ДСТУ Б В.2.7-59-97 с.21

7.16 Визначення міцності на розтягування при згині.

Міцність на розтягування при згині визначають згідно з ГОСТ 21153.0 та ГОСТ 21153.6.

7.17 Визначення відбивної здатності иихідної гірської породи після полірування із застосуванням блискоміра НИИКС-БМ-3

7.17.1 Апаратура: блискомір НИИКС-БМ-3; шліфувально-поліру-вальний верстат; комплект абразивного чи алмазного шліфувального інструменту; суспензія для полірування або полірувальний інструмент із зв'язаним полірувальним матеріалом.

7.17.2 Підготовка до випробування

Для визначення відбивної здатності вихідної гірської породи після полірування з використанням блискоміра ННИКС-БМ-3 із кожного штуфа, то відібраний у відповідності з 7.2.1. випилюють три плитки розміром 30х30 см і товщиною від 2 до .

7.17.3 Проведення випробування

Плитки, що підготовлені для випробування, шліфують на шліфу-вально-полірувальному верстаті і доводять поверхню плит до лощеної фактури, яка відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7-37. Потім поверхню плиток піддають поліруванню. Через кожні 10 хв полірування вимірюють відбивну здатність плитки на блискомірі НИИКС-БМ-3. для чого попередньо зразок висушують і очищають поверхню сухою фланеллю. Для цього світове вікно вимірювальної головки блискоміра прикладають до полірованої поверхні зразка в дев'яти точках: два виміри через рівні відстані вздовж всіх чотирьох ребер плитки зразка і один в центрі плитки. Згідно з проведеними вимірами визначають середнє арифметичне значення показника відбивної здатності гірської породи після полірування глотки, яку випробовують. Полірування зразка проводять доти, поки при вимірюванні на блискомірі подальше зростання блиску не перевищуватиме 5% попереднього визначення. За показник відбивної здатності гірської породи після полірування приймають середнє значення показників трьох випробуваних плиток.

Якщо значення показника відбивної здатності гірської породи після полірування складає понад. 85 до 100% еталона, який входить в комплект приладу, то її вважають відмінною; понад 70 до 85% вкл. - доброю; понад 35 до 70% вкл. - середньою і 35% та нижче - незадовільною (такою, що не полірується).

7.18 Визначення тріщин усередині блока для міцних і середньої міцності гірських порід

ДСТУ Б В.2.7-59-97 с.22

Макротріщини усередині блока визначають ультразвуковим тіньовим часо-імпульсним методом згідно з ГОСТ 23829. Метол заснований на вимірюванні часу t поширення акустичного імпульсу між випромінюючим і приймальним акустичним перетворювачами, які розміщені співвісно на протилежних гранях блока на відстані l один від одного.

Наявність макротріщин, що перетинають вісь, на якій розміщені перетворювачі, спричиняє збільшення часу t і зниження уявної швидкості Ск у порівнянні з еталонною Со, яка властива блокам без тріщин.

7.18.1 Апаратура:

  • ультразвуковий прилад УК-15П або інші ультразвукові імпульсні прилади для випробування неметалевих будівельних матеріалів, які забезпечують діапазон баз прозвучування блоків від 0,2 до на резонансній частоті акустичних перетворювачів не менше 60 кГц і вимірювання часу поширення акустичних імпульсів в діапазоні від 20 до 9999 мкс з основною похибкою не більше ±1%>;
  • вимірювальна металева лінійка згідно з ГОСТ 427;
  • молоток;
  • щітка згідно з ГОСТ 10597.

7.18.2 Підготовка до випробування

На бокові грані блока крейдою наносять вимірювальну сітку з кроком

а = 0,2 lсер , (9)

де lсер - середня відстань між боковими гранями, на які наноситься сітка, м.

При наявності видимих заколів в точках вимірювальної сітки їх відбивають молотком. Поверхню в точках вимірів очищають щіткою.

