7.13.2 Вантажно-розвантажувальні роботи повинні бути обов'язково механізовані для вантажів масою більше 50 кг, а також у разі підняття вантажів на висоту понад 3 м.

7.13.3 До вантажно-розвантажувальних робіт допускаються особи не молодше 18 років, які не мають медичних протипоказань до виконання даного виду робіт, пройшли інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці у встановленому порядку.

7.13.4 Не дозволяється розміщувати та працювати автомобільним, пневмоколісним, гусеничним кранам та кран-екскаваторам на неспланованому, неущільненому ґрунті, а також на площадці з ухилом, більшим за вказаний у паспорті зазначених транспортних засобів.

7.13.5 Для роботи стрілкові самохідні крани з виносними опорами (аутригерами) необхідно встановлювати на всі опори із застосуванням інвентарних прокладок.

Під час установлення крана на робочій площадці його необхідно загальмувати стоянковим гальмом та вжити заходів для недопущення самовільного руху.

7.13.6 Маса вантажу, що піднімається, з урахуванням пристроїв для захоплення вантажів та тари, не повинна перевищувати максимальної (паспортної) вантажопідйомності крана для даного вильоту стріли.

Не дозволяється підіймати вантаж, вага якого невідома.

Особа, відповідальна за переміщення вантажів, повинна знати масу важких вантажів (рейок, стрілок, хрестовин, перехрещень, шпал, залізобетонних плит тощо) і стежити за тим, щоб вона не перевищувала вантажопідйомності машин, які застосовуються.

Змінювати виліт стріли крана з підвішеним вантажем дозволяється тільки в межах вантажної характеристики крана.

7.13.7 Не дозволяється підтягувати (волочити) вантажі вантажопідйомними машинами косим натягом канатів або поворотом стріли, а також піднімати елементи та конструкції, які защемлені, зачеплені, присипані землею чи снігом, або такі, що примерзли до ґрунту.

7.13.8 Якщо вантаж переміщується горизонтально, то він повинен бути піднятий не менш ніж на 0,5 м вище перепон, що є на його шляху.

Не дозволяється перебування сторонніх осіб у зоні дії крана та в зоні переміщення вантажу.

7.13.9 Під час навантаження та розвантаження рейок, спецчастин, залізобетонних плит, шпал та інших вантажів їх необхідно підтримувати легкими баграми або гнучкими чалковими пристроями.

7.13.10 Навантажувати, розвантажувати та розкладати залізобетонні шпали дозволяється тільки за допомогою механізмів.

Під час укладання залізобетонних шпал у штабелі необхідно поміж рядами класти прокладки із дощок. Висота штабелів не повинна перевищувати 15 рядів.

7.13.11 Вантажі слід піднімати, опускати та переміщувати плавно, без ривків та різких поворотів. Після підняття вантажу на висоту не більше 0,2-0,3 м необхідно перевірити правильність зачеплення та стропування і, тільки переконавшись у їх надійності, продовжувати підйом.

7.13.12 Під час укладання вантажу краном на транспортні засоби або на площадку не дозволяється тягнути вантаж руками на себе.

Поправляти вантаж витягнутими руками дозволяється тільки від себе за умови підняття його на висоту до 1 м над площадкою.

7.13.13 Під час навантаження та розвантаження матеріалів пакетами (шпали, дошки тощо) необхідно стежити за станом зв'язаного пакета, рівномірним закріпленням строп та рівновагою вантажу.

7.13.14 Під час підйому краном прямих та кривих рейок та інших довгомірних вантажів слід застосовувати спеціальні траверси-коромисла, що забезпечують рівновагу вантажу та рівномірний розподіл навантаження на кожний бік траверси.

До довгомірних вантажів слід відносити вантажі довжиною понад 5 м.

7.13.15 Під час підйому краном залізобетонних плит, блоків тощо необхідно зачіплювати їх тільки в місцях, передбачених проектом робіт.

7.13.16 Експлуатація крана із скошеною стрілою на автомобілі повинна виконуватися, окрім водія (машиніста крана), не менш ніж двома працівниками, один з яких повинен бути відповідальним за сигналізацію під час переміщення вантажів.

7.13.17 До початку роботи крана із скошеною стрілою необхідно оглянути та перевірити кріплення стріли, справність лебідки та троса, пристрою відбору потужності та коробки реверса.

7.13.18 Під час роботи на кранах із скошеною стрілою необхідно додержуватися таких вимог безпеки:

- стропувати вантажі тільки справними та надійними тросами;

- перебувати від вантажу, що піднімається, на відстані не ближче 2 м;

- направляти вантаж тільки легкими баграми або гнучкими чалочними пристроями;

- стежити під час навантаження та розвантаження елементів стрілкових переводів, коротких рейок, залізобетонних плит тощо за надійним зачепленням вантажу, його рівновагою та відповідністю маси вантажу граничнодопустимому навантаженню на кран;

- не допускати підтягування вантажів тросом крана;

- не допускати руху автомобілів або платформ з піднятим на стрілі вантажем.

