1. тип інспекційного органу (як визначено в ISO/IEC 17020),

  2. галузь та діапазон інспектування, для яких була надана акредитація,

  3. правила, стандарти та специфікації, що містять вимоги до інспекційних органів, що за­стосовуються;

  1. для калібрувальних лабораторій:

  1. калібрування, охоплюючи типи вимірювань, що виконуються, діапазони вимірювань та найкращу вимірювальну здатність (ВМС) або еквівалент1*;

  1. для випробувальних лабораторій:

  1. випробування або типи випробувань та матеріали і продукцію, що випробуються, а та­кож методи випробувань, що використовуються.

  1. Апеляції

    1. Орган акредитації повинен розробити процедури розгляду апеляцій, отриманих від ООВ

    2. Орган акредитації

  1. повинен призначити для розгляду апеляцій особу чи групу осіб, які мають відповідну ком­петенцію і незалежні від предмету апеляції;

  2. повинен вирішувати законність апеляції;

  3. повинен сповістити ООВ про остаточне рішення органу акредитації;

  4. повинен контролювати виконання подальших дій;

  5. архівувати всі отримані апеляції, рішення за ними та їх виконання.

  1. Наглядання та повторне оцінювання

    1. Повторне оцінювання подібне до початкового оцінювання, як зазначено в 7 5 та 7 9, за винятком того, що під час повторного оцінювання повинен братися до уваги досвід поперед­нього оцінювання. Спостереження під час повторного оцінювання не такі обширні, як під час по­чаткового оцінювання.

    2. Орган акредитації повинен встановити процедури та графік періодичного наглядан­ня акредитованих організацій, а також інші дії з наглядання та повторного оцінювання в такі інтер­вали часу, щоб контролювати триваюче виконання акредитованим ООВ вимог акредитації

    3. Орган акредитації повинен планувати наглядання та повторне оцінювання кожного акредитованого ООВ таким чином, щоб адекватно оцінювати надану акредитацію.

Інтервали між нагляданням та повторним оцінюванням залежать від доведеної стабільності роботи ООВ.

Концепція найкращої вимірювальної здатності розглядається для долучення до VIM.

Орган акредитації повинен обирати між повторним оцінюванням та комбінацією наглядан­ня та повторного оцінювання в таких випадках:

  1. у разі, коли відбувається тільки повторне оцінювання, воно повинне проводитися не менше ніж один раз на два роки; або

  2. у разі комбінації з повторного оцінювання та наглядання, орган акредитації повинен про­водити повторне оцінювання кожні 5 років. Однак інтервал між першою акредитацією та нагля­данням не повинен перевищувати 2 роки.

Проте рекомендують проводити наглядання не пізніше ніж 12 міс. від початку дії акредитації.

    1. Наглядання на місці повинно плануватися з урахуванням інших наглядових дій,

    2. Якщо в процесі наглядання або повторного оцінювання виявляються невідповідності, орган акредитації повинен визначити конкретні терміни для виконання коригувальних дій.

    3. Під час вирішення питання щодо подовження або поновлення акредитації орган акре­дитації повинен керуватися результатами наглядання та повторної атестації.

    4. Орган акредитації може проводити додаткові перевірки в разі отримання скарг, змін (див. 8.1.2) тощо. Орган акредитації повинен повідомити ООВ про таку можливість.

  1. Розширення акредитації

Орган акредитації, у відповідь на заявку щодо розширення вже наданої акредитації, повинен застосувати необхідні дії для визначення можливості надання розширення акредитації. Процедури оцінювання та надання повинні відповідати 7.5 та 7.9.

  1. Призупинення, скасування та скорочення акредитації

    1. Орган акредитації повинен встановити процедури для призупинення, скасування чи скорочення сфери акредитації.

Примітка. Залежно від типу оцінювання відповідності, правила, встановлені органом акредитації, можуть відрізнятися.

  1. Орган акредитації повинен приймати рішення щодо призупинення та (або) скасуван­ня акредитації, якщо акредитований ООВ постійно порушує вимоги акредитації та не дотримуєть­ся її правил.

Примітка. ООВ може вимагати призупинення або скасування акредитації.

  1. Орган акредитації повинен приймати рішення щодо скорочення сфери акредитації ООВ у разі постійного невиконання ООВ вимог акредитації, охоплюючи компетентність.

Примітка. ООВ може вимагати скорочення сфери акредитації.

  1. Зареєстровані дані щодо ООВ

    1. Орган акредитації повинен підтримувати систему записів щодо ООВ з метою демон­стрування, що вимоги акредитації, зокрема компетентність, ефективно виконані.

    2. Орган акредитації повинен підтримувати записи щодо ООВ таким чином, щоб гаран­тувати їх конфіденційність. Записами щодо ООВ треба керувати згідно з 5.4.

    3. Записи щодо ООВ повинні охоплювати:

  1. кореспонденцію;

  2. звіти про оцінювання;

  3. записи обговорень комітетів та рішення щодо акредитації;

  4. копію сертифіката акредитації.

  1. Перевірка компетентності шляхом міжлабораторних порівняльних випробувань

    1. Орган акредитації повинен встановити процедури з врахуванням оцінювання та про­цесу прийняття рішень для участі у перевірці компетентності шляхом міжлабораторних порівняль­них випробувань.

    2. Орган акредитації може організовувати перевірки компетентності шляхом міжлабора­торних порівняльних випробувань самостійно або залучити інший компетентний орган. Орган ак­редитації повинен підтримувати перелік міжлабораторних порівняльних випробувань та інших програм порівняння.

    3. Примітка. Настанови щодо проведення перевірки компітентності шляхом міжлабораторних порівняльних випробу­вань та вибір методу порівняння описано в ISO/IEC Guide 43-1 та ISO/IEC Guide 43-2.Орган акредитації повинен забезпечити, щоб акредитовані ним лабораторії брали участь, якщо можливо та необхідно, у перевірці компетентності шляхом міжлабораторних по­рівняльних випробувань або інших програмах порівнянь і здійснювали, за потреби, коригувальні дії Мінімальна кількість у перевірці компетентності шляхом міжлабораторних порівняльних вип­робувань і частота участі в них повинні визначатися у співпраці із зацікавленими сторонами та повинні відповідати іншим наглядовим діям.

Примітка 1. Треба визнати, що існують галузі, для яких порівняльні випробування недоцільні

Примітка 2. Міжлабораторні порівняльні випробування можуть також використовуватися в багатьох моделях інспектування Пункт 7 15 повинен тлумачитись у цьому значенні.

8 ОБОВ’ЯЗКИ ОРГАНУ АКРЕДИТАЦІЇ І ООВ

  1. Обов’язки ООВ

    1. Орган акредитації повинен вимагати від ООВ таке:

а) ООВ повинен завжди виконувати вимоги акредитації, встановлені органом акредитації, в сфе­рі, на яку поширюється акредитація. Це охоплює угоду щодо адаптації до змін у вимогах до ак­редитації, як зазначено в 8.4.2;

. Ь) за протреби ООВ повинен забезпечити приміщення та співробітництво, яке необхідно орга­ну акредитації для перевірки виконання вимог акредитації;

  1. ООВ повинен забезпечити доступ до інформації, документів та записів, за потреби, для оцінювання та підтримки акредитації; v

  2. ООВ повинен забезпечити доступ до документів, які забезпечують впевненість у рівні не­залежності та неупередженості ООВ від споріднених організацій;

  3. ООВ повинен надавати, на вимогу органу акредитації, відомості про свою діяльність;

  4. ООВ повинен вимагати акредитації з приведу тих можливостей, на які надається акредитація;

д) ООВ повинен не використовувати акредитацію таким чином, щоб зашкодити органу акре­дитації.

h) ООВ повинен виплачувати внесок, визначений органом акредитації.

8.1.2 Орган акредитації повинен вимагати, щоб акредитований ООВ вчасно інформував орган акредитації щодо суттєвих змін, які стосуються наданої акредитації, а саме:

  1. юридичного, комерційного, організаційного статусу та права власності;

  2. організаційної структури та змін вищого керівництва і провідних спеціалістів;

  3. напрямку політики;

  4. ресурсах та приміщенні;

  5. галузі акредитації;

  6. інших змін, які можуть завадити виконанню вимог акредитації.

3.2 Обов’язки органу акредитації

  1. Орган акредитації повинен надавати інформацію щодо поточного стану акредитації на вимогу ООВ. Ця інформація повинна постійно актуалізуватися Інформація повинна охоплювати:

  1. назву та адресу всіх ООВ, яким була надана акредитація;

  2. дату надання та дату завершення дії акредитації;

  3. галузь акредитації, скорочену та (або) в повному обсязі. У разі надання скороченої галузі акредитації — інформацію про те, як отримати галузь акредитації в повному обсязі

  1. Орган акредитації повинен забезпечити ООВ інформацією щодо можливості контролю результатів стосовно сфер, на які поширюється акредитація.

  2. Орган акредитації повинен надавати інформацію щодо міжнародного співробітництва, з якому він бере участь.

