3.6.2.2. Джерела зварювального струму (трансформатори, генератори і випрямлячі) повиннi приєднуватися до електромережі через пусковi пристрої. Здійснювати живлення зварювальної дуги безпосередньо від силової чи освітлювальної електромережі заборонено.

3.6.2.3. Підключати до електромережі і відключати від неї електрозварювальні установки, а також ремонтувати їх повинні тільки електромонтери. Забороняється виконувати ці операції зварювальникам.

3.6.2.4. Електрозварювальні установки, що застосовуються для зварювання, повинні бути обладнані приладами автоматичного вимкнення напруги холостого ходу чи його обмеження до 12 В з витримкою часу не більш 0,5с. Використання установок без цих приладів в особливо небезпечних умовах (усередині металевих ємкостей, в трубопроводах, колодязях, на понтонах і т.п.) заборонено.

3.6.2.5. Для підведення зварювального струму до електроду повинен використовуватися гнучкий шланговий кабель довжиною не більше 10 м.

Забороняється подавати напругу до зварювального виробу через систему послідовно з’єднаних металевих стержнів, рейок або будь-яких інших предметів.

3.6.2.6. Корпуси електрозварювальних установок, зажим вторинної обмотки зварювального трансформатора, до якого підключається зворотний провід, а також зварювальні вироби повинні бути надійно заземленi. Заземлення установок виконують до включення їх в електромережу. Для зворотного проводу (заземлення) допускаються стальнi шини будь-якого профілю, але достатнього перерiзу, зварювальна плита, стелажі та сама зварювана конструкція. Не можна використовувати у вигляді заземлення труби санітарно-технічних мереж (водопровiдних, газопровідних), металеві конструкції будови і технологічне устаткування.

У пересувних зварювальних трансформаторах зворотний провід повинен бути, як і прямий, також ізольованим.

Послідовне включення у заземлюючий провідник декількох електрозварювальних установок забороняється.

3.6.2.7. Зварювальні агрегати i апарати, якi встановлені на відкритому майданчику, необхiдно закривати від атмосферних опадів навiсами або брезентом, а також захищати від механічних пошкоджень.

3.6.2.8. При зварюванні у закритих приміщеннях робочі місця електрозварників повинні бути огороджені від суміжних робочих місць і проходів переносними ширмами з незаймистих матеріалів, а приміщення мають бути обладнані загальною обмінною та місцевою витяжною вентиляцією.

При одночасному використанні кількох зварювальних трансформаторів їх треба встановлювати не ближче 350 мм один від одного, а ширина проходів між ними повинна бути не менше 800 мм.

3.6.2.9. Перед початком електрозварювання необхідно перевірити справність ізоляції зварювальних проводів і електродотримачів, а також міцність з’єднань усіх контактів.

3.6.2.10. Забороняється проводити електрозварювальні роботи під відкритим небом під час дощу чи грози.

3.6.2.11. Флюс, що застосовується при автоматичному і полуавтоматичному зварюванні, повинен бути сухим, не забрудненим мастилами, смолами тощо.

3.6.2.12. При очищенні зварювальних швів і убиранні флюса необхідно застосовувати флюсовідсмоктувачі, металеві скребки, совки і щітки.

3.6.2.13. При зварюванні під флюсом, що містить фтористі з’єднання, а також при зварюванні кольорових металів необхідно передбачати мiсцеву витяжну вентиляцію.

3.6.2.14. Бункери для флюса повинні щільно закриватися кришками. Завантажувати флюс у бункери і прибирати невикористаний флюс необхідно так, щоб він не забруднював навколишнє середовище.

3.6.2.15. При обслуговуванні автомату для електрошлакового зварювання необхідно користуватися окулярами з чешуйчатою оправою і світлофільтрами, що затримують інфракрасні промені.

3.6.2.16. Проходи з кожної сторони установки для автоматичного зварювання під флюсом повинні бути не менше 2 м.

При проведенні зварювальних робіт в сиру погоду під навiсом або в сирих приміщеннях, крім гумових діелектричних галош необхідно застосовувати дерев’яний настил і гумовий килим.

3.6.2.17. При зварюванні усередині котлів, резервуарів зварювальник, крім спецодягу, зобов’язаний користуватися діелектричними рукавичками, галошами, килимами і шоломами для захисту голови.

3.6.2.18. Роботи в закритих ємкостях повинні виконуватися не менше, як двома робітниками, один з яких повинен знаходитися зовні зварювальної ємкості для здійснення контролю за безпечним проведенням робіт зварювальником. У цього робiтника квалiфiкацiйна група повинна бути не нижче III.

