Після закриття ринку або торгового ярмарку допускається знижувати рівень середньої горизонтальної освітленості до 4 лк. При цьому мінімальна освітленість не повинна бути менше 2 лк.

4.52. У проектах зовнішнього освітлення необхідно передбачати освітлення під'їздів до протипожежних вододжерел, якщо вони розташовані на неосвітлених частинах проїздів. Середня горизонтальна освітленість цих під'їздів повинна бути 2 лк.

4.53. На території автозаправних станцій і автостоянок, прилеглих до вулиць і доріг з транспортним рухом, світильники розсіяного світла повинні встановлюватися на висоті не менше 3 м при світловому потоці ламп до 6000 лм і не менше 4 м при світловому потоці понад 6000 лм. Для і освітлення вказаних об'єктів не допускається застосувати прожектори, які розташовуються на дахах і навісах і спрямовані в бік вулиць або доріг.

4.54. При використанні для освітлення великих площ і транспортних розв'язок, в тому числі і в декількох рівнях опор заввишки 20 м і вище, світлові прилади, що встановлюються на них, повинні; Мати максимум сили світла під кутом не більше 65° до вертикалі. Висота світильників над дорожнім покриттям проїзної частини верхнього рівня транспортного перетинання повинна бути не менше 10 м.

4.55. Над кожним входом у будинок або поряд з ним повинні бути встановлені світильники, які забезпечують рівні середньої горизонтальної освітленості не менше:

- на площадці основного входу - 6 лк;

- на запасному або технічному вході - 4 лк;

- на пішохідній доріжці завдовжки 4 м біля основного входу в будинок - 4 лк.

Зовнішнє архітектурне освітлення будинків і споруд

4.56. Зовнішнє архітектурне освітлення повинно забезпечувати у вечірній час добру видимість і ї виразність найбільш важливих об'єктів і підвищувати комфортність світлового середовища міста. Установки архітектурного освітлення не повинні осліплювати водіїв транспорту і пішоходів.

4.57. Яскравість фасадів будинків, споруд, монументів і елементів ландшафтної архітектури залежно від їх значущості, місця розташування та переважаючих умов їх зорового сприйняття в місті і слід приймати за таблицею 21.

4.58. При проектуванні установок архітектурного освітлення розрахункові коефіцієнти відбивання поверхні фасадів освітлюваних об'єктів приймаються за даними натурних вимірювань або за таблицею 22.

4.59. При рівномірному заливаючому освітленні фасаду відношення максимальної освітленості до мінімальної повинно бути не більше 3:1, а на рельєфних та багатокольорових фасадах - до 5:1. При цьому максимальна освітленість повинна створюватись на основних композиційно-пластичних елементах.

4.60. При нерівномірному заливаючому освітленні фасаду відношення максимальної і мінімальної освітленості у межах освітлюваної зони приймається не менше 10:1 і не більше 3:1, при цьому максимальна освітленість створюється на акцентованому світлом елементі.

4.61. При проектуванні світлових архітектурних ансамблів за таблицею 21 вибирається яскравість головного фасаду домінуючого об'єкта. Середня яскравість освітлюваних фасадів підпорядкованих об'єктів єдиного ансамблю повинна бути, як правило, знижена не менше як на два ступеня.

Таблиця 21

Категорія міського простору

Місце розташування об'єкта освітлення

Освітлюваний об'єкт

Заливаюче освітлення,

середня

яскравість

фасаду _.ф,

кд/м

Заливаюче і акцентоване освітлення, середня яскравість акцентованого світлом

елемента Ц ,

кд/м2

Локальне освітлення, Середня яскравість , кд/м2

А


Площі столичного центру, зони загальноміських домінант

Пам'ятки архітектури національного значення, великі громадські будинки, монументи і домінантні об'єкти

10

30

10

Магістральні вулиці і площі загальноміського значення

Пам'ятки архітектури, історії і культури, будинки, споруди і монументи міського значення

