5.2. Вантажно-розвантажувальні роботи, як правило, повинні бути механізовані, особливо для вантажів вагою біля при підйомі їх на висоту біля .

5.3. Гранична норма перенесення вантажів :

- для жінок віком більше 18 років - , відповідно нормам, затвердженим Мінздравом України, наказ № 241 від 10.12.93 р.;

- для чоловіків віком більше 18 років - .

Підліткам перенесення вантажів дозволяється, як виняток, тоді, коли ці роботи складають не більше 1 / 3 усього робочого часу і є складовою частиною основної роботи.

5.4. Перенесення вантажів вагою біля повинно бути забезпечено підтримкою іншими робітниками під час підйому та зняття вантажу; перенесення великого вантажу по горизонтальному шляху дозволяється, як виняток, на відстань не більше . При більшої відстані повинна бути забезпечена зміна робітників або влаштовані відповідні пристрої для переміщення вантажу.

5.5. Переносити матеріали на носилках по горизонтальному шляху дозволяється на відстань не більше . Не дозволяється переносити матеріали на носилках по сходам та драбинам.

5.6. Майданчики, а також місця, де виконуються вантажно-розвантажувальні роботи, у темний час повинні освітлюватися.

5.7. Виконувати вантажно-розвантажувальні роботи з теплоізоляційними матеріалами слід обережно - не кидати упаковані вироби, не допускаючи великої кількості відходів бою та пилу.

5.8. При навантаженні та розвантаженні пилоутворюючих матеріалів необхідно користуватися респіраторами та захисними окулярами.

5.9. Робітники, які працюють з пилоутворюючими матеріалами, повинні стояти з повітряного боку, до мінімуму зменшувати відстань перекидання та висоту падіння матеріалів.

5.10. Підйом дрібних теплоізоляційних матеріалів слід виконувати в спеціальній тарі, контейнерах; при цьому особливу увагу слід приділяти надійності складування, стійкості виробів в штабелях і транспортних засобах.

Складати вантаж треба нижче рівня бортів тари на . На тарі позначається її призначення, вага, а також маса вантажу, який дозволяється транспортувати.

5.11. Розвантажування дозволяється виконувати після остаточної зупинки підйомного механізму. Під час розвантажування підйомна площадка повинна бути на одному рівні з площадкою приймального обладнання.

5.12. В зоні дії підйомно-транспортного устаткування слід бути особливо обережним. Забороняється знаходитися під вантажем під час його підйому та переміщення.

5.13. Під час відкривання бортів платформ необхідно спочатку зняти середні закладки-запори, а потім крайні. При цьому робітники повинні знаходитися в торцях платформи, а відчиняючи двері вагона - збоку від дверного прорізу, щоб запобігти удару від випадкового падіння вантажу.

5.14. При вантажно-розвантажувальних роботах, якщо ці роботи виконуються за допомогою вантажопідйомних механізмів, присутність сторонніх осіб забороняється.

6. РОБОТИ НА ВИСОТІ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ

ЗАСОБІВ ПІДМАЩУВАННЯ

6.1. Роботи, які виконуються на висоті більше від поверхні землі, перекриття або настилу, вважаються верхолазними.

6.2. До теплоізоляційних робіт на висоті допускаються робітники віком не молодше 18 років після проходження медичного огляду та навчання техніці безпеки.

6.3. Для виконання робіт на висоті робітники повинні бути забезпечені випробуваними запобіжними поясами, нескованим взуттям, при відсутності яких вони до роботи не допускаються. Місця закріплення запобіжного пояса повинні бути заздалегідь вказані майстром або виконробом.

6.4. Ізоляційні роботи на відкритому повітрі при вітрі більше 6 балів, граді, ожеледиці, великому снігопаді повинні бути зупинені, а робітники відізвані з робочих місць.

6.5. По закінченні робіт, а також під час перерви залишки матеріалів, пристосування та інструменти повинні бути прибрані. Скидати матеріали та інструмент з висоти забороняється.

6.6. На естакадах трубопроводів, міжцехових комунікаціях теплоізоляційні роботи можуть виконуватися з трубчастих, підвісних, пересувних риштувань та автогідропідйомників.

6.7. Теплоізоляція високих апаратів та великогабаритного устаткування на відкритих майданчиках повинна виконуватись до підйому їх в проектне положення або з використанням підвісних риштувань.

6.8. Риштування, колиски, драбини повинні бути інвентарними і мати паспорт завода-виробника. Інші риштування використовують, як виняток, з дозволу головного інженера підприємства.

6.9. Риштування допускається використовувати тільки після прийому їх майстром; при висоті більше - комісією, призначеною керівництвом підприємства.

