Стійкість добавок до зовнішнього впливу - вимоги, які обмежують рівень різного зовнішнього впливу (кліматичного або будь-якого іншого), дотримання яких не призводить до зміни якості добавок.

Контрольний склад бетонної або розчинної суміші, бетону або розчину -бетонна (розчинна) суміш або бетон (розчин) визначеного нормованого складу,приготовлені без добавок.

Добавки, які регулюють властивості бетонних і розчинних сумішей, -речовини, що змінюють властивості бетонних і розчинних сумішей у необхідному напрямі.

Добавки пластифікуючі - речовини, які підвищують рухомість бетонних і розчинних сумішей.

Добавки стабілізуючі - речовини, які сприяють зменшенню розшарування бетонної суміші.

Добавки водоутримуючі - речовини, які сприяють зменшенню водо-відділення бетонної або розчинної суміші.

Добавки, що поліпшують перекачування, - речовини, які зменшують опір у трубопроводі бетононасоса (прискорюють переміщення по ньому бетонної або розчинної суміші).

Добавки, які регулюють зберігання бетонних сумішей, - речовини, які сприяють прискоренню або сповільненню втрати рухомості бетонної або розчинної суміші в часі.

Добавки, які регулюють строки тужавлення, - речовини, що прискорюють або сповільнюють процеси структуроутворення бетону або розчину.

Добавки поризуючі - речовини, які сприяють ціленаправленому утворенню в бетоні або розчині повітряних або газових пор.

Добавки новітровтягувпльні поверхнево-активні органічні речовини, які сприяють затягуванню в бетонну суміш при її перемішуванні дрібнодисперсного повітря, рівномірно розосередженого у бетоні.

Добавки піноутворюючі - поверхнево-активні речовини, які забезпечують можливість отримання технічної піни необхідної кратності і стійкості, які при змішуванні з компонентами бетонної суміші дають можливість отримувати бетони ніздрюватої (поризованоі) структури.

Добавки газоутворюючі - речовини, які здатні виділяти газ при хімічній взаємодії з продуктами гідратації цементу.

Добавки, що регулюють (прискорюють або сповільнюють) тверднення бетону, - речовини, які змінюють кінетику набирання міцності бетону в заданому напрямі.

Добавки, які підвищують корозійну стійкість, морозостійкість бетону і залізобетону, - речовини, які підвищують наведені показники якості бетону в процесі його експлуатації.

Добавки, які знижують проникність бетону, - речовини, що ущільнюють структуру бетону.

Добавки водоредукуючі - речовини, які дають можливість отримувати бетонну суміш необхідної легкоукладальності зі зниженою витратою води.

Добавки кольматуючі - речовини, які сприяють заповненню пор у бетоні подонерозчинними продуктами.

Добавки, які підвищують захисні властивості бетону за відношенням до сталевої арматури, - речовини, що забезпечують високу корозійну стійкість арматури в агресивних, за відношенням до неї, середовищах.

Добавки протиморозні - речовини, що знижують температуру замерзання води і сприяють твердненню бетону при мінусових температурах.

Добавки гідрофобізуючі - речовини, що надають стінкам пор і капілярів у бетоні гідрофобні (водовідштовхувальні) властивості.













ДСТУ Б В.2.7-65-97 С.9


Додаток Б (обов'язковий)

Визначення утворення висолів на поверхні бетону


Виготовляють серію із трьох контрольних зразків-призм за ГОСТ 10180. Після тверднення зразків за заданим технологічним режимом їх занурюють на 3-5 см в окрему місткість з водою за ГОСТ 23732. Поверхню зразків, що знаходиться над водою, обдувають повітрям з температурою (20±5)°С не менше 3 год. щоденно протягом 7 діб.

Наявність висолів на відкритій верхній поверхні зразків відзначають візуально при обезбарвленні її або при появі нальоту солі, відсутність яких свідчить про можливість застосування випробовуваної добавки в бетоні, коли не допускається утворення висолів.


































ДСТУ Б В.2.7-65-97 С.10


Додаток В (обов'язковий)

Визначення корозійної стійкості арматури в бетоні (Методика знімання анодних поляризаційних кривих сталі в бетоні)

Для -знімання поляризаційних кривих слід виготовити зразки із бетонної суміші, що підлягає дослідженню. Умови тверднення зразків повинні відповідати умовам тверднення бетону реальних конструкцій.

Кількість зразків-близнят для випробувань повинна бути не меншою шести. Найзручніші призми перетином ЗО мм х ЗО мм або 40 мм х 40 мм і завдовжки від 90 мм до 150 мм,

На осі бетонного зразка розміщується електрод із арматурної сталі діаметром від 3 мм до 5 мм. Довжина електрода вибирається так, щоб товщина захисного шару до торця стержня була не менша ніж до бічної поверхні. Попередньо поверхня електрода очищається від іржі дрібнозернистою шліфувальною шкіркою і знежирюється розчинником.

Для знімання анодних поляризаційних кривих застосовуються такі прилади за ГОСТ 9245 і ГОСТ 22261 :

- потенціостат марки П-5611, П-5827, П-5827М, П-5848;

- міліамперметр і потенціометр;

- термостат лабораторний;

- міст змінного струму Р-568.

Електрохімічна комірка складається із скляного стакана, в який опускається зразок і додатковий циліндричний електрод із платини або нержавіючої сталі. Каломельний електрод розміщується в окремому стакані з насиченим розчином хлористого калію.

Стакани сполучаються між собою електролітичним ключем у вигляді П-подібної скляної трубки діаметром від 3 мм до 5 мм •з краном. Трубка наповнюється розчином хлористого калію. За відсутності крана трубка заповнюється розчином з додаванням агар-агару, який не дає можливості розчину витікати із трубки.

До зняття поляризаційних кривих бетон зразків повинен бути насичений водою у вакуумі. Потім на торці зразка бетон сколюють, оголюючи стержень на довжині від 1 см до 2 см, і місце виходу стержня із бетону ізолюють лакофарбовим покриттям. Підготовлений зразок установлюють в електрохімічну комірку і визначають величину стаціонарного потенціалу. Потім за допомогою потенціостата в автоматичному режимі починають змінювати потенціал зі швидкістю 6 В/год, вимірюючи величину струму через кожні (50-100) мВ.

Після зняття поляризаційної кривої за допомогою мосту перемінного струму слід вимірювати опір між робочим і допоміжним електродами.

Результати випробувань оформлюють у вигляді графіків у координатах: по осі абсцис - густину струму в мкА/см2, по осі ординат - потенціал в мВ.

При побудові кривої із величини потенціалу необхідно вирахувати поправку на омічний опір, який одержується шляхом множення величини опору на величину струму.

Якщо електрохімічна комірка має опір менший ніж 500 Ом, поправку на омічний опір можна не робити, бо при струмові до 100 мкА вона не перевищує 50 мВ.

Спостереження показали, то сталь у бетоні пасивна, якщо при потенціалі плюс 300 мВ по насиченому каломельному електроду густина струму не перевищує 10 мкА/см2 . Якщо густина струму дорівнює від 10 мкА/см2 до 25 мкА/см2, сталь знаходиться у нестійкому пасивному стані і можлива корозія; при густині струму, що перевищує 25 мкА/см2 , спостерігається інтенсивна корозія сталі.














ДСТУ Б В.2.7-65-97 С.11


Додаток Г (обов'язковий)

Визначення гідрофобізуючого ефекту


Із цементно-пішаного розчину складу 1:3 консистенції за ГОСТ 310.4 готують серію із трьох зрачків-коржиків діаметром від 10 до 12 см і завтовшки від 2 см до 2,5 см.

Після тридобового витримування цих зразків при температурі (20±5)°С і відносній вологості повітря f60±10) % та 25-добового витримування в нормальних умовах їх зважують з похибкою не більше 0.1 %, а потім розміщують у водяній бані на (3-5) см над поверхнею води і кип'ятять її 8 год щоденно протягом 3 діб.

Після закінчення кип'ятіння за цим режимом зразки охолоджують до температури (20±5) град.С, витирають вологою тканиною, повторно зважують з похибкою не більше 0,1 % і вираховують водопоглинання за ГОСТ 12730.3.

Гідрофобізуючий ефект слід вважати позитивним, якщо він відповідає вимогам таблиці 1 цього стандарту.






















ДСТУ Б В.2.7-65-97 С.12

УДК 666.972.16

Ключові слова: класифікація, хімічні добавки, бетони, розчинні суміші




































ДСТУ Б В.2.7-65-97

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ УКРАИНЫ

======================================================================================

Строительные материалы

ДОБАВКИ ДЛЯ БЕТОНОВ

И СТРОИТЕЛЬНЫХ РАСТВОРОВ.

КЛАССИФИКАЦИЯ

Издание официальное


Государственный комитет строительства, архитектуры и жилищной политики Украины Киев 2000






































ДСТУ Б В.2.7-65-97



Предисловие

1 РАЗРАБОТАН

Днепропетровским дочерним арендным предприятием научно-исследовательского института строительного производства Государственного комитета Украины по делам градостроительства и архитектуры

РАЗРАБОТЧИКИ: А.П. Никифоров, докт.техн.наук;

А.И. Беспалов, Т.Е. Рублева

2 ВНЕСЕН

Управлением строительной индустрии, механизации и производственной кооперации в строительстве Госкомградостроительства Украины

3 УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ

Приказом Госкомградостроительства Украины № 66 от 30 декабря 1997 г.

4 ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ

С введением в действие данного стандарта на территории Украины прекращается действие ГОСТ 24211-91

Настоящий стандарт не может быть полностью или частично воспроизведен, тиражирован и распространен в качестве официального издания без разрешения Госстроя Украины























ДСТУ Б В.2.7-65-97

Содержание

С.

