Випробуванню на сплющення піддаються труби діаметром 22 мм і більше з товщиною стінки не більше як 15 % від зовнішнього діаметра до одержання між сплющу вальними поверхнями відстані Ну міліметрах, обчислюваної за формулою
d+CbS
С+S/D'
де С= 0,09 для сталі марки 10 І 0,08 — для Інших марок сталі;
— номінальна товщина стінки, мм;
D — номінальний зовнішній діаметр, мм.
4.10 На вимогу споживача труби повинні бути піддані контролю якості металу неруйнівними методами за методикою, затвердженою у встановленому порядку.
ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ
Труби приймають партіями. Партія повинна складатися з труб одного розміру (за діаметром і товщиною стінки), однієї марки сталі, одного виду термічного оброблення і супроводжуватися одним документом про ЯКІСТЬ згідно з ГОСТ 10692 з доповненням:
для партії, яка складається з однієї плавки, — хімічний склад сталі згідно з документом про якість заготовки;
для партії, яка складається з різних плавок, робиться посилання на відповідний стандарт на марку сталі.
На вимогу споживача партія повинна складатися з труб, виготовлених із сталі однієї плавки.
Кількість труб у партії повинна бути не більш як 400 шт. для труб діаметром не більш як 76,0 мм і товщиною стінки не більш як 2,5 мм; 200 шт. — для труб інших розмірів.
Допускається збільшення об’єму партії до 600 шт. для труб діаметром не більш як 76,0 мм І товщиною стінки не більш як 2,5 мм і до 300 шт. для труб інших розмірів.
Розміри і якість поверхонь контролюють на кожній трубі.
Хімічний склад сталі приймають за документом про якість підприємства, яке виготовляє заготовку. У разі виникнення розбіжностей проводять хімічний аналіз металу труб.
Для контролю механічних властивостей, ударної в'язкості, випробувань на сплющення і загин відбирають дві труби від партії,
Для перевірки хімічного складу відбирають три труби від партії.
Випробуванню гідравлічним тиском або неруйнівному контролю, що замінює його, піддається кожна труба.
Контролю якості металу неруйнівними методами піддається кожна труба.
У разі одержання незадовільних результатів випробувань хоча б за одним із показників за ним проводять повторні випробування на подвійній кількості труб, узятих від тієї самої партії. Задовільні результати повторних випробувань поширюють на всю партію за винятком труб, за- бракованих за результатами первинних випробувань.
Якщо результати повторних випробувань незадовільні, вся партія бракується.
Забракована партія може бути піддана повторному термічному обробленню або іншим технологічним операціям і пред’явлена до приймання як нова або 100 %-му контролю за тим видом випробувань, за яким одержані незадовільні результати.
МЕТОДИ ВИПРОБУВАНЬ
Для кожного виду випробувань (за винятком ударного вигину) від кожної відібраної труби відрізують по одному зразку.
Для випробувань на ударний вигин від кожної відібраної труби відрізують по три зразки. Величини, які контролюються під час випробування, визначаються як середнє арифметичне значення за результатами випробувань трьох зразків.
На одному із зразків допускається зниження норми ударної в'язкості на 9,8 Дж/см2 (1 кгс • м/см2).
Огляд зовнішньої і внутрішньої поверхонь труб проводять візуально, без застосування спеціальних приладів. Глибину дефектів на зовнішній поверхні перевіряють штангенглибиноміром або іншим способом після зачищення дефектів.
Довжину труб контролюють рулеткою за ГОСТ 7502.
Кривизну труб контролюють перевірочною лінійкою за ГОСТ 8026 І набором щупів за нормативною документацією.-;
Діаметр і овальність труб контролюють гладким мікрометром типу МК за ГОСТ 6507, листовими скобами за ГОСТ 18360, ГОСТ 18365, скобами гладкими регульованими за ГОСТ 2216,
Перпендикулярність торців забезпечується конструкцією обладнання для порізки труб.
Кут скосу фаски контролюють кутоміром за ГОСТ 5378.
Товщину стінки контролюють трубним мікрометром типу МТ за ГОСТ 6507, стінкоміром за ГОСТ 11358, товщиноміром за ГОСТ 11358,
Допускається проводити контроль приладами за нормативною документацією, метрологічні характеристики яких забезпечують необхідну точність вимірювань.
Хімічний аналіз сталі труб проводять за ГОСТ 22536.0 — ГОСТ 22536.6, ГОСТ 12344 ~ ГОСТ 12348, ГОСТ 12350, ГОСТ 12352, ГОСТ 12354 - ГОСТ 12359, ГОСТ 12361, ГОСТ 28473.
Проби для визначення хімічного складу сталі труб відбирають за ГОСТ 7565.
Допускається застосовувати інші методи аналізу, які забезпечують точність визначення згідно з указаними стандартами. У разі розбіжностей в оцінці якості продукції за хімічним складом випробування проводять за вказаними стандартами.
Випробування на розтягування проводять за ГОСТ 10006 на поздовжніх пропорційних коротких зразках. Швидкість випробувань до границі текучості повинна бути не більш як 10 мм/хв, за границею текучості — не більш як 40 мм/хв.
Випробування труб на сплющення проводять за ГОСТ 8695.
У разі виявлення на сплющених зразках найдрібніших надривів або інших дрібних дефектів допускається проводити повторне випробування на сплющення Іншого зразка, взятого від тієї самої труби, з попереднім зняттям поверхневого шару зразка (внутрішнього і зовнішнього) на глибину не більш як 0,2 мм.
Випробування на ударний вигин проводять за ГОСТ 9454 на поздовжніх зразках типу 11-14.
Допускається за згодою виробника із споживачем проводити випробування на ударний вигин за температур, відмінних від обумовленої у 4.3, і на зразках іншої орієнтації (поперечних) та з іншим надрізом (типу 1—10). У цьому випадку норми ударної в'язкості повинні бути узгоджені виробником І споживачем.
Випробування труб на загин проводять за ГОСТ 3728.
Гідравлічне випробування труб проводять за ГОСТ 3845 з витримкою під тиском не менш як 10 с. Величина випробувального гідравлічного тиску визначається за ГОСТ 3845 І не повинна перевищувати 20 МПа (200 кгс/см2). За згодою між виробником і споживачем допускається випробування труб під тиском більш як 20 МПа (200 кгс/см2).
Неруйнівний контроль труб проводять за методикою заводу-виробника, затвердженою у встановленому порядку.
МАРКУВАННЯ, ПАКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ
Маркування, пакування, транспортування та зберігання — за ГОСТ 10692.
УД К 621.643.1—034.13/14
23.040,10
В62
Ключові слова: сталі вуглецеві та леговані, труби безшовні холоднодеформовані, механічні властивості, сортамент, технічні вимоги, механічні та технологічні випробування, методи випробувань, правила приймання, маркування, пакування, транспортування, зберігання