- після заповнення вогнестійким ущільнювальним матеріалом кінці труб цілком захищаються вогнезахисним покриттям зверху в 6-7 шарів;

- якщо прокладання кабелю в трубі здійснюється у вогненебезпечному місці поблизу горючих матеріалів і устаткування, слід на всій поверхні труби створити шар вогнезахисного покриття товщиною близько 3 см.

6.2.2 Протипожежний захист кабелів, прокладених крізь перекриття у вертикальній трубі, здійснюється відповідно До п.6.2.1 із урахуванням того, що закриття кінців труби слід виконувати особливо ретельно та з максимальним ущільненням для усунення "ефекту димаря", що завжди виникає під час пожежі.

6.3 Захист пучків кабелів 6.3.1 Горизонтальні пучки кабелів

6.3.1.1 Горизонтально покладені пучки кабелів можуть бути розсунуті один від одного на 2-2,5 см і щільно укладені, що не піддаються розсуву пучки.

6.3.1.2 Якщо горизонтальні кабелі розташовані в один ряд, паралельно один до одного, й відстань між ними становить не менше 1 см або якщо відстань між кабелями, розміщеними один над одним, але покладеними паралельно рядами кабелів становить менше 3 см, у цьому випадку протипожежне секціонування слід виконувати відповідно до товщини стіни, але не менше 25 см, із вогнестійкого ущільнювального матеріалу, причому попередньо необхідно на товщину прокладання крізь стіну та на довжину 50 см по обидва боки стіни нанести на поверхню кабелів вогнезахисне покриття й лише після повного висихання покриття виконати шар вогнестійкого ущільнювального матеріалу.

Якщо кабелі накладаються один на один, їх необхідно змістити у вертикальному й горизонтальному напрямках із таким розрахунком, щоб відстань між ними становила не менше 2-2,5 см (додаток Д), й виконати секціонування розсунутого пучка кабелів способом, викладеним у п.п. 6.3.1.3-6.3.1.7.

6.3.1.3 Роз'єднання кабелів можна виконати двома способами:

- у випадку пучка, що складається з розташованих один над одним 6-8 рядів кабелів, починаючи з верхнього ряду й рухаючись униз, піднімають кабелі за допомогою відполірованого клина або важеля з твердого дерева, потім, починаючи з нижнього ряду й рухаючись угору, вставляють між рядами кабелів збірні вкладки з вогнестійкого ущільнювального матеріалу довжиною не більше діаметра кабелю;

- у випадку пучка, що складається більш ніж із 8 рядів кабелів, або у випадку більш товстих кабелів над пучком кабелів слід помістити поперек круглу опору відповідної міцності — доцільно дерев'яну штангу. Тонкою мотузкою необхідно підтягти за допомогою розташованої над кабелями опори спочатку самий верхній, потім послідовно кабелі, що лежать під ним так, щоб у разі поступового роз'єднання всього пучка між кабелями або рядами кабелів утворилася відстань не менше 2-2,5 см.

6.3.1.4 Після роз'єднання пучка кабелів поверхню кабелів на товщину прорізу в стіні й на довжину по 50 см з обох боків стіни покривають вогнезахисним покриттям.

6.3.1.5 Після покриття вогнестійким покриттям під пучком кабелів слід виконати шар вогнетривкого ущільнювального матеріалу товщиною не менше 2 см на всю товщину прорізу в стіні, але не менш ніж на довжину в 25 см.

6.3.1.6 Після затвердіння нижнього шару вогнетривкого ущільнювального матеріалу (див. п. 6.3.1.5) укладають (опускають) на нього нижній шар пучка кабелів, потім на його

( поверхню на довжину не менше 25 см наносять шар вогне-' тривкого ущільнювального матеріалу товщиною 2 см так, щоб він охопив кабелі по всьому периметру й з'єднався з нижнім шаром. На створений таким шляхом шар вогнетривкого ущільнювального матеріалу ще до його затвердіння обережно опускають розташований над ним ряд кабелів. Дерев'яні клини при цьому слід видалити.

6.3.1.7 Поступово виконують пошаровий поділ пучка кабелю вогнетривким ущільнювальним матеріалом, рухаючись у пучку знизу догори (див. п. 6.3.1.6), й герметично закривають проріз у стіні.

6.3.1.8 Щільно покладені пучки кабелів і торці кабельних проходок через проріз необхідно секціонувати відповідно до п. 6.3.1.2.

6.3.1.9 У тій частині пучка кабелів, що не може бути розділена (додаток Ж), по всій товщині прорізу в стіні необхідно старанно покрити поверхню пучка вогнезахисним покриттям товщиною 5 мм, нанесеного в 6-7 шарів. При цьому необхідно прагнути, щоб інтенсивний струмінь вог-незахисного покриття якнайглибше проникав між кабелями.

6.3.1.10 У разі великих прорізів у стіні (додаток К), коли після виконання протипожежного захисту кабелів за п.п. 6.3.1.2-6.3.1.9 у прорізі залишається вільний простір, його слід заповнити стандартною цегельною кладкою, збірними перлітобетонними цеглинами, профілями та перлітобетонним будівельним розчином.

6.3.2 Вертикальні пучки кабелів

6.3.2.1 Вертикально прокладені пучки кабелів бувають:

- прокладені через прорізи перекриттів, що мають відстані між кабелями не менше 5 см;

- прокладені в кабельних шахтах, що мають відстань один від одного 2-2,5 см;

- скупчені, що не від'єднуються один від одного.

6.3.2.2 У кабельних шахтах на всіх поверхах необхідно забезпечити повноцінне, щільне протипожежне секціонування та якнайретельніший протипожежний захист кабелів, що прокладені в шахтах, навіть ціною розбирання, а потім повторного складання кладки стін.

6.3.2.3 У разі проходу крізь перекриття пучків кабелів, у яких між рядами кабелів є відстань не менше 5 см (додаток Л), слід виконати тимчасову або постійну опалубку з відповідною даним розмірам міцністю.

При цьому перед виготовленням опалубки на всю товщину перекриття, а також на відстань по 50 см під і над перекриттям кабелі слід захистити вогнезахисним покриттям.

6.3.2.4 У випадку прорізів у перекритті, через які кабелі безпосередньо вводяться у встановлене на рівні підлоги електроустаткування, комутаційні шафи (додаток М), кабелі на всю товщину перекриття та на відстань 50 см під перекриттям слід покрити вогнезахисним покриттям. Якщо кабелі прилягають один до одного або багатократно перекривають один одного їх необхідно роз'єднати (п. 6.3.1.3) й покрити вогнезахисним покриттям на довжину 50 см.

6.3.2.5 У разі невеликих прорізів у перекритті з розмірами не більше 4 дм2 слід застосовувати суцільне секціонування вогнестійким ущільнювальним матеріалом товщиною, відповідною товщині перекриття, але не менше 15 см.

6.3.2.6 У випадку великих прорізів у перекритті, які перевищують 1-2 м2, необхідно на товщину 5-10 см створити постійну опалубку з цегли або перлітобетонних елементів. Верхній рівень опалубки повинен знаходитись на 10 см нижче підлоги або цоколю. Цю постійну опалубку слід з'єднати з вмонтованою під час будівництва сталевою сіткою. Якщо такої сітки в прорізі немає, необхідно вбудувати у проріз сітку з арматурного заліза необхідної міцності. Наявна або вмонтована сітка не повинна дотикатися до кабелів. Ця арматура повинна забезпечити необхідну міцність великогабаритної постійної опалубки.

6.3.2.7 Поверх постійної опалубки, старанно заповнивши зазори опалубки, добре оточуючи та ущільнюючи кабелі, необхідно виконати суцільне пожежосекціональне покриття з вогнестійкого ущільнювального матеріалу товщиною 10-15 см.

6.3.2.8 Якщо у вертикальних пучках кабелі щільно прилягають один до одного, але за допомогою дерев'яного інструмента можуть бути роз'єднані й відділені один від одного у вертикальній площині на відстань 2-3 см (додаток Н), на поверхню кабелів по всій товщині прорізу перекриття та на довжину 1 м над і під перекриттям слід нанести вогнезахисне покриття.

6.3.2.9 Зазначену в п. 6.3.2.8 операцію з роз'єднання кабелів слід повторювати, доки всі елементи пучка кабелів не будуть покриті суцільним вогнезахисним покриттям. Роз'єднані кабелі можна знов укласти разом після того, як вогнезахисне покриття на них затверділо.

6.3.2.10 Для виконання секціонування необхідно, починаючи зі зверненого до стіни боку пучка кабелів, за допомогою дерев'яних інструментів по рядах повторно роз'єднати кабелі й нанести між ними вогнестійкий ущільнювальний матеріал до висоти не менше 30 см. При цьому не слід вичікувати, доки нанесений між рядами кабелів вогнестійкий ущільнювальний матеріал затвердіє, а в ще м'який матеріал, вилучивши розсувні дерев'яні інструменти, опустити сусідній ряд кабелю.

6.3.2.11 Переходячи від одного ряду кабелю до іншого, повторюють операції, зазначені в п. 6.3.2.10, доки весь внутрішній простір вертикального пучка кабелів не буде заповнений вогнестійким ущільнювальним матеріалом на висоту не менше 30 см.

6.3.2.12 Після зазначених у п. 6.3.2.11 операцій на основу пучка кабелів, що з'єднується з перекриттям, наноситься суцільне покриття з вогнестійкого ущільнювального матеріалу товщиною не менше 3 см і покривається вогнезахисним покриттям товщиною 5 мм, нанесеним у 6-7 шарів.

6.3.2.13 У разі прилягання один до одного кабелів у пучку й унеможливлення роз'єднання нагромаджених вертикальних пучків кабелів (додаток П) необхідно створити на середині висоти між поверхами протипожежний захист із вогнестійких покриттів і вогнестійких ущільнювальних матеріалів, зазначених у п.п. 6.3.2.8-6.3.2.12.

6.3.2.14 Після виконання робіт відповідно до вимог п. 6.3.2.13 на рівні підлоги, по можливості із захопленням прорізу в перекритті, слід зазначеним у п.п. 6.3.2.8— 6.3.2.9 способом покрити вогнезахисним покриттям два зовнішні ряди кабелів щільно покладеного пучка.

6.3.2.15 Після виконання робіт за п. 6.3.2.14 між пучком кабелів і прорізом перекриття або стінкою шахти із застосуванням розсувних дерев'яних інструментів на поверхні кабелю слід нанести вогнезахисне покриття на всю товщину перекриття та на довжину 1 м з обох боків перекриття (знизу й зверху).

При цьому необхідно прагнути, щоб інтенсивний струмінь вогнезахисного матеріалу якнайглибше проникав між кабелями.

6.3.2.16 Після повного висихання вогнестійкого покриття між пучками кабелів і прорізом або стінкою шахти на нижню поверхню перекриття в місці проходу кабелів знизу наносять вогнестійкий ущільнювальний матеріал і створюють

на поверхні пучка кабелів суцільний "комір" висотою 20 см і товщиною 3 см, що приєднується до поверхні перекриття.

Після повного затвердіння нижнього ущільнення з вогнестійкого ущільнювального матеріалу проріз перекриття поверх щільно заповнюють вогнетривким ущільнювальним матеріалом і створюють суцільний обмурок висотою 30 см і товщиною 3 см.

Після повного затвердіння матеріалу торці кабельної проходки знизу й зверху перекриття покривають вогнезахисним покриттям товщиною 5 мм, нанесеним у 6-7 шарів.

6.3.3 Збіжні з різноманітних напрямків пучки кабелів

6.3.3.1 Збіжні з різноманітних напрямків пучки кабелів об'єднують в один пучок або роз'єднують на розгалуження.

6.3.3.2 Протипожежне секціонування та захист пучків кабелів, що з'єднуються з різноманітних напрямків, слід виконувати відповідно до їхніх розмірів і характеристик, згідно з вимогами, викладеними в розділі 6.3.2.

6.4 Протипожежний захист кабелів, що перебувають під напругою

6.4.1 Робота, пов'язана з безпосереднім доторканням до кабелів, що перебувають під напругою, забороняється, але в обґрунтованих випадках вирішується при виконанні визначених обмежень і захисних умов згідно з ДНАОП 1.1.10-1.01-97.

6.4.2 У тих випадках, коли під ізоляційною оболонкою кабелю знаходиться металевий бандаж, заземлений на обох кінцях кабелів, а ізоляція кабелів належним чином перевірена постійним струмом у 18 кВ, для таких кабелів дозволяється здійснювати протипожежне покриття під навантаженням змінного струму в 10 кВ.

6.4.3 Замовник повинен дати письмове підтвердження про проведення випробувань ізоляції постійним струмом у 18 кВ кабелів на 10 кВ, що піддаються протипожежним покриттям і розташовані безпосередньо біля місця виконання робіт.

Зазначене підтвердження замовник зобов'язаний зробити в робочому журналі підприємства, що виконує протипожежний захист, для кожного нового робочого місця (ділянки) до початку робіт.

6.4.4 Роботи з протипожежного захисту можуть виконуватися за суворого дотримання цієї Інструкції для кабелів і пучків кабелів, що перебувають під напругою змінного струму не вище 10 кВ, й тільки після одержання підтвердження про проведення випробування ізоляції кабелів.

6.4.5 Для видалення з поверхні кабелів забруднення застосовуються сухі ганчірки, щетинна або фіброва щітка, в крайньому разі шкребок із м'якого дерева.

Користуватися дротовою щіткою, металевим шкребком (шпателем) та іншим металевим інструментом, а також будь-якими іншими засобами (наждаковим папером, шліфувальним кругом і т.ін.), що можуть пошкодити ізоляційну оболонку, забороняється.

6.4.6 Притуляти до кабелів або накладати на них предмети та устаткування (драбини, дошки і т.ін.), що можуть викликати пошкодження, забороняється.

6.4.7 Поблизу неізольованих кінців кабелів, їхніх уводів у комунікаційні шафи, розподільники, ошиновки роботу необхідно виконувати на відстані не менше 80 см і лише спеціалістами, навченими цієї роботи й забезпеченими відповідним інструментом. Робітники з електротехнічними знаннями для роботи, виконуваної в цих умовах, забезпечуються замовником.

При цьому неізольовані поверхні, що перебувають під напругою, відокремлюються від місця виконання робіт із протипожежного захисту щитами та збірними профілями, виконаними з ізоляційного матеріалу.

6.4.8 Застосування розпилювальної техніки для нанесення вогнезахисного покриття поблизу неізольованих поверхонь, що перебувають під напругою, забороняється. У цих місцях покриття наноситься вручну з урахуванням вимог ДНАОП 1.1.10-1.01-97.

6.4.9 Знаходитись у просторі між кабелями, що перебувають під напругою, глибоко нахилятися до них забороняється.

6.5 Приймання виконаних робіт із вогнезахисту кабелів

6.5.1 Для забезпечення якісного покриття кабелю та решти робіт із першого пред'явлення необхідно здійснювати щоденний контроль якості роботи, виконаної напередодні. Контроль якості нанесення вогнезахисного покриття полягає:

- у візуальному огляді покриття кабелю для виявлення незахищених місць, тріщин, відшарувань тощо;

- у вимірі діаметра кабелю за допомогою штангенциркуля (ГОСТ 166-89) до й після нанесення та висихання вогнезахисного покриття й підрахунку середньої товщини покриття за формулою: