• захисних провідників;

  • заземлюючих пристроїв захисного та блискавкозахисного заземлень, якщо такі пристрої в електроустановці будинку (споруди) передбачені;

  • металевих труб комунікацій, які входять у будинок (споруду) ззовні;

- металевих частин каркаса будинку (споруди).

З'єднання провідників системи захисту від ураження електричним струмом між собою і приєднання їх до інших провідних частин повинні бути надійними, забезпечувати електричну безперервність кіл і відповідати вимогам ГОСТ 10434, ГОСТ 12.2.007.0 та інструкцій з монтажу електрообладнання.

9.3 Для виконання функцій захисних провідників можуть бути застосовані в першу чергу:

- жили багатожильних кабелів (проводів) живлення;

- ізольовані або неізольовані провідники, які прокладені в спільній огороджувальній конструкції з лінійними провідниками кабелю (проводу) живлення;

- стаціонарно прокладені ізольовані або неізольовані провідники.

Захисні провідники, які призначені для приєднання до корпусів переносних електроприймачів, повинні бути мідними, гнучкими, як правило входити до складу кабелів (проводів), що живлять ці електроприймачі, і мати переріз такий, як у лінійних провідників.

9.4 Контейнерні будівлі з металевою обшивкою або з використанням металевих несучих конструкцій повинні мати заземлення відповідно до ГОСТ 30339. Електроустановки таких будівель повинні бути укомплектовані інвентарним заземлювачем - сталевим стрижнем діаметром 20 мм або кутовою сталлю з товщиною полиці не менше 4 мм, довжиною 1,2 м із привареним до верхнього кінця сталевим заземлюючим провідником, розмірами не менше передбачених у ПУЕ.

Довжину заземлюючого провідника потрібно визначати проектом. Вільний кінець заземлюючого провідника повинен бути оснащений наконечником для приєднання до спеціального болта заземлення. Болт заземлення потрібно встановлювати на металевій обшивці або несучій конструкції будівлі. Болтове з'єднання повинно бути захищене від корозії.

Контейнерні будівлі допускається комплектувати інвентарним заземлювачем для пересувних електроустановок згідно з ГОСТ 16556.

  1. Необхідність улаштування блискавкозахисту будівлі потрібно визначати в завданні на проектування в залежності від виду будівлі та місця розташування на карті середньорічної тривалості гроз. Блискавкозахист необхідно виконувати згідно з ДСТУ Б В.2.5-38.

  2. Комплекси будівель повинні бути укомплектовані захисними засобами електробезпеки відповідно до Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 0.00-1.21).

Захисні засоби електробезпеки повинні входити в інвентарне майно оперативно-виїзних бригад або бригад централізованого ремонту.

  1. Вимоги безпеки до конструкцій електроустановок повинні відповідати ДБН В 2.5-23, ГОСТ 12.1.019, ГОСТ 12.2.007.14. Методи контролю на відповідність повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.007-0.

  2. Електроустановки, електропроводи та кабелі повинні відповідати вимогам пожежної безпеки, які визначені у ДБН В 2.5-23, ГОСТ 12.1.004-91 та інших чинних нормативних документах.

10 ПРАВИЛА ПОСТАВЛЕННЯ НА ВИРОБНИЦТВО, КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ ТА ПРИЙМАННЯ

  1. Розроблення та поставлення на виробництво комплектів електроустановок необхідно проводити відповідно до ДСТУ-Н Б А.3.1-6, інших чинних нормативних документів за видами електроустановок. Організація промислового виробництва повинна відповідати вимогам ДСТУ 2960. Протягом виробництва підприємство-виготовлювач має виконувати вхідний контроль матеріалів і комплектуючих відповідно до ГОСТ 24297.

  2. Технічний контроль якості повинен проводитися підприємством-виготовлювачем відповідно до вимог ДСТУ-Н Б А.1.1-83 та ДСТУ ISO 9001.

  3. Комплекти електроустановок будівель мобільних (інвентарних) повинні прийматися технічним контролем підприємства-виготовлювача у порядку, встановленому чинними нормативними документами для конкретних типів електроустановок. Дефекти, виявлені під час приймання, повинні бути усунуті.

10.4 Приймання електроустановок будівель технічним контролем підприємства-виготовлювача повинно включати:

  • перевірку відповідності усіх електроустановок принциповій схемі та схемі з'єднань, вимогам цього стандарту та нормативно-технічній документації на їх монтаж;

  • приймально-здавальні випробування усіх електроустановок і прихованої електропроводки, яка не демонтується відповідно до 11.1 цього стандарту в об'ємі, передбаченому ПУЕ.

Електроустановки будівель мобільних (інвентарних), виконані відповідно до 4.5 цього стандарту, згідно з ДСТУ-Н-П-Б А.1.1-93 є дворівневими збірними системами. Перевірка та випробування таких систем повинна включати перевірки (випробування) автономних комплектів та перевірку (випробування) системи в цілому. Відповідність системи в цілому рекомендується визначати необхідними розрахунками (розрахунками перерізу кабелів, проводів, систем захисту тощо). Приймання електроустановок в експлуатацію повинно здійснюватися експлуатуючою організацією.

10.5 Споживач має право проводити контрольну перевірку відповідності електроустановок вимогам цього стандарту та ПУЕ.

11 ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ, МОНТАЖУ ТА ДЕМОНТАЖУ

11.1 При передислокації будівель потрібно демонтувати та заново монтувати:

- у будівлях збірно-розбірного типу, що складаються з незамкнених блок-контейнерів, площинних і лінійних елементів або їх поєднань - усі електроустановки, включаючи відкриті електропроводки та з'єднувальні проводи, кабелі між коробками затискачів або штепсельними рознімачами в суміжних будівельних конструкціях, що демонтуються;

- у будівлях контейнерного типу та замкнених блок-контейнерах - усі електроустановки, електротехнічні вироби, які можуть бути пошкоджені при транспортуванні в недемонтованому стані (електричні лампи, розсіювачі та захисне скло світильників, стартери, вимірювальні прилади тощо).

  1. Монтаж (демонтаж) електроустановок повинен проводитися відповідно до інструкцій з монтажу (демонтажу), розроблених відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 2.601 і ПУЕ. При виконанні робіт з монтажу електроустановок треба дотримуватися правил електробезпеки відповідно до ГОСТ 12.1.019.

  2. Перед початком експлуатації (початкової та після передислокації) контейнерних будівель з металевою обшивкою або з використанням металевих несучих конструкцій, інвентарний заземлювач потрібно заглиблювати у грунт на відстані не більше 0,8 м від входу в будівлю на глибину не менше 1 м від поверхні землі до низу заземлювача, а заземлюючий провідник потрібно приєднувати до болта заземлювача.

Опір заземлювача не нормується.

  1. Перед уведенням в експлуатацію будівель (початкову та після передислокації) та після проведення ремонтних робіт, усі електроустановки повинні проходити технічний огляд і випробування відповідно до 10.4 цього стандарту.

  2. Під час експлуатації будівель потрібно проводити періодичні огляди електроустановок відповідно до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, дотримуючись вимог НПАОП 0.00-1.21.

12 ВИМОГИ ДО КОМПЛЕКТАЦІЇ

  1. Комплект електроустановки будівлі мобільної (інвентарної) потрібно поставляти споживачу у складі всіх компонентів, як єдиний будівельний виріб. Комплект повинен супроводжуватися комплектною відомістю, передбаченою у робочій документації, з указанням компонентів комплекту, їх типорозмірів, кількості.

  2. Комплект повинен містити необхідні видаткові матеріали для монтажу, деталі кріплення, що не входять до комплектів огороджувальних конструкцій, а також набір інструментів, необхідних для монтажу, демонтажу та набір приладів, необхідних для проведення перевірки (випробування).

  3. Комплект електроустановки повинен містити інструкцію з експлуатації, що повинна включати монтажну та демонтажну схеми, інструкцію з монтажу та демонтажу, а також інструкцію з перевірки (випробування). В інструкції повинна описуватися послідовність виконання робіт, а також інструменти та прилади, які при цьому використовуються. Інструкція повинна також містити вимоги до пакування, зберігання та транспортування при передислокації.

  4. Комплект повинен містити експлуатаційну документацію на комплектувальні вироби та устаткування, передбачену чинними нормативними документами, за видами електрообладнання. Паспорти електроустановок рекомендується прикладати до паспорта будівлі мобільної (інвентарної).

  5. Електроустановки будівель мобільних (інвентарних), виконані відповідно до 4.5 цього стандарту, можуть поставлятися у вигляді окремих комплектів, при цьому один із комплектів має бути головним. Кожен комплект повинен містити супровідні документи та прилади, передбачені 12.3 цього стандарту. Головний комплект повинен містити спільні для всіх комплектів видаткові матеріали, інструменти та прилади, необхідні для їх з'єднання в єдину систему та подальшої перевірки (випробування), відповідно до 10.4 цього стандарту.

  6. Комплекти електроустановок будівель мобільних (інвентарних), крім монтажного маркування потрібно оснащувати бірками, в яких потрібно вказувати:

  • найменування підприємства-виготовлювача комплекту, його адресу;

  • дату приймання технічним контролем, номер контролера, параметри випробовування.

12.7 Комплект повинен супроводжуватися гарантійним талоном, оформленим підприємством-виготовлювачем, в якому має бути вказано гарантійний термін експлуатації комплекту, а також ресурс комплекту стосовно мінімальної кількості демонтажів і повторних монтажів протягом гарантійного терміну експлуатації.

13 ВИМОГИ ДО МАРКУВАННЯ, ПАКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

  1. Маркування, пакування, транспортування та зберігання електротехнічних виробів, захист від впливу кліматичних факторів потрібно виконувати відповідно до ГОСТ 15150; кабельних виробів - відповідно до ГОСТ 18690. Крім того комплекти повинні мати екологічні маркування і декларації відповідно до ДСТУ 4340.

  2. При відвантаженні з підприємства-виготовлювача, а також після демонтажу збірно-розбірних будівель електротехнічні вироби, що поставляються у вигляді штучних вантажів або упакованими відповідно до 13.1 цього стандарту, повинні бути поміщені у транспортну тару, яка повинна мати маніпуляційні маркування відповідно до ГОСТ 14192.

  3. Запаковані електротехнічні вироби масою більше 50 кг повинні мати стропувальні пристрої, а за відсутності - позначені місця стропування.

  4. Перед транспортуванням контейнерних будівель усі електротехнічні вироби, демонтовані відповідно до 11.1 цього стандарту, повинні бути упаковані та надійно закріплені всередині будівлі, щоб запобігти їх зміщенню та механічному пошкодженню при транспортуванні.

  5. Будівлі мобільні (інвентарні) з електроустановками, що не підлягають демонтажу відповідно до 11.1, можуть перевозитися будь-яким видом транспорту.

13.6 Конкретні умови зберігання та транспортування електротехнічних виробів, окрім інструкцій з експлуатації комплектів, повинні бути вказані в паспорті будівлі мобільної (інвентарної).

14 ВИМОГИ ДО ГАРАНТІЙ ВИГОТОВЛЮВАЧА

  1. Підприємство-виготовлювач повинно гарантувати відповідність комплектів електроустановок вимогам робочого проекту і цього стандарту при дотриманні умов транспортування, монтажу, демонтажу, зберігання та експлуатації.

  2. У технічних умовах на комплект потрібно встановлювати гарантійний термін експлуатації, який повинен визначатися стандартами та технічними умовами на електроустановки конкретного виду, але не менше одного року від дня введення будівлі мобільної (інвентарної) у початкову експлуатацію.

  3. Рекламації (за необхідності) мають подаватися протягом гарантійного терміну експлуатації при умові дотримання користувачем вимог інструкції з експлуатації комплекту.

15 ВПЛИВ НА НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ, СПОСОБИ УТИЛІЗАЦІЇ

  1. Для запобігання нанесенню шкоди здоров'ю людей та навколишньому середовищу усі матеріали, що використовуються для виготовлення електроустановок, повинні відповідати вимогам чинних нормативних документів, мати позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, за необхідності мати сертифікат якості та/або документи, що засвідчують акт перевірки їх відповідними органами.

  2. Під час експлуатації електроустановок необхідно контролювати їх пряму та непряму дію на навколишнє природне середовище.

Напруга електромагнітних полів не повинна перевищувати граничнодопустимих рівнів відповідно до ДСанПіН 3.3.6.096.

Рівні шуму не повинні перевищувати рівнів, установлених ДСН 3.3.6.037 та іншими чинними нормативними документами.

Вібрації, що виникають при роботі електричного обладнання, не повинні перевищувати значень, установлених чинними нормативними документами на проектування промислових підприємств.

Експлуатація електроустановок без дотримання вимог чинних нормативних документів стосовно обмеження впливу на навколишнє середовище не допускається.

15.3 Після демонтажу усі елементи комплектів електроустановок, які не придатні для повторного використання відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.7.029 , повинні бути в установленому порядку утилізовані (знешкоджені, захоронені тощо) чи піддані вторинній переробці.

Неутилізовані залишки допускається вивозити на спеціалізовані полігони для твердих промислових відходів ІІІ-ІV класів небезпеки.


Код УКНД: 91.140.50


Ключові слова: електроустановка, силове електрообладнання, електричне освітлення, електропроводка, джерело живлення, комплект, компонент, будівля мобільна (інвентарна), електробезпека.

ИСС «Зодчий» ( г. Киев, ул. Авиаконструктора Антонова, 5, оф. 602; т/ф. 531-34-25)


3