Під час прийому риштувань перевіряється щільність ґрунтової основи, стійкість риштувань, наявність в’язів та кріплень, забезпечуючих стійкість, вузли скріплення окремих елементів, робочі настили та огородження, вертикальність стояків, надійність основи та наявність заземлення.

Риштування під час експлуатації повинні оглядатися майстром кожні 10 діб.

6.10. Поверхня основи під риштування повинна бути вирівняна та утрамбована.

6.11. Бригада робітників виконує складання та розбирання риштувань під керівництвом майстра.

6.12. При висоті риштувань більше вони повинні мати не менше двох настилів - робочий (верхній) та захисний. При виконанні робіт одночасно з двох настилів на різних ярусах їх загальна кількість повинна бути не менше трьох.

6.13. Для підйому робітників на риштування висотою більше необхідно улаштовувати драбини з площадками, розташованими в сходовій клітини риштувань.

Уклон драбин повинен бути не більше 60 град. Підйом на риштування висотою менше допускається по драбинам, установленим в межах кожного ярусу риштувань, закріпленими верхніми кінцями до поперечних елементів риштувань.

Проріз у настилі для виходу з драбини повинен бути огороджений з трьох сторін.

6.14. Стійкість риштувань необхідно забезпечувати їх закріпленням до об’єкту, який ізолюється, будівельним конструкціям або за допомогою відтяжок.

Ригелі трубчастих риштувань незалежно від розташування настилів повинні бути установлені по всій висоті риштувань через на рівні стиків стояків.

6.15. При підйомі та переміщенні вантажів кранами, при повороті стріли крана вантаж повинен бути піднятий на вище верхнього елементу риштувань.

Опускання вантажу на настил треба виконувати при найменшої швидкості, плавно, без поштовхів.

6.16. При розбиранні риштувань опускання елементів слід робити за допомогою кранів або інших механічних пристроїв ( вантажних блоків ).

6.17. Забороняється валити риштування, а також скидати з них елементи. Місця складання-розбирання риштувань слід огороджувати.

6.18. Підвісні риштування після їх монтажу допускаються до експлуатації тільки після випробування їх статичним навантаженням, яке перевищує нормативну на 10 % на протязі 1 години.

Наслідки випробувань підвісних риштувань повинні бути записані в акті приймання.

6.19. При роботі з приставною драбини на висоті більше слід використовувати запобіжні пояси, прикріплені до конструкцій споруди, або драбини, якщо вона закріплена до надійної конструкції.

6.20. Переносити вантажі на собі по драбинам не дозволяється. Проходи до драбин повинні бути вільними.

6.21. Риштування, на яких роботи тимчасово не виконуються, слід утримувати в справному стані. Доступ людей на риштування, з яких зняті настили або огородження, повинен бути заборонений.

7. ЕКСПЛУАТАЦІЯ МАШИН, МЕХАНІЗМІВ, ІНСТРУМЕНТУ

7.1. Машини та механізми, пуск, робота і переміщення яких можуть бути небезпечними для присутніх, необхідно обладнувати звуковою або світловою сигналізацією, попереджувальними знаками.

7.2. Перебування в зоні роботи машин і механізмів стороннім особам забороняється. Рухомі частини машин повинні бути огороджені в місцях можливого доступу до них людей. Забороняється виконувати роботи на машинах з несправним або знятим інвентарним огородженням рухомих частин.

Конструкції і огородження рухомих частин повинні бути міцними і надійно закріпленими, не заважати роботі, налагодженню та прибиранню устаткування, не дозволяти самовільного відкривання або зміщення під час роботи.

7.3. Робоче місце біля машин та механізмів повинно бути рівним, не слизьким, достатньо освітленим та чистим.

7.4. Підйом малих, дрібних та сипучих теплоізоляційних матеріалів належить здійснювати в спеціальній тарі, контейнерах або клітях. Прийом піднятого вантажу на трубчасті риштування, вантажопідйомну площадку шляхом підтягування контейнеру руками без спеціальних пристроїв забороняється. Для цього необхідно застосовувати спеціальні відтяжки ( канат з гачком ) відповідної довжини.

7.5. При роботі з тарними та окремими вантажами ( мінеральна вата, повсть, діатомові та совелітові вироби ) особливу увагу слід приділяти правильному, стійкому складанню їх в штабелі та в транспортні засоби.

7.6. При переміщенні краном вантаж слід підняти на вище габаритів зустрічних на шляху предметів, устаткування тощо.

7.7. Робота з вантажопідйомними механізмами повинна виконуватись стропальниками під керівництвом та постійним доглядом відповідальної особи, призначеної наказом підприємства.

