Після закінчення заправлення автотранспорту (тиск газу на газоза­правній колонці та в газобалонній установці автотранспорту не більше 20 МПа) наповнювач перекриває подачу газу на газозаправну колонку. Водій зобов’язаний закрити вентиль на газобалонній установці автотранс­порту, а наповнювач зобов’язаний закрити запірні пристрої, що встанов­лені на газозаправній колонці, відкрити вентиль на “свічку” (у випадку на­явності триходового крану останній повинен знаходитись у положенні “скид”). Водій, переконавшись за манометром, що тиск газу в заправному шлангу дорівнює нулю, від’єднує шланг від вентиля газобалонної установ­ки автотранспорту.ся за схемою руху автотранспорту на даній АГНКС і тільки за відсутності пасажирів у їх кабінах або кузовах.

  1. Після зупинки автомобіля біля газозаправної колонки наповню­вач зобов’язаний впевнитись, що водій вимкнув двигун, ввімкнув стоянко­ве ручне гальмо, витяг ключ із замка запалювання, вимкнув акумуляторну батарею і залишив кабіну.

Не дозволяється здійснювати заправлення автотранспорту в разі на­явності людей у боксі автотранспорту, що заправляється.

  1. Не дозволяється здійснювати заправлення автомобілів, що зна­ходяться підчас заправлення на гнучкому або жорсткому зчепленні, для за­побігання ускладненням в разі виникнення аварійної ситуації.

  2. Не дозволяється здійснювати заправлення стиснутим газом ав­тотранспорту та ПАГЗ у разі виявлення несправностей їх заправних вен­тилів, а також у разі візуального виявлення механічних пошкоджень (тріщин, зміни форми) газобалонного устаткування або за наявності в ньо­му нестандартних елементів та відсутності на них відповідних документів, а також заправлення автотранспорту в разі виявлення невідповідності газо­балонного обладнання виду та тиску газу, що заправляється.

  3. Газобалонна установка автотранспорту, а також газове облад­нання ПАГЗ є штатними одиницями автотранспорту та ПАГЗ, і за їх тех­нічний стан персонал АГНКС відповідальності не несе.

  4. Не дозволяється здійснювати заправлення стиснутим газом ав­тотранспорту та ПАГЗ за наявності витікань газу на газозаправній колонці, у шлангах, а також на газобалонній установці автотранспорту та посудин ПАГЗ.

  5. Якщо під час заправлення виявлені витікання газу з газо­балонної установки автотранспорту або ПАГЗ, слід вжити заходів, що пе­редбачені планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.

  6. Не дозволяється здійснювати заправлення автотранспорту та ПАГЗ під час грози.

  7. Не дозволяється здійснювати заправлення автомобілів, заван­тажених балонами з киснем, пропан-бутаном та іншими горючими та от­руйними газами, посудинами з пально-мастильними матеріалами, вибухо­вими та іншими вибухопожежонебезпечними вантажами.

  8. Заправлення автотранспорту та ПАГЗ стиснутим газом на АГНКС може проводитись або автоматично (дистанційно) з пульту управління (операторної), або вручну через запірні пристрої, які встановлені на газо­заправній колонці.

  1. Заправлення автотранспорту та ПАГЗ стиснутим газом на АГНКС ви­конується двома працівниками, один з яких (наповнювач) виконує заправ­лення автомобілів, контроль за роботою обладнання заправної галереї і дотриманням водіями транспортних засобів правил безпеки, а інший (опе- 62Обладнання, запірні пристрої, контрольно-вимірювальні при­лади тощо, які потребують постійного обслуговування та розташовані на висоті понад 0,75 м, повинні бути обладнані маршовими східцями з пло­щадками та перилами (огородженням), що відповідають вимогам СНиП ПІ-4—80* “Техника безопасности в строительстве”. Для періодичного об­слуговування (заміна світильників тощо) дозволяється застосування пере­носних драбин, які відповідають вимогам ГОСТ 26887—86 “Площадки и лестницы для строительно-монтажных работ. Общие технические требо­вания”.

  2. Дозволяється на території АГНКС виконувати додаткові види робіт:

  • встановлення на автомобілі газобалонного обладнання;

  • сервісне обслуговування автотранспорту;

  • продаж запасних частин, паливно-мастильних матеріалів (ПММ) та супутніх товарів.

Вказані види робіт виконуються в будівлях, спорудах і на установках, місце розташування яких визначається проектами, що розробляються проектним інститутом, який проектував АГНКС, та затвердженими в уста­новленому порядку.

Виконання на території АГНКС цих робіт здійснюється відповідно до спеціально затверджених інструкцій та правил.

