Ручне змащення машин і механізмів під час руху за відсутності безпечних пристосувань не допускається. Мастильні й обтиральні матеріали, що застосовуються під час обслуговування машин і механізмів, необхідно зберігати у закритих металевих ящиках.

  1. На робочих майданчиках необхідно встановлювати таблички із зазначенням загального та зосередженого навантаження, на які розраховано майданчик.

  2. Пневмоприводи мають відповідати вимогам технологічної документації розробника обладнання.

  3. Інструменти, пристосування, робочі частини відцентрових насосів, забірні частини вакуум-ковшів, сифонів перед зануренням у розплави мають бути очищені від залишків застиглого розплаву та бруду, висушені та прогріті до температури, що виключає викид розплаву.

  4. Вакуум-ковші, тиглі, короби, виливниці та інші ємності для розплавів перед поданням у них розплаву мають бути висушені та прогріті так, щоб це виключало можливість випліскування та/або викиди розплаву.

Ковші з розплавом під час перевезення необхідно стійко встановлювати на транспортних засобах та щільно закривати кришками.

У коробах дозволяється перевозити тільки затверділий розплав.

  1. Рівень розплаву в ковшах для його транспортування має бути нижче верхньої кромки ковша не менше ніж на 200 мм.

  2. Транспортні засоби, що використовуються для перевезення ковшів з розплавом і рідким металом, повинні мати конструктивні елементи, які виключають потрапляння бризок на водія.

  3. Майданчики для охолодження коробів з розплавом мають бути розташовані на відстані не менше ніж 5 м від майданчиків обслуговування основного виробничого обладнання та збоку від транспортних проїздів.

  4. Вміст вологи в шихтових матеріалах, що переробляються у металургійних агрегатах, регламентується чинною(им) технологічною(им) інструкцією (регламентом).

  5. Завантаження у металургійні агрегати шихтових матеріалів, вологість яких перевищує величину, встановлену технологічною(им) інструкцією (регламентом), не допускається.

  6. Плавильні печі мають бути обладнані приямками або спеціальними ємностями, які дозволяли б прийняти весь розплав з печі у разі можливих аварій.

Місця прийому розплаву мають бути сухими.

  1. Експлуатація металургійних агрегатів у разі відхилень манометричного режиму від величин, встановлених чинною(им) технологічною(им) інструкцією (регламентом), не допускається.

  2. Під час роботи обертових печей, КШ, СКБ, хлораторів, електролізерів та іншого обладнання, що переробляє матеріали, які виділяють пил та гази, всі люки і кришки мають бути щільно закриті. Відкривати люки і кришки дозволяється тільки на період заливки розплаву, вилучення металу, видалення шламу і відпрацьованого електроліту, а також виконання інших робіт, передбачених технологічною(им) інструкцією (регламентом).

  3. Відбір проб з апаратів необхідно виконувати пробовідбірниками тільки через призначені для цього пристрої або місця відбору.

  4. Експлуатація пускових пристроїв, запірної та регулювальної арматури, шинопроводів, трубопроводів і частин машин, які рухаються, без розпізнавального кольору і маркування не допускається.

  5. Встановлення знаків безпеки має відповідати вимогам Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262 (із змінами).

  6. Електрозварювальні роботи необхідно проводити відповідно до інструкції (регламенту), затвердженої(го) роботодавцем.

  7. Для обладнання, вузли і деталі якого під час ремонту й монтажу потребують підіймання і переміщення, має бути передбачено відповідні вантажопідйомні та транспортні пристрої.

  8. У разі використання риштувань, засобів підмащення, переносних дерев’яних драбин та інших пристосувань, що застосовуються під час виробництва монтажних і ремонтних робіт на висоті, мають бути передбачені заходи безпеки, що виключають можливість травмування працівників електричним струмом.

  9. Під час проведення оглядів та ремонтних робіт всередині СКБ, хлораторів, обертових печей, КШ вони мають бути відключені від усіх діючих комунікацій за допомогою заглушок і провентильовані до вмісту газів, парів, пилу та інших шкідливих речовин не вище гранично допустимих концентрацій. Печі мають бути охолоджені.

Температура повітря всередині печей під час ремонту не має перевищувати 40 °C.

  1. Установку і зняття заглушок необхідно записувати до журналу реєстрації установки і зняття заглушок за підписом особи, яка встановила або зняла заглушку. Усі заглушки мають бути пронумеровані та розраховані на певний тиск. Номер і робочий тиск необхідно вибивати на хвостовику заглушки.

  2. Усі роботи всередині газоходів і боровів необхідно проводити після відключення їх від агрегатів і загального борова та після провітрювання з подальшим аналізом повітря на вміст шкідливих речовин і кисню.

  3. Апарати, ємності та інше обладнання, яке у процесі роботи перебувало під надлишковим тиском, перед розкриттям (зняттям заглушок тощо) підлягають перевірці на відсутність залишкового тиску, про що має бути зроблено запис у журналі приймання та передавання зміни, що дозволяє проводити розкриття і ремонт.

