№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Куртка брезентова

ГОСТ 12.4.110-82

2

Штани брезентові

ГОСТ 12.4.110-82

3

Чоботи гумові

ТУ 38.106483-85

4

Рукавиці брезентові

ГОСТ 12.4.010-75

5

Каска

ГОСТ 12.4.091-80

6

Пояс запобіжний

ГОСТ 14185-77

7

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76

8

Саморятівник

ШСМ-30

9

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85

  1. На мокрих роботах:

п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Куртка брезентова

ГОСТ 12.4.110-82

2

Штани брезентові

ГОСТ 12.4.110-82

3

Костюм прогумовий

ГОСТ 12.4.043-78

4

Куртка х/б на утепляючій прокладці

ГОСТ 12.4.084-80

5

Білизна натільна

ОСТ 17-177-84

6

Чоботи гумові

ТУ 38.106483-85

7

Онучі суконні

ТУ 17РРФСР 06-7739-83

8

Рукавиці брезентові

ГОСТ 12.4.010-75

9

Каска

ГОСТ 12.4.0-91-80

10

Шлемо під каску

ТУ 17-08-148-81

11

Пояс запобіжний

ГОСТ 14185-77

12

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76

13

Саморятівник

ШСМ-30

14

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85

  1. При роботі в стволах шахт, шурфах, приствольних виробках:

