6.8. Для упорядкування обліку виконання вогневих робіт та видачі нарядів-допусків на їх проведення відповідно до цих Правил на СРП повинен бути "Журнал обліку проведення вогневих робіт на судноремонтному підприємстві".

6.9. Порядок оформлення наряду-допуску на проведення вогневих робіт на судні, яке ремонтується:

6.9.1. При проведенні вогневих робіт на суднах, які ремонтуються, будівельник за добу до початку їх проведення видає наряд-допуск керівнику вогневих робіт. При потребі аналізу складу газоповітряного середовища в приміщенні, де мають проводитись роботи, направляє копію наряду-допуску до заводської лабораторії. Результати аналізу заносяться до наряду-допуску.

6.9.2. Керівник вогневих робіт до 12 години дня, що передує дневі проведення вогневих робіт, після огляду місця проведення робіт оформляє наряд-допуск на кожний вид вогневої роботи і передає на узгодження до СПБ.

6.9.3. Начальник СПБ призначає працівника, відповідального за забезпечення вимог пожежної безпеки на суднах та узгодження наряду-допуску.

Узгодження оформляється підписом у наряді-допуску та реєструється у "Журналі обліку проведення вогневих робіт на судноремонтному підприємстві".

При наявності на судні екіпажу наряд-допуск додатково узгоджується з капітаном судна або з особою, яка його заміщує.

6.9.4. За потреби виконання додаткових заходів пожежної безпеки працівник СПБ в присутності капітана або особи, яка його заміщує, вносить відповідні записи до бланку наряду-допуску і залишає його у вахтового помічника капітана, якщо судно ремонтується силами екіпажу, або у будівельника, якщо судно ремонтується на СРП.

6.9.5. Капітан судна і представник СПБ, які узгоджують наряд-допуск, упевнившись у повноті заходів, які забезпечують пожежобезпечне проведення робіт, узгоджують наряд-допуск своїми підписами із вказанням посади, прізвища, дати узгодження.

6.9.6. Вахтовий помічник капітана вносить відповідні записи у судновий журнал і повертає узгоджений наряд-допуск керівнику вогневих робіт.

6.9.7. Керівник вогневих робіт зобов'язаний:

призначити відповідального за протипожежний стан місць робіт;

перевірити готовність місця проведення вогневих робіт;

провести інструктаж виконавця вогневих робіт щодо виконання заходів пожежної безпеки та технології проведення вогневих робіт;

внести запис про проведений інструктаж до наряду-допуску;

передати наряд-допуск виконавцеві вогневих робіт.

6.9.8. При виконанні вогневих робіт на судні членам екіпажу слід керуватися вимогами цих Правил, НАПБ А.01.001-95, НАПБ В.01.041-88/140, НАОП 4.0.000-1.01-91, будівельними нормами СНиП 2.01.02-85*.

6.10. Порядок оформлення наряду-допуску на проведення вогневих робіт на судні, яке будується:

6.10.1. Наряд-допуск на виконання вогневих робіт на судні, яке будується, оформляється в порядку, вказаному в п.6.9 цих Правил, з тією відмінністю, що функції капітана покладаються на будівельника.

6.11. Порядок оформлення наряду-допуску на проведення вогневих робіт на судні, яке ремонтується на суднопідіймальній споруді:

6.11.1. Наряд-допуск на виконання вогневих робіт на судні, яке для ремонту розташоване на суднопідіймальній споруді, оформляється з дотриманням вимог пункту 6.9 цих Правил. Додатково оформляється наряд-допуск на виконання водолазних робіт (додаток 4).


7. Вимоги пожежної безпеки до місць проведення вогневих робіт


7.1. Перед поставленням для ремонту на СРП судно повинно бути приведене судновласником (замовником) до пожежовибухобезпечного стану (видалені пожежовибухонебезпечні речовини та відклади, відключені діючі комунікації, виконане безпечними методами очищення, прошпарення, промивання; забезпечені вентиляція та контроль за повітряним середовищем тощо) відповідно до вимог цих Правил і НАПБ В.07.002-86/140.