  4. Під час проведення гарячих ремонтних робіт для захисту тих, хто працює, від тепловипромінювання необхідно застосовувати екрануючі пристрої та повітряне душування.

  5. Трубопроводи, по яких транспортується кислота або хлор, перед початком ремонтних робіт мають бути вивільнені від кислот, а хлоропроводи - продуті повітрям на газоочистку з подальшим відбором проб на аналіз.

  6. Хлоропроводи після періодичного та капітального ремонту мають проходити випробування на газощільність і міцність.

  7. Ремонт фільтрів для очищення хлору необхідно проводити після відключення їх від хлоропроводів за допомогою заглушок і видалення хлору з них до концентрації не вище гранично допустимої.

Видалення хлору з комунікацій фільтрів та іншої апаратури необхідно проводити пристроями для відсмоктування, що приєднуються до аспіраційних систем на час ремонту.

  1. Роботи у колодязях, боровах і газоходах необхідно виконувати бригадою не менше ніж із трьох чоловік (у тому числі двох спостерігачів). Роботи у цих місцях необхідно виконувати у протигазах із використанням запобіжних поясів, страхувальних мотузок і за нарядом-допуском.

  2. Ремонт ошинування електролізерів та ізоляції шинопроводів змінного струму необхідно проводити за дотримання вимог пунктів 51, 52 глави 3 розділу IV цих Правил.

  3. Ремонт мостових електричних кранів у корпусах електролізу необхідно здійснювати у спеціально виділених зонах.

  4. Ремонт транспортних засобів (електрокарів, електронавантажувачів, тягачів тощо) необхідно виконувати в окремих приміщеннях.

  5. Роботи щодо ремонту приводів повороту ковшів необхідно проводити тільки на спеціальному стенді, обладнаному пристроєм для надійної фіксації траверси ковша.

  6. Схема живлення електрозварювального обладнання у корпусах електролізу має виключати можливість ураження персоналу електричним струмом. Заземлення зварювальних кабелів не допускається. Від кожного зварювального агрегату (незалежно від його потужності) дозволяється працювати одночасно тільки одному зварнику. Використання зварювального поста з кабелем, протягнутим через один ряд електролізерів до іншого, не допускається. Зварювальний трансформатор має бути встановлений на діелектричній основі й укритий кожухом з діелектричного матеріалу.

Використання у корпусах електролізу зварювальних трансформаторів із заземленими корпусами і заземленими вторинними обмотками не допускається.

Для підведення струму до електродотримача має застосовуватися гнучкий шланговий кабель. Перевірку справності ізоляції кабелю необхідно проводити не рідше одного разу на місяць, а зовнішній огляд - перед початком зварювальних робіт.

Виконання зварювальних робіт у разі несправної ізоляції кабелів не допускається.

  1. Електрозварювальні агрегати для виконання зварювальних робіт у закритих металевих ємностях і місцях підвищеної вологості мають бути призначені для цих видів робіт.

  2. Під час виконання газозварювальних робіт у корпусах електролізу балони зі стисненим газом необхідно встановлювати поза межами корпусу електролізу.

  3. Приймання основного технологічного обладнання в роботу після ремонту необхідно оформлювати актом приймання обладнання.

  4. Зберігання деталей виробничого обладнання, а також накопичення відходів виробництва на робочих місцях і в проходах не допускається. Зберігання у корпусах необхідного (оперативного) запасу сировини і металу дозволяється в спеціально відведених місцях із забезпеченням відповідних заходів безпеки.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

1. Вимоги безпеки під час виробництва зневодненого карналіту

  1. Процес зневоднення в обертових печах та КШ необхідно здійснювати під розрідженням.

  2. Відстань між обертовими печами має забезпечувати безпечну експлуатацію і проведення ремонтних робіт.

Опори обертових печей мають бути забезпечені майданчиками для обслуговування, які огороджені перилами.

  1. Топки КШ мають бути герметичними.

  2. Розмір майданчиків для обслуговування топок обертових печей і КШ має допускати відхід робітників від топок на відстань не менше ніж 5 м.

  3. Запірну та регулювальну арматуру на трубопроводах повітря та пального необхідно розміщувати поза зоною обслуговування оглядових вікон та отворів для установки пальників і форсунок.

  4. Розпал топок, а також пуск і зупинення обертових печей і КШ необхідно проводити відповідно до затвердженої(ого) технологічної(ого) інструкції (регламенту).

  5. Проводити шурування у порожнині печі, що працює, дозволяється тільки за наявності розрідження, що виключає викиди газів, полум’я і матеріалів через відкриті люки.

  6. Не допускається відкриття люків на топках та газорозподільчих камерах під час роботи КШ.

  1. Вимоги безпеки під час виробництва безводного карналіту

  1. Робочі майданчики, на яких розміщено СКБ або хлоратори і де перебуває обслуговувальний персонал, незалежно від позначки їх розташування мають бути електроізольовані від землі.