№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Куртка брезентова

ГОСТ 12.4.110-82

2

Куртка х/б на утепляючій прокладці

ГОСТ 12.4.084-80

  1. Перед спуском в шахту кріпильник повинен:
    1. Одержати вказівки щодо безпечного виконання робіт із записом в Книзі нарядів, одягнути спецодяг, вивісити жетон на дошку в графі відповідної дільниці і зміни, в якій працюватиме кріпильник.
      1. Одержати в ламповій індивідуальний головний світильник, саморятівник, респіратор, узяти флягу з водою.
      2. Перевірити на герметичність акумуляторну батарею головного світильника, протерти корпус і переконатися у відсутності течі з-під пробок. При виявленні витоку електроліту замінити світильник на справний. В процесі роботи світильник повинен знаходитися на поясному ремені, а фара світильника закріплена скобою до каски.
      3. Перевірити справність саморятівника. При виявленні пробоїн або вм’ятин на корпусі більше 15 мм, несправність замку, відсутність пломби, саморятівник замінити на справний. Пам'ятати, що саморятівник розрахований на постійне носіння на поясі в перебігу робочої зміни.
      4. Кріпильник при виїзді з шахти знімає свій жетон особисто з дошки, здає світильник і саморятівник в лампову, флягу у фляжну. При необхідності виїхати з шахти раніше встановленого часу кріпильник повинен одержати у гірничого майстра письмовий дозвіл за узгодженням з керівництвом шахти з відміткою про передчасний виїзд. За порушення табельного обліку кріпильник притягується до дисциплінарної відповідальності.
      5. При спуску і виїзді в кліті кріпильник беззаперечно виконує вимоги стволової.
    2. Не допустимо:
      1. Палити в надшахтній будівлі і кліті.
      2. Висовуватися з кліті, триматися, спиратися на двері кліті під час її руху.
      3. Голосно розмовляти в кліті.
      4. Самовільно відкривати двері кліті і грати в приствольному дворі.
      5. Заходити і виходити з кліті після подачі сигналу і при закритих гратах.
      6. В очікуванні кліті для спуску в шахту і виїзді з шахти кріпильник повинен знаходитися в камері очікування. Забороняється знаходитися в камері сигналів, ближче за 3-й метри від ствола, заходити і виходити з кліті з боку ствола, де немає стволової.
      7. При посадці в кліть і виході з неї, кріпильник повинен дотримуватись черги, не шуміти, не штовхатися. Виходити і входити в кліть дозволяється тільки по одній людині. Кількість людей, що одночасно піднімаються і спускаються в кліті, повинно бути вказано на спеціальному аншлагу в клітьовому руддворі.
      8. Входити і виходити з кліті можна тільки після її остаточної зупинки або дозволу стволової.
      9. При спуску, виїзді спільно з інструментом останній укладається на підлогу кліті.
      10. Не допускається спуск-підйом в кліті завантаженої матеріалами, устаткуванням.
      11. При рухові кліті треба дотримуватись порядку і тиші, не міняти свого положення, триматися за поручні.
      12. При спуску, підйомі в бадді не можна сидіти на краю бадді. Виходити з бадді можна тільки після закриття ляди і установки бадді на ляду.
    3. При механізованому перевезенні робітників від кліті до місця роботи, кріпильник прямує до посадочного майданчика і сідає в пасажирські вагонетки. Сідати у вагонетки і виходити з них можна тільки при повній зупинці потягу, в спеціально відведеному для цього місці і після дозволу супроводжуючого (гірничого майстра).
    4. При прямуванні на робоче місце або до стовбура, після закінчення зміни, кріпильнику не рекомендується:
      1. Не здійснювати проїзд на електровозі, вагонетках, платформах порожніх або завантажених рудою, матеріалами і устаткуванням.
      2. Проходити між рухомими складами, вагонетками, що стоять.
    5. Пересуваючись в шахті по відкотних виробках, кріпильник зобов'язаний бути уважним, прислухатися до шуму, звуку. При зустрічі у виробці з рухомим складом слід зупинитися у стінки виробки з боку проходу для людей або в найближчій ніші, пропустити потяг. Якщо вільний прохід або ніша відсутні, треба дати сигнал машиністу локомотива про зупинку потягу, рухом світильника упоперек виробки. Забороняється пересуватися по коліях і з'їздах. У виробках, по яких здійснюється відкатка електровозом, не можна носити на плечі або у вертикальному положенні інструменти і інші предмета, торкатися до троллейного дроту руками, головою або одягом щоб уникнути поразки електрострумом.
    6. При пересуванні по ходових підняткових кріпильник перевіряє справність драбин, полків перекриття, кріплення драбин з розстрілами. Пересуваючись з інструментом, необхідно надійно прикріпити його до себе. Якщо по піднятковим пересуваються декілька чоловік, необхідно щоб відстань між двома кріпильниками дорівнювалась відстані між сходовими полицями одного прольоту.
    7. Кріпильнику недопустимо:
      1. Переходити, перестрибувати через неперекриті полком, лядою підняткові. У разі виявлення неперекритого підняткового кріпильник зобов'язаний попередити про це своїх товаришів, гірничого майстра або іншу особу технічного нагляду.
      2. Вхід у всі захрещені виробки дозволяється кріпильнику тільки після перевірки стану безпеки особою технічного нагляду.
      3. Знаходитися в незакріплених або під несправним кріпленням гірничих виробок, на сполученні за відсутності кріплення.
    8. Кріпильник повинен дотримуватись вимог, що забезпечують пожежо- і вибухобезпечність.
    9. Не допускати зберігання змащувальних і обтиральних матеріалів, гacy в не встановлених місцях і в розмірах зверху добової потреби.
    10. Робоче місце кріпильника повинно освітлюватися.
    11. На робочому місці кріпильника повинна бути наявність комплектна справного слюсарно-монтажного і аварійного інструменту, запасних частин.
    12. Кріпильник повинен дотримуватись правил особистої гігієни:
      1. Стежити за чистотою і справністю виданого спецодягу і у разі потреби своєчасно здавати її в прання, ремонт, сушку.
      2. Регулярно мити і чистити спецвзуття.
      3. Дотримуватись питного режиму.
      4. Справляти природні потреби в убиральнях.
      5. Для захисту органів дихання від рудного пилу в місцях підвищеної запиленого повітря робочої зони необхідно застосовувати респіратори.
      6. Для захисту органів слуху від виробничого шуму користуватися вкладишами противошумними, навушниками, антифонами і ін.
      7. Приймати їжу треба в спеціально обладнаних для цієї мети місцях.
      8. Залишки їжі і побутове сміття потрібно збирати в спеціально встановлені для цього ящики.
      9. Після закінчення зміни приймати душ.
    13. Кріпильник зобов'язаний виконувати роботу, вказану в книзі нарядів з дотриманням всіх вимог інструкції з охорони праці.
    14. Кріпильник, винний в порушенні вимог, що містяться в даній інструкції, залежно від характеру порушень і їх наслідків притягується до відповідальності згідно чинного законодавства України.
  2. Вимоги безпеки перед початком роботи.
    1. Вимоги безпеки перед початком роботи по кріпленню і перекріплюванню гірничих виробок:
      1. Перед спуском в шахту кріпильник зобов'язаний одержати наряд від начальника дільниці, його заступника або гірничого майстра і інструктаж по безпечному веденню робіт, з'ясувати про можливі небезпеки, розписатися за виданий наряд і проведений з ним інструктаж з охорони праці в "Книзі нарядів".

Перевірити справність індивідуальних засобів захисту, привести в порядок спецодяг. У спецодягу не повинно бути кінців, що розвіваються, які можуть зачепитися за рухомі механізми і їх частики. Волосся повинно бути заправлене підзахисну каску.

  1. На робочому місці, необхідно перевірити відсутність продуктів вибуху. Якщо продукти вибуху є, роботи не проводяться до повного їх видалення. Кріпильник при виявленні в забої шпурів, що не вибухнули, невитрачених в попередніх змінах ВМ, не приступаючи до роботи, повинен повідомити про це особу технічного нагляду, вжити заходів стосовно огородження місця виявлення вказаних шпурів.
    1. Упевнитися в безпечному стані забою, справності запобіжних пристроїв, безпеці боків і покрівлі виробки. кріплення, наявності вентиляції, освітлення, а також перевірити справність інструментів, механізмів, пристосувань, необхідних для роботи.

Знайшовши недоліки, які він сам не може усунути, кріпильник, не приступаючи до роботи, зобов’язаний повідомити про це відповідального керівника робіт в зміні.

  1. Перевірка стану покрівлі і боків гірничих виробок повинна виконуватись на початку зміни і періодично в процесі роботи.
    1. Змив водою, огляд і простукування покрівлі, боків і забою виробки повинно здійснюватися з безпечного місця (з-під кріплення, дільниці виробки, перевіреної і обібраної від заколів).
      1. При наявності ознак небезпеки, інтенсивного відшаровування гірничої маси, потріскувань, лущенні масиву необхідно повідомити особу нагляду, вжити заходи по вибиранню гірничої маси, що відшарувалася.
      2. Виконувати вибирання "заколів" допускається з міцної основи і з безпечного місця за допомогою оборочного лому.
      3. Під час змиву, огляду, простукуванню забою, в місцях проведення цих робіт не повинно виконуватись ніяких інших робіт.
      4. Змив покрівлі і боків виробки водою, виявлення заколів необхідно виконувати шляхом огляду, простукування і вибирання кусків гірничої маси. Всі роботи виконувати в напрямі від безпечного місця до забою виробки. Вибирання крівлі і боків виробки повинно здійснюватись ділянками завдовжки 0,7-1 м з поступовим просуванням до забою, кінця голої, незакріпленої дільниці.
      5. Після приведення забою в безпечний стан необхідно перевірити правильність напряму виробки по маркшейдерських схилах.
      6. Перед початком робіт по спуску-підйому кріпильних матеріалів, гірничого устаткування по господарчому піднятковому необхідно виконати наступні заходи щодо безпечного ведення робіт:
        1. При знаходженні робітників у відкотній гірничій виробці при строповці, відправленні, прийомі вантажу необхідно:
          1. Відключити контактний дріт за допомогою спеціального роз’єднувача (ВАРП), на роз’єднувач вивісити плакат" Не включати! Працюють люди!", у зоні видимості на контактний дріт встановити переносне заземлення ("закоротку"). При установці "закоротки" спочатку на нитку рейкової колії встановлюється струбцина із закріпленим на ній провідником, а потім одягається затиск безпосередньо на контактний дріт.
          2. У районі ніші господарського підняткового в покрівлі і на стінках виробок при необхідності, за допомогою оборонного лому необхідної довжини, обираються заколи, забираються убік сторонні предмет, що перешкоджають безпечному виконанню робіт.
          3. Перед початком робіт по строповці вантажів для підйому - спуску по піднятковому господарському, кріпильник зобов'язаний підготувати чалочні пристрої і при необхідності приготувати прокладки, розпірки і інші предмети необхідні для строповки.
          4. Для строповки вантажів застосовувати одновитковий канат-строп з крюком на кінці типу К-1-1, 6-2 завдовжки 4500, 6000 мм залежно від розмірів вантажу, що піднімається; випробуваний і що має бірку, на якій повинні бути вказані: номер стропа, його вантажопідйомність, дата випробування (місяць, рік).
          5. При огляді троса звернути увагу на зношення троса, гаків, кільця. Зношення тіла кільця або захоплення під коушами не повинно перевищувати 1мм. Стежити за наявністю обриву пасм, "баранчиків", зламів каната, а також за справністю коушей.
          6. На тілі крюка не повинно бути тріщин і надривів. Зношення тіла в зіві гака не повинно перевищувати 2 мм при вантажопідйомності 2,5 т і 3 мм при вантажопідйомності більше 2,5 т (або 10% від первинної висоти перетину).
          7. Вантажозахватні пристосування перед початком роботи повинні оглядатися в певній послідовності з тим, щоб не залишилося не оглянутою жодна деталь.
          8. Для розвертання затяга стропа підготувати спеціальний гак, виготовлений з круглої сталі Ø 10-12 мм, завдовжки до 2,5 м.
          9. Підйом і спуск газових і кисневих балонів здійснюється в контейнерах, після попередньої перевірки справності замків на дверях контейнерів.
          10. Перевірити справність світлової сигналізації, переконатися, що сигнали поступають в нішу тягальной лебідки на горизонт прийому вантажу.
          11. Неприпустимо: