9.3.4.2 Метод з використанням критерію появи помилок

Критерій появи помилок для вимірювання припустимого значення фазового дрижання визначається як найбільша амплітуда фазового дрижання на даній частоті, яка викликає появу не більше двох секунд з помилками, що підсумовуються в послідовних 30-секундних вимірювальних інтервалах, протягом яких амплітуда фазового дрижання збільшилась.

Вимірювання амплітуди фазового дрижання випробувального сигналу, яка забезпечує виконання критерію появи помилок, проводиться на різних частотах фазового дрижання.

По цьому методу виконуються такі операції:

- знаходження «перехідної зони» амплітуди фазового дрижання, при якій припиняється безпомилкова робота;

- вимірювання окремих секунд з помилками протягом 30 секунд для кожного збільшення амплітуди фазового дрижання, починаючи з «перехідної зони»;

- визначення найбільшої амплітуди фазового дрижання, при якій загальна кількість секунд з помилками не перевищує двох.

Процес повторюється на різних частотах, кількість яких повинна бути достатньою, щоб вимірювання дозволяло отримати припустиме для випробувального об’єкта синусоїдальне вхідне фазове дрижання у потрібному спектрі частот. Обладнання для вимірювання повинне виробляти сигнал з регулюючим фазовим дрижанням і вимірювати кількість секунд з помилками, які викликані фазовим дрижанням сигналу на вході.

Схема вимірювання припустимого фазового дрижання, яка використовується для методу по критерію появи помилок, зображена на рисунку 9.4. Додатковий частотний синтезатор забезпечує більш точне визначення частот, які застосовуються при вимірюванні. Додатковий приймач фазового дрижання може використовуватись для контролю амплітуди фазового дрижання, яке подається до входу.

Вимірювання можна виконувати у такій послідовності:

а) налагодити схему вимірювання згідно з рисунком 9.4 . Перевірити цілісність і переконатись у відсутності помилок;

б) установити потрібну частоту фазового дрижання на вході та відрегулювати амплітуду фазового дрижання на 0 одиничних інтервалів повного розмаху амплітуд;

в) збільшити амплітуду фазового дрижання за допомогою грубого регулювання для визначення зони амплітуд, при якій припиняється безпомилкова робота. Зменшити амплітуду фазового дрижання до рівня, з якого починається ця зона;

г) зафіксувати кількість секунд з помилками протягом 30-секундного інтервалу вимірювання. Слід мати на увазі, що при первісному вимірюванні не повинно бути секунд з помилками;

д) збільшити амплітуду фазового дрижання за допомогою плавного (повільного) регулювання, повторюючи операцію г) до виконання критерію появи помилок;

е) зафіксувати при цьому амплітуду фазового дрижання і повторити операції б) - д) на різних частотах для визначення характеристики припустимого фазового дрижання.

Рисунок 9.4 - Схема вимірювання припустимого фазового дрижання (метод по критерію появи помилок)

9.3.4.3 Відповідність припустимого значення фазового дрижання шаблону (нормам)

Припустиме значення фазового дрижання для каналу, тракту або обладнання може бути визначеним у формі шаблонів. Кожний шаблон зазначає зону, в якій об’єкт повинен функціонувати без зниження нормованого показника помилок. Різниця між шаблоном і характеристикою, яка виміряна, характеризує запас по фазовому дрижанню.

Перевірка на відповідність шаблону виконується при установці частоти та амплітуди фазового дрижання на значення шаблону і при контролі відсутності нормованого сниження показника помилок. Вимірювання виконується з різним числом точок шаблону, кількість яких достатня для підтвердження відповідності нормам у діапазоні частот шаблону.

Вимірювання може проводитись згідно зі схемою, яка наведена на рисунку 9.3 або 9.4 при використанні методу по 9.3.4.1 або 9.3.4.2.

Порядок роботи такий:

а) зібрати схему вимірювання згідно з рисунком 9.3 або 9.4 (в залежності від конкретного випадку). Перевірити цілісність та переконатись, що об’єкт вимірювання функціонує без помилок;

б) установити амплітуду та частоту фазового дрижання для однієї з точок шаблону;

в) при використанні методу по критерію появи помилок підтвердити відсутність секунд з помилками. При використанні методу по критерію погіршення коефіцієнта помилок підтвердити, що нормоване зниження показника помилок не має місця;

г) повторити операції б) і в) з достатнім числом точок шаблону, щоб переконатись у відповідності шаблону на фазове дрижання.

9.3.5 Вимірювання вихідного фазового дрижання (8.1, 8.2.2 і 8.3.2)

Вимірювання вихідного фазового дрижання розподіляється на дві категорії:

а) вихідне фазове дрижання на типових ієрархічних стиках каналів і мережних трактів;

б) власне фазове дрижання, яке утворюється конкретним цифровим обладнанням.

Результати вимірювання вихідного фазового дрижання можуть виявлятись у вигляді ефективних амплітуд повного розмаху в визначених діапазонах частот.

Вимірювання вихідного фазового дрижання виконуються або з використанням сигналу діючого навантаження, або за допомогою керованих випробувальних послідовностей. Вимірювання фазового дрижання на виході ієрархічних стиків цифрової мережі найчастіше проводяться з використанням сигналів діючого навантаження. Вимірювання власного фазового дрижання окремого цифрового обладнання потребує використання випробувальних послідовностей. Ці послідовності використовуються найчастіше при проведенні лабораторних або заводських випробувань та при виведенні об’єкта вимірювання з експлуатації.

В обох випадках до виходу мережного стику або до вихідного стику обладнання підключається прилад для вимірювання фазового дрижання, в якому відбувається демодуляція фазового дрижання сигналу діючого навантаження або випробувального сигналу, його вибіркова фільтрація та вимірювання ефективного або синусоїдального значення амплітуди фазового дрижання у визначеному інтервалі часу. Принцип вимірювання вихідного фазового дрижання наведений на рисунку 9.5.

У зв’язку з квазівипадковим характером виникнення фазового дрижання і його можливою залежністю від завантаження трафіку, тривалість циклу вимірювання фазового дрижання від сигналів діючого навантаження повинна бути не менше 6 годин (час уточнюється).

Рисунок 9.5 - Принцип вим??рювання фазового дрижання на виход?? мережного ієрархічного стику або на виход?? обладнання

Вимірювання фазового дрижання на виході типових мережних стиків, а також на вихідних стиках цифрового обладнання можна проводити за допомогою керованих послідовностей імпульсів, які подаються до входу цифрового каналу, тракту або обладнання. Випробувальний сигнал може бути без фазового дрижання або модульованим синусоїдальним фазовим дрижанням. В останньому випадку амплітуда фазового дрижання на вході установлюється на значення мінімального припустимого фазового дрижання на вході, яке наведене у 8.1.1 і 8.2.1. До відповідного вихідного стику каналу, тракту або обладнання підключається вимірювач фазового дрижання, в якому частоти зрізу вимірювального фільтра вибираються в залежності від частоти фазового дрижання. Схема вимірювання фазового дрижання на вихідному стику наведена на рисунку 9.6. Додатковий аналізатор спектра забезпечує спостереження за частотним спектром вихідного фазового дрижання.

Вимірювання вихідного фазового дрижання проводиться у такій послідовності:

а) налагодити схему вимірювання згідно з рисунком 9.6. Перевірити цілісність і переконатись, що вимірювальний об’єкт працює без помилок;

б) вибрати необхідний фільтр вимірювання фазового дрижання, виміряти вихідне фазове дрижання в заданій смузі частот, зафіксувати значення амплітуди повного розмаху, яка виникає протягом визначеного інтервалу часу;

в) повторити операцію б) для усіх необхідних фільтрів вимірювання фазового дрижання.

Рисунок 9.6 - Схема вимірювання вихідного фазового дрижання

При вимірюванні фазового дрижання розміщення або комбінованого фазового дрижання обладнання СЦІ на стиках ПЦІ використовується така ж схема вимірювання, яка наведена вище. Для проведення вимірювання необхідно установити режим синхронізації обладнання від внутрішнього джерела, вхідне фазове дрижання - на нуль.

Фазове дрижання розміщення вимірюється на вихідному стику ПЦІ при номінальному, максимальному та мінімальному значеннях тактової частоти відповідного стику та при відсутності регулювання покажчиків. Результати вимірювань порівнюються з нормативними значеннями.