7.18.3 Проведення випробувань

За допомогою ультразвукового приладу у відповідності з його інструкцією з експлуатації визначають час поширення акустичного імпульсу tt , між розміщеними на протилежних гранях одна проти одної точками вимірювальної сітки. За допомогою вимірювальної лінійки визначають відстань між цими точками з похибкою до .

7.18.4 Обробка результатів

За результатами вимірювань у кожній парі точок обчислюють уявну швидкість поширення акустичного імпульсу Ск в м/с:

, (10)

де li - відстань між розміщеними одна проти одної точками вимірювальної сітки, м;

ДСТУ Б В.2.7-59-97 с.23

ti - час поширення акустичного імпульсу між розміщеними одна проти одної точками вимірювальної сітки, с.

Якщо Ск ?? К??Со , то вважають, що вісь, яка з'єднує протилежні точки вимірювальної сітки, перетинають тріщини (К=0,9 - бракувальний коефіцієнт, Со - еталонна швидкість, яка відповідає блоку без тріщин).

Со визначають як середнє значення, що одержане за результатами вимірювань у двох взаємно перпендикулярних напрямках, проведених на десяти блоках, технологічні випробування (наступне розпилювання) яких показали відсутність тріщин усередині блоків.

При контролі якості на кар'єрі значення еталонної швидкості повинно уточнюватись за результатами ультразвукового прозвучування блоків і їх наступних технологічних випробувань кожен раз при переході до розробки від однієї різновидності гірської породи до іншої. Для особливо відповідальних споруд значення бракувального коефіцієнта допускається збільшувати до 0,95.

В залежності від родовища і орієнтації тріщин вибирають раціональну схему розпилювання блока, яка дозволяє зменшити об'єм втрат при розпилюванні і визначити галузь його використання.

7.19 Радіаційно-гігієнічна оцінка вихідної гірської породи і породи блоків провадиться згідно з ДБН В. 1.4-1.01 та ДБН В. 1.4-2.01.

8 Маркування, транспортування і зберігання

8.1 Позначення блоків містить: групу блоків за об'ємом, вид поверхні граней, здатність гірської породи до полірування (поліруються – Оп, не поліруються - Он) і генезис породи (петрографічне найменування); декоративні властивості (характеристика кольору, структури, текстури); позначення цього стандарту.

Приклад позначення гранітного блока об'ємом , видобутого виколюванням із гірської породи, що полірується, сірого кольору середньо-зернистої структури і масивної текстури:

Блоки ІІІ К-Оп із граніту сірого кольору середньозернистої структури і масивної текстури - ДСТУ Б В.2.7-59-97.

8.2 На двох суміжних гранях кожного блока повинні бути нанесені контрастною по відношенню до кольору блока фарбою, яка не змивається і не проникає у товщу каменю, такі дані:

- індекс блока (перша літера назви родовища і номер блока);

- лінійні розміри блока (у послідовності: довжина, ширина, висота), см;

- об'єм блока, м3;

- маса блока (брутто), т.

На блоках VI групи фарбою наносять індекс і об'єм блока.

На сертифіковану продукцію наносять знак відповідності згідно з ДСТУ 2296.

ДСТУ Б В.2,7-59-97 с.24

В необхідних випадках допускається вводити додаткове маркування. яке показує колір гірської породи і здатність до полірування, а також призначення блока.

8.3 Кожна партія блоків, що поставляється, повинна супроводжуватись документом про якість, в якому указують:

- позначення блока згідно з 8.1;

- найменування і адресу підприємства-виготовлювача;

- номер і дату складання документа;

- дату відвантаження;

- номер партії;

- породу каменю, найменування родовища;

- клас гірської породи за радіоактивністю;

- фізико-механічні показники властивостей породи блоків (міцність на стиск у сухому стані, водопоглинання. коефіцієнт зниження міцності, морозостійкість, стираність);

- позначення цього стандарту.

До партії прикладають специфікацію на блоки із зазначенням розмірів і об'єму кожного блока.

8.4 Блоки зберігають у виробника і споживача на відкритих спланованих майданчиках, які забезпечують відведення води, або під накриттям на дерев'яних підкладках.

Блоки із вивержених гірських порід допускається складувати без підкладок на вирівняному майданчику. Блоки з низькою морозостійкістю в зимовий період повинні зберігатися в умовах, що охороняють від різкого перепаду температур і атмосферних опадів.

8.5 Блоки транспортують без тари. При навантаженні і розвантаженні блоків повинні вживатись заходи, які охороняють ребра і кути блоків від пошкоджень і забруднень. Транспортування блоків виконують згідно з Правилами перевезень вантажів і технічними умовами навантаження і кріплення вантажів, що затверджені в установленому порядку.

9 Гарантії виготовлювача

Підприємство-виготовлювач гарантує відповідність блоків із природного каменю, що випускаються, вимогам цього стандарту за умови додержання правил, які наведені у розділі 8.

ДСТУ Б В.2.7-59-97 с.25

Додаток А

(обов'язковий)

Терміни з відповідними визначеннями

A.1 Блоки із природного каменю - крупні необроблені (сировинні) блоки, які добувають із масиву гірських порід з декоративними властивостями і які призначені для виготовлення пиляних облицювальних плит і архітектурно-будівельних виробів.

А.2 Гірська порода - мінеральна маса, що складається переважно із одного (мономінеральна порода) чи декількох (полімінеральна порода) мінералів.

А.3 Декоративність гірської породи сукупність художньо-естетичних властивостей, що характеризується основними параметрами: кольором, порогом колоритності, текстурою і фактурою, які оцінюються методами кваліметрії (науки про методи кількісної оцінки якості).

А.4 Поліруємість гірської породи - здатність набувати при поліруванні блискучу поверхню.

Примітка - Породи за ступенем поліруємості поділяються на 4 категорії (відмінна, добра, середня і низька); за складністю обробки - на 4 групи (ті, що легко поліруються; середньої важкості полірування; ті, що важко поліруються та підвищеної важкості полірування).

А.5 Стираність гірської породи - здатність породи зменшуватись у масі і об'ємі під дією зусиль стирання.

А.6 Облицювальні плити із природного каменю - плити, що виготовляються розпилюванням блоків із природного каменю, для використання у зовнішньому і внутрішньому облицюванні будівель і споруд.

А.7 Архітектурно-будівельні вироби із природного каменю - вироби, що одержують із блоків із природного каменю шляхом випилювання, які використовуються для архітектурного оздоблення будівель і споруд.

Примітка - До архітектурно-будівельних виробів відносяться східці, проступи, парапети, цокольні і підвіконні плити та інше.

А.8 Декоративний щебінь і пісок - щебінь і пісок, що мають декоративні властивості і одержують подрібненням відходів видобутку блоків із природного каменю.

А.9 Декоративні плити - плити на основі природного каменю і зв'язуючих з мозаїчною, брекчієвидною або орнаментальною поверхнями,

ДСТУ Б В.2.7-59-97 с.26

що призначені для зовнішнього і внутрішнього облицювання будівель і споруд.

А.10 Нетто-об'єм блока - об'єм, що визначається за розмірами максимального вписаного прямокутного паралелепіпеда (нетто-розміри).

А.11 Брутто-об'єм блока - об'єм, що визначений за розмірами мінімального описаного прямокутного паралелепіпеда (брутто-розміри).

А.12 Умовний об'єм блока - об'єм, що дорівнює середньоарифметичному об'єму між брутто- і нетто-об'ємами.

А.13 Комерційний об'єм блоків - об'єм, що визначений за розмірами між брутто- і нетто- розмірами (комерційний розмір), що установлюється між виробником (продавцем) і споживачