1. У перегородках будівель мобільних (інвентарних), а також в огороджувальних конструкціях (за необхідності) потрібно передбачати отвори для проходження трубопроводів і повітропроводів санітарно-технічних систем.

  2. Необхідно віддавати перевагу прихованому прокладанню трубопроводів і повітропроводів усередині приміщень (за винятком приміщень, до яких відсутні естетичні вимоги). При прихованому прокладанні в огороджувальних конструкціях і перегородках необхідно передбачати ніші, що закриваються знімними панелями.

  3. Комплекти санітарно-технічних систем повинні відповідати вимогам ДБН В.1.1.7, інших чинних нормативних документів стосовно пожежної безпеки.

5 ВИМОГИ ДО КОМПЛЕКТІВ СИСТЕМ ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА КАНАЛІЗАЦІЇ

  1. Комплекти систем водопостачання та каналізації будівель мобільних (інвентарних) належить проектувати відповідно до вимог СНиП 3.05.01, СНиП 2.04.01, [2] та інших нормативних документів щодо проектування внутрішнього водопроводу, каналізації та внутрішніх систем гарячого водопостачання.

  2. У будівлях мобільних (інвентарних), обладнаних комплектами систем водопостачання, повинні обов'язково передбачатися комплекти для систем каналізації.

  3. При паралельному прокладанні трубопроводів комплектів систем водопроводу та каналізації на горизонтальних ділянках незалежно від виду прокладання, водопровід необхідно прокладати вище каналізації. При влаштуванні вводів водопроводів і каналізаційних випусків в одній стіні будівлі, вводи водоводів потрібно розташовувати вище каналізаційних випусків.

  4. Комплект може передбачати лише введення холодної води. У цьому випадку має бути передбачена можливість установлення всередині будівлі мобільної (інвентарної) та приєднання до комплекту водонагрівача та комплекту системи гарячого водопостачання. Для приготування гарячої води можуть використовуватися газові водонагрівачі (за наявності інших газових приладів у будівлі), електричні водонагрівачі, водяні бойлери, двоконтурні котли системи опалення, сонячні колектори тощо.

  5. Комплекти центральних (централізованих) систем водопроводу холодної та гарячої води повинні містити на вводі: запірну арматуру, регулятори тиску, водолічильники, зворотні клапани та сітчасті фільтри. Зовнішні ділянки вводів, які за умовами монтажу мають розміщуватися вище глибини промерзання грунту, повинні бути захищені від промерзання. Рекомендується застосовувати електричні системи підігріву. Конструкція вводів та їх кріплення повинні передбачати зміщення відносно будівлі на випадок просідання будівлі після монтажу.

  6. Комплекти центральних (централізованих) систем холодного водопостачання рекомендується оснащувати місцевими системами доочищення води всередині будівлі. Допускається забезпечувати можливість їх установлення додатково за необхідності. Оснащення системою доочищення визначається проектом.

  7. Допускається обладнання будівель мобільних (інвентарних) двома комплектами систем холодного водопостачання: питної якості та технічної. При цьому комплекти систем технічного водопостачання можуть подавати воду тільки до змивних бачків унітазів.

  8. Вода, що подається в систему водопостачання питної якості, повинна відповідати вимогам ДСанПіН 2.2.4-171, ДСанПіН 383-96.

  9. Для приміщень приготування їжі (та інших, що містять у стічних водах значну кількість жирів) комплекти систем каналізації повинні містити жировловлювачі (сепаратори жиру). У комплектах допускається об'єднання випусків кількох таких приміщень через один жировловлювач. Кількість таких приміщень необхідно визначати розрахунком залежно від сумарного об'єму стічних вод, їх жировмісту та пропускної спроможності жировловлювача.

  1. Перед каналізаційним випуском з будівлі комплект системи центральної (централізованої) каналізації повинен передбачати можливість установлення насоса-подрібнювача на випадок монтажу будівлі мобільної (інвентарної), при якому рівень її каналізаційного випуску знаходиться нижче рівня каналізаційного колектора зовнішньої системи каналізації.

  2. Комплекти систем центральної (централізованої) каналізації на групу будівель допускається передбачати модульні споруди повної заводської готовності з очищення господарсько-побутових стоків.

  3. Будівлі мобільні (інвентарні) необхідно оснащувати комплектами систем водостоків для відведення дощових і талих вод з покрівель. Комплект повинен передбачати скидання відведених вод у дощоприймачі дощової каналізації, а за відсутності дощової каналізації в місці монтажу будівлі - скидання вод на поверхню землі; при цьому мають бути передбачені заходи захисту поверхні від розмивання.

  1. Комплекти автономних систем водопостачання будівель мобільних (інвентарних) повинні містити ємкості для зберігання води. Ємкості потрібно встановлювати безпосередньо в будівлі, у місці, що виключає можливість замерзання води у ній у зимовий період, на висоті, що забезпечує подавання води до водорозбірної арматури самопливом під тиском безпосередньо перед арматурою не менше 0,01 МПа (0,1 кгс/см2).

  2. Об'єм ємкості для зберігання води повинен забезпечувати запас води в житлових і громадських будівлях із розрахунку на три доби, в будівлях іншого функціонального призначення згідно з класифікацією ДСТУ Б В.2.2-22 - з розрахунку на одну добу. Зберігання води в будівлях усіх функціональних призначень допускається не більше ніж три доби. Розрахунки необхідно виконувати, виходячи з чинних норм водоспоживання.

  3. У комплекті допускається передбачати дві ємкості для зберігання води питної якості та технічної. Запас води питної якості та термін її зберігання повинен відповідати 5.14 цього стандарту.

  4. Ємкості для зберігання води питної якості рекомендується виготовляти з нержавіючих сталей згідно з ГОСТ 5582, оцинкованої холоднокатаної сталі згідно з ГОСТ 14918 або з пластмас, призначених для зберігання харчових продуктів. Допускається виготовлення ємкостей з чорної листової сталі згідно з ДСТУ 2834 (ГОСТ 16523) або ГОСТ 19904 із захисними покриттями, які відповідають чинній нормативній документації та використання яких дозволено в господарсько-питному водопостачанні.

  5. Комплект повинен містити трубопроводи для наповнювання ємкостей, для зливання води з ємкостей, а також переливні трубопроводи. На наповнювальній трубі перед ємкістю, на вводі водопроводу, а також на зливній трубі повинна бути розташована запірна арматура. Комплект повинен також містити автоматичні пристрої для відключення подавання води при досягненні в ємкостях розрахункового рівня.

При використанні проточних безнапірних ємкостей допускається не встановлювати автоматичні пристрої відключення подавання води в ємкості без надлишкового тиску, якщо за умовами монтажу комплекту переливні труби розміщені у тому ж приміщенні, де здійснюється подавання води в ємкості.

Скидання води переливною та зливною трубами повинно здійснюватися у водостоки, а за їх відсутності - в санітарні пристрої господарсько-побутової каналізації. Кінці переливних і зливних труб повинні знаходитися не менше ніж на 50 мм вище верху приладів.

Установлення запірної арматури на переливній трубі ємкостей без надлишкового тиску не допускається.

  1. Комплект системи каналізації будівлі мобільної (інвентарної) повинен містити сифони для приєднання санітарно-технічних приладів до трубопроводу внутрішньої каналізації. Санітарно-технічні прилади (мийки, умивальники, унітази тощо) рекомендується застосовувати металеві для зниження ймовірності їх пошкодження при передислокації будівлі.

  2. Якщо відведення каналізаційних господарчо-побутових стоків передбачено у змінні інвентарні ємкості, комплект повинен містити пристрої для знезаражування стоків. Скидання неочищених стічних вод на поверхню землі чи у водойми не допускається.

  3. Якщо комплект містить два або більше санітарно-технічних приладів, а також комплекти, що передбачається з'єднувати послідовно, потрібно оснащувати ревізіями чи сифон-ревізіями для забезпечення можливості прочищення каналізаційних трубопроводів.

  4. Комплекти внутрішнього протипожежного водопроводу для будівель мобільних (інвентарних) повинні відповідати вимогам СНиП 2.04.01 та іншим чинним нормативним документам стосовно внутрішнього пожежогасіння для стаціонарних будівель того ж функціонального призначення.

6 ВИМОГИ ДО КОМПЛЕКТІВ СИСТЕМ ОПАЛЕННЯ, ВЕНТИЛЯЦІЇ ОХОЛОДЖЕННЯ ТА КОНДИЦІОНУВАННЯ

  1. Комплекти систем опалення, вентиляції, охолодження та кондиціонування будівель мобільних (інвентарних) належить проектувати відповідно до вимог СНиП 2.04.05 та інших чинних нормативних документів щодо проектування цих систем.

  2. Допускається передбачати системи опалення будь-якого виду, дозволеного чинними нормативними документами для стаціонарних будівель того ж функціонального призначення згідно з класифікацією ДСТУ Б В.2.2-22.

  3. Комплект системи опалення може виконуватися як місцева система або передбачати приєднання до центральних (централізованих) систем теплопостачання відповідно до ДБН В.2.5-39.

  4. На групу будівель допускається передбачати модульні котельні повної заводської готовності. При використанні котельні на газовому паливі, повинні дотримуватися вимоги [3] і [1].

6.5 Комплект місцевої системи опалення повинен виготовлятися для роботи з конкретним типом або типами теплогенераторів. Тип (типи) теплогенераторів мають визначатися проектами, відповідати вимогам СНиП ІІ-35, проекту ДБН В.2.5- 20ХХ "Котельні" та виконуватися за робочою документацією, затвердженою у встановленому порядку. При використанні теплогенераторів на газовому паливі повинні дотримуватися вимоги ДБН В.2.5-20, ДСТУ Б В.2.5-33, ДСТУ-Н Б В.2.5-42, ДСТУ 4059, ДСТУ prEN 483, НПАОП 0.00-1.20; теплових насосів - ДСТУ Б В.2.5-44; геліоколекторів - ДСТУ-Н Б В.2.5-43; електричних кабельних систем опалення -ДБН В.2.5-24; конвекторів -ДСТУ Б В.2.5-3 та інших чинних нормативних документів. Допускається влаштування комбінованих теплонасосно-сонячних систем теплопостачання.

  1. Розрахункову температуру в приміщеннях для систем опалення необхідно приймати відповідно до чинних нормативів для стаціонарних будівель того ж функціонального призначення.

  2. Комплекти систем водяного опалення повинні відповідати вимогам [4].

  3. Комплекти систем опалення та охлодження усіх типів повинні містити регулятори температури, опалювальні прилади, прилади охолодження, опалювальні панелі тощо. Вони також повинні буди оснащені засобами автоматичного регулювання температури внутрішнього повітря.

6.9 При проектуванні комплектів систем типу підлогова опалювальна панель, у житлових приміщення та приміщеннях постійного перебування людей рекомендується замінювати її на іншу систему (наприклад, стінова, плінтусна опалювальна панель).

6.10 Комплекти систем вентиляції та кондиціонування рекомендується оснащувати пристроями рекуперації теплоти повітря, яке видаляється. Комплект може містити центральний рекуператор чи місцеві рекуператори для окремих кімнат.

7 ВИМОГИ ДО КОМПЛЕКТАЦІЇ ТА ПОСТАВКИ

  1. Комплект санітарно-технічної системи будівлі мобільної (інвентарної) повинен поставлятися споживачу в повному складі (у складі всіх компонентів) як єдиний будівельний виріб. Комплект повинен супроводжуватися комплектною відомістю з указанням компонентів комплекту, їх типорозмірів, їх кількості.

  2. Комплект повинен містити необхідні видаткові матеріали для монтажу - прокладки, болти, гайки, шайби, гвинти, кронштейни, хомути, ущільнювальні матеріали тощо.

  3. Крім того комплект повинен містити набір інструментів, необхідних для монтажу, демонтажу, а також набір приладів, необхідних для проведення випробування трубопроводів на герметичність.

  4. Комплект повинен містити інструкцію з експлуатації комплекту. Інструкція повинна включати монтажну та демонтажну схеми, інструкцію з монтажу та демонтажу, а також інструкцію з випробування на герметичність трубопроводів. В інструкції повинна описуватися послідовність виконання робіт, а також інструменти та прилади, які при цьому використовуються.

  1. При виконанні санітарно-технічної системи у вигляді секцій, з'єднуваних послідовно, кожна секція може поставлятися у вигляді окремого комплекту; при цьому один з комплектів має бути головним (рекомендується перший у послідовності монтажу комплект). Кожен комплект повинен містити необхідні для нього видаткові матеріали відповідно до 7.2 цього стандарту, монтажну схему та інструкцію з монтажу та демонтажу всієї системи відповідно до 7.4 цього стандарту. Головний комплект повинен містити інструменти та прилади, необхідні для монтажу та випробування усієї системи відповідно до 7.3 цього стандарту.

  2. Комплект місцевої системи опалення може поставлятися окремо чи разом з теплогенератором. При окремій поставці в комплектній відомості має бути вказано тип (типи) теплогенератора, який може працювати з комплектом, що поставляється, його типорозмір (типорозміри).

  3. Комплект центральної (централізованої) системи холодного водопостачання може поставлятися окремо чи разом з місцевою системою доочищення води всередині будівлі (якщо така передбачена проектом). При окремій поставці в комплектній відомості має бути вказано тип (типи) системи доочищення, її типорозмір (типорозміри), продуктивність.

  4. Якщо проектом передбачено встановлення всередині будівлі мобільної (інвентарної) водонагрівача для приготування гарячої води, то комплект системи гарячого водопостачання повинен поставлятися разом з водонагрівачем (за винятком, якщо для приготування гарячої води використовується двоконтурний котел системи опалення).

  5. Комплект системи автономної каналізації у змінні інвентарні ємкості повинен поставлятися разом зі змінними ємкостями (не менше двох) і пристроєм для знезаражування стоків.