МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ НАМОТУВАЛЬНИКА КОТУШОК ТА СЕКЦІЙ
ЕЛЕКТРОМАШИН
м. Харків
"ПОГОДЖЕНО" "ЗАТВЕРДЖЕНО"
Національний науково-дослідний Наказ Міністерства промислової
інститут охорони праці політики України
18.02.2004р 24.03.2004
лист №79 № 136
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ НАМОТУВАЛЬНИКА КОТУШОК ТА СЕКЦІЙ
ЕЛЕКТРОМАШИН
м. Харків
1.Загальні положення
1.1. Ця інструкція встановлює основні вимоги охорони праці для намотувальника котушок та секцій електромашин. Відповідно до Закону України "Про охорону праці" (стаття № 44) особи, які не виконують вимоги інструкції з охорони праці, притягуються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної і кримінальної відповідальності.
1.2. Технологічний процес включає виконання наступних операцій:
1.3. Робоче місце повинне:
1.4. До самостійної роботи з професії чи до виконання відповідного виду робіт допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчання і інструктаж з питань охорони праці, у тому числі при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, наданню першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, про правила поведінки при виникненні аварій.
1.5. До роботи з вантажопідіймальними засобами допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли спеціальне навчання, медичний огляд і професійний відбір, здали іспит кваліфікаційній комісії і мають на руках посвідчення, а також систематично проходять інструктажі з питань охорони праці.
1.6. Виконувати підйом деталей вагою більше 16 кг тільки вантажопідіймальними засобами.
1.7. Виконувати роботу тільки на тім устаткуванні, що працівником вивчено і до самостійної роботи на якому він допущений.
1.8. Виконувати тільки ту роботу, що доручена майстром, і за умови, що відомі безпечні способи її виконання. У противному випадку звертатися до майстра за роз'ясненнями.
1.9. Одержати цільовий інструктаж з охорони праці у випадку, якщо доручена майстром робота виконується вперше.
1.10 .Не включати і не зупиняти (крім аварійних випадків) машини, верстати і механізми, робота на яких не доручена керівником цеху (ділянки). Не заходити без дозволу майстра за огородження технологічного устаткування і електроустаткування.
1.11. Не торкатися до арматури загального освітлення, до обірваних електро-проводів, клем і інших легкодоступних струмоведучих частин. Не відкривати дверцята електророзподільних шаф (зборок) і не знімати огородження і захисні кожухи зі струмоведучих частин устаткування.
1.12. Дотримуватися зобов'язань з охорони праці, які передбачені колективним договором (угодою, трудовим договором) і правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, у тому числі:
1.13. Знаходячись на території заводу, цеху, ділянки:
• бути уважним до сигналів, що подаються водіями транспорту, який
рухається (автомобілів, навантажувачів, електровізків, кранів);
1.14. Вживати заходів щодо обережності в дорозі на роботу і на території під-приємства, при пересуванні в цеху, перед початком роботи, при перевірці працездатності застосовуваних вантажопідіймальних машин, керованих з підлоги, перед пуском будь-
яких механізмів, пристроїв, під час роботи, по закінченні роботи, в аварійних ситуаціях.
Знати, що можливо впливання небезпечних і шкідливих виробничих факторів (фізичних, хімічних, психофізіологічних), у тому числі:
1.15. Виконувати роботу з використанням бавовняного фартуха ГОСТ 12.4.029-76.
1.16. Переодягатися, митися, курити, приймати їжу тільки у відведених для цього місцях і приміщеннях.
1.17. Виконувати при включеній загальнообмінний та місцевій вентиляції відпо-відно до технологічного процесу роботи, які пов'язані з виділенням токсичних і шкідливих викидів (лудіння, паяння, промазування лаками та емалями шарів ізоляції та ін.).
1.18. Робочі місця за необхідності повинні бути облаштовані місцевим освітленням згідно з діючими нормами напругою не вище 42 В.
1.19. Вимити обличчя і руки водою з милом перед прийняттям їжі в обідню перерву і по закінченню роботи .
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Здійснювати прийом зміни на підставі записів, зроблених у змінному журналі, де зазначаються виявлені недоліки, якщо такі мали місце. Змінний журнал повинен підпи-суватися змінним майстром.
2.2. Робочий одяг не повинний мати звисаючих кінців, чи кінців, що розвіваються, повинний бути наглухо застебнутий, звисаючі кінці косинок, хусток повинні бути підіб-рані, манжети рукавів повинні щільно обхоплювати руки біля кистей. Волосся повинно бути закрите щільно облягаючим головним убором. Робота в легкому взутті (тапочках, босоніжках) не допускається. Перевірити і одягти засоби індивідуального захисту. Покласти власний одяг у шкафчик.
2.3. Організувати своє робоче місце так, щоб усе необхідне для роботи розташову-валося зручно, прибрати все зайве з робочої зони, звільнити проходи і не захаращувати їх.
Якщо підлога мокра, слизька, вимагати від майстра, щоб зробили прибирання, або зробити це самостійно. Підлогу посипати піском чи тирсою, потім прибрати пісок чи тирсу в спеціально відведене місце.
2.4. Перевірити справність трапів, підставок, стільців.
