Під час встановлення на уводі НН КТП автоматичного вимикача збірні шини і відгалуження від них повинні відповідати термічній і динамічній стійкості вимикача, але не більше стійкості до струму короткого замикання уводів з боку НН силового трансформатора. Тривалість дії струму термічної стійкості повинна дорівнювати часові верхнього значення спрацьовування у зоні струмів короткого замикання вимикача.

Примітка 1. Вимога не розповсюджується на відгалуження до апаратів кіл вуличного освітлення, власних потреб підстанцій і допоміжних кіл.

Примітка 2. Стійкість до струмів короткого замикання відгалужень від збірних шин до лінійних комутацій­них апаратів головних кіл (до і після них) на номінальний струм до 250 А — відповідно до термічної і електричної стійкості електричних апаратів, але не більше стійкості до струму короткого замикання уводів з боку НН силового трансформатора.

  1. Структура умовного позначення КТП

X XXX X / X / X — ХХ(ХХХХ-ХХ)1

Вид кліматичного виконання

Номінальна напруга трансформатора на боці НН у кіловольтах

Номінальна напруга трансформатора

на боці ВН у кіловольтах

Потужність силового трансформатора у кіловольт-амперах

Літерне позначення виробу

Кількість трансформаторів, що засто­

совуються (у разі одного трансформа­тора кількість не зазначається)

Приклад умовного позначення типу КТП потужністю 400 кВ'А, класу напруги 10 кВ, на номінальну напругу на боці НН 0,4 кВ, кліматичного виконання ХЛ, категорії розміщення 1:

КТП-400/10/0.4-ХЛ1

Те ж саме, двотрансформаторної КТП потужністю 1600 кВ'А, класу напруги 6 кВ, на но­мінальну напругу на боці НН 0,69 кВ, кліматичного виконання У, категорії розміщення 3:

2КТП-1600/6/0,69-УЗ

Те ж саме, КТП потужністю 1000 кВ'А, класу напруги 10 кВ, на номінальну напругу на боці НН 0,4 кВ, кліматичного виконання У, категорії розміщення для увідного пристрою з боку вищої напруги шинопроводу і трансформатора — 1, а розподільного пристрою з боку ниж­чої напруги — 3:

КТП-1000/10/0,4-У 1(РПНН-УЗ)

У технічних умовах на конкретні типи КТП допускається застосовувати додаткові літерні позначення після позначення КТП, які пояснюють тип або призначення КТП.

5 ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

  1. Загальні вимоги

    1. КТП повинні виготовлятися згідно з вимогами цього стандарту і технічних умов на конкретні типи КТП за робочими кресленнями і схемами головних та допоміжних кіл, затверд­женими за встановленим порядком.

Допускається за замовленням споживача виготовлення КТП за нетиповими схемами го­ловних і допоміжних кіл.

    1. Технічні вимоги до ПВН згідно з ГОСТ 14693, розділ 2.

    2. Технічні вимоги до силових трансформаторів, які входять до складу КТП — згідно з ГОСТ 11677, ГОСТ 14209, ГОСТ 16555, а також технічними умовами на конкретні типи транс­форматорів.

    3. У технічних умовах на конкретні типи КТП, призначені для роботи у мережах 60 Гц, повинні, за необхідності, наводитись додаткові вимоги до електричної міцності, нагрівання та комутаційної здатності КТП.

  1. Вимоги щодо стійкості до зовнішніх впливів

    1. КТП повинні виготовлятися для роботи в умовах з номінальними значеннями кліма­тичних чинників, відповідних кліматичним виконанням У1, УЗ, ХЛ1, УХЛ1, Т1, ТЗ згідно з ГОСТ 15150, з урахуванням вимог згідно з ГОСТ 15151, ГОСТ 15963, ГОСТ 17412, при цьому для КТП кліматичного виконання УЗ нижнє значення температури навколишнього повітря приймають мінус 5 °С або мінус 25 °С за узгодженням із замовником.

Необхідність встановлення пристроїв підігрівання і нижні значення температур для інших кліматичних виконань КТП зазначаються у технічних умовах на конкретні типи КТП.

  1. КТП категорії 1 згідно з ГОСТ 15150 повинні бути придатними для роботи в умо­вах ожеледі у разі товщини льоду до 20 мм і швидкості вітру до 15 м/с, а у разі відсутності ожеледі — за швидкості вітру до 36 м/с.

  2. КТП повинні виготовлятися для роботи на висоті до 1000 м над рівнем моря.

Примітка. Допускається застосування КТП для роботи на висоті більше 1000 м над рівнем моря з дотри­манням вимог згідно З ГОСТ 15150, ГОСТ 17516.1, ГОСТ 8024, ДСТУ 3020 (ГОСТ 12434).

    1. Якщо умови експлуатації КТП вимагають нормування зовнішніх механічних впливів, то групу цих впливів визначають згідно з ГОСТ 17516.1 і зазначають у технічних умовах на КТП конкретних типів.

  1. Вимоги до електричної міцності ізоляції

    1. Вимоги до електричної міцності ізоляції головних кіл КТП з боку ВН частотою 50 Гц — згідно з ГОСТ 1516.1.

Ізоляція головних і допоміжних кіл КТП з боку НН повинна витримувати випробну напругу 2 кВ змінного струму частотою 50 Гц протягом 1 хв.

Якщо будь-які елементи кіл відповідно до стандартів або технічних умов, згідно з якими вони вироблені, не допускають випробування напругою, яка дорівнює 2 кВ, то випробуван­ня повинно бути проведене за напругою не менше 1,5 кВ. За наявності у колах елементів, які не допускають випробування напругою, що дорівнює 1,5 кВ, випробна напруга повинна бути прикладена під час відімкнення цих елементів кіл. Після цього повинно бути проведе­не комплексне випробування кіл з приєднанням усіх елементів напругою, яка допускається усіма елементами.

Опір ізоляції електрично ізольованих кіл шаф РПНН за нормальних кліматичних умов по­винен бути не менше 1 МОм.

    1. У КТП категорії 1 згідно з ГОСТ 15150 повинна бути передбачена ізоляція, розра­хована на нормальну роботу під час випадання роси і інею, або конструкцією повинна бути вилучена можливість їх утворення. Вимоги до довжини проходження витоку зовнішньої ізо­ляції згідно з ГОСТ 9920 повинні бути наведені у технічних умовах на КТП конкретних типів.

    2. КТП, виконані з повітряними уводами, повинні бути обладнані вентильними розряд­никами або обмежувачами перенапруження на боках ВН і НН. Вентильні розрядники або об­межувачі перенапруження можуть не встановлюватись за вимогою замовника.

  1. Вимоги до нагрівання під час тривалої роботи і струмів короткого замикання

    1. Шафи КТП щодо нагрівання під час тривалої роботи в нормальному режимі повинні задовольняти вимоги згідно з ГОСТ 8024, ГОСТ 10434.

    2. Температура нагрівання струмовідних частин КТП (головних кіл) у разі впливу струмів короткого замикання не повинна перевищувати:

  • для металевих струмовідних частин, крім алюмінієвих, які стикаються з органічною ізо­ляцією або маслом — 250 °С;

  • для струмовідних частин з міді та її сплавів, які не стикаються з органічною ізоляцією або маслом — 300 °С;

  • для струмовідних частин з алюмінію, які не стикаються з органічною ізоляцією або маслом — 200 °С;

  • для сталевих струмовідних частин, які не стикаються з органічною ізоляцією або маслом — 400 °С.

  1. ПВН, увід і збірні шини РПНН двотрансформаторних КТП, а також однотрансфор- маторних, призначених для подальшого розширення у двотрансформаторні, повинні допус­кати аварійні перевантаження на ЗО % вище номінального струму силового трансформато­ра тривалістю не більше 3 год на добу, якщо тривале попереднє навантаження складало не більше 70 % номінального струму трансформатора.

У режимі перевантаження температура нагрівання контактів і елементів конструкції РПНН не нормується, але повинна забезпечуватись нормальна робота КТП після усунення переван­таження.

    1. Температура нагрівання у нормальному режимі неструмовідних частин КТП, до яких можна торкатись під час експлуатації (листи приладові, кришки), не повинна перевищувати 70 °С.

  1. Вимоги до механічної міцності і стійкості

    1. Конструкція КТП у частині механічної міцності повинна забезпечувати нормальні умови роботи і транспортування без будь-яких залишкових деформацій або пошкоджень.

    2. Шафи РПНН повинні витримувати:

  • 2000 відчинень і зачинень дверей;

  • встановлену відповідними стандартами на комутаційні апарати кількість вмикань- відімкнень, а також уведень з ремонтного положення в робоче і виведення з робочого поло­ження в ремонтне (для РПНН з апаратами висувного виконання).

    1. Конструкція КТП повинна унеможливлювати удавані спрацьовування вмонтованих у шафи приладів захисту у разі переміщення висувних елементів, а також забезпечувати нор­мальне функціонування приладів вимірювання і обліку, керування і сигналізації під час роботи вмонтованих апаратів.

    2. Розбірні з’єднання складальних одиниць, які підлягають механічним навантаженням у процесі транспортування та експлуатації, повинні мати пристосування, які перешкоджають самовідгвинчуванню.

    3. Двері у КТП повинні без заїдання повертатися на шарнірах на кут не менше 95°, мати замки та ручки. Ручки можуть бути знімними або сумісними з ключем або клямкою.

    4. Замки дверей ПВН і РПНН повинні зачинятися ключами з різними секретами.

    5. КТП категорії розміщення 1 згідно з ГОСТ 15150 повинні мати фіксацію дверей у крайніх положеннях.

  1. Вимоги до контактних сполучень і струмовідних шин

    1. Контактні сполучення у КТП повинні відповідати вимогам згідно з ДСТУ 3020 (ГОСТ 12434), ГОСТ 10434, ГОСТ 8024 та ГОСТ 21242.

    2. Струмовідні шини повинні мати лакофарбове покриття таких кольорів: фаза А — жов­тий, фаза В — зелений, фаза С — червоний, нульова робоча N — блакитний, ця ж шина, що використовується як нульова захисна, фарбується у поздовжні смуги жовтого і зеленого ко­льорів.

Застосування шин одного кольору, в тому числі з ізоляційним покриттям, а також шин без покриття допускається, якщо це економічно обгрунтовано за нагріванням та умовами ек­сплуатації. У цих випадках на шинах застосовують покриття відмінного кольору з поперечними смугами шириною не менше 10 мм (не менше однієї смуги на ділянці шини до 1 м) у місцях, які зручні для огляду.

Заземлювальні шини, прокладені відкрито, повинні мати лакофарбове покриття чорно­го кольору.

    1. В увідних шафах РПНН повинні бути передбачені і позначені місця для накладан­ня переносних заземлювальних провідників. .

  1. Вимоги до конструкції

    1. КТП повинні виготовлятися у повністю зібраному вигляді або транспортними бло­ками, підготовленими для монтажу на місці без розбирання комутаційних апаратів, перевірки надійності болтових з’єднань і правильності внутрішніх сполучень.

    2. Окремі шафи або транспортні блоки шаф КТП повинні мати пристосування для підйому і переміщення у процесі монтажу.

    3. Конструкція КТП повинна забезпечувати встановлення на рівній підлозі (без кріплен­ня до підлоги), а також кріплення їх на фундаментах за допомогою болтів або приварюван­ня до закладних деталей фундамента.

    4. Конструкція КТП повинна забезпечувати можливість заміни силового трансформа­тора без демонтажу РПНН і ПВН.

    5. Конструкція КТП повинна забезпечувати локалізацію впливу дуги у межах ПВН або РПНН під час виникнення усередині них короткого замикання з відкритою електричною ду­гою, при цьому час дії дуги і критерії оцінки локалізаційної здатності зазначаються у техніч­них умовах на КТП конкретних типів.

    6. Конструкція шаф РПНН повинна забезпечувати взаємозамінність однотипних висув­них апаратів без додаткової підгонки.

    7. Комплектувальна апаратура повинна бути призначена для роботи у КТП, або по­винні бути забезпечені нормальні умови роботи комплектувальної апаратури загального при­значення у разі застосування її у КТП.

    8. Усі деталі КТП з чорних металів повинні мати захисне антикорозійне покриття.

Зовнішні і внутрішні поверхні складових частин КТП повинні мати лакофарбове покрит­тя одного кольору світлого тону. Клас покриття для зовнішніх лицевих поверхонь — не ниж­че IV, для решти — не нижче VI класу згідно з ГОСТ 9.032.

Окремі збірні одиниці (днища, полозки), а також декоративні елементи допускається фар­бувати в інші тони.

Допускається застосовувати лакофарбові покриття іншого тону, при цьому колір покриття слід зазначати у технічних умовах на КТП конкретних типів.

    1. Конструкцією шаф РПНН і ПВН повинна бути передбачена збережуваність лакофар­бових покриттів металоконструкцій під час відчинення і зачинення дверей.

  1. Вимоги до допоміжних кіл

    1. Номінальна напруга допоміжних кіл КТП не повинна перевищувати 400 В змінного струму і 440 В постійного струму.

    2. У КТП прокладання проводів допоміжних кіл повинно проводитись ізольованим про­водом як у монтажних коробках, так і безпосередньо по металевих панелях із забезпечен­ням можливості контролю і заміни пошкодженого проводу.

У відсіках, де розташоване електрообладнання на напругу вище 1000 В, проводи, при­значені для приєднання апаратури НН, повинні бути відділені перегородками (або прокладені у трубах, металорукавах), за винятком коротких ділянок, що зазначаються у технічних умо­вах на конкретні типи КТП, відділення яких пов'язане із суттєвим ускладненням монтажу або конструкції.

Прокладення у шафах КТП проводів і кабелів, що не відносяться до даної шафи, не до­пускається. У виняткових випадках, коли виконання вимоги призводить до суттєвого усклад­нення монтажу або конструкції, допускається прокладати ці проводи і кабелі у трубах або коробках.

  1. Приєднання зовнішніх контрольних кабелів і провідників повинно здійснюватись за допомогою затискачів або штепсельних сполучень.

  2. Встановлення приладів і апаратів допоміжних кіл повинно забезпечувати можливість їх обслуговування без зняття напруги з головних кіл КТП. Необхідність у цій вимозі зазна­чається у технічних умовах на конкретні типи КТП.