У неробочий час та під час переміщення скошена стріла повинна бути надійно закріплена в транспортному положенні.

7.13.19 Не дозволяється під час роботи краном із скошеною стрілою проводити:

- навантаження та розвантаження у разі несправної стріли та з несправним автоматичним вимикачем;

- навантаження та розвантаження із закритими бортами автомобіля або платформи.

7.13.20 Кранові механізми та пристосування на транспортні засоби для транспортування рейок повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.03-02.

7.13.21 Під час завантаження та розвантаження транспортер рейок повинен бути загальмований.

7.13.22 Під час виконання робіт з вантажами необхідно стежити за тим, щоб:

- маса вантажу не перевищувала вантажопідйомності крана для відповідного вильоту стріли;

- дані про вантажопідйомність крана повинні бути нанесені на стрілі крана;

- під час підняття вантажу верх блока не доходив до граничного положення;

- вантаж не розхитувався і не зачіпав стійок ферми та бортів платформи.

7.13.23 Рейки чи інші вантажі повинні бути попередньо підготовлені до навантаження та розташовані в межах вильоту стріли крана транспортера рейок і не повинні виходити за межі довжини платформи.

7.13.24 Під час навантаження та розвантаження не дозволяється перебувати в зоні переміщення вантажу, піднятого краном.

Направляти вантажі на платформу слід розчалками або баграми, розміщуючись з торця вантажу на відстані не ближче 1 м.

7.13.25 Навантаження платформи транспортера рейок вище його бортів не дозволяється.

Рейки та інші вантажі на платформі повинні бути надійно закріплені для запобігання їх поздовжнього та поперечного зміщення під час руху.

7.13.26 Під час стропування рейок та інших вантажів необхідно виконувати вимоги ДНАОП 0.00-1.03-02, Типової інструкції з безпечного ведення робіт для стропальників (зачіплювачів), які обслуговують вантажопідіймальні крани, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці України від 25.09.95 № 135, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.10.95 за № 372/908 (ДНАОП 0.00-5.04-95).

7.13.27 Ремонтувати електрообладнання транспортера рейок дозволяється тільки в стаціонарних умовах трамвайного депо або ремонтних майстерень.

7.13.28 Кранова стріла транспортера рейок під час його руху повинна бути прибрана під ферму та зачинена.

Не дозволяється під час руху перебувати на завантаженій платформі.

7.13.29 Усередині кабіни транспортера рейок повинні бути вивішені інструкції з технічної та безпечної його експлуатації.

7.13.30 Під час навантаження рейок на трамвайні платформи їх слід укладати на шпальні підкладки і надійно закріплювати від поздовжніх та поперечних зсувів.

Криві рейки дозволяється перевозити тільки на одиночних платформах, транспортерах рейок або на спеціальних трайлерах з надійним кріпленням вантажу.

7.13.31 Рейки, які розвантажуються, необхідно розкладати вздовж фронту робіт у такі місця, де вони не перешкоджають рухові міського транспорту і де зручно виконувати їх зварювання.

7.13.32 Під час переміщення на вантажних трамвайних платформах спецчастин (елементів стрілкових переводів, перехрещень тощо) необхідно укладати їх у межах габариту таким чином, щоб виключити можливість поперечного і поздовжнього зсувів під час руху.

Спецчастини, які розміщуються на платформі в два ряди, необхідно надійно закріплювати.

7.13.33 На платформах шпали та бруски необхідно укладати рядами у вигляді сходів.

Шпали, які вкладені вище бортів або у вигляді зв'язаних пакетів, закріплюються тросами або проводом.

7.13.34 Навантажувати та розвантажувати баласт з трамвайних платформ та платформ самоскидів необхідно тільки за вказівкою керівника робіт, який зобов'язаний стежити за дотриманням габаритів під час навантаження та розвантаження.

Під час руху не дозволяється відкривати та закривати борти, а також розвантажувати баласт.

7.13.35 Не дозволяється перевозити працівників на платформах, завантажених колійними матеріалами.



8 Вимоги безпеки під час технічного обслуговування

і ремонту контактної мережі, пристроїв СЦБ та зв'язку


8.1 Загальні вимоги безпеки

8.1.1 Діючими контактними мережами, пристроями СЦБ та зв'язку міського електротранспорту вважаються такі мережі або їх окремі ділянки та пристрої, які перебувають під номінальною напругою, що не перевищує 1000 В, або на які в будь-який час може бути подана напруга включенням комутаційної апаратури, збіркою комутаційних з'єднань, а також контактна мережа, що розміщена в зоні наведеної напруги або має перетинання з діючою ПЛ.

Ці контактні мережі обслуговує персонал, якому дозволено виконання оперативних перемикань, ремонтних, монтажних, налагоджувальних робіт або випробування.

8.1.2 Роботи на контактних мережах, пристроях СЦБ та зв'язку щодо їх організації поділяються на такі, що виконуються:

- за нарядом-допуском (далі - наряд), визначеним у додатку 1 до Правил;

- за розпорядженням;

- у порядку поточної експлуатації.

8.1.3 Роботи в електроустановках щодо забезпечення заходів безпеки поділяються на такі категорії:

- ті, що виконуються на контактній мережі під напругою, з вирівнюванням потенціалів на пристроях СЦБ з вимкненням мінусового полюса;

- ті, що виконуються без зняття напруги віддалік струмопровідних частин, що перебувають під напругою;

- зі зняттям напруги.

8.1.4 Робота під напругою виконується:

- на струмопровідних частинах з використанням ізолювальних захисних засобів та пристосувань;

- з ужиттям технічних або організаційних заходів у зв'язку з наближенням працівників або ремонтного оснащення та інструменту до струмопровідних частин, які перебувають під напругою, на відстань менше 0,6 м;

- на вимкнутій контактній мережі або спорудах та пристроях, під час виконання якої можливе наближення персоналу або ремонтного оснащення та інструменту до проводів інших електромереж, що перебувають під напругою до 1000 В, на відстань менше 0,6 м.

8.1.5 Роботою без зняття напруги віддалік струмопровідних частин, що перебувають під напругою, вважається робота, під час якої є неможливим наближення працівників і ремонтного оснащення та інструмента, що застосовується ними, до струмопровідних частин на відстань менше 0,6 м.

8.1.6 Роботою, яка виконується на контактній мережі з вирівнюванням потенціалів, вважається така робота, під час виконання якої всі проводи та струмопровідні частини, які перебувають у зоні робіт, вмикаються під однаковий потенціал.

8.1.7 Роботою, яка виконується на пристроях СЦБ під час вимкнутого мінусового проводу, уважається робота, яка виконується на обладнанні, приєднаному до контактного проводу, що перебуває на висоті від рівня підлоги більш ніж 3 м.

8.1.8 Із зняттям напруги вважається така робота, яка за умовами безпеки проводиться зі зняттям напруги із струмопровідних частин, що перебувають у зоні виконання робіт.

8.1.9 Залежно від характеру робіт дозволяється одному або декільком членам бригади з групою електробезпеки не нижче III перебувати на різних монтажних вишках і в різних місцях ділянки робіт. Члени бригади, що перебувають окремо від виконавця робіт, повинні бути ним проінструктовані щодо безпечного виконання робіт.


8.2 Вимоги безпеки під час технічного обслуговування

і ремонту контактної мережі, пристроїв СЦБ та зв'язку

8.2.1 Обходи та огляди обладнання контактних мереж, пристроїв СЦБ та зв'язку можуть проводитись одним працівником. Про всі несправності, які потребують термінового усунення, працівник, який їх виявив, зобов'язаний повідомити диспетчера служби електрогосподарства або особу, що виконує його функції, свого безпосереднього керівника або самостійно організувати роботи з усунення несправності.

8.2.2 Під час обходу та огляду електричних пристроїв завжди потрібно мати на увазі, що лінії та обладнання перебувають під напругою.

Під час огляду не дозволяється знімати попереджувальні плакати і огородження та виконувати будь-які роботи.

8.2.3 Огляд секційних (дільничних) рубильників, пристроїв СЦБ та зв'язку, установлених на висоті до 3 м від рівня підлоги, може проводитись одним працівником, який має групу з електробезпеки не нижче III.

Для огляду дозволяється відчиняти двері шаф, пультів управління тощо.

У разі такого огляду не дозволяється відлучатися від пристроїв, не зачинивши двері, проводити будь-які роботи, торкатися струмопровідних частин та допускати сторонніх осіб.

8.2.4 Огляд пристроїв з площадки підйомника проводиться не менш ніж двома працівниками.

8.2.5 Оперативне обслуговування контактних мереж, пристроїв СЦБ та зв'язку виконується виїзною оперативно-ремонтною бригадою (далі - бригада), спеціально навченою та підготовленою для виконання оперативної роботи.

8.2.6 Списки працівників бригади, які мають право видавати оперативні розпорядження, та списки працівників, які мають право вести оперативні перемикання, повинні затверджуватися керівником.

8.2.7 Оперативні перемикання проводяться з використанням комутаційних апаратів (роз'єднувачів, перемикачів, рубильників) або розбиранням (збиранням) контактних комутаційних з'єднувань, дужок живлення, секційних ізоляторів, виводів кабелів живлення, проводів, пристроїв СЦБ.