1. оглянути механізми і кріплення, прибрати невикористане кріплення, матеріали і т.п., зробити контрольне затягування болтових з'єднань;

  2. заправити мастилом редуктори і підшипники, заправити робочою рідиною гідравлічну систему;

  3. встановити огороджуючі пристрої (кожухи, штахети і т.п.), вивісити попереджувальні сигнали, написи і плакати.

  1. Перед початком випробувань агрегат повинен бути заземлений.

  2. Обкатка устаткування повинна провадитися спочатку вхолосту протягом встановленого часу, після чого дозволяється приступати до випробувань під навантаженням.

  3. Не дозволяється провадити усунення дефектів і інші виправлення в системах, що знаходяться під тиском, або під час роботи насосів. Всі виправлення провадяться тільки після відключення устаткування і систем від джерел живлення. Не знімати огородження під час роботи.

  4. Демонтаж устаткування треба провадити з дотриманням вимог даної інструкції.

  5. До робіт на висоті відносяться роботи, які виконуються на висоті 1 м і більше від землі або перекриття.

  6. Робочі місця, розташовані над землею або перекриттям на висоті 1 м і більше, повинні бути огороджені.

  7. Монтажні роботи з установки устаткування на висоті повинні провадитися з спеціальних пересувних площадок та інвентарних риштувань і драбин.

  8. Для підйому інструментів, деталей і матеріалів працюючий нагорі повинен мати при собі мотузку. Мотузка повинна знаходитися у згорнутому стані і розпускатися тільки на час підйому або опускання деталей, інструмента, матеріалів. Не прив'язувати мотузку до запобіжного поясу. Вага предметів, що піднімаються мотузкою не повинна перевищувати 10 кг.

  9. Не працювати одночасно в двох ярусах помостів без проміжних захисних настилів між ними.

  10. Риштування, помости та інші пристосування для виконання будівельно- монтажних робіт на висоті повинні бути інвентарними.

Риштування і помости висотою до 4 м допускаються до експлуатації тільки після їх прийомки виконавцем робіт або майстром і реєстрації в журналі робіт, а вище 4м - після прийомки комісією, призначеною керівником будівельно-монтажної організації, і оформлення актом.

При прийомці риштувань і помостів повинно бути перевірено: наявність зв'язок і кріплень, що забезпечують стійкість, вузли кріплення окремих елементів, робочі настили й огородження, вертикальність стійок, надійність опорних площадок і заземлення (для металевих риштувань).

  1. В разі потреби передачі на риштування і помости додаткових навантажень (від машин, для підйому матеріалів, вантажопідйомних площадок і т.п.) їх конструкція повинна враховувати ці навантаження.

  2. Драбина повинна бути встановлена з нахилом не більше 1:3, на нижніх кінцях приставних драбин повинні бути упори у вигляді гумових наконечників або металевих шипів, що перешкоджають ковзанню. Не працювати на приставних драбинах з електричним і пневматичним інструментом без запобіжних поясів.

  3. Якщо робота з приставних драбин провадиться в місцях, де регулярно проходять люди або пересувається транспорт, місце її установлення повинно огороджуватися або охоронятися іншим робітником.

  4. Не використовувати для спорудження помостів тимчасові опори з ящиків, цегли та інші випадкові предмети.

  5. При користуванні розсувною драбиною необхідно після установки закріпити її від самочинного зсуву за всі наявні для цих цілей пристосування.

  6. Запобіжний пояс повинен застосовуватися в усіх випадках, коли робочі місця знаходяться над землею або перекриттям на відстані 1 м і вище та не мають спеціальних огороджень. Прикріплювати карабін пояса можна тільки до постійних, надійно закріплених конструкцій в місцях, зазначених керівником робіт.

  7. Запобіжний пояс видається слюсарю-монтажнику по розміру для індивідуального користування. Не зменшувати довжину пояса прошивкою поперечних складок і не зв'язувати ланки ланцюга.

  8. На кожному поясі повинен бути позначені номер і поставлене клеймо з датою випробування; незалежно від цього перед початком робіт пояс повинен бути старанно оглянутий особою технічного нагляду. Не допускаються до використання пояси з обірваними ременями і несправними пряжками, із тріщинами в ланках ланцюгів і карабінах, із зламаною або ослабленою пружиною, яка замикає, з несправним замком, а також із заїданням карабіну, простроченою датою випробування.

  9. Пересувні риштування монтажник повинен переміщати плавно, без ривків, за допомогою лебідок або інших механізмів, під керівництвом особи технічного нагляду. При роботі на поверхні не допускається переміщати риштування при вітрі силою більше 3 балів. Під час переміщення на риштуваннях не повинні знаходитися люди. По закінченні пересувки риштування повинні бути закріплені.

  10. Настили риштувань, помостів, драбин, колисок, розташовані вище 1 м від рівня землі або перекриття, повинні бути огороджені.

  11. При роботі на поверхні настили і драбини риштувань та помостів повинні утримуватися в чистоті. У зимовий час, крім того, їх слід очищати від снігу та криги і, при необхідності, посипати піском.

  12. Кріплення гачків, хомутів і пальців підвісних монтажних риштувань, що монтуються на елементах конструкцій, повинно провадитись до їх підйому.

  13. Сполучення між ярусами підвісних риштувань повинно здійснюватися по сходах, надійно закріплених своїми верхніми кінцями.

Не з'єднувати між собою суміжні секції підйомних риштувань і колисок за допомогою перехідних настилів (драбин).

  1. Монтажник повинен стежити, щоб рух сталевих канатів при підйомі й опусканні підйомних помостів і колисок було вільним. Не допускається тертя канатів об конструкції, які виступають.

  2. Під час підйому колисок в них дозволяється залишатися тільки робітникам, які проводять підйом. Колиски, з яких робота не проводиться, повинні бути опущені на землю.

  3. При роботі на поверхні не працювати на висоті у відкритих місцях при силі вітру 6 балів і більше (швидкість вітру 9,9-12,4 м/сек), а також під час ожеледі, сильного снігопаду, дощу і грози.

  4. При використанні на монтажі переносних драбин не встановлювати їх на сходинках маршів сходових клітин, проти дверей, а також приєднувати їх до встановлюваного устаткування, конструкцій і трубопроводів.

  5. Для переходу від однієї конструкції до іншої слід застосовувати драбини, перехідні містки і трапи.

Не переходити по встановлених елементах і конструкціях, що не мають огорожі.

  1. Корпус електрозварювального трансформатора і вторинна обмотка його повинні бути заземлені до підключення апарату до мережі, що живить.

  2. Живлення електрозварювального трансформатора повинно здійснюватися по гнучкому гумовому кабелю з справною ізоляцією. Підключення повинно провадитись через пусковий апарат із запобіжниками.

Підключення зварювального трансформатора до мережі повинен здійснювати слюсар-електрик із кваліфікаційною групою по електробезпечності не нижче III. Не підключати зварювальний апарат до освітлювальної мережі.

  1. Виводи зварювального трансформатора повинні мати чітке і ясне маркірування, щоб попередити помилкове підключення вторинної обмотки до електромережі.

  2. Проводи від зварювального трансформатора до робочого місця зварника повинні мати справну ізоляцію, бути захищені від механічних пошкоджень, впливу вологи і високих температур.

  3. Деталі і конструкції, що зварюються 7 повинні з'єднуватися із зварювальним апаратом зворотним проводом.

  4. Не провадити зварювальні роботи з приставних сходів і драбин. Зварювальні роботи на висоті повинні провадитися з риштувань або помостів, що мають огородження, з вживанням заходів проти загоряння дерев'яних настилів.

  5. Не провадити електрозварювальні роботи поблизу легкозаймистих матеріалів. Місця виконання електрозварювальних робіт повинні відгороджуватися переносними щитами (ширмами).

Розміщення електрозварювального устаткування повинно забезпечувати вільний і безпечний доступ до нього.

    1. Не використовувати в якості другого провода, що йде до робочого місця зварювальника, контур заземлення, труби санітарно-технічних мереж (водо-, газопроводи та ін.), металеві конструкції і технологічне устаткування.

    2. Кабелі, що живлять зварювальний трансформатор та йдуть до робочого місця зварювальника, повинні прокладатися так, щоб вони не стикалися з кабелями і проводами, що знаходяться під напругою, а також із водою, маслом, сталевими канатами і гарячими трубопроводами.

    3. При одночасному використанні декількох зварювальних трансформаторів вони повинні бути встановлені не ближче 0,35 м один від одного.

    4. Усувати несправності в електричному ланцюзі зварювання можна тільки після відключення зварювального трансформатора від мережі по закінченні роботи і при короткочасних перервах, а також при будь-якій несправності трансформатор повинен бути відключений.

    5. Зварювальні роботи необхідно виконувати тільки зі спеціальним захисним щитком. При роботі щиток слід тримати ближче до обличчя. Місце роботи повинно бути огороджене ширмою або щитами.

  1. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні вантажу.

    1. Під час роботи на поверхні при складуванні устаткування на будівельному майданчику та біля робочих місць необхідно виконувати такі вимоги:

  1. піднімати та опускати устаткування, деталі і конструкції підйомно-транспортними засобами плавно, без ривків і ударів;

  2. укладати устаткування тільки на старанно сплановану рівну поверхню. У зимовий час територія для складування повинна бути очищена від снігу і криги; в) не привалювати (не обпирати) елементи і деталі до парканів, стін і перегородок будинків;

г) не допускати складування устаткування і деталей на підкранових шляхах і в межах габариту крана.

  1. Перед підйомом вантажу необхідно перевірити справність захватних пристосувань, монтажних петель, очистити монтажні петлі та елементи від намерзання, бруду і сторонніх предметів.

  2. Всі вантажозахватні пристосування (стропи, траверси й інші) повинні бути типовими, встановленого зразка, з биркою або клеймом, де вказується номер, вантажопідйомність і дата випробування.

  3. При виконанні монтажних робіт необхідно додержуватися таких вимог:

  1. не кріпити помости, настили, троси, тяги і т.п. до змонтованого устаткування або до того, що монтується;

  2. не підтягувати (не волочити) устаткування і конструкції вантажопідйомними

машинами, косим натягом канату або поворотом стріли, а також не провадити подйом елементів і конструкцій затиснених, засипаних землею чи снігом або примерзлих до землі;

  1. не використовувати крани і лебідки для переміщення людей.

  1. Провадити стропування вантажів, що переміщаються підйомним краном можуть тільки спеціально навчені робочі (стропальники), що мають відповідні посвідчення.

  2. Для підйому вантажів повинні використовуватися тільки справні домкрати. Домкрат повинен установлюватися під вантажем вертикально. Перед кожним підйомом необхідно перевіряти справність храповика. Піднімати вантаж можна тільки лише при блокуванні храповика .

  3. Вантаж, що піднімається варто утримувати від обертання відтяжками з пінкового канату діаметром 20-25 мм або із сталевого канату діаметром 8-12 мм. Для горизонтальних елементів потрібно застосовувати дві відтяжки, для вертикальних - одну.

  4. Місця установки і засоби кріплення такелажних засобів (лебідки, талі, поліспасти та ін.) повинні бути зазначені в ПВР.

  5. Деталі і конструкції вагою, близькою до максимальної вантажопідйомності крана, слід піднімати у два прийоми: спочатку на висоту 20-30 см (у такому положенні перевіряють підвіску, стійкість крана і надійність дії гальм), потім - на повну висоту.

  6. На монтажній площадці повинен бути вивішений встановлений порядок обміну умовними сигналами між стропальником і машиністом крана або мотористом лебідки, а також робітниками на відтяжках.

Всі сигнали подаються тільки однією особою - бригадиром або стропальником. Сигнал «Стоп» подається будь-яким робітником, що помітив небезпеку.

В найвідповідальних випадках сигнали повинні подавати майстер, змінний інженер або начальник дільниці.

    1. При горизонтальному переміщенні вантаж повинен бути піднятий не менш ніж на 0,5 м вище предметів, що зустрічаються на шляху.

    2. Знімати стропи з встановленого устаткування або конструкцій дозволяється тільки після остаточної установки і міцного закріплення їх у проектному положенні.

    3. Якщо кранівнику не видно місце подачі вантажу, то в цьому випадку повинен бути встановлений радіо- або телефонний зв'язок, а у випадку його відсутності необхідно виділити сигнальника.

    4. Подавати команду про підйом устаткування і конструкцій з місця складування або з транспортних засобів дозволяється тільки після підготовки місця для його приймання і монтажу.

    5. Устаткування і конструкції треба підводити до місця установки так, щоб вантаж не проходив над робочим місцем монтажників.

    6. Поданий елемент (конструкцію) опускають над місцем його установки не більш ніж на ЗО см вище проектного положення, після чого монтажники наводять його на місце установки (опиранн-я).

    7. При переміщенні елементів і конструкцій монтажникам слід знаходитися поза контуром встановлюваного елемента або конструкції з боку, протилежного подачі його краном.

    8. Не знаходитися під встановленим устаткуванням і конструкціями.

    9. Не залишати підняті елементи і конструкції у висячому положенні. Розстропування встановлених елементів і конструкцій допускається лише після міцного і стійкого їх закріплення.

    10. Стропування устаткування і конструкцій слід проводити так, щоб вони подавалися до місця установки в положенні, максимально близькому до проектного.

    11. При підйомі не допускаються ривки, удари і зачеплювання за конструкції, помости, обертання і розгойдування, а також укладання на настилі помостів.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у технологічному процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особу технічного нагляду або керівництво організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеці.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі слід негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

    3. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами встановлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    4. До роботи з електроінструментом допускаються особи, що пройшли спеціальне навчання та ознайомлені з Типовою інструкцією з охорони праці при роботі з ручними електричними машинами і переносними електричними світильниками.

    5. При виявленні несправності електроінструменту, штепсельного з'єднання, проводу що підводить, роботу необхідно припинити, інструмент відключити і доповісти про це безпосередньо майстру (виконробу).

    6. Не допускається самовільно ремонтувати електроінструмент, а також підключати електроінструмент до електромережі.

    7. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, слюсар-монтажник зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику по ремонту шахтного обладнання, інструмента, машин та механізмів.

    8. Не залишати інструмент без нагляду.

    9. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для визволення постраждалих від струму при пожежі і т.п.

    10. Не проводити виправлення електричних з'єднань електроустаткування