7.8. При потребі виконувати роботи краном в зоні ближче від ЛЕП повинен бути виданий наряд-допуск, в якому визначаються безпечні умови робіт при наявності письмового дозволу на виконання робіт організації, яка експлуатує лінію електромережі.

Робота крану безпосередньо під лініями повітряної електромережі незалежно від потужності, яка знаходиться під напругою, заборонена.

7.9. Улаштування засобів малої механізації (будівельні підйомники, електролебідки, тощо) обов’язкове при роботі з вантажами вагою більше , а також при підйомі вантажів на висоту більше .

Улаштування цих механізмів обумовлюється проектом виконання робіт. Відповідальність за безпечну роботу підйомників, електролебідок накладається на майстра або виконроба, в розпорядженні яких знаходяться ці механізми.

7.10. Засоби малої механізації слід установлювати на підготовлений майданчик (площадку) з твердою основою.

З робочого місця управління підйомником, захищеного укриттям, повинні переглядатися механізми та зона вертикального переміщення вантажу ( платформи, каретки ). З площадками навантаження та розвантаження забезпечується сигнальний зв’язок.

Площадку в зоні дії вантажної платформи огороджують, вивішують знаки безпеки з попереджувальними написами “Небезпечна зона”, “Вхід заборонено”.

7.11. До початку експлуатації ( після їх монтажу ) підйомники та електролебідки проходять статичні та динамічні випробування з перевіркою дії приладів безпеки, про що робляться записи в журналі робіт або в технічному паспорті.

7.12. Навкруги діючих підйомно-транспортних механізмів повинна бути влаштована охоронна зона, в межах якої під час роботи механізмів забороняється прохід, проїзд та перебування людей, в тому числі і робітників, виконуючих зачеплення вантажів.

7.13. Автогідропідйомники проходять технічний огляд кожен рік, а позачергово - після кожного виконаного ремонту.

При технічному огляді автогідропідйомники оглядають, проводять статичні і динамічні випробування відповідно інструкції по експлуатації.

7.14. Для роботи автогідропідйомники установлюють на горизонтальному майданчику. Максимально дозволений кут нахилу, який забезпечує стійкість вишки, повинен бути не більше 3 град.

7.15. При підйомі працюючих машиніст стежить за висотою підйому робочої площадки та за виконанням робіт. При першої вимозі працюючих машиніст зобов’язаний їх опустити.

7.16. З метою безпеки робітники причіплюються до площадок монтажними поясами.

На площадці під час роботи повинні знаходитись тільки предмети, інструмент та пристосування, необхідні для роботи.

7.17. При роботі з автогідропідйомника забороняється:

- виконувати роботи безпосередньо під проводами діючих повітряних ліній електромереж або якої напруги;

- проводити роботи при наявності несправностей гідропідйомника, проводити його ремонт у присутності людей на площадці;

- знаходитися при переміщенні підйомника на робочій площадці, підніжках, а також сидіти на бортах;

- застосовувати допоміжні надбудови для збільшення робочої висоти;

- закріплювати до площадок проводи, канати, поліспасти та допускати інші додаткові навантаження;

- підіймати площадку при невисунутих та незакріплених опорах;

- перевантажування колиски або корзину підйомника, загальне навантаження якої не повинно перевищувати значення відповідно до технічної характеристики.

7.18. Особи, які працюють в колисці, повинні бути зазначені.

Двері в колисках або корзині повинні бути зачинені.

Не дозволяється, ні в якому разі, перехилятися за край колиски та розкачувати її.

7.19. До роботи з електро- і пневмоінструментом допускаються робітники, які пройшли спеціальне навчання.

7.20. При роботі з електроінструментом в приміщеннях без підвищеної небезпеки використовується напруга 127 / 220 В, при цьому корпус електроінструменту слід надійно заземлити.

7.21. В приміщеннях з підвищеною небезпекою роботи з електроінструментом напругою 127 / 200 В необхідно виконувати в діелектричних рукавичках та калошах.

7.22. Електроінструмент повинен мати надійну ізоляцію, справність якої необхідно перевіряти під час видачі його робітнику та в наступний час через кожні 3 місяці.

7.23. Регулювати електроінструмент та ліквідувати несправності, якщо він вмикнений, не дозволяється. При кожному ремонті інструмент слід вимкнути від електромережі.

7.24. Вмикати електроінструмент належить тільки перед самим початком робіт. Під час перерви в роботі, а також у випадку порушення постачання електроенергії інструмент необхідно вимкнути від електромережі.

7.25. При роботі з механізованим інструментом належить остерігатися попадання спецодягу або рукавичок на обертальні частини механізму, а при роботі з різальним інструментом - стикання з кромкою різальної частини.