3.6.2.19. Электрозварювальник, що працює усередині ємкості, повинен мати запобіжний пояс з закріпленою на ньому мотузкою, другий кінець якої довжиною не менше 2 м повинен знаходитися в руці iншого робiтника, що знаходиться зовні ємкості.

3.6.2.20. Переносне освітлення усередині ємкості повинно бути з напругою не більше 12 В. Трансформатор для переносних ламп повинен бути встановлений за межами виробу, що зварюють.

3.6.2.21. Робоче місце зварювальника повинно добре вентилюватися для вилучення шкідливих домiшок, що виділяються при згоранні електродів із обмазкою. При ручному зварюванні рекомендується подавати повітря безпосередньо під щиток зварювальника, а в необхідних випадках забезпечити його шланговим протигазом.

Освітлювати внутрішню частину резервуарів допускається світильниками, що розташованi зовні, або переносними лампами з напругою 12 В.

3.6.2.22. При електрозварюванні у середовищі захисних газів повиннi дотримуватися такi вимоги:

металевий кожух, що закриває осцілятор, повинен бути заземлений;

кришка кожуха повинна мати електричне блокування, що автоматично вимикає осцілятор з її відкриттям;

трубки для газу і водяного охолодження електрозварювальних автоматів і напiвавтоматів повинні бути суцільними, не пропускати газ і воду в місцях з’єднання трубок iз штуцерами;

вихід рідини, яка охолоджує зварювальні пристрої повинен бути видимим;

пальники не повинні мати відкритих струмоведучих частин, держаки повинні бути покриті діелектричними і теплоізоляційними матеріалами та оснащені щитком для захисту рук зварювальника від опіків, гнучкий металевий шланг, по якому подається зварювальний дріт, також повинен мати електроізоляцію;

у разі іскріння між корпусом пальника і зварювальною деталлю чи зварювальним столом, зварювання треба припинити до усунення несправності пальника (очистка сопла, заміна ізоляції шайби та ін.);

у разі припинення подачі охолоджуючої води електрозварювання необхiдно негайно припинити.

3.6.2.23. Стаціонарні машини для контактного зварювання повинні використовуватися разом з однофазними трансформаторами, що призначенi для вмикання у мережу змінного струму частотою 50Гц і напругою до 500В, та дають напругу холостого ходу не вище 42 В.

3.6.2.24. Контактне зварювання повинно вестися на технічно справних машинах у відповідності до порядку, який викладено в інструкціях по експлуатації цих машин.

3.6.3. Газополум’яні роботи

3.6.3.1. Усі переносні ацетиленові генератори (далі-газогенератори) повинні мати паспорт, інструкцію по експлуатації і інвентарний номер, згідно з яким газогенератор реєструють в журналі обліку і технічних оглядів.

3.6.3.2. Газогенератори обов’язково обладнують водяними затворами. Рівень рідини у водяному затворі необхідно перевіряти перед початком роботи, а також після кожного зворотного удару.

3.6.3.3. Газогенератор повинен знаходитися поза приміщенням в огородженні від доступу сторонніх осіБ. Допускається використовувати газогенератор усередині приміщення для ведення тимчасових робіт при об’ємi приміщення не менше 300 м3 з припливно-витяжною вентиляцією.

При цьому газогенератори повинні бути огороджені і знаходитися під постійним контролем.

В робочому приміщенні забороняється встановлювати бiльш як один газогенератор.

3.6.3.4. Забороняється розміщувати газогенератори і балони з газом в працюючих котельнях, кузнях, проходах, в місцях скупчення людей і в неосвітлених місцях, в приміщеннях, де можливо виділення речовин, що утворюють з ацетиленом самовибухову суміш, а також поблизу місць забору повітря вентилятором чи компресором.

3.6.3.5. Не рідше двох разів на місяць необхідно очищати і промивати газогенератор, а також перевіряти справність всіх його частин.

Забороняється чистити, розбирати і збирати газогенератор у загальних приміщеннях майстерень. Цю роботу можна виконувати у спеціальних приміщеннях або на відкритому повітрі.

Перед чисткою газогенератора треба відкрити для провітрювання усі його отвори (люки, крани).

3.6.3.6. При пропусканні газогенератором газу треба шукати місце витоку тільки за допомогою мильної води. Забороняється пошук місця витоку газу із застосуванням вогню.

Перед початком ремонту газогенератора його роботу слід зупинити, газ випустити, шахту ретельно очистити від карбіду та мулу, воду злити, газогенератор розібрати, деталі промити водою і тільки після цього розпочати ліквідацію місць витоку.

Мул необхiдно вивантажувати з газогенератору у спеціальний посуд і зливати в гасильні ями.

3.6.3.7. При експлуатації переносних ацетиленових генераторів забороняється:

завантажувати в газогенератор карбід кальцію меншої чи більшої грануляції, ніж це зазначено в його паспорті, а також відходи у вигляді карбідного пороху;

завантажувати карбід кальцію у мокрі ящики чи кощi;

вести роботи від одного газогенератора декількома пальниками чи різаками;

завантажувати карбід понад встановлену норму;

форсувати газоутворення понад встановлену паспортну продуктивнiсть;

вимикати автоматичні регулятори;

відкривати кришку завантажувального пристрою реторти газkогенераторів всіх систем;

проштовхувати карбід кальцію залізними прутками, щоб уникнути виникнення іскри і вибуху. Шматки карбіду кальцію повинні бути роздрiбленi заздалегідь.

3.6.3.8. Зварювальнику заборонено навіть на короткий час класти пальник, що знаходиться у стані роботи, на зварювальний стіл. Пальник повинен бути погашений, або укладений на спеціальну підставку.

3.6.3.9. При запалюваннi пальника першим відкривають кисневий кран, після цього пускають ацетилен і підпалюють суміш, а при гасінні — навпаки, першим перекривають ацетиленовий кран, а після цього — кисневий.

3.6.3.10. При охолодженні пальника у воді з метою попередження його перегріву пальник повинен бути погашений і вiдключений від кисню і газу.

3.6.3.11. Біля місць проведення газозварювальних робіт і різання металу повинні бути пристрої та iнвентар для гасіння пожежі (ящик з піском, відро з водою, лопата).

3.6.3.12. Забороняється розводити відкритий вогонь, палити і запалювати сірники в межах 10 м від кисневих і ацетиленових балонів, газогенераторів.

3.6.3.13. Під час перерв в роботі чи по закінченні робіт забороняється залишати без нагляду балони з газом чи ацетиленовий генератор. Вони повинні бути сховані у спеціально відведені для цього місця.

3.6.3.14. Замерзлі ацетиленові генератори повинні відігріватися тільки паром чи гарячою водою, що не містить різноманітних мастил.

Відігрівати газогенератори у приміщенні допускається на відстані не менше 10 м від джерел відкритого вогню при наявності вентиляції.

3.6.3.15. Розпаковування барабанів з карбідом кальцію, його розподіл за вагою, відсів дрібноти необхідно виконувати у спеціальних приміщеннях, якi обладнанi припливно-витяжною вентиляцією, а при їх відсутності — на відкритому повітрі в суху погоду.

Робота повинна виконуватися у респіраторі.

3.6.3.16. Відкривати барабани з карбідом кальцію необхiдно за допомогою спеціальних інструментів і пристроїв, що виключають можливість утворювання iскор (бронзовим зубилом або спеціальним ножем).

3.6.3.17. Розпаковані барабани повинні бути закритi кришками з відігнутими краями, які щільно охоплюють барабан. Висота борту кришки повинна бути не менше 50 мм. З пошкоджених барабанів або за відсутністю спеціальних кришок карбід кальцію повинен бути пересипаний у герметичну тару.

3.6.3.18. Використання зрiджених газів (пропан-бутанових сумішей) при газополуменевій обробці матеріалів треба виконувати відповідно до вимог “Правил безпеки у газовому господарстві” ДНАОП 0.00-1.20-90.

3.6.3.19. Забороняється знімати з балонів ковпаки ударами молотка, за допомогою зубила або будь-якими іншими засобами, що ведуть до появи іскор.

3.6.3.20. Газові балони повинні мати сигнальне забарвлення з вказаним найменуванням газу, що їх заповнює.

Колір забарвлення балонів і написів повинен відповідати вимогам табл. 1.

Таблиця 1

Газ

Колір забарвлення балонів

Колір напису

Кисень

Голубий

Чорний

Ацетилен

Білий

Сірий

Нафтогаз

Сірий

Те ж саме

Пропан

Червоний

Білий

Бутан

Те ж саме

Те ж саме

Природний газ

—“—

—“—

Водень

Темно-зелений

Червоний

Вуглекислота

Чорний

Жовтий

3.6.3.21. Для переміщення балонів треба користуватися спеціальними візками або носилками. Забороняється переносити балони на плечах і в руці, а також перекочувати, кидати, піддавати ударам і поштовхам.

3.6.3.22. Підготовлені до роботи кисневi і ацетиленові балони необхідно захищати від дії прямих сонячних променів і установлювати на спеціальних підставках осторонь від проходів та інших предметів.

3.6.3.23. Відбір газу з балонів проводиться до залишкового тиску не нижче 0,05 мПа.

3.6.3.24. На місцях проведення робіт і зберiгання балонів щоб уникнути небезпеки вибуху треба виключити попадання змащувальних матеріалів на балони, шланги і арматуру.