2.5. Впевнитись в тому, що освітлення (загальне чи місцеве) забезпечує чітку видимість поділок на контрольно-вимірювальних приладах, а також поверхонь деталей, що оброблюються. Про перегорілі лампочки повідомити майстра.
2.6. Працювати інструментом, що відповідає наступним вимогам: молотки повинні мати поверхню бойка злегка опуклу, гладку, незбиту, без задирок, вибоїв, ум'ятин, тріщин і бути щільно заклинені металевими зайорженими клинами на рукоятках овального перетину із сухого дерева твердих і грузлих порід (клен, дуб, горобина, в'яз ). Ручка молотка повинна бути прямою, з незначним стовщенням до її вільного кінця. Поверхня ручки повинна бути гладкою, рівно зачищеною, без тріщин, задирок і сучків.
2.7. Перевірити працездатність чалочно-захоплювальних пристосувань, вантажо-підіймальних засобів згідно з технічною документацією.
2.8. Перевірити працездатність устаткування, на якому виконується робота, відпо-відно до технічної документації.
2.9. Перевірити захисне заземлення (занулення) корпусу станка для намотування та вторинної обмотки трансформатору зварювального апарату з метою виявлення видимих ушкоджень.
2.10. Впевнитись в тому, що система притоково-витяжної вентиляції працює.
2.11. Переконатися в наявності знаків безпеки і первинних засобів пожежогасіння.
2.12. Впевнитись в тому, що матеріали, які подаються на обробку, відповідають вимогам технологічного процесу.
2.13. Повідомити майстра про усі виявлені несправності і недоліки і до їхнього усунення до роботи не приступати.
3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1. Виконувати роботи згідно з технологічним процесом.
3.2. Бути уважним, не відволікатися під час виконання робіт і не відволікати інших.
3.3. Користуватися тільки справним інструментом.
3.4. Виконувати укладання матеріалів, заготовок, деталей на робочі місця способом, що забезпечує їх стійкість, за допомогою стійок, підкладок, упорів.
3.5. Розташовувати матеріали і заготовки на робочому місці так, щоб не захара-щувати проходи і проїзди, забезпечувати доступ до засобів пожежогасіння і сигналізації.
3.6. Застосовувати відповідну тару (ящики і т.і.) для укладання на робочих місцях і транспортування по цеху дрібних однотипних виробів, деталей, заготовок, а також відходів.
3.7. Не тримати в робочій зоні сторонніх предметів, інструментів і пристосувань, що не застосовуються при виконанні даної технологічної операції.
3.8. Виключати устаткування у випадку залишення робочого місця, припинення постачання електроенергії.
3.9. Не зупиняти деталі, що обертаються, руками чи будь-яким предметом.
3.10. Не працювати на станку для намотування у рукавицях, рукавичках та медичних пов'язках на кистях рук.
3.11. Не торкатися рухливих частин станка та матеріалів, які намотуються, і не перевіряти натяг дроту руками.
3.12. Перевірити кріплення шаблонів для намотування котушок на планшайбі станка.
3.13. Не притискати педаль сторонніми предметами під час роботи станка.
3.14. Не брати руками нагрітий паяльник за металеві частини.
3.15. Укладати деталі і вузли в спеціальну тару чи на стелажі. При складуванні на підлогу забезпечувати стійкість штабеля. Висота штабеля повинна бути не більше 1 м.
3.16. При виконанні робіт не слід:
3.17. Складати в спеціальну металеву тару з кришкою відпрацьовані обтиральні матеріали. Не скидати їх на підлогу чи за задні і бічні стінки устаткування.
3.18. Використовувати підіймально - транспортні пристрої, допоміжні пристрої і інструмент для стропальних і такелажних робіт що випробувані, мають клейма, марки, таблички чи бірки з зазначеною на них датою іспиту, вантажопідйомністю і інвентарним номером.
3.19. Утримувати в порядку робоче місце, не захаращувати його сторонніми предметами. Не допускати розлиття лаків, емалей, розчинників та ін., у тому числі на підлогу. При розлитті провести їх нейтралізацію та видалення.
3.20. Зберігати інструмент, що не застосовується, в спеціальних інструментальних шафах, столиках, розташованих поруч з устаткуванням і робочим місцем.
3.21. Користуватися рукавицями під час установлення бухти міді.
3.22. Користуватися марлевою пов'язкою або респіратором під час роботи зі скляною ізоляцією з метою запобігання попадання волокон у органи дихання.
3.23. Змазувати руки захисною пастою з метою запобігання подразнення під час роботи зі скляною ізоляцією.
3.24. Припинити роботу в наступних випадках:
3.25. Повідомити безпосереднього керівника робіт (бригадира, змінного майстра) чи іншого керівника (диспетчера, змінного інженера) про кожен нещасний випадок і вжити заходів долікарської допомоги. Зберігати до прибуття комісії з розслідування обстановку на робочому місці і устаткування в такому стані, у якому вони були на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших працівників і не приведе до більш важких наслідків).
3.26. Повідомити безпосереднього керівника (бригадира, майстра) чи іншого керівника (диспетчера, змінного інженера) про раптове захворювання, факти порушення технологічного процесу, виявлених несправностях обладнання, устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, засобів індивідуального захисту і про інші небезпечні і шкідливі виробничі фактори, що загрожують життю і здоров'ю працівників.