8

25

8

Парки, сади, бульвари, сквери і пішохідні вулиці загальноміського значення

Визначні будинки, споруди, пам'ятки і монументи, унікальні елементи ландшафту

5

15

5

Б


Площі окружних і районних громадських центрів

Пам'ятки і монументи, будинки і споруди окружного і районного значення

7

20

8

Магістральні вулиці і площі окружного і районного значення

Те саме

5

15

5

Парки, сади, сквери, бульвари і пішохідні вулиці окружного і районного значення

Те саме і характерні елементи ландшафту

3

10

3

В

Вулиці і площі, пішохідні дороги місцевого значення

Пам'ятки і монументи, визначні будинки і споруди

5

10

3

Сади, сквери, бульвари місцевого значення

Те саме і характерні елементи ландшафту

3

8

3

Примітка 1. Яскравість домінантних об'єктів, які оглядаються з відстані більше 300 м, допускається збільшувати до 50 %.

Примітка 2. При розташуванні об'єкта освітлення в оточенні простору, який не освітлюється, норму яскравості, наведену в таблиці 15, допускається зменшувати до 50 %.

Таблиця 22

Матеріали поверхні або колір фасаду

Середньозважений коефіцієнт відбивання матеріалу поверхні

Білий: атмосферостійкі фасадні фарби, гіпс, керамічна плитка, матовий алюміній, нержавіюча сталь тощо

0,7

Світлий: фарби, мармур, білий камінь (вапняк, доломіт, піщаник), бетон і декоративні штукатурки на білому цементі та світлих наповнювачах, керамічні плитки, силікатна цегла, латунь матова, травертин, черепашник тощо

0,6

Середньо-світлий: фарби, мармур, камінь (туф, піщаник, вапняк), бетон, кольорові штукатурки, керамічна цегла, блоки, плитка, дерево (дошки) тощо

0,5

Темний: фарби, мармур, граніт, глиняна цегла, декоративні штукатурки і керамічні плитки, потемніле дерево, мідь, листя дерев тощо

0,3

Чорний. фарби, камінь (габро, лабрадорит, діорит, базальт, граніт), чавун, платинована бронза, декоративні штукатурки, листя дерев тощо

0,15

4.62. Об'ємні монументи, пам'ятники, малі архітектурні форми, що мають всебічний огляд, слід освітлювати з двох-трьох сторін з чітко вираженим основним спрямуванням світлового потоку, який визначає розрахункову площину, яка композиційно повинна бути зв'язана з головним спрямуванням сприйняття об'єкта.

4.63. В установках архітектурного освітлення слід використовувати розрядні джерела світла. При локальному підсвічуванні допустимо використання ламп розжарювання, переважно галогенних, а також джерел хроматичного випромінювання або кольорових світлофільтрів.

4.64. Для освітлення об'єктів, які мають "холодні" кольорові відтінки поверхонь, і зелених насаджень слід приймати розрядні джерела світла з кольоровою температурою більше 4000 К. Для освітлення об'єктів, які пофарбовані в "теплі" кольори, приймаються джерела світла з кольоровою температурою до 3500 К. При освітленні поліхромних об'єктів, особливо дєкоративно-образотворчих елементів на фасадах (мозаїчні і мальовничі панно та фризи, кахлі, кольорові рельєфи і скульптури, зграфіто тощо), слід приймати джерела білого світла із загальним індексом кольоропередачі Яа не менше 80. При художньо-декоративному освітленні об'єктів ландшафтної архітектури допускається використання джерел кольорового світла.

4.65. Прилади архітектурного освітлення повинні розташовуватися так, щоб їх вихідні отвори не потрапляли в поле центрального зору водіїв і пішоходів на головних напрямках руху або екранувалися світлозахисними пристроями.

4.66. Коефіцієнт запасу при проектуванні установок архітектурного освітлення повинен прийматися залежно від орієнтування світлового отвору освітлювального приладу, в якому використовується джерело світла: при розрядних лампах Кл = 1,5, якщо скло приладу орієнтовано вертикально або в нижню напівсферу (в межах кута 90° - 270°) і АГ3 = 1,7 при орієнтуванні скла у верхню напівсферу, при лампах розжарювання відповідно АГ3 = 1,3 і 1,5.