7.2. Судновласник (замовник) при підготовці судна до ремонту повинен виконати такі роботи:

7.2.1. Щодо корпусу:

очищення трюмів, ллял, піків, міждонних відсіків, цистерн, утильцехів та рибцехів, вугільних ям, паливних танків та мастильних цистерн - від залишків вантажу, палива, жиру, масла, сміття та рибного борошна, в тих місцях, де передбачено проведення вогневих робіт;

розкриття горловин, дегазація, випарювання та вентиляція паливних та вантажних танків із замірюванням складу газоповітряного середовища;

очищення настилів та набирання під плитами МВ та КВ;

видалення із приміщень, які ремонтуються, інвентарю та майна, яке заважає виконанню робіт, а також піротехнічних засобів, фарбувальних та інших легкогорючих матеріалів;

видалення з трюмів та палуб рибної тари та промислового спорядження;

видалення всіх пожежонебезпечних вантажів із ємкостей та приміщень, що прилягають до корпуса, перед поставленням судна в док (елінг, сліп) для проведення вогневих робіт; при цьому повинні бути виконані всі заходи з забезпечення безпечного складу газоповітряного середовища в них.

7.2.2. Щодо парових котлів (у випадку їх ремонту):

випускання пари та води;

очищення зі сторони вогневого простору;

видалення (при потребі) цегляної кладки та колосників тих котлів, які працюють на твердому паливі;

лудження та продування котлів;

очищення топкового обладнання, димоходів, економайзерів, димових труб, вогневих камер від сажі та бруду, а також розкриття горловини та очищення внутрішньої поверхні бочки котла і димогарних труб.

Перелічені роботи в холодну пору року проводяться після забезпечення опалення судна СРП.

7.2.3. Щодо головних двигунів, допоміжних та промислових механізмів, які підлягають ремонту:

видалення води, масла, палива;

очищення картерів двигунів та допоміжних механізмів;

очищення промислового обладнання від промислових відходів.

7.2.4. Щодо суднових систем та трубопроводів:

видалення води, масла, палива та газоподібних речовин;

звільнення систем та апаратів рефрижераторної установки (компресорів, випарників, конденсаторів, масловіддільників, промпосудин тощо) від холодагенту.

Є припустимим зберігання аміаку на судні в ресиверах або балонах у аміакосховищі, якщо там не проводять вогневих робіт.

7.3. За узгодженням із СРП дозволяється залишати паливо для опалення й роботи камбуза.

Місця зберігання палива у цих випадках повинні бути віддалені від місць проведення вогневих робіт не менше ніж на 5 метрів і мати чітке позначення за ДСТУ 3237-95.

На видних місцях судна слід вивісити покажчики, що позначають райони розташування сховищ палива.

7.4. Забороняється залишати на судні паливо з температурою спалахування нижче 60 град.C, піротехнічні засоби, вибухонебезпечні матеріали.

7.5. Судно в ремонт на СРП приймається комісією підприємства, до якої залучається представник СПБ.

Підсумки роботи комісії оформляються актом.

7.6. Паливні і масляні цистерни та танки, усередині яких передбачається проводити вогневі роботи, повинні бути очищені з видаленням твердих залишків нафтопродуктів, промиті і дегазовані до санітарної норми (вміст у повітрі парів вуглеводнів не більше 0,3 г/куб.м).

Дотримання санітарної норми при дегазації має бути підтверджено результатами аналізу складу газоповітряного середовища в цистернах і танках, який виконується згідно з НАПБ В.07.002-86/140.

Очищення та дегазування цистерн і танків виконується силами судновласника. Безпечність складу суміші повинна бути підтверджена аналізом газоповітряного середовища (додаток 5).

7.7. Паливні, масляні цистерни та танки, на зовнішній поверхні яких слід проводити вогневі роботи, повинні бути очищені та дегазовані до концентрації випарів нафтопродуктів, що не перевищує 5% від нижньої концентраційної межі вибуху, або цистерни і танки мають бути заповнені інертними газами - з тим, щоб знизити концентрацію кисню в них до безпечного рівня (не більше 8% за інертизації двоокисом вуглецю і не більше 6,5% - за інертизації азотом та димовими газами).

Порядок та спосіб заповнення цистерн і танків інертними газами, контроль за безпечним рівнем концентрації кисню в цистернах і танках, а також додержання техніки безпеки слід обумовлювати спеціальними інструкціями.

Величини нижньої концентраційної межі вибуху нафтопродуктів наведено в таблиці 1.