У разі розташування СКБ або хлораторів на індивідуальних фундаментах вони мають бути електроізольовані й від фундаментів.

Робочі майданчики мають бути розташовані так, щоб під час обслуговування СКБ або хлораторів виключалася можливість дотику обслуговувального персоналу до заземлених конструкцій та стін будівлі.

Майданчики обслуговування агрегатів, сходи і перехідні майданчики для доступу на робочі майданчики СКБ або хлораторів мають бути електроізольовані від опорних і робочих майданчиків.

  1. Усі трубопроводи, що підводять до СКБ або хлораторів хлор та інші гази і відводять від них гази, що відходять, а також патрубки місцевих відсосів на межах робочих майданчиків повинні мати електроізоляційні вставки.

  2. Проведення будь-яких робіт на СКБ або хлораторах, що знаходяться під напругою, з використанням вантажопідіймальних механізмів не допускається.

  3. Управління СКБ і хлораторами необхідно проводити з центрального щита управління, гідравлічною системою міксерів СКБ - з пульта управління, розміщеного безпосередньо на робочому майданчику в зоні видимості льоток міксерів.

  4. У разі несправної сигналізації включення в роботу СКБ і хлораторів не допускається.

  5. У разі відключення електропечей автоматичним захистом мереж повторне включення дозволяється проводити тільки після виявлення й усунення причин, що викликали це відключення.

  6. Гнучкі шини, що з’єднують електроди міксерів із жорсткими шинами, у крайньому похилому положенні міксера не мають торкатися його кожуха, робочого майданчика та інших конструкцій.

  7. Ошинування СКБ і хлораторів у зоні їх обслуговування має бути огороджене.

  8. Під час заливання розплаву в СКБ, міксер або хлоратор напругу з них має бути знято.

  9. Перед зливом розплаву і шламу з міксера СКБ, а також шламу через нижні льотки камер хлоратора напругу з цих агрегатів має бути знято.

  10. У разі підйому та нахилу міксера СКБ не допускається перебування людей між міксером і піччю або під міксером.

  11. Перемішування розплаву в СКБ і хлораторі, а також очищення їх від шламу необхідно проводити, знявши з агрегатів напругу.

  12. Злив розплавленого карналіту і шламу з міксерів СКБ і хлораторів необхідно проводити у сухі та прогріті ковші й короби.

Рівень розплаву у ковші має бути нижче верхньої кромки ковша на 200 мм. Ковші мають бути обладнані кришками, які щільно закриваються.

  1. Перед зливом розплаву з міксера СКБ або хлоратора ківш має бути знято з гака крана.

  2. Гідравлічна система підйомного механізму міксерів СКБ має бути герметичною.

  3. Кожен хлоратор має бути обладнаний сигналізацією, що спрацьовує у разі падіння тиску хлору в підвідних хлоропроводах, а також води у системі водоохолоджувальних елементів нижче величин, встановлених технологічною(им) інструкцією (регламентом).

  1. Вимоги безпеки під час електролітичного виробництва магнію і хлору

  1. У разі розміщення електролізерів у корпусі в два ряди необхідно передбачати проїзди або з боку поздовжніх стін, або між поздовжніми рядами електролізерів.

  2. Ширина вільного проходу в підвальному або підземному поверсі з поздовжніх сторін електролізера має бути не менше ніж 1 м.

  3. Відстань між торцями електролізерів має бути не менше ніж 0,7 м. Між групами електролізерів одного ряду в кількості від 6 до 14 має бути передбачено проїзд завширшки не менше ніж 3 м.

  4. У торцях корпусу електролізу та у місцях примикання до корпусу електролізу транспортних коридорів між електролізерами має бути передбачено проїзди. Ширина проїзду має бути достатньою для зустрічного роз’їзду або розвороту транспортних засобів.

  5. Верхня частина кожуха електролізера має виступати вище рівня підлоги не менше ніж на 200 мм.

  6. Зазор між залізобетонною плитою перекриття і кожухом електролізера має бути не менше ніж 100 мм. У процесі експлуатації електролізерів допускається зменшення цього розміру до 50 мм.

  7. Для проведення монтажних і ремонтних робіт на магістральному хлоропроводі уздовж нього має бути вільний прохід завширшки не менше ніж 1 м.

  8. Відстань між шинопроводами двох рядів електролізерів має бути такою, щоб під час виконання робіт щодо обслуговування або ремонту обладнання виключалась можливість замикання шинопроводів.

  9. Металеві трубопроводи, а також патрубки анодного, катодного та місцевого відсосів у місцях з’єднання з електролізером повинні мати електроізоляційні вставки і бути електроізольовані від елементів перекриття корпусу. Крім того, зазначені трубопроводи і патрубки повинні мати електроізоляційні вставки у місцях з’єднання їх з іншими трубопроводами.