Н — фактична маса бурякової меляси з урахуванням (якщо це мало місце) додатко­вого розведення початкового розчину, г.

У тому випадку, якщо поправкові коефіцієнти розчинів йоду (/Q і тіосульфату натрію відмінні від одиниці, масову частку редукувальних речовин у мелясі визначають за формулою

. р ^Иі/<итКт)-К

Рв Н~Ї6 ’ <9)

де: Vw кількість розчину йоду, витраченого на визначення, см3;

  • поправковий коефіцієнт розчину йоду;

l/j. — кількість розчину тіосульфату натрію, витраченого на титрування.см3;

  • поправковий коефіцієнт розчину тіосульфату натрію;

К — поправка на витрату йоду у контрольному досліді;

Н

— маса проби, г.
  1. Опрацювання результатів

За кінцевий результат приймають середнє арифметичне результатів двох паралельних визначень, допущена розбіжність між якими не повинна перевищувати 0,1%.

- - Приклад.

На визначення редукувальних речовин до 25 см3 розчину, одержаного розведенням у 10 разів (10:100) розчину, підготовленого для визначення масової частки сахарози (відповідного 0,65 г меляси), додали 20 см3 розчину йоду молярної концентрації 0,0323 моль/дм3. На тит­рування надлишку йоду затратили 13 см3 розчину тіосульфату натрію молярної концентрації 0,0323 моль/дм3. На ту ж кількість йоду у контрольному досліді витратили 16,8 см3 тіосульфатунатрію. Отже, кількість йоду, що вступив у реакцію: 16,8 - 13,0 = 3,8 см3, тобто у 0,65 г ме ляси міститься 3,8 мг або у відсотках до маси меляси

  1. О

    Ис =


    (16,8 -13,0) ■ 100
    1000-0,65


    = 0,58%,


    (Ю)


    працювання результатів

М

за формулою

(11)

асову частку суми цукрів, що зброджуються, Сзбр у відсотках обчислюють

Сзбр = 0,68П + 0,96И + 0,80Ис,

де П — масова частка сахарози, %;

И — величина інверсійної поляризації, %;

Ис — масова частка редукувальних речовин,%.

За кінцевий результат випробування приймають середнє арифметичне результатів двох паралельних визначень, допущена розбіжність між якими не повинна перевищувати 0,7%.

  1. Визначення величини pH

Метод грунтується на визначенні за допомогою pH-метра від’ємного десяткового лога­рифма концентрації іонів водню в розчинах бурякової меляси, розведених дистильованою водою у співвідношенні 1:1.

  1. Апаратура і матеріали

Лабораторний рН-метр.

Стакан Н (В)-1(2)-50 ТС згідно з ГОСТ 25336.

Циліндр І (3)-50-2 згідно з ГОСТ 1770.

  1. Проведення випробування

У посудину р.Ч-метра наливають розчин бурякової меляси, розведений дистильованою водою у співвідношенні 1:1 по способу, викладеному в 7.3.2, кладуть у нього електроди прила­ду. Відлік проводять, коли показання приладу приймуть стале значення. Настроювання рН-метра необхідно перевірити по буферному розчину, значення pH якого знаходиться в діапазоні про­ведених вимірювань.

Вимірювання pH повторюють два рази, кожний раз виймаючи електроди з розчину і під час вимірювання знову занурюючи їх у розчин.

  1. Опрацювання результатів

За кінцевий результат випробування приймають середнє арифметичне результатів двох паралельних визначень, допустима розбіжність між якими не повинна перевищувати 0,1 pH.

  1. Визначення мікробіологічних показників

    1. Апаратура, матеріали, реактиви, підготовка до аналізу згідно з ГОСТ 26968.

    2. Приготування розведень

У стерильному стакані або плоскодонній колбі з широким горлом зважують 10 г буряко­вої меляси з похибкою ±0,1 г, додають 90 см3 стерильної води. Стерилізацію води проводять протягом 20 хв за тиску 0,06 мПа в автоклаві. Для повного розчинення і одержання однорідно­го розчину проводять збовтування обертовими рухами не менше 25-30 разів.

Допускається перемішування на апараті для струшування рідини протягом (5±1) хв. Одержують перше (вихідне) розведення.

Перше (вихідне) розведення видержують у термостаті за температури (30±1) ЭС протя­гом 4 год для всмоктування мікробними клітинами води і відновлення нормального тургорного напруження. Потім після ретельного перемішування стерильною піпеткою відбирають по (1,00±0,01) см3 розчину бурякової меляси і переносять у дві стерильні пробірки, які містять по (9,0±0,1) см3 стерильної води і одержують друге розведення.

З другого розведення аналогічно проводять третє розведення. Розведення готують до такої міри, щоб можна було визначити передбачену кількість мікроорганізмів в і г буря­кової меляси.

Визначення загальної кількості мезофільних аеробних і факультативно-анаеробних мікроорганізмі

в

    Метод грунтується на кількісному підрахунку бактеріальних колоній, які виросли під час висівання досліджуваної бурякової меляси на щільних живильних середовищах за темпера­тури (30± 1) °С протягом (72±3) год.

    По (1,00 + 0,01) см3 кожного відповідного розведення бурякової меляси вносять у дві чашки Петрі (паралельне визначення). Піпетку з посівним матеріалом тримають під кутом (45+1) °, доторкуючись кінцем піпетки до дна чашки.

    У кожну чашку Петрі не пізніше ніж через 15 хв додають 15-20 см3 розплавленого на водяній бані і охолодженого до температури (45 ±2) °С живильного середовища (м’ясо-пеп- тонного агару). Чашки обережно обертають обертовими рухами, щоб посівний матеріал рівно­мірно розподілився по усьому живильному середовищу, і залишають у горизонтальному по­ложенні до повного застигання. Потім чашки кладуть до термостату дном угору на (72±3) год за температури (ЗО ± 1) °С.

    1. Визначення пліснявих грибів

    По (1,00 ±0,01) см3 кожного відповідного розведення бурякової меляси вносять у дві чаш­ки Петрі. Пробу заливають 15-20 cmj живильного середовища (солодове сусло-агар ). Чашки обережно обертають обертовими рухами, щоб посівний матеріал рівномірно розподілився по усьому живильному середовищу і залишають у горизонтальному положенні до повного за­стигання. Потім чашки кладуть до термостату дном угору на 120 год за температури (24± 1) °С.

      1. . Підрахунок кількості бактерій проводять згідно з ГОСТ 26968.

    1. Визначення токсичних елементів, пестицидів, радіонуклідів

      1. Вміст токсичних елементів у буряковій мелясі визначають:

    • з

      — ртуть

      — мідь

      — свинець

      — кадмій

      — цинк

      — миш’як

      гідно з ГССТ 26927;
    • згідно з ГОСТ 26931;

    • згідно з ГОСТ 26932;

    • згідно з ГОСТ 26933;

    • згідно з ГОСТ 26934;

    • згідно з ГОСТ 26930;

    1. . Визначення пестицидів здійснюються згідно з СанПиН 42-123-4540 [4].

    2. Визначення вмісту радіонуклідів проводять за вимогою споживача згідно із затверд­женою методикою.

    1. ТРАНСПОРТУВАННЯ ! ЗБЕРІГАННЯ

      1. Бурякову мелясу транспортують в автоцистернах для харчових рідин згідно з ГОСі 9218, у залізничних цистернах згідно з ДСТУ 3445 (ГОСТ 10674) відповідно до Правил пере­везення вантажів, чинних на транспорті даного виду.

    Цистерни для оурякової меляси повинні бути чистими, без стороннього запаху, щільно закриватися кришками і мати нижні зливні пристрої.

    Після наливання горловина і нижні зливні пристрої цистерни повинні бути запломбовані.

    1. На кожній цистерні олійною фарбою повинен бути нанесений трафарет із вказівкою місткості та маси тари.

    2. Для кожної цистерни товарно-транспортна накладна повинна містити:

    • назву підприємства-виробника і його місце знаходження;

    • назву продукції;

    • номер партії;

    • номер цистерни;

    • масу нетто, кг;

    • масу брутто, кг;

    • дату відвантаження;

    • позначення цього стандарту.

      1. Бурякова меляса повинна зберігатися в добре очищенних закритих металевих резео- вуарах.

      2. Підігрівання відвантаженої в зимову пору бурякової меляси необхідно проводити тільки закритою парою до температури не більше 40 °С.

    1. ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

      1. Виробник гарантує відповідність якості бурякової меляси вимогам цього стандарту в разі дотримання споживачем наведених в ньому умов транспортування і зберігання.

      2. Гарантійний термін зберігання — 9 місяців від моменту приймання меляси споживачем.ДОДАТОК А

    (довідковий)

    БІБЛІОГРАФІЯ

    1. СанПиН 4630-88 Санитарные правила и нормы по охране поверхностных вод от заг­рязнений;

    2. СанПиН 4946-89 Санитарные правила и нормы по охране атмосферного воздуха на­селенных мест;

    3. СанПиН 42-123-4540-87 Максимально допустимые уровни содержания пестицидов в пищевых продуктах и методы их определения;

    4. СанПиН 42-128-4690-88 Охрана почвы от загрязнения бытовыми и промышленными отходами;

    5. «Правила по технике безопасности и производственной санитарии в сахарной промыш­ленности», затвердженими Мінхарчопромом СРСР в 1972 р., з доповненнями №№ 1-8;

    6. «Медико-биологические требования и санитарные нормы качества продовольственного сырья и пищевых продуктов», затвердженими МОЗ СРСР № 5061 01.08.89;

    7. «Рекомендуемый порядок контроля за содержанием токсичных элементов (тяжелых ме­таллов) в продовольственном сырье и пищевых продуктах», затверджені Держхарчопро- мом СРСР 18.04.89;

    8. «Інструкція з питань водного господарства цукрових заводів», затверджена концерном «Укрцукор» Держагропрому України в 1993 р.;

    «Инструкция по ведению технологического процесса свеклосахарного производства», затверджена Мінхарчопромом СРСР у 1985 р.УДК 664.15 67.180.10 ОКП912111

    Ключові слова: меляса бурякова, органолептичні, фізико-хімічні, мікробіологічні показ­ники, токсичні елементи, охорона навколишнього середовища, транспортування і зберіганняМЕЖГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ

    МЕЛАССА СВЕКЛОВИЧНАЯ

    Технические условия

    Издание официальное

    Межгосударственный совет
    по стандартизации, метрологии и сертификацииПРЕДИСЛОВИЕ

    1. РАЗРАБОТАН Межгосударственным Техническим комитетом по стандартизации «Продукция сахарной промышленности» 182; Украинским научно-исследовательским институтом сахарной промышлености

    ВНЕСЕН Государственным комитетом Украины по стандартизации, метрологии и сертификации

    1. ПРИНЯТ Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации (про­токол № 13 от 28 мая 1998 г.)

    За принятие проголосовали:

    Наименование государства

    Наименование национального органа стандартизации

    Азербайджанская Республика Республика Армения Республика Беларусь Республика Казахстан Кыргызская Республика Республика Молдова Республика Таджикистан Туркменистан Республика Узбекистан Украина

    Азгосстандарт

    Арм госстандарт

    Госстандарт Республики Беларусь

    Госстандарт Республики Казахстан

    Кыргызстандарт

    Молдовастандарт

    Таджикгосстандарт

    Главгосинспекция Туркменистана

    Узгосстандарт

    Госстандарт Украины



    1. ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ приказом Госстандарта Украины от 7 августа 1998 г. № 595

    2. ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ

    3. РАЗРАБОТЧИКИ: В.О. Штангеев, С.А. Бренман, Н.С. Иволга, В.С. Ковальчук, Е.П. Евреенко

    Настоящий стандарт не может быть полностью или частично воспроизведен,-
    тиражирован и распространен в качестве официального издания на территории Украины
    без разрешения Госстандарта УкраиныСОДЕРЖАНИЕ

    С.

    1. Область применения 1

    2. Нормативные ссылки , 1

    3. Технические требования 2

      1. Характеристика 2

    4. Требования безопасности 4

    5. Требования охраны окружающей среды 4

    6. Правила приемки 4

    7. Методы контроля 5

      1. Отбор проб 5

      2. Определение внешнего вида, цвета, запаха, вкуса и растворимости в воде 6

      3. Определение массовой доли сухих веществ 7

      4. Определение массовой доли сахарозы 8

      5. Определение массовой доли суммы сбраживаемых сахаров 10

      6. Определение величины pH 18

      7. Определение микробиологических показателей 18

      8. Определение токсичных.элементов, пестицидов, радионуклидов 19

    8. Транспортирование и хранение 19

    9. Гарантия изготовителя 19

    Приложение А Библиография 20МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ

    МЕЛАССА СВЕКЛОВИЧНАЯ
    Технические условия
    MOLASSES
    Specifications

    Дата введения 1999-01-01

    1. ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ

    Настоящий стандарт распространяется на свекловичную мелассу — побочную продукцию свеклосахарного производства, используемую в качестве сырья для производства этилово­го спирта, пищевых кислот, хлебопекарных и кормовых дрожжей и как добавку в корм сель­скохозяйственных животных.

    Обязательные требования к качеству свекловичной мелассы изложены в 3.1.5, 4.1, 5.1, 5.2, 5.3, 7.8.

    1. НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ

    В настоящем стандарте использованы ссылки на следующие стандарты

    ГОСТ 12.2.124-90 ССБТ. Оборудование продовольственное. Общие требования безопас­ности

    ГОСТ 17.2.3.02-78 Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выб­росов вредных веществ промышленными предприятиями

    ГОСТ 61-75 Кислота уксусная. Технические условия

    ГОСТ 83-79 Натрий углекислый. Технические условия

    ГОСТ 84-76 Натрий углекислый 10-водный. Технические условия