  3. Орган акредитації повинен належним чином сповіщати про зміни вимог акредитації. Орган акредитації повинен брати до уваги думки зацікавлених сторін до того, як приймати рішення про точну форму і дату надання чинності змінам. Після рішення стосовно змін та їх публікації орган ак­редитації повинен належним чином перевірити виконання кожним акредитованим органом цих змін.

8.3 Посилання на акредитацію та використання емблем

  1. Орган акредитації як власник емблеми акредитації, яка призначена для використання акредитованими ООВ, повинен мати політику, яка визначає використання та захист емблеми ак­редитації. Емблема акредитації повинна мати або супроводжуватися чіткою інформацією стосовно виду діяльності (як зазначено розділі 1), на яку була надана акредитація. Акредитовані ООВ ма­ють право використовувати емблему на звітах або сертифікатах, що видаються у сфері їх ак­редитації.

  2. Орган акредитації повинен застосовувати ефективні заходи з метою гарантування, що акредитований ООВ.

  1. повністю виконує встановлені органом акредитації вимоги, посилаючись на свій акреди­таційний статус у засобах зв’язку типу Інтернету, документах, брошурах або рекламі;

  2. використовує емблеми акредитації в тій діяльності ООВ, на яку поширюється акредитація;

  3. не робить жодних заяв щодо акредитації, які органом акредитації можуть розцінюватися як неправомірні або такі, що вводять в оману;

  4. бере на себе відповідальність, що жодне повідомлення або свідоцтво, або їх частина не використовується таким чином, щоб ввести в оману;

  5. негайно припиняє використання всіх рекламних засобів, в яких є посилання на акредита­цію, у разі припинення або скасування акредитації;

  6. не дозволяє використання факту акредитації таким чином, щоб складалося враження, що будь-яка продукція, процес, система або людина затверджена органом акредитації.

  1. Орган акредитації повинен вжити заходів у разі виявлення некоректних посилань або неправомірного використання емблеми акредитації в рекламі, каталогах тощо.

Примітка. Такі заходи охоплюють запит щодо коригувальних дій, скасування акредитації, публікації порушень та за потреби, інші юридичні дії.БІБЛІОГРАФІЯ

  1. ISO 9001:2000 Quality management systems — Requirements

  2. ISO 14024:1999 Environmental labels and declarations — Type I environmental labelling — 'rinciples and procedures

  3. ISO 19011:2002 Guidelines for quality and/or environmental management systems auditing

  4. ISO/IEC 17020:1998 General criteria for the operation of various types of bodies performing ispection

  5. ISO/IEC 17024:2003 Conformity assessment — General requirements for bodies operating ertification of persons

  6. ISO/IEC 17025:1999 General requirements for the competence of testing and calibration laboratories

  7. ISO/IEC Guide 43-1:1997 Proficiency testing by interlaboratory comparisons — Part 1: Develop­ment and operation of proficiency testing schemes

  8. ISO/IEC Guide 43-2:1997 Proficiency testing by interlaboratory comparisons — Part 2: Selection ,nd use of proficiency testing schemes by laboratory accreditation bodies

~ 9 ISO/IEC Guide 62:1996 General requirements for bodies operating assessment and certification/ ^gistration of quality systems

  1. ISO/IEC Guide 65:1996 General requirements for bodies operating product certification systems

  2. ISO/IEC Guide 66:1999, General requirements for bodies operating assessment and certifi- ation/registration of environmental management systems (EMS).

НАЦІОНАЛЬНІ ПОЯСНЕННЯ

  1. ISO 9001:2000 Системи управління якістю. Вимоги. (Впроваджений в Україні як національ­ний стандарт ДСТУ ISO 9001—2001 Системи управління якістю. Вимоги)

  2. ISO 14024:1999 Екологічні маркування та декларації. Екологічне етикетування типу І, Прин­ципи та методи (Впроваджений в Україні як національний стандарт ДСТУ ISO 14024-2002 Еко­логічні маркування та декларації. Екологічне етикетування типу (.Принципи та методи)

З ISO 19011.2002 Настанови щодо здійснення аудитів систем управління якістю та (або) навколишнім середовищем (Впроваджений в Україні як національний стандарт ДСТУ ISO 19011:2003 Настанови щодо здійснення аудитів систем управління якістю і (або) екологічного управління

4 ISO/IEC 17020:1998 Загальні критерії щодо діяльності органів різного типу, що здійснюють інспектування (Впроваджений в Україні як національний стандарт ДСТУ ISO/IEC 17020-2001 За­гальні критерії щодо діяльності органів різного типу, що здійснюють інспектування)

*• 5 ISO/IEC 17024:2003 Оцінювання відповідності. Загальні вимоги до органів, що здійснюють сертифікацію персоналу