Виконання перелічених робіт здійснюється спеціальним персоналом АГНКС, додатково передбаченим штатним розписом виключно дня вико­нання згаданих робіт.

У випадку оренди частини території АГНКС для здійснення вищезга­даних робіт вони виконуються без участі персоналу АГНКС. Відповідаль­ність за дотримання правил безпеки несе орендар.

Вимоги начальника АГНКС (інших посадових осіб АГНКС) щодо до­тримання умов безпечного ведення технологічного процесу на орендних дільницях обов’язкові для орендаря і приймаються ним до виконання не­гайно. У разі виникнення порушень, що можуть вплинути на безпеку АГНКС, начальник АГНКС (інші посадові особи АГНКС) повинен призу­пинити всі роботи на орендній дільниці до повного усунення виявлених не­доліків.

  1. Обов’язки, права та відповідальність за порушення Правил

    1. Особи, винні в порушенні цих Правил, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

За безпечність конструкції, правильність вибору матеріалу, монтажу, налагодження, ремонту і технічного діагностування, а також відповідність об’єкта цим правилам відповідає підприємство, установа, ор­ганізація (незалежно від форми власності та відомчої належності), що ви­конує відповідні роботи.

    1. Керівники підприємства та інші посадові особи несуть персональ­ну відповідальність за виконання вимог Правил у межах покладених на них завдань та функціональних обов’язків, згідно із чинним законодавством.

    2. Орендар несе повну відповідальність за стан безпеки техно­логічних процесів на орендній дільниці і забезпечує їх ведення в межах, що не містять загрози технологічним процесам АГНКС.

  1. Порядок розслідування аварій та нещасних випадків

Розслідування аварій і нещасних випадків, що мали місце підчас експлу­атації обладнання АГНКС, проводиться відповідно до ДНАОП 0.00-4.03 -01 “Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випад­ків, професійних захворювань і аварій на виробництві”.

3. ПРИЙМАННЯ ТА ВВЕДЕННЯ АГНКС В ЕКСПЛУАТАЦІЮ

  1. Приймання і введення АГНКС в експлуатацію проводяться відпо­відно до вимог ДБН А.3.1-3—94 “Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів. Основні положення” та цього розділу.

  2. Приймання технологічного обладнання та технологічних трубо­проводів (далі — “обладнання” та “газопроводи”) після закінчення монта­жу проводиться відповідно до вимог СНиП 3.05.05—84 “Технологическое оборудование и технологические трубопроводы”.

  3. Обладнання та газопроводи після закінчення їх монтажу повинні бути піддані індивідуальним випробуванням в обсягах, що передбачені ви­могами СНиП 3.05.05—84 “Технологическое оборудование и технологиче­ские трубопроводы” та СНиП на виконання відповідних монтажних робіт.

  4. До початку індивідуальних випробувань обладнання та газопро­водів повинні бути проведені пусконалагоджувальні роботи на автоматич­них системах захисту АГНКС, електротехнічних пристроях, санітарно-тех­нічному, теплосиловому та іншому обладнанні, виконання яких забезпечує проведення індивідуальних випробувань обладнання та газопроводів.

  5. Індивідуальні випробування газопроводів полягають у перевірці їх на міцність та герметичність.

Індивідуальні випробування компресорних установок полягають у проведенні випробувань останніх на холостому ході та під навантаженням відповідно до вимог, що передбачені інструкцією з експлуатації (технічни­ми умовами) компресорних установок підприємства-виробника.

Індивідуальні випробування акумуляторів газу, сепараторів, проду­вальних посудин та інших посудин, що працюють підтиском, полягають у проведенні їх технічних оглядів.

Вантажопідіймальне обладнання не дозволяється допускати до роботи в разі:

  • обслуговування його неатестованими працівниками, а також у ви­падку, коли не призначені особи, які відповідають за справний стан або безпечне проведення робіт з переміщення вантажів;

  • експлуатації вантажопідіймального обладнання, термін технічного ©посвідчення якого закінчився;

  • невиконання приписів органів технагляду;

  • виявлення на вантажопідіймальному обладнанні численних не­справностей, які свідчать про відсутність нагляду за його технічним станом;

  • наявності тріщин у відповідальних місцях металоконструкцій;

  • неприпустимому зношенні крюків, ланцюгів.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕЧНОГО ЗАПРАВЛЕННЯ АВТОМОБІЛІВ
    СТИСНУТИМ ГАЗОМ

    1. Порядок заправлення автотранспорту та пересувних автогазо- заправників (ПАГЗ) стиснутим газом на АГНКС визначається адміністра­цією підприємства, до якого належить АГНКС. Заправлення проводиться відповідно до Технологічного регламенту заправлення автомобілів стисне­ним природним газом на АГНКС та за місцевою Інструкцією із заправлен­ня автомобілів стисненим природним газом на АГНКС, розробленою на основі ПІ 1.1.23-96—2000 “Примірка інструкція з охорони праці при за­правці автомобілів стисненим природним газом на АГНКС” і затвердже­ною відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.15—98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”, а також інструкцією з експлуатації підприєм- ства-виробника ГЗК.