1 Область применения ........................................................................................................... 1

2 Нормативные ссылки ............................................................................................................ 1

3 Классификация ....................................................................................................................... 2

4 Оценка эффективности добавок в бетонах и растворах ....................................................... 3

5 Требования стойкости к внешним воздействиям ................................................................... 5

6 Требования охраны окружающей среды ................................................................................ 6

7 Требования безопасности ....................................................................................................... 6

Приложение А

Термины и определения ........................................................................................................... 7

Приложение Б

Определение образования высолов на поверхности бетона ................................................... 8

Приложение В

Определение коррозионной стойкости арматуры в бетоне

(Методика снятия анодных поляризационных кривых стали в бетоне) .................................... 9

Приложение Г

Определение гидрофобизирушего эффекта ............................................................................. 10



















ДСТУ Б В.2.7-65-97 С.1

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ УКРАИНЫ

Будівельні матеріали

Добавки для бетонів і будівельних розчинів. Класифікація

Строительные материалы

Добавки для бетонов и строительных растворов. Классификация

Building materials

Admixtures for concretes and building mortars. Classification

Дата введения 1998-04-01

1 ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ

Настоящий стандарт распространяется на добавки для бетонных и растворных смесей, бетонов и строительных растворов (далее - добавки для бетонов и растворов), применяемых в различных видах строительства.

К добавкам для бетонов и растворов относятся органические и неорганические вещества или их смеси (комплексы), применение которых направленно регулирует свойства бетонов и растворов или придает им специальные свойства.

Стандарт устанавливает классификацию добавок для бетонов и растворов на минеральных вяжущих и оценку их влияния на свойства бетонов и растворов.

Требования настоящего стандарта являются обязательными при разработке новых и пересмотре действующих стандартов, строительных норм и правил, а также другой нормативной и проектно-технологической документации на бетонные и растворные смеси inn бетоны и растворы на минеральных вяжущих.

Настоящий стандарт не распространяется на нерастворимые в воде минеральные добавки.


ДСТУ Б В.2.7-65-97

2 НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ

ДСТУ Б В.2.7-23-95


Растворы строительные. Общие технические условия


ДСТУ Б В.2.7-47-96 (ГОСТ 10060.0-95)


Бетоны. Методы определения морозостойкости. Общие требования


ДСТУ Б В.2.7-48-96 (ГОСТ 10060.1-95)


Бетоны. Базовый (первый) метод определения морозостойкости. Общие требования


ДСТУ Б В.2.7-49-96 (ГОСТ 10060.2-95)


Бетоны. Ускоренные методы определения морозостойкости при многократном замораживании и оттаивании


ДСТУ Б В.2.7-50-96 (ГОСТ 10060.3-95)


Бетоны. Дилатометрический метод ускоренного определения морозостойкости


ДСТУБВ.2.7-51-96 (ГОСТ 10060.4-95)


Бетоны. Структурно-механический метод ускоренного определения морозостойкости


ДБН В. 1.4-2.01-97


Радиационный контроль строительных материалов и объектов строительства


ГОСТ 12.1.005-88


ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны


ГОСТ 12.1.007-86


ССБТ. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности


ГОСТ12.4.013-85Е


ССБТ. Очки защитные. Общие технические условия


ГОСТ 12.4.021-75


ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования


ГОСТ 12.4.028-75


ССБТ. Респираторы ШБ-І "Лепесток". Технические условия


ГОСТ 12.4.029-76


ССБТ. Фартуки специальные. Технические условия


ГОСТ 12.4.072-79


ССБТ. Сапоги специальные резиновые формовые, защищающие от поды, нефтяных масел и механических воздействий. Технические условия


ГОСТ 12.4.099-80


ССБТ. Комбинезоны женские для защиты от нетоксичной пыли, механических воздействий и общих производственных загрязнений. Технические условия


ГОСТ 12.4.100-80


ССБТ. Комбинезоны мужские для защиты от нетоксичной пыли, механических воздействий и общих производственных загрязнений. Технические условия


ГОСТ 12.4.121-83


ССБТ. Противогазы промышленные фильтрующие. Технические условия


ГОСТ 12.4.131-83*


Халаты женские. Технические условия


ГОСТ 12.4.132-83*


Халаты мужские. Технические условия


ГОСТ 12.4.133-83


ССБТ. Средства индивидуальной защиты рук. Перчатки камерные. Общие технические требования


ГОСТ 17.2.3.02-78


Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выбросов вредных веществ промышленными предприятиями


ГОСТ З10.3-76*


Цементы. Методы определения нормальной густоты. сроков схватывания и равномерности изменения объема


ГОСТ 310.4-81*


Цементы. Методы определения предела прочности при изгибе и сжатии


ГОСТ 5802-86


Растворы строительные. Методы испытания


ГОСТ 9245-79


Потенциометры постоянного тока измерительные. Общие технические условия


ГОСТ 10180-90


Бетоны. Методы определения прочности по контрольным образцам


ГОСТ 10181.1-81


Смеси бетонные. Методы определения удобоукладываемости


ГОСТ 10181.2-81


Смеси бетонные. Метод определения плотности