1. національний НД утратив актуальність;

  2. продукцію, на яку поширюються вимоги національного НД, не виготовляють;

  3. розроблено інший національний НД на той самий об’єкт стандартизації;

  4. вимоги національного НД суперечать вимогам іншого НД на той самий об’єкт стандартизації тощо.

  1. Національний НД скасовують:

  1. із заміною на інший національний НД;

  2. не змінюючи національний НД на інший.

  1. Національний НД скасовують:

  1. повністю;

  2. частково (скасовують розділи, підрозділи, пункти, підпункти тощо).

У разі часткового скасування національного НД уточнюють сферу його застосування.

ТК погоджує пропозиції та надає HOC пропозиції щодо скасування національних НД.

  1. Якщо національний НД скасовують із заміною на інший національний НД:

  1. якщо відповідальним ТК досягнено консенсус щодо скасування національного НД, за резуль­татом розгляду відповідальний ТК складає протокол;

  2. якщо відповідальним ТК не досягнено консенсусу щодо скасування національного НД, за ре­зультатом розгляду відповідальний ТК складає протокол, у якому викладає відповідне обґрунтований щодо строку одночасної дії національного НД, який передбачено прийняти, та чинного національного НД на один і той самий об’єкт стандартизації.

  1. Якщо національний НД скасовують без заміни на інший національний НД:

  1. якщо відповідальним ТК досягнено консенсус щодо скасування національного НД;

  • відповідальний ТК не пізніше ніж за чотири місяці до запропонованої дати скасування націо­нального НД надсилає HOC пропозицію та протокол ТК стосовно скасування національного НД;

  • інформацію щодо національного НД та запропонованої дати його скасування оприлюднюють наступного календарного місяця в офіційному друкованому виданні HOC та розміщують не пізніше п’яти робочих днів з дня надходження пропозиції на офіційному веб-сайті;

  1. якщо відповідальним ТК не досягнено консенсусу щодо скасування національного НД, за ре­зультатом розгляду відповідальний ТК складає протокол, у якому викладає відповідне обґрунтовання.

  1. Якщо об’єкт стандартизації національного НД стосується сфери діяльності спорідненого ТК, відповідальний ТК або розробник надсилають пропозицію щодо скасування такого національного НД на погодження спорідненому ТК.

Якщо спорідненим ТК досягнено консенсус щодо скасування національного НД, за результатами розгляду складають протокол ТК, який надсилають відповідальному ТК або розробнику.

Якщо спорідненим ТК не досягнено консенсусу щодо скасування національного НД, за резуль­татами розгляду, споріднений ТК складає протокол, у якому викладає відповідне обґрунтовання та надсилає відповідальному ТК або розробнику.

  1. Якщо відповідальний ТК та, за потреби, споріднений ТК погоджують пропозицію щодо скасу­вання національного НД, HOC приймає рішення щодо зазначеного питання.

Якщо споріднений ТК не погоджує пропозицію щодо скасування національного НД, відповідаль­ний ТК має провести узгоджувальну нараду зі спорідненим ТК, щоб усунути розбіжності. За результа­тами проведення узгоджувальної наради складають відповідний протокол.

У разі неможливості досягнення консенсусу між відповідальним ТК і спорідненим ТК щодо ска­сування національного НД, відповідальний ТК надає HOC обґрунтовання щодо строку одночасної дії національного НД, який передбачено прийняти, та чинного національного НД на один і той самий об’єкт стандартизації.

    1. Якщо споріднений ТК позицію щодо скасування національного НД не висловлює протягом ЗО робочих днів з дня надсилання відповідальним ТК або розробником на розгляд пропозиції щодо ска­сування національного НД, уважають, що споріднений ТК не є заінтересованою стороною.

    2. До справи національного НД долучають усі документи відповідального ТК та спорідненого ТК, створені під час опрацювання пропозиції щодо скасування національного НД.

    3. Після скасування національного НД його справу вилучають з фонду справ національних НД і переміщують у фонд скасованих справ. На обкладинці справи національного НД ставлять штамп «Скасовано» із зазначенням дати скасування, дати та номера наказу HOC про його скасування. Копію наказу долучають до справи.

  1. ВІДНОВЛЕННЯ ДІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО НД

    1. Пропозицію щодо відновлення дії скасованого національного НД надсилають відповідальному ТК.

    2. Відповідальний ТК погоджує пропозицію щодо відновлення дії національного НД та надає HOC пропозиції щодо відновлення дії національного НД.

    3. Якщо відповідальним ТК досягнено консенсус щодо відновлення дії національного НД, за результатом розгляду відповідальний ТК складає протокол.

Якщо відповідальним ТК не досягнено консенсусу щодо відновлення дії національного НД, за результатом розгляду відповідальний ТК складає протокол, у якому викладає відповідне обґрунтовання.

  1. Якщо об’єкт стандартизації національного НД, дію якого запропоновано відновити, стосує­ться сфери діяльності спорідненого ТК, відповідальний ТК або розробник надсилають пропозицію відновлення дії національного НД на погодження спорідненому ТК.

Якщо спорідненим ТК досягнено консенсус щодо відновлення дії національного НД, за результата­ми розгляду складають протокол спорідненого ТК, який надсилають відповідальному ТК або розробнику.

Якщо спорідненим ТК не досягнено консенсусу щодо відновлення дії національного НД, за ре­зультатами розгляду споріднений ТК складає протокол, який надсилають відповідальному ТК або розробнику.

Якщо споріднений ТК не погоджує пропозицію щодо відновлення дії національного НД, відпо­відальний ТК має провести узгоджувальну нараду зі спорідненим ТК, щоб усунути розбіжності. За ре­зультатами проведення узгоджувальної наради складають відповідний протокол.

Якщо неможливо досягнути консенсусу між відповідальним ТК і спорідненим ТК щодо відновлення дії національного НД, HOC приймає рішення з цього питання, ураховуючи потреби всіх заінтересованих сторін.

    1. Якщо відповідальний ТК та, за потреби, споріднений ТК погоджують пропозицію щодо від­новлення дії національного НД, HOC приймає рішення щодо зазначеного питання.

    2. Якщо споріднений ТК позицію щодо відновлення дії національного НД не висловлює протя­гом ЗО робочих днів з дня надсилання відповідальним ТК або розробником на розгляд пропозиції щодо відновлення дії національного НД, то вважають, що споріднений ТК не є заінтересованою стороною.

    3. Справу національного НД, дію якого відновлено, долучають до фонду справ національних НД. На обкладинці справи національного НД ставлять штамп «Дію відновлено» із зазначенням дати віднов­лення дії, дати та номера наказу HOC про відновлення дії національного НД і долучають копію наказу.

    4. До справи національного НД, дію якого відновлено, долучають усі документи відповідального ТК та спорідненого ТК, створені під час опрацювання пропозиції щодо відновлення дії національного НД.

    5. Строк підготування та видання наказу щодо відновлення дії національного НД не повинен перевищувати ЗО робочих днів з дня надходження пропозиції відповідального ТК за умови виконання всіх правил, установлених розділом 10 цього національного стандарту.

  1. ОПРИЛЮДНЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ПРИЙНЯТІ ТА СКАСОВАНІ НАЦІОНАЛЬНІ НД, ЗМІНИ ДО НИХ І НАЦІОНАЛЬНІ НД, ДІЮ ЯКИХ ВІДНОВЛЕНО

    1. Інформацію про прийняті, скасовані протягом календарного місяця національні НД, зміни до них та національні НД, дію яких відновлено, оприлюднюють наступного календарного місяця поточ­ного року в офіційному друкованому виданні HOC та розміщують не пізніше п’яти робочих днів з дня завершення звітного місяця на офіційному веб-сайті.

    2. HOC складає та веде каталог національних НД, який:

  1. розміщує на офіційному веб-сайті не пізніше 15 робочих днів з дня завершення звітного року;

  2. актуалізує щокварталу та розміщує його актуалізовану редакцію на офіційному веб-сайті при­наймні на шостий робочий день завершення звітного періоду.

  1. Каталог національних НД складають у форматі Excel, у якому наводять інформацію щодо

  1. чинних національних НД із зазначенням:

  • коду національного НД згідно з ДК 004 [3];

  • позначення національного НД;

  • позначення відповідного міжнародного або регіонального НД;

  • ступеня відповідності згідно з ДСТУ 1.7;

  • назви національного НД;

  • позначення скасованого національного НД;

  • терміну набуття чинності національним НД;

  • терміну, до якого чинний національний НД;

  • наявності змін і поправок до національного НД із зазначенням номера та року офіційного друкованого видання HOC, у якому їх оприлюднено;

  • позначення відповідального ТК;

  • мови видання національного НД;

  • номера та дати наказу HOC, яким прийнято національний НД;

  1. скасованих національних НД із зазначенням:

  • позначення скасованого національного НД;

  • позначення національного НД, який прийнято на заміну;

  • номера та дати наказу HOC, яким прийнято національний НД;

  1. позначення та назву ТК.

Для надання інформації заінтересованим сторонам HOC може вносити зміни до Каталогу націо­нальних НД, доповнюючи його новими видами інформації щодо національних НД.

  1. ВИДАННЯ, ВІДТВОРЕННЯ, ОПРИЛЮДНЕННЯ ПЕРШОЇ РЕДАКЦІЇ ПРОЕКТУ НАЦІОНАЛЬНОГО НД, ПРОЕКТУ ЗМІН ДО НАЦІОНАЛЬНОГО НД, ЗМІН ДО НАЦІОНАЛЬНОГО НД ТА ПОПРАВКИ ДО НАЦІОНАЛЬНОГО НД

    1. Видання першої редакції проекту національного НД та проекту змін до національного НД

      1. За пропозицією відповідального ТК HOC видає першу редакцію проекту національного НД та проекту зміни до національного НД як офіційне текстове або електронне видання.

      2. Оформлюють та позначають першу редакцію проекту національного НД і проект зміни до національного НД відповідно до ДСТУ 1.5 з урахуванням ДСТУ 1.7.

    2. Видання та відтворення національного НД

HOC видає та/чи відтворює національні НД як офіційне текстове (окреме чи збірник) або електро­нне видання.

  1. Видання, відтворення, оприлюднення зміни до національного НД

HOC видає та/чи відтворює зміну до національного НД як окреме офіційне текстове або електрон­не видання чи оприлюднює її текст наступного календарного місяця після її затвердження в офіційному друкованому виданні HOC та зазначає про її наявність у Каталозі нормативних документів з наведенням її чергового порядкового номера та номера офіційного друкованого видання, у якому її оприлюднено.

  1. Оприлюднення поправки до національного НД

HOC оприлюднює текст поправки наступного календарного місяця в офіційному друкованому ви­данні HOC та зазначає про її наявність у Каталозі нормативних документів з наведенням її чергового порядкового номера та номера офіційного друкованого видання, у якому її оприлюднено.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНИХ НД

Користувачі примірників національних НД вносять відповідні зміни та поправки до текстів націо­нальних НД у найкоротший строк з дати їх видання, відтворення чи оприлюднення, згідно зі встанов­леними в цьому стандарті правилами.

  1. ТЕХНІЧНИЙ ЗВІТ

    1. Технічний звіт не є національним НД.

    2. Оформлюють та позначають технічний звіт відповідно до ДСТУ 1.5.

    3. Інформацію про технічний звіт (назва та позначення, розробник, відповідальний ТК, класи­фікаційне угруповання згідно з ДК 004 [3]) та анотацію до нього оприлюднюють в офіційному друкова­ному виданні HOC.

    4. HOC упорядковує реєстр технічних звітів, у якому зазначає таку інформацію:

  1. назву та позначення технічного звіту;

  2. розробника технічного звіту;

  3. номер та назву ТК, який запропонував оформити НД як технічний звіт;

  4. класифікаційне угруповання, згідно з ДК 004 [3];

  5. анотацію до технічного звіту.

HOC розміщує реєстр технічних звітів на своєму офіційному веб-сайті.



ДОДАТОК A
(обов’язковий)

ОФОРМЛЕННЯ ТЕХНІЧНОГО ЗАВДАННЯ НА РОЗРОБЛЕННЯ
ПРОЕКТУ НАЦІОНАЛЬНОГО НД

А.1 Форма титульного аркуша технічного завдання на розроблення проекту національного НД

ЗАТВЕРДЖЕНО

Замовник

і

ПІДПИС

м’я та прізвище

20 р.

ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ

на розроблення проекту національного НД

позначення та назва проекту національного НД

Розробник

Співвиконавець (за наявності)

ПОГОДЖЕНО

Голова відповідального ТК
підпис ім’я та прізвище

20 р.


ПОГОДЖЕНО

Розробник


підпис ім’я та прізвище

20 р.



ПОГОДЖЕНО

Голова спорідненого ТК
(за наявності)

підпис ім’я та прізвище

20 р.


ПОГОДЖЕНО

Співвиконавець
(за наявності)


ПІДПИС


ім’я та прізвище


20 р.



A.2 Зміст і виклад технічного завдання на розроблення проекту національного НД

А.2.1 Підстава розроблення проекту національного НД

Зазначають підставу розроблення проекту національного НД (на виконання акта законодавства, нормативно-правового акта, за власною ініціативою тощо) та тему відповідно до програми робіт з національної стандартизації.