    2. Заправлення автотранспорту та ПАГЗ стиснутим газом на АГНКС повинне проводитисьу порядку черги, за винятком автотранспорту спеціального призначення (автомобілі пожежної охорони, швидкої медич­ної допомоги, міліції тощо).

    3. Заправлення ПАГЗ повинно виконуватись переважно в нічний час на спеціально виділених АГНКС за межами населених пунктів.

Перебування ПАГЗ на території АГНКС необхідно обмежувати періо­дом часу, необхідним для його заправлення.

  1. На території АГНКС наповнювач повинен слідкувати за дотри­манням водіями автотранспорту та ПАГЗ знаків дорожнього руху. Швид­кість руху автотранспорту не повинна перевищувати 5,0 км/год.

  2. В’їзд автотранспорту та ПАГЗ на заправлення повинен проводи­тись із дозволу оператора (наповнювача) або з дозволу відповідної світло­вої сигналізації. В’їзд автотранспорту та ПАГЗ на заправлення здійснюєть- ‘"Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів”, затвердженихДержнаглядохоронпраці від 16.12.93 р. № 128, і цих Правил.

11.6.2. Керівництво підприємства (АГНКС) повинно забезпечити ут­римування вантажопідіймального обладнання, знімальних вантажозахоп- лювальних пристроїв, які належать АГНКС, у справному стані та безпечні умови їх роботи шляхом організації відповідного опосвідчення, ремонту та обслуговування.

Для цього необхідно:

  • призначити осіб, відповідальних за безпечну експлуатацію вантажо­підіймального обладнання, знімальних вантажозахоплювальних присто­сувань;

  • встановити порядок профілактичних оглядів та ремонтів, які забез­печують утримання вантажопідіймального обладнання в справному стані;

  • встановити порядок навчання та періодичної перевірки знань пер­соналу, який експлуатує вантажопідіймальне обладнання, згідно з ДНАОП 00.0-1.03—93 “Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідій­мальних кранів” і цими Правилами;

  • забезпечити інженерно-технічних працівників правилами та керів­ними вказівками з безпечної експлуатації вантажопідіймальних машин, а персонал — виробничими інструкціями;

  • забезпечити виконання інженерно-технічними працівниками вимог ДНАОП 00.0-1.03—93 “Правила будови і безпечної експлуатації вантажо­підіймальних кранів” та цих Правил, а обслуговуючим персоналом — інструкцій.

  1. .3. Для нагляду за безпечною експлуатацією вантажопідіймаль­ного обладнання АГНКС повинен бути призначений інженерно-технічний працівник з нагляду за вантажопідіймальними машинами після перевірки знань ДНАОП 00.0-1.03—93 “Правила будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів” комісією та видачі відповідного посвідчення.

  2. .4. Періодична перевірка знань інженерно-технічного працівника з нагляду за вантажопідіймальними машинами проводиться через три роки. Оскільки АГНКС — підприємство з малою кількістю вантажопідіймаль­них машин, інженерно-технічний працівник з нагляду за вантажопідій­мальними машинами повинен призначатися організацією, якій підпоряд­кована АГНКС, та може бути одним на кілька АГНКС.

  3. .5. У разі виявлення несправностей, а також порушень вимог ДНАОП 00.0-1.03—93 “Правила будови і безпечної експлуатації ванта­жопідіймальних кранів" і цих Правил підчас роботи вантажопідіймального обладнання та його обслуговування, інженерно-технічний працівник з на­гляду за ним повинен вжити заходів з усунення цих несправностей або по­рушень, а у випадку необхідності повинен припинити роботу вантажопідій­мального обладнання.

Індивідуальні випробування газозаправних колонок (перевірка на міц­ність та герметичність) виконуються відповідно до вимог технічної доку­ментації підприємства-виробника газозаправних колонок.

  1. Спосіб (гідравлічний, пневматичний), тривалість та оцінку ре­зультатів випробувань газопроводів на міцність та герметичність слід приймати відповідно до вимог робочої документації на АГНКС.