При вимірюванні комбінованого фазового дрижання додатково до стиків СЦІ підключається аналізатор спектра, за допомогою якого до входу тракту СЦІ подається відповідна випробувальна послідовність для проведення простого або подвійного регулювання покажчиків прямої та зворотньої полярності. Далі процес вимірювання повторює процес вимірюванння фазового дрижання розміщення. Комбіноване фазове дрижання на вихідному стику вимірюється для кожного значення відповідної тактової частоти і для кожного етапу регулювання покажчиків. Результати вимірювань порівнюються з нормою.

9.3.6 Вимірювання характеристики передавання фазового дрижання (8.2.3 і 8.3.2)

Характеристика передавання фазового дрижання цифрового обладнання визначається як відношення вихідного фазового дрижання до вхідного фазового дрижання в залежності від частоти.

Основний принцип вимірювання характеристики передавання фазового дрижання цифрового обладнання полягає в подачі до входу об’єкта випробувального сигналу, який модульований синусоїдальним фазовим дрижанням з визначеними припустимою амплітудою і частотою в заданій смузі частот, та в спостереженні за вихідним фазовим дрижанням у цій смузі частот. Процес повторюється з кількістю частотних смуг, достатніх для визначення характеристики передавання фазового дрижання об’єкта вимірювання.

Цей метод потребує зокрема використання аналізатора спектра для встановлення частоти і відповідного значення припустимої амплітуди фазового дрижання. Спочатку випробувальне обладнання відключається для визначення амплітуди власного фазового дрижання вимірювального обладнання при 0 дБ (амплітуда на вході). Далі випробувальне обладнання знову підключається, та від загального результату вимірювання фазового дрижання віднімається значення амплітуди власного фазового дрижання схеми вимірювання при 0 дБ для визначення характеристики передавання фазового дрижання випробувального обладнання.

Використання аналізатора спектра з виходом слідкуючого генератора необхідно для визначення частоти та амплітуди вхідного фазового дрижання при вимірюванні вихідного фазового дрижання у вузькій смузі.

Для одержання високої точності ширина смуги аналізатора спектра повинна бути достатньо вузькою, щоб забезпечити потрібне вирішення по амплітуді і мати значний динамічний діапазон в усіх смугах частот, які визначені для вимірювання. Для одержання, наприклад, нижніх піків до 0,1 дБ і послаблення 20 дБ на декаду у смузі від 350 Гц до 20 кГц може бути потрібним аналізатор спектра з роздільною здатністю 0,1 дБ, з шириною смуги 3 Гц та дінамічним діапазоном 40 дБ.

На рисунку 9.7 зображена схема вимірювання характеристики передавання фазового дрижання. Можна використовувати додатковий частотний синтезатор для визначення з великою точністю частот, які використовуються при вимірюванні.

Рисунок 9.7 - Схема вимірювання характеристики передавання фазового дрижання

Вимірювання проводяться у такій послідовності:

а) виконати вимірювання припустимого відхилення фазового дрижання об’єкта випробування у заданому діапазоні частот згідно з 9.3.4;

б) зібрати схему вимірювання згідно з рисунком 9.7, відключити випробувальне обладнання від схеми. Перевірити цілісність та переконатись у відсутності помилок у роботі;

в) установити частоту випробування в аналізаторі спектра;

г) установити вихідний рівень слідкуючого генератора в ана-лізаторі спектра для одержання максимальної припустимої амплітуди фазового дрижання, яка не приводить до насичення на даній частоті;

д) установити мінімальну ширину смуги аналізатора спектра та зафіксувати рівень амплітуди власного фазового дрижання схеми при 0 дБ;

е) підключити випробувальне обладнання до схеми вимірювання. Перевірити цілісність і переконатися у відсутності помилок у роботі;

ж) зафіксувати амплітуду перехідного загального фазового дри-жання (схеми вимірювання та випробувального обладнання). Щоб уникнути впливу фазового дрижання часу чекання на результати вимірювань, найчастіше потрібно проводити їх усереднення;

з) для одержання значення характеристики передавання фазового дрижання випробувального обладнання необхідно відняти рівень амплітуди власного фазового дрижання схеми при 0 дВ від загальної амплітуди, яка одержана при виконанні операції ж);

і) повторити операції, які наведені в а) - з) з кількістю частот, достатньої для визначення характеристики передавання фазового дрижання випробувального обладнання.

Додаток А

(довідковий)

Критерії визначення стану готовності і неготовності

Пер??од часу неготовност?? (несправност??) цифрового з’єднання почина??ться з десяти посл??довних под??й SES. Ц?? десять секунд рахуються як частина часу неготовност??.