Вітринне освітлення

4.67. Середня освітленість у вертикальній площині при загальному освітленні вітрини на висоті 1,5 м від рівня тротуару повинна відповідати таблиці 23. Освітленість акцентованого освітлення разом із загальним не повинна перевищувати величин, наведених у таблиці 23.

Таблиця 23

Категорія вулиць, площ

Середня освітленість у вертикальній площині, лк

Сумарна освітленість у вертикальній площині (загальне і акцентоване освітлення), лк, не більше

А

300

1000

Б

200

750

В

100

500

Примітка 1. Площа акцентованого освітлення повинна складати не більше 20 % площі вітрини.

Примітка 2. Для вітрин, в яких виставлені переважно темні товари, рівень освітленості може бути підвищений на один ступінь за шкалою освітленості, для вітрин із світлим товаром освітленість може бути знижена на один ступінь.

4.68. При освітленні вітрин слід приймати освітлювальні прилади з розрядними джерелами світла і галогенними лампами розжарюваннями. Джерела світла вибираються з урахуванням вимог до кольоророзрізнення за таблицею 24.

Таблиця 24

Вид товару

Кольорові характеристики джерела світла

ГК,К

Тканини, галантерея, парфумерія, іграшки, книги, взуття, головні убори, хутра

2800 - 5000

80 і більше

Електротовари, посудно-господарські, канцтовари, бакалія, хліб

2800 - 3200

70 і більше

М'ясні, молочні, гастрономічні продукти, овочі, фрукти, кондитерські вироби

2800 - 3 500

80 і більше

Рибні продукти

4000 - 6500

80 і більше

4.69. Освітлювальні прилади повинні бути встановлені так, щоб їх вихідні отвори або відбиті від виставлених товарів відблиски не потрапляли в центральне поле зору водіїв і пішоходів, які перебувають на відстані не менше 1 м від скла вітрини.

Рекламне освітлення

4.70. Рекомендована і найбільш допустима середня яскравість, а також максимально допустима яскравість окремих ділянок рекламних панелей і щитів залежно від їх площі і розташування відносно очей водіїв наведені в таблиці 25. Максимальна яскравість визначається як габаритна для найбільш яскравих ділянок площею (0,2 х 0,2) м як в рекламних панелях, в яких джерела світла розташовані всередині в огорожі із світлорозсіюючих матеріалів, так і в рекламних щитах, які освітлюються зовні світловими приладами.

4.71. Рівні сумарного освітлення вікон житлових будинків і палат лікувальних закладів світловими приладами архітектурного, рекламного і зовнішнього освітлення не повинні перевищувати величину середньої вертикальної освітленості, яка вказана в 4.45.

Таблиця 25

Розташування

рекламної панелі

або щита

Площа

об'єкта

5, м2

Висота розташування об'єкта Л4,м

Яскравість рекламної панелі або щита, кд/м2, при категорії вулиці

А

Б

В

середня

максимальна5

середня

Максимальна5

середня

Максимальна5

рекомендована

найбільша допус-тима

рекомендована

найбільша допустима

рекомендована

найбільша допустима

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Поперекові вулиці:

- поза проїзною частиною

при площі 5

- об'єкта, м2,

та його висоті Л, м, над проїзною частиною

5<2

<26

75

150

1000

50

125

750

30

100

500

>3,5

100

250

1500

75

200

1000

2< 5<6

<3,5

75

200

1000

50

125

750

6< 5<1

75

150

1000

50

85

750

5>12

75

125

750

50

75

500

будь-яка

>5

75

125

500

50

100

400

Вздовж осі вулиці, а також на фасаді або покрівлі будинку при будь-якій орієнтації рекламного об'єкта

будь-яка

>3

200

500

2500

150

400

2000

100

300

750