахунки також можуть виконуватись за методиками, розробленими за положеннями відповідно до ДБН В.1.1-7 та погодженими центральними органами виконавчої влади у сфері будівництва та у сфері пожежної безпеки.

  1. Під час проведення перевірних розрахунків вогнестійкості слід враховувати наванта­ження та впливи, визначені згідно з ДБН В.1.2-2.

8 ОЦІНКА ТЕХНІЧНОГО СТАНУ

  1. Оцінка технічного стану на основі досвіду експлуатації

    1. Проводити оцінку несучої здатності сталевих конструкцій тільки на основі досвіду екс­плуатації допускається, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • конструкція використовується не менше ніж 25 років;

  • значення проектних навантажень збігаються з визначеними згідно з ДБН В.1.2-2;

  • коефіцієнти надійності за відповідальністю у„, які використані в розрахункових ситуаціях при проектуванні, мають значення не менше ніж визначені згідно з ДБН В.1.2-14;

  • у подальшому не передбачаються зміни режимів роботи і методів експлуатації.

Зазначений термін у 25 років може бути скорочений для промислових будівель чи споруд (але не менше ніж до 10 років), якщо відносна частка снігового навантаження в розрахунковій комбінації складає менше ніж 25 % і визначений термін подальшої експлуатації не перевищує третини терміну фактичної експлуатації конструкції.

    1. Технічний стан сталевої конструкції може бути визнано як "задовільний", якщо при виконанні вимог 8.1.1 при обстеженні не виявлені дефекти і пошкодження категорій Ad і Brf згідно з 6.5.10. Інакше, для прийняття рішення треба додатково виконати розрахункову або експеримен­тальну оцінку технічного стану конструкції.

  1. Розрахункова оцінка

    1. Розрахункову оцінку несучої здатності сталевих конструкцій слід виконувати на основі результатів перевірних статичних розрахунків з перевіркою міцності, стійкості та надійності їх елементів. Крім врахування в цих розрахунках уточнених навантажень і впливів згідно з 6.7, слід також враховувати вплив дефектів, пошкоджень елементів сталевих конструкцій та відхили їх від проектної розрахункової схеми. При врахуванні впливу дефектів і пошкоджень сталевих конст­рукцій у перевірних розрахунках слід керуватися рекомендаціями згідно з 7.2.

    2. У випадках, якщо за результатами перевірки сталевих конструкцій в цілому або окремих відповідальних елементів їх несуча здатність не забезпечується, то технічний стан таких конст­рукцій при їх оцінці слід визнати як "аварійний".

  2. Оцінка пробним навантаженням

    1. Пробне навантаження виконується з метою експериментальної перевірки працездатності сталевих конструкцій.

Проведення випробувань пробним навантаженням слід виконувати згідно з ДСТУ Б В.2.6-10.

Перед реалізацією пробного навантаження треба провести необхідні перевірки для складання робочої програми, яка повинна містити:

  • мету експерименту;

  • виділення окремих відповідальних елементів або інших частин конструкції, що підлягають завантаженню;

  • засіб створення пробного навантаження;

  • опис процесу навантаження, його етапів і послідовності робіт;

  • визначення вимірювальних параметрів і місць замірів, вказівку на необхідну точність вимірю­вань;

  • значення максимального пробного навантаження;

  • заходи з техніки безпеки і щодо збереження матеріальних цінностей.

  1. Пробне навантаження можна здійснити завантаженням всієї конструкції, для якої вико­нується оцінка технічного стану (наприклад, одного міжповерхового перекриття або декількох заздалегідь відібраних конструктивних елементів). В останньому випадку треба відібрати не менше ніжл > О,3л/Л/ конструктивних елементів із загальної їх кількості N, які однакові за конструктивним оформленням, призначенням і умовами роботи.

Для пов'язаних у єдину (спільно працюючу) систему сталевих конструкцій рекомендується таким чином виділити частину, яка навантажується, щоб вона за можливості була мало пов'язана з частиною, яка не навантажується. Якщо це неможливо, то треба визначити величину пробного навантаження, враховуючи вплив ненавантаженої частини конструкції.

В усіх випадках треба ретельно оцінити постійне навантаження або ту його частину Ge , яка буде діяти на контрольовану конструкцію під час пробного навантаження.

  1. Для пробного навантаження Рл встановлюють два характерних значення:

  • Рехр , що відповідає такому поєднанню пробного і постійного Ge навантажень, коли внутрішні зусилля (напруження) у розрахунковому елементі (перерізі) виявляються такими самими, як і при дії на конструкцію експлуатаційних навантажень і впливів, які мають свої характеристичні значення;

  • Ри , що відповідає такому поєднанню пробного і постійного Ge навантажень, коли внутрішні зусилля (напруження) у розрахунковому елементі (перерізі) відповідають впливу граничних роз­рахункових значень навантажень на конструкцію.

Контрольні значення пробного навантаження відповідно Рта P2t визначають за формулами:

P

(8.1)

(8-2)

    1t ~ Ys ’^ехр І

    P2t = Ys ри •

    де ys - коефіцієнт безпеки, який визначається за формулою:

    Ys =1+а ,

    тут

    де ps - коефіцієнт, який дорівнює ps = 1,5, якщо очікуваний характер відмови має раптовий характер (втрата стійкості, крихке руйнування тощо), та ps= 1 при відмові, коли роз­рахункові навантаження викликають пластичну течію сталі;

    Ks - коефіцієнт, який визначається за формулою:

    (8.5)


    Ge

    Ge +PU


    Ks=



    Якщо п > 2~/n, то в формулі (8.4) приймаємо п =2-Jn. Таке саме значення треба приймати і тоді, коли взяті для пробного навантаження конструкції свідомо відбиралися із числа найслабших частин усієї сукупності конструкцій (з найбільшими значеннями дефектів і пошкоджень тощо).

    1. При утворенні пробного навантаження слід вибирати такі засоби (наприклад, за допо­могою гідравлічних домкратів), які дозволяють контролювати величину навантаження з точністю 5%.

    Процес навантаження треба передбачати так, щоб спостерігаючи за тим, як веде себе заванта­жений контрольний елемент, можливо було судити про очікуване поводження усієї конструкції. Для цього заздалегідь треба визначити ступені навантаження, час витримки і спостереження, вимірю­вальні параметри (наприклад, переміщення або кути повороту), місця проведення замірів, та прилади, що застосовуються.

    Вимірювання переміщень треба виконувати приладами, яка забезпечують точність ±2 % від очікуваних максимальних значень.

    1. Навантаження слід проводити ступенями. До того, як пробне навантаження досягне першого контрольного значення, потрібно передбачити не менше трьох ступенів. Подальше на­вантаження реалізується, як правило, зменшеними величинами навантаження кожного ступеня у порівнянні з будь-яким навантаженням з перших трьох ступенів. На кожному ступені проводять витримку, яка дозволяє стабілізувати зміни переміщень. Після досягнення навантаженням першого контрольного значення треба передбачити витримку конструкцій під цим навантаження протягом трьох годин, а після досягнення другого контрольного значення - витримку під навантаженням протягом півтори години.

    2. При виявленні (на будь-якому ступені) явищ, які свідчать про можливе руйнування, навантаження слід негайно припинити. До таких явищ належить будь-яке руйнування елемента, втрата місцевої стійкості, розкриття тріщин на ширину більше ніж на 0,2 мм або зростання їх довжини, зміна форми поперечного перерізу більш ніж на двадцяту частину первісного габариту поперечного перерізу елемента, зріз болтів або заклепок та інші руйнування з'єднань.

    3. Технічний стан конструкції вважається працездатним, якщо:

    • не відбулося руйнування (не виявлено явищ згідно з 8.3.6);

    • виміряне повне переміщення під пробним навантаженням з першим контрольним значенням є допустимим щодо експлуатації і не призводить до залишкових деформацій;

    • відношення залишкового і повного значень переміщень. Р^к у відсотках одержаних при навантаженні за другим контрольним значенням пробного навантаження, не перевищує граничних величин, зазначених у таблиці 8.1.

    Якщо порушено останню вимогу, то допускається повторне пробне навантаження і конструкція визначається працездатною, якщо нове відношення залишкового і повного переміщень у відсотках не перевищує половини Р, зазначеного у таблиці 8.1.

    Таблиця 8.1 - Граничні значення Р^к та Р

    Вид конструкції

    Граничне відношення залишкового переміщення до повного (%) для контрольних значень пробних навантажень

    Ри

    Р2к

    Зварна

    12

    15

    Клепана

    15

    20

    Із болтовими з'єднаннями

    20

    25



    1. Для безпеки пробне навантаження, як правило, треба здійснювати з використанням обмежувачів переміщень (опор і пристроїв для страхування). Від їх використання можливо відмо­витися тільки тоді, коли спосіб навантаження гарантуватиме скидання навантажень при руйнуванні конструкцій.

    В усіх випадках заборонено прохід людей під навантаженою конструкцією (наприклад, для зняття показань приладів).

    1. Результати оцінки технічного стану

    1. На основі проведеного обстеження сталевих конструкцій, виконаних перевірних розра­хунків та аналізу їх результатів визначають категорію технічного стану цих конструкцій та умови їх подальшої експлуатації.На основі обстеження з оцінкою технічного стану сталевих конструкції у висновках щодо подальшої їх експлуатації рекомендується до прийняття одне з таких рішень:

    • можливість продовження нормальної експлуатації без будь-яких обмежень при технічних станах "нормальний" чи "задовільний";

    • дозвіл на можливість використання на обмежений термін або з обмеженням засобу вико­ристання при технічному стані "непридатний до нормальної експлуатації";

    • перевлаштування (підсилення, реконструкція) із зазначенням обмежень і умов, яких треба дотримуватись до закінчення ремонтних робіт при технічних станах "непридатний до нормальної експлуатації" та "аварійний";

    • виведення з експлуатації (знос чи зміна засобу використання) при технічному стані "аварій­ний", а в обґрунтованих випадках при технічному стані "непридатний до нормальної експлуатації".