7.20.1.53. Монтаж повітропроводів усередині приміщень потрібно проводити тільки з підмостків, риштувань, люльок, настилів, виготовлених із міцного матеріалу.

7.20.1.54. Збирання і довиготовлення конструкцій і обладнання, що підлягають монтажу повинні виконуватися на спеціально призначених для цього площадках. Ширина проходів на збиральній площадці повинна бути не менше ніж 2 м.

7.20.1.55. Під час виконання крупноблокового монтажу необхідно передбачити можливість розстропування блоків на висоті (закріплення монтажних драбин, улаштування площадок тощо).

7.20.1.56. Вентилятори, калорифери та інше обладнання можна встановлювати на кронштейни, зароблені в стіну, тільки після затвердіння бетону.

7.20.1.57. Під час монтажу трубопроводів необхідно застосовувати штамповані переходи. Не дозволяється використання зварних пелюсткових переходів.

7.20.1.58. Фланцеві, зварні та інші з'єднання трубопроводів не повинні розміщуватися у стінах, перекриттях і незручних для доступу місцях.

7.20.1.59. Усі пусконалагоджувальні роботи технологічного обладнання, необхідно проводити при виключеному рубильнику. На рубильнику повинен бути вивішений плакат із написом "Не включати! Працюють люди".

7.20.1.60. Налагодження обладнання, що знаходиться під водою, в резервуарах та інших ємкісних спорудах, необхідно проводити тільки після вивільнення його від води.

7.20.1.61. Перед запуском електродвигуна будь-якої складової частини технологічного обладнання необхідно впевнитися у відсутності в ній і на його поверхні сторонніх предметів.

7.20.1.62. Не можна проводити налагоджування й очищення електродвигунів, вентиляторів, насосів та іншого обладнання, а також надівати й знімати приводні паси до повної зупинки електродвигуна.

7.20.1.63. Не допускаються роботи всередині повітроводів, вентиляторних камер, бункерів, укриттів, охолоджувачів та інших улаштувань до повної зупинки вентиляційної системи і її провітрювання.

7.20.1.64. Проводи ручних електроінструментів не повинні дотикатися до гарячих, вологих і покритих мастилами предметів.

7.20.1.65. При визначенні якості роботи деяких складових частин обладнання пуск можна поводити тільки після подачі звукового сигналу.

7.20.1.66. Не дозволяється підігрів балону під час заповнення системи хладоагентом.

7.20.1.67. Пристрої для розчалювання такелажних і монтажних пристроїв (щогли, стріли тощо) повинні бути віддалені від такелажного пристрою на відстань не менше висоти самого пристрою.

7.20.1.68. Скляні труби при монтажі молокопроводів потрібно різати спеціальними пристроями. Для різання електронагріванням необхідно користуватися електричними джерелами напруги не більше 42 В.

7.21. Установлення техніки на зберігання

7.21.1. Роботи, пов’язані із зберіганням машин, повинні виконуватися в відповідності з вимогами ДНАОП 0.03-1.07-73, ГОСТ 12.3.002-75 , ДНАОП 0.01-1.01-95 та цих Правил.

7.21.2. Постановку машин на зберігання необхідно проводити під керівництвом відповідальної особи, яка призначається власником підприємства.

7.21.3. До роботи по підготовці, постановці машин на зберігання і зняття із зберігання допускаються особи, які пройшли відповідний інструктаж та ознайомлені з правилами користування легкозаймистими і отруйними рідинами.

7.21.4. Матеріально-технічна база для зберігання техніки на машинному дворі і секторі при пункті технічного обслуговування повинні включати:

- закриті приміщення, навіси, відкриті майданчики для зберігання;

- склад для зберігання агрегатів, деталей тощо;

- майданчики для складання та регулювання машин і комплектування агрегатів;

- майданчики для списаних і які підлягають списанню машин;

- огородження всієї території;

- пост очищення і миття машин;

- закритий або під навісом пост для нанесення антикорозійних покриттів (захисних мастил, запобіжних сполук та лакофарбових покриттів);

- вантажопідіймальне обладнання, механізми, пристосування і підставки для встановлення машин і зняття їх із зберігання;

- протипожежне обладнання та інвентар;

- освітлення;

- приміщення для оформлення та зберігання документації.

7.21.5. При розташуванні місць зберігання техніки необхідно враховувати направлення вітрів, характерних для даної місцевості.

7.21.6. Відкриті майданчики для зберігання машин необхідно розташовувати на незатоплюваних місцях та робити по периметру водовідвідні канави. Поверхня майданчиків повинна бути рівною, з нахилом 2-3° для стікання води, мати тверде суцільне або у вигляді окремих смуг покриття, яке витримує навантаження машин, які рухаються та знаходяться на зберіганні.

7.21.7. Площу закритих приміщень, навісів, відкритих майданчиків необхідно визначати, враховуючі вид, кількість, габарити машин та відстані між ними та рядами.

7.21.8. Банки, місткості, бункери, баки, трубо- та тукопроводи машин для приготування і внесення пестицидів та агрохімікатів повинні бути ретельно очищені.

7.21.9. При підготовці машин до зберігання, а також при технічному огляді і обслуговуванні машин, агрегатів, обладнання, вузлів та деталей на період зберігання і при зніманні їх із зберігання повинно бути забезпечено виконання відповідних розділів діючих Правил.

7.21.10. Розміщення машин в місцях зберігання повинно забезпечувати безпечні в’їзди та виїзди, проведення технічних оглядів.

7.21.11. Короткочасне зберігання машин можна здійснювати на польових станах бригад, у відділеннях, на фермах та центральній садибі господарства, а також при ремонтних майстернях в період очікування ремонту або після його закінчення з дотриманням всіх заходів безпеки.

7.21.12. Тимчасові стоянки машин в польових умовах дозволяється на спеціально відведених майданчиках не ближче 50 м від будівель, 100 м скирт соломи (сіна), токів, посівів та ліній електропередач. Майданчик повинен бути очищений від стерні, сухої трави і обораний смугою шириною не менше 4 м.

7.21.13. На стоянках забороняється куріння, розведення вогнищ і виконання ремонтних робіт, пов'язаних із застосуванням відкритого полум’я.

7.21.14. Під час постановки машин на зберігання необхідно вживати заходи по запобіганню самовільного перекидання або зміщення машин.

7.21.15. Знешкодження машин, які працювали з пестицидами і агрохімікатами, необхідно проводити на спеціально виділених місцях з дотриманням вимог додатку 12 ДНАОП 0.03-1.82-98 ( Д СП 8.8.1).

7.21.16. Встановлювати великогабаритну техніку на підставки необхідно за допомогою двох домкратів.

7.21.17. Піднімати машину домкратом дозволяється тільки після встановлення противідкатних упорів під інші колеса.

7.21.18. Під час нанесення антикорозійних покрить працівники повинні користуватися фартухами, рукавицями і захисними окулярами, а за необхідності - респіраторами.

7.21.19. Ножі різальних апаратів збиральних машин необхідно вкладати у спеціальні чохли або розміщувати на стелажах сегментами вниз.

7.21.20. Зубові борони необхідно зберігати в штабелях зубами всередину.

7.21.21. У місцях зберігання машин забороняється:

- в’їзд машин, які не пройшли очищення, миття, а при необхідності і знешкодження;

- очищення машин від рослинних решток;

- миття та протирання бензином деталей і агрегатів, а також рук і одягу;

- зберігання палива (бензину, дизельного палива) в баках машин;

- ремонт машин.

8. Електроустановки і електросилове обладнання

8.1. Експлуатація електроустановок, електричних станцій і підстанцій та електричних мереж повинна проводиться з дотриманням вимог електробезпеки у відповідності з ДНАОП 0.00-1.21-98, ДНАОП 0.00-1.29-97, ПВЕ.

8.2. Пускова апаратура (рубильники, вимикачі, магнітні пускачі, реостати тощо) і захисна (запобіжники, автомати тощо) повинна бути закритого типу, щоб виключити можливість доторкання до струмоведучих частин.

8.3. Металеві частини електрообладнання, корпуси електродвигунів, генераторів і ручного електроінструменту, каркаси розподільчих щитів, кожухів розподільчих приборів, кожухи рубильників, магнітних пускачів, вимикачів, деталі освітлювальної арматури, металева ізоляція кабелів, труби, в яких розміщені проводи, металеві оболонки проводів та інші частини, що не знаходяться під напругою, але можуть бути під напругою через несправність обладнання, повинні бути надійно заземлені (занулені).

8.4. Заземлення (занулення) повинно виконуватися відповідно до розділу 1.7. ПВЕ.

8.5. При порушенні або несправності заземлення електричні установки повинні бути негайно відключені і вжиті заходи по відновленню заземлення.

8.6. Електроприлади і електрообладнання, встановлене на верстаті та ізольоване від станини верстата, повинно бути заземлене самостійно.

8.7. Заміна плавких вставок запобіжників в щитах повинна проводиться тільки атестованим персоналом (електромонтерами) при відключеній живильній мережі. При цьому монтер повинен застосовувати засоби індивідуального захисту (діелектричні рукавички, головний убір, діелектричні чоботи або калоші, діелектричний коврик, захисні окуляри).

8.8. Плавкі вставки повинні бути калібровані з указанням на клеймі номінального струму вставки. Клеймо повинно бути за воду-виготовлювача або електротехнічної лабораторії.

8.9. Електропроводка і арматура силової та освітлювальної мережі у виробничих приміщеннях повинні бути надійно ізольовані і захищені від впливу високої температури, механічних пошкоджень і хімічної дії.

8.10. Стан ізоляції і надійність заземлення після капітального ремонту, довготривалої бездіяльності або аварії заземлюючого пристрою необхідно перевірити заміром їх контрольно-вимірюючими приладами.

8.11. Ремонт обладнання і механізмів проводиться тільки після їх відключення від електромережі. Ремонт розподільчих щитів, зборок і живильних магістралей, електроприводів тощо проводиться електротехнічними працівниками відповідно до підрозділу 3.14. ДНАОП 0.00-1.21.98. При цьому в місцях відключення обов`язково вивішуються попереджувальні плакати.

8.12. Провисання електропроводів, доторкання їх між собою або з системою водопроводу та опалення не допускаються.

Проводи не повинні торкатися вологих, гарячих і металевих поверхонь.

8.13. У вибухонебезпечних приміщеннях слід встановлювати відповідне електрообладнання. Забороняється встановлювати в цих приміщеннях вимикачі, рубильники, запобіжники, розподільчі щити тощо.

8.14. При роботі поблизу відкритих струмоведучих частин електричних пристроїв на підлозі необхідно встановлювати дерев’яні щити, решітки, покриті ґумовими ковриками або діелектричні коврики.

8.15. Забороняється держати легкозаймисті матеріали поблизу працюючих електричних машин, апаратів, приладів і проводів.

8.16. Електродвигуни верстатного й пневматичного обладнання слід захищати від попадання стружки й пилу.

8.17. Силова електропроводка, розподільча і пускова електроапаратура в приміщенні для регенерації масла, промивання деталей гасом, випробувальної станції, малярних цехах, складах та в коморах змащувальних мастил, масляних фарб і лаків повинні задовольняти вимоги, пред`явлені до приміщень, небезпечних в пожежному відношенні, а в приміщеннях складів і комор для легкозаймистих рідин, складів балонів з горючими газами - вимогам, пред`явленим до вибухонебезпечних приміщень.


  1. Режими праці та відпочинку

9.1 Правила внутрішнього трудового розпорядку повинні відповідати Конституції України, Кодексу законів про працю України, основам законодавства України з охорони праці і іншим нормативним актам, створеним на їх основі.

9.2 Робочий час і відпочинок працівників на підприємстві встановлюється Правилами внутрішнього трудового розпорядку, розробленими адміністрацією підприємства на основі колективного договору і погодженими з профспілковими органами.

9.3 При наявності виробничої необхідності (аварійні, ліквідаційні види робіт тощо) тривалість робочого дня може бути збільшена, але не більше як до 10 годин; початок роботи може бути зміщений.

9.4 Регламентовані перерви на відпочинок і для вживання іжі слід проводити в спеціально відведених і обладнаних (в кожному окремому виробничому підрозділі) кімнатах або кабінах, спроектованих відповідно з вимогами ОНТП-СХ. 10-85 і СНиП 2.10.04-85, при температурі 17-18 С і відносній вологості повітря не вище 75%.

10. Організація навчання та вимоги до персоналу

10.1. Посадові особи і спеціалісти, інші працівники підприємств, а також приватні особи, які зайняті проектуванням, виготовленням, монтажем, налагодженням, ремонтом, реконструкцією, діагностуванням та експлуатацією об`єктів, виконанням робіт, обумовлених Правилами, проходять підготовку (підвищення кваліфікації), перевірку знань з питань охорони праці, пожежної безпеки відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.12-99, ДНАОП 0.03-8.06-94, НАПБ Б.02.005-94, НАПБ Б.07.001-95.

10.2. Допуск до роботи осіб, які у встановленому порядку не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці та пожежної безпеки, забороняється.

10.3. Працівники повинні бути навчені прийомам надання першої долікарської допомоги.

10.4. До зварювальних та інших вогневих робіт допускаються особи не молодші 18 років, які пройшли медичне обстеження, та визнані придатними до виконання цих робіт, пройшли спеціальне технічне навчання і мають відповідні посвідчення.

10.5. Жінки до зварювальних робіт всередині закритих ємкостей і у важкодоступних місцях, а також до плазменої обробки металів не допускаються.

10.6. Працівники зайняті на:

- електрозварювальних, газополум`яних, наплавочних і паяльних роботах;

- роботах із застосуванням ручних електро- і пневмомашин та інструменту;

- виготовленні та застосуванні скловати, шлаковати, азбесту, мастик на бітумній основі, перехлорвінілових і бакелітових матеріалів;

- нанесенні лако-фарбувальних покриттів, ґрунтовок та шпаклівок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо);

- вулканізаційних роботах;

- обслуговуванні і ремонті акумуляторів;