1. Кількість та періодичність оцінювань

Кількість оцінювань результатів внутрішніх контрольних випробувань проб має становити щонайменше дві на рік. Періодичність проведення оцінювання має бути визначена заздалегідь.

  1. Контрольний період

Тривалість контрольного періоду оцінювання результатів внутрішніх контрольних випробувань має відповідати визначеному в розділі "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію або, у випадку вперше сертифікованого цементу, дорівнювати початковому періоду (див. 5.6.1).

  1. Оцінювання результатів випробувань

Кожне оцінювання має ґрунтуватись на результатах випробувань всіх без виключення проб, відібраних без вибору для внутрішніх контрольних випробувань конкретного сертифікованого цементу протягом контрольного періоду, який передував даті оцінювання або протягом початко­вого періоду, в залежності від обставин.

Примітка. При оцінюванні результатів випробувань повинен бути вилучений будь-який результат, визна­ний органом з сертифікації як такий, що випадає.

У випадку планових ступеневих змін властивостей продукції або у випадку обмеження періодів виробництва, або відвантаження протягом контрольного періоду, відповідні групи даних можна оцінювати окремо.

Як правило, оцінювання можуть бути проведені на підставі даних виробника, і кожне оціню­вання має привести до однозначного висновку щодо випробуваної властивості відносно до ре­зультатів випробувань в цілому.

  1. Звіти

Після кожного оцінювання має бути підготовлений конфіденційний звіт, копію якого надсилають виробнику.

  1. Аудитне випробування проб, відібраних на підприємстві/складі виробника, та первинне випробування

    1. Відбір проб

Точкові проби слід відбирати під відповідальність органу з сертифікації в місці(цях) відван­таження цементу з підприємства та/або складу, на який доставляють цемент з цього підприємства. Ці проби відбирають в основному для того, щоб перевірити точність результатів випробувань, проведених виробником. Представники органу з сертифікації повинні мати право доступу на підприємство/склад для відбору проб в будь-який час без попереднього повідомлення.

  1. Кількість проб

Кількість відібраних проб повинна становити не менше шести на рік для кожного серти- фікованого цементу, який постійно відвантажується з підприємства. Якщо певні сертифіковані цементи не відвантажуються постійно, ця періодичність та місце відбору проб можуть бути змінені за узгодженням між органом з сертифікації та виробником.

Першу пробу цементу, який має бути сертифікований, використовують для первинного випро­бування типу.

Кількість проб, яка має бути відібрана протягом початкового періоду (див. 5.6.1), повинна становити не менше однієї на місяць.

Національний відхил

Замінити в першому абзаці першого речення вислів "...не менше шести на рік..." на "...не менше чотирьох на рік...".

Долучити речення і викласти його в першому абзаці за першим реченням: "Дві проби з чотирьох мають відбирати представники органу з сертифікації та виробника, інші дві проби відбирають на підприємстві під наглядом представника керівництва, відповідального за впровадження вимог цього стандарту щодо оцінювання відповідності продукції".

Національне пояснення

Досвід роботи цементних підприємств свідчить про сезонність їх роботи, внаслідок чого є достатнім при технічному нагляді здійснювати відбір чотирьох проб відповідно до ДСТУ Б EN 196-7 та ДСТУ Б В.2.7-44.

  1. Властивості та методи випробувань

Механічні, фізичні та хімічні властивості, зазначені в розділі "Критерії відповідності" стандарту на продукцію, мають бути визначені згідно з вказаними в стандарті методами випробувань.

Походження стандартного піску CEN згідно з EN 196-1, який необхідно використовувати для внутрішнього контрольного та аудитного (зовнішнього) випробування міцності, має бути узгоджене між виробником та органом з сертифікації.

Національний відхил

Викласти 5.4.3 в новій редакції: "Фізико-технічні та хімічні показники, зазначені в розділах "Кри­терії відповідності" або "Технічні вимоги" стандарту на продукцію, мають бути визначені згідно з вказаними в стандарті методами випробувань.

Стандартний пісок згідно з ДСТУ EN 196-1 та ДСТУ Б В.2.7-189, який необхідно використовувати для внутрішнього контрольного та аудитного (зовнішнього) випробування міцності, має бути узгоджений між виробником та органом з сертифікації.

Національне пояснення

Фізико-технічні та хімічні показники цементів в Україні та вимоги до них зазначені в розділі "Технічні вимоги" відповідних стандартів.

При визначенні міцності на стиск всіх видів, типів і марок цементів згідно з ДСТУ Б В.2.7-187 використовують стандартний пісок згідно з ДСТУ Б В.2.7-189.

  1. Випробування

Кожну відібрану пробу слід гомогенізувати та розділити на три частини. Методи відбору та підготовки проб повинні відповідати EN 196-7. Одну частину проби має зберігати виробник для випробування, а другу - треба упакувати, запечатати, чітко позначити та відправити у випро­бувальну лабораторію. Третю частину проби треба запечатати та зберігати у виробника протягом не менше трьох місяців. Вона використовується, якщо:

  1. одна з перших двох частин проби втрачена, зіпсована або забруднена;

  2. необхідне подальше випробування в зв’язку з наявністю суперечок.

Дві перші частини проби мають бути випробувані на відповідність властивостей, одна - виробником, а друга - випробувальною лабораторією, як визначено у відповідному стандарті на продукцію, з використанням методів випробування, наведених в цьому стандарті.

Національний відхил

Замінити в першому абзаці першого речення познаку "EN 196-7" на вислів "ДСТУ Б EN 196-7 або ДСТУ Б В.2.7-44".

Замінити в першому абзаці в третьому реченні вислів "не менше трьох місяців" на "не менше ніж 60 діб".

Національне пояснення

В Україні методи відбору і підготовки проб на всі види і типи цементів наведені в ДСТУ Б EN 196-7

і ДСТУ Б В.2.7-44.

Згідно з ДСТУ Б В.2.7-46:2010 підприємство-виробник гарантує відповідність цементу в пакуванні всім вимогам стандарту протягом не менше ніж 60 діб.

  1. Оцінка результатів випробувань

Отримані результати мають бути оцінені органом з сертифікації. Для оцінки репрезентативності та точності результатів визначення міцності цементів в віці 28 діб мають бути використані про­цедури, описані в додатку А.

  1. Звіти

Після кожного оцінювання результатів зовнішніх аудитних випробувань невідкладно має бути складений конфіденційний звіт, копію якого надсилають виробнику.

  1. Порівняльні випробування

Випробувальна лабораторія має проводити регулярні порівняльні випробування, які перед­бачають порівняння насамперед результатів випробувань міцності на стиск з даними інших призначених випробувальних лабораторій, щоб підтвердити необхідну точність.

  1. Первинне інспектування підприємства та внутрішнього контролю продукції на підприємстві

    1. Інспекція нового підприємства

У випадку, коли підприємство нове, необхідно провести первинне інспектування підприємства та внутрішнього контролю продукції на підставі інформації про організацію внутрішнього вироб­ничого контролю на підприємстві та про обладнання, яке буде застосоване для виробництва цементу(ів). Ця перевірка, поряд з іншим, має:

  1. підтвердити, що Настанова з якості підприємства відповідає вимогам 4.1.2;

  2. підтвердити, що обладнання, яке застосовують для виробництва та випробування це- менту(ів), відповідає критеріям 5.5.3 та 5.5.4.

  1. Інспектування діючого підприємства

У разі освоєння нового типу цементу на діючому підприємстві має бути розглянута інформація про будь-які суттєві зміни, які стосуються внутрішнього контролю продукції на підприємстві та обладнання, пов’язаного з виробництвом нового цементу. Це має становити основу для прийняття рішення щодо того, чи необхідна спеціальна перевірка в залежності від важливості цих змін для Настанови з якості підприємства. У випадку, якщо застосовується нове обладнання, яке вимагає значних змін в Настанові з якості підприємства, його необхідно перевірити на відповідність кри­теріям, викладеним в 5.5.3 та 5.5.4.

  1. Критерії оцінювання виробничого обладнання

Під час інспекції повинна бути оцінена придатність виробничого обладнання згідно з вимогами Настанови з якості підприємства та його здатність задовольняти вимогам відповідних стандартів на продукцію. Повинні застосовуватись наступні критерії:

  1. компоненти продукції, встановлені відповідним стандартом на продукцію, повинні бути захищеними від забруднення на підприємстві;

  2. в розпорядженні повинно бути обладнання, придатне для безперервного масового вироб­ництва цементу, зокрема для належного подрібнення та гомогенізації, яке забезпечує контроль продукції з достатньою точністю, щоб підтвердити, що вимоги відповідного стандарту на продукцію виконуються;

  3. мають бути вжиті заходи для запобігання змішуванню різних цементів під час виробництва та зберігання;

  4. кожний цемент необхідно зберігати в одному або більше окремих силосах для запобігання забрудненню та зіпсуванню. Силоси повинні мати цілком закриті розділені, герметичні секції для подавання повітря. Силоси та/або інші місця зберігання та відвантаження повинні мати чітку познаку щодо типу цементу, класу міцності та будь-яких інших потрібних даних;

  5. в місцях відвантаження цементу з підприємства та/або складу, повинна бути передбачена можливість відбору проб згідно з методами, наведеними в EN 196-7.

Національний відхил

Замінити в шостому абзаці познаку "EN 196-7" на вислів "ДСТУ Б EN 196-7 і ДСТУ Б В.2.7-44".

  1. Критерії оцінювання лабораторій

Лабораторія, відповідальна за проведення випробувань, необхідних для внутрішнього контро­лювання якості на виробництві, повинна мати обладнання, необхідне для проведення відповідних випробувань, які встановлені або на які є посилання в Настанові з якості підприємства (див. також 4.2.2).

Лабораторія, відповідальна за проведення внутрішніх контрольних випробувань, повинна мати насамперед обладнання, необхідне для випробування показників, перелічених у відповідних стан­дартах на продукцію, з застосуванням визначених методів випробувань (див. 4.3.3).

Ці лабораторії повинні продемонструвати здатність надавати результати протягом певного часу та у формі, притаманній внутрішньому виробничому контролю на підприємстві.

  1. Звіти

Після будь-якого первинного інспектування має бути підготовлений конфіденційний звіт, копію якого надсилають виробнику.

  1. Оцінювання результатів випробувань протягом початкового періоду

    1. Початковий період

Тривалість початкового періоду (див. 3.1.4 та розділ 7) становить, як правило, три місяці.

  1. Оцінювання результатів випробувань

Оцінювання результатів випробувань цементу має ґрунтуватись на результатах внутрішніх контрольних випробувань (див. 4.3.1) та результатах зовнішніх аудитних випробувань першої проби та подальших проб (див. 5.4.2), відібраних протягом початкового періоду.

  1. Звіти

Після оцінки повинен бути підготовлений конфіденційний звіт, розглянутий органом з серти­фікації, копію якого надсилають виробнику.

  1. ЗАХОДИ ПРИ НЕВІДПОВІДНОСТІ

    1. Заходи, які має вжити виробник

Контроль невідповідного цементу та відповідні коригувальні дії розглянуті в 4.3.2. Відпо­відальність за ці дії повністю несе виробник, який повинен детально документувати відповідні процедури в Настанові з якості підприємства.

У випадку повідомлення про невідповідність з попередженням мінімальна періодичність внут­рішніх контрольних випробувань невідповідних властивостей повинна бути подвоєна протягом двох місяців після попередження і продовжуватись до тих пір, доки органу з сертифікації не буде доказано, що з моменту початкового виявлення невідповідності до її усунення були вжиті належні заходи, в тому числі подвоєння мінімальної періодичності внутрішніх контрольних випробувань протягом не менше двох місяців.

  1. Заходи, які має вжити орган з сертифікації

    1. На підставі нагляду, оцінювання та прийняття внутрішнього виробничого контролю на підприємстві (див. 5.2) та оцінки результатів внутрішніх контрольних випробувань (див. 5.3)

Звіти, складені на підставі оцінювання внутрішнього виробничого контролю на підприємстві (див. 5.2.3) та оцінювання результатів внутрішніх контрольних випробувань (див. 5.3.5), становлять основу для прийняття будь-яких рішень/заходів з боку органу з сертифікації і повинні викорис­товуватися як доказ в кожному конкретному випадку.

Якщо результати внутрішніх контрольних випробувань виробника показують, що вимоги роз­ділу "Критерії відповідності", встановлені відповідним стандартом на продукцію, не виконані, орган з сертифікації має вжити заходи, наведені в таблиці 1. Орган з сертифікації повинен перевірити, чи була у випадку повідомлення про невідповідність з попередженням подвоєна мінімальна періо­дичність внутрішніх контрольних випробувань невідповідних властивостей протягом двох місяців після попередження (див. 6.1).