Про внесення змін до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 N 15
Наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого наглядувід 16 листопада 2007 року N 273
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 грудня 2007 р. за N 1334/14601
З метою приведення у відповідність до вимог законодавства та відповідно до Положення про Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 N 1640, НАКАЗУЮ:
1. У преамбулі наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511, слова та цифри "Указу Президента України "Питання Державного комітету України з нагляду за охороною праці" від 16.01.2003 N 29" вилучити.
2. У пунктах 2 - 5 наказу та в пунктах 1.6, 5.2 Типового положення слова "Держнаглядохоронпраці України" та "Держнаглядохоронпраці" замінити словом "Держгірпромнагляд" у відповідних відмінках.
3. Унести до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 N 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511, такі зміни:
3.1. У пункті 1.3 та далі за текстом слова "суб'єктами господарської діяльності" замінити словами "суб'єктами господарювання" у відповідних відмінках.
3.2. Пункт 1.4 викласти в такій редакції:
"1.4. Суб'єкт господарювання, який має намір проводити навчання з питань охорони праці працівників інших суб'єктів господарювання, професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою, письмово повідомляє про це територіальний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці (далі - Держгірпромнагляд).
До письмового повідомлення суб'єкт господарювання надає інформацію про матеріально-технічне, навчально-методичне забезпечення та викладацький склад (із зазначенням спеціальної освіти та стажу роботи за фахом) відповідно до вимог чинного законодавства".
3.3. Пункт 3.4 викласти в такій редакції:
"3.4. Навчання з питань охорони праці в частині організації навчального процесу (матеріально-технічне забезпечення, формування навчальних груп, розробка навчально-тематичних планів і програм, форм навчальної документації та порядок їх ведення тощо) здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства".
3.4. Пункт 3.14 доповнити абзацом третім такого змісту: "Питання щодо порядку зберігання посвідчень про перевірку знань з питань охорони праці на підприємстві або необхідності працівникам мати їх при собі під час виконання трудових обов'язків вирішується роботодавцем".
3.5. В абзаці першому пункту 4.2 слова "який отримав в установленому порядку відповідний дозвіл" замінити словами "який в установленому Типовим положенням порядку проводить відповідне навчання".
3.6. В абзаці першому пунктів 5.3 та 5.4 слова "які отримали відповідний дозвіл на навчання з питань охорони праці" замінити словами "які в установленому Типовим положенням порядку проводять відповідне навчання".
3.7. В абзаці п'ятому Програми Теми 1 "Законодавство України про охорону праці" додатка 4 до пункту 5.1 Типового положення слова "Типове положення про навчання" замінити словами "Типове положення".
4. Управлінню нормативно-правового та юридичного забезпечення (Прохоров В. В.):
4.1. Подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4.2. Унести відповідні зміни до Державного реєстру нормативно-правових актів з питань охорони праці.
4.3. Розмістити цей наказ на веб-сайті Держгірпромнагляду.
5. Заступнику начальника відділу персоналу, діловодства та спецроботи Кравцю В. Ю. забезпечити опублікування наказу в засобах масової інформації.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови Комітету Суслова Г. М.
Голова Комітету |
С. Сторчак |
ПОГОДЖЕНО: |
|
В. о. Голови Державного комітетуУкраїни з питань регуляторноїполітики та підприємництва |
К. Ващенко |
Генеральний директорФедерації роботодавців України |
В. О. Грищенко |
Перший заступник Міністрапромислової політики України |
Д. В. Колєсніков |
Заступник Міністра транспортута зв'язку України |
Л. Г. Сергієнко |
В. о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України |
Л. Новіцький |
Т. в. о. Міністра освіти і науки України |
Б. М. Жебровський |
Міністр палива та енергетикиУкраїни |
Ю. А. Бойко |
Заступник Голови Федераціїпрофспілок України |
С. Я. Українець |
Тимчасово виконуючий обов'язкиМіністра України з питаньнадзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильськоїкатастрофи |
В. Антонець |
Заступник Міністра праці тасоціальної політики України |
М. Солдатенко |
Міністр з питань житлово-комунального господарстваУкраїни |
О. П. Попов |
Заступник Міністра аграрноїполітики України |
В. К. Моцний |
Перший заступник Міністра,Головний державний санітарнийлікар України |
С. П. Бережнов |
Заступник Голови Державногокомітету ядерного регулюванняУкраїни |
М. Х. Гашев |
Перший заступник Міністравугільної промисловості України |
Ю. Зюков |
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
Н А К А З
26.01.2005 № 15
|
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 р. за № 231/10511 |
Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою
Відповідно до вимог статті 18 Закону України "Про охорону праці", Указу Президента України "Питання Державного комітету України з нагляду за охороною праці" від 16.01.2003 № 29, з метою встановлення вимог щодо організації навчання і перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників, Н А К А З У Ю:
1. Затвердити такі, що додаються:
Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі - Типове положення);
Перелік робіт з підвищеною небезпекою (далі - Перелік).
2. Управлінню нормативно-правового та юридичного забезпечення подати на державну реєстрацію Міністерству юстиції України Типове положення та Перелік. Після державної реєстрації Типового положення та Переліку розмістити їх на веб-сайті Держнаглядохоронпраці України та внести відповідні зміни до державного реєстру нормативно-правових актів з питань охорони праці.
3. Начальникам управлінь і відділів Комітету, територіальних управлінь та інспекцій, експертно-технічних центрів, державним інспекторам Держнаглядохоронпраці України забезпечити систематичний контроль за дотриманням вимог Типового положення.
4. Державному підприємству "Головний навчально-методичний центр Держнаглядохоронпраці України" (Баженов О.К.) забезпечити:
дотримання вимог Типового положення під час організації та проведення навчального процесу у Головному навчально-методичному центрі Держнаглядохоронпраці;
вивчення Типового положення та Переліку під час чергового навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб органів Держнаглядохоронпраці України;
видання і розповсюдження Типового положення та Переліку.
5. Відділу документального забезпечення та контролю (Деньгін А.П.) у тижневий термін після державної реєстрації Міністерством юстиції України довести наказ до відома центральних і місцевих органів виконавчої влади, територіальних управлінь та експертно-технічних центрів Держнаглядохоронпраці України.
6. Редакції журналу "Технополіс" (Спіріну В.Ф.) опублікувати наказ у черговому номері журналу.
7. Визнати такими, що втратили чинність:
- наказ Держнаглядохоронпраці від 17.02.99 № 27 "Про затвердження Типового положення про навчання з питань охорони праці", зареєстрований Міністерством юстиції України 21.04.99 за № 248/3541;
- наказ Держнаглядохоронпраці України від 11.10.93 № 94 "Про Перелік посад посадових осіб, які зобов'язані проходити попередню і періодичну перевірку знань з охорони праці", зареєстрований Міністерством юстиції України 20.10.93 за № 154;
- наказ Держнаглядохоронпраці України від 30.11.93 № 123 "Про перелік робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрований Міністерством юстиції України 23.12.93 за № 196.
8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Комітету Семка О.П.
Голова Комітету |
С. Сторчак |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 № 15 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 р. за № 231/10511 |
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯпро порядок проведення навчання і перевірки
знань з питань охорони праці
1. Загальні положення
1.1. Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі - Типове положення) встановлює порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників у процесі трудової діяльності, а також учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів під час трудового і професійного навчання.
1.2. Типове положення спрямоване на реалізацію в Україні системи безперервного навчання з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварій.
1.3. Вимоги Типового положення є обов'язковими для виконання усіма центральними, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та суб'єктами господарської діяльності (далі - підприємства) незалежно від форми власності та видів діяльності.
1.4. Суб'єкт господарської діяльності, який має намір проводити навчання з питань охорони праці працівників інших суб'єктів господарської діяльності або професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою, повинен одержати відповідний дозвіл Держнаглядохоронпраці або його територіального органу в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 № 1631 (із змінами і доповненнями).
1.5. Нагляд за дотриманням вимог цього Типового положення здійснюють органи державного нагляду за охороною праці, а контроль - служби охорони праці центральних і місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та підприємств.
1.6. Координацію і методичний супровід суб'єктів господарської діяльності, які проводять навчання працівників з питань охорони праці, здійснює Головний навчально-методичний центр Держнаглядохоронпраці та навчальні підрозділи експертно-технічних центрів Держнаглядохоронпраці.
1.7. Визначення понять і термінів
У цьому Типовому положенні наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
навчання з питань охорони праці - це навчання працівників, учнів, курсантів, студентів, слухачів з метою отримання необхідних знань і навичок з питань охорони праці або безпечного ведення робіт;
робота з підвищеною небезпекою - є робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба в професійному доборі, чи пов'язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров'ю, майну, довкіллю;
спеціальне навчання - є щорічне вивчення працівниками, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба в професійному доборі, вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці;
стажування - набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов'язків на робочому місці підприємства після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого фахівця;
дублювання - самостійне виконання працівником (дублером) професійних обов'язків на робочому місці під наглядом досвідченого працівника з обов'язковим проходженням протиаварійного і протипожежного тренувань.
2. Вивчення основ охорони праці у навчальних
закладах і під час професійного навчання працівників
на підприємстві
2.1. Вивчення основ охорони праці в навчальних закладах, а саме: предмета "охорона праці" (професійно-технічні навчальні заклади), навчальних дисциплін "основи охорони праці" (вищі навчальні заклади) та "охорона праці в галузі" (вищі навчальні заклади), проводиться за типовими навчальними планами і програмами з цього предмета і навчальних дисциплін, які затверджуються спеціально вповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі освіти і науки за погодженням із спеціально вповноваженим центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Окремі питання (розділи) з охорони праці мають передбачатися у навчальних програмах загальнотехнічних і спеціальних дисциплін.