Таблиця 1


Сорт палива та масел

Густина, не більше, кг/куб.м

Температура спалахування, не нижче, град.C

Температура самозаймання, град.C

Нижня температурна межа вибуху, град.C

Нижня концентраційна межа вибуху,

%

г/куб.м

1

2

3

4

5

6

7

1. Дизельне паливо "ДЗ"

не нормується

50

240

42

0,52

39

2. Дизельне паливо "ДЛ"

не нормується

65

310

55

0,42

37

3. Дизельне паливо "З"

830

40

240

33

0,57

43

4. Дизельне паливо "Л"

860

61

310

51

0,44

39

5. Моторне паливо ДТ

930

65

-

55

0,42

43

6. Моторне паливо ДМ

970

85

-

72

0,32

33

7. Мазут Ф-5

не нормується

80

350

70

0,35

41

8. Мазут Ф-12

не нормується

90

350

77

0,30

35

9. Мастило приладове МВП

900

125

300

109

0,19

25

10. Мастило веретенне

890

145

280

125

0,12

16


7.8. Паливні цистерни і танки, в яких зберігалося паливо з температурою спалахування нижче 60 град.C, незалежно від характеру та місця проведення на судні ремонтних робіт, повинні бути очищені - з видаленням твердих залишків палива - та дегазовані до санітарної норми, яка наведена в пункті 7.6 цих Правил.

7.9. Ті паливні та масляні цистерни і танки, суміжні з тими цистернами та танками, всередині або на зовнішній поверхні яких будуть проводитись вогневі роботи і які розташовані ближче як за 5 м від місць проведення робіт, повинні бути очищені та дегазовані до концентрації випарів нафтопродуктів, що не перевищує 5% від нижньої концентраційної межі вибуху, або інертизовані зниженням концентрації кисню в них до безпечного рівня (пункт 7.7 Правил) або заповнені водою.

Заповнення водою цистерн і танків та контроль за рівнем води в них виконується на судні, яке ремонтується, силами суднової команди.

7.10. Відрізки трубопроводів палива або масел, на яких мають провадитись вогневі роботи, слід від'єднувати від решти трубопроводу, демонтувати і за всією довжиною повністю очищати від залишків нафтопродуктів.

7.11. Суднові приміщення, в яких мають проводитись вогневі роботи, а також суміжні з ними приміщення повинні бути очищені від пожежонебезпечних матеріалів (ВР, розчинників, фарб, залишків нафтопродуктів, промасленого ганчір'я, майна тощо) і ретельно провентильовані стаціонарними чи пересувними вентиляційними установками.

7.12. Ізолювальне покриття навколо місця проведення робіт з горючим клеєм має бути розкрите на відстань, зазначену в таблиці 2.


Таблиця 2

Горючість ізоляційного матеріалу

Радіус (R) розкриття ізоляції, мм

Горючість клею

горючий, важкогорючий

Важкогорючий

негорючий, механічне кріплення ізоляції

1

2

3

4

Горючі та важкогорючі матеріали

200

200

150

Важкогорючі матеріали

150

100

100

Негорючі матеріали

100

100

-


Якщо горючість ізоляційних матеріалів або клею не встановлена, то слід приймати радіус розкриття на рівні 200 мм.

Крайку ізоляції, яка залишилась навколо місця проведення вогневих робіт, слід захистити азбестом, листовим залізом або іншими негорючими матеріалами.

Якщо ізоляція має зашиття, то захист із негорючого матеріалу виконується від металевої конструкції до зашиття.

Якщо захист конструкцій указаними матеріалами неможливий, то слід провести обмащення їх целелитовим клеєм у радіусі, який дорівнює 2R, де R - норматив, величина якого наведена в таблиці 2. Товщина шару обмазки повинна становити не менше 0,5 мм.

7.13. Під час проведення вогневих робіт поблизу механізмів та горючих конструкцій останні повинні бути надійно захищені негорючими матеріалами (листовим залізом, листами азбесту тощо), а отвори в палубах, переділках, технологічні прорізи захищені від попадання в них іскор.

Застосування деревини та брезентів, що не пройшли вогнезахисної антипіренової обробки, для захисту механізмів є неприпустимим.

7.14. При виконанні різання та зварювання на вертикальній поверхні нижчерозташовані палуби, платформи, перекриття, трюми слід очищати від горючих матеріалів у радіусі, розмір якого наведено у таблиці 3.

Отвори, що є в межах указаних зон, слід захистити негорючими матеріалами від потрапляння до них крапель розплавленого металу.

Таблиця 3

Висота точки зварювання(різання) над рівнем палуби (підлоги), м

Мінімальна відстань до незахищених горючих конструкцій, матеріалів і поверхонь, м

при зварюванні

при різанні

1

2

3

0

5

6

2

6

8

5

8

10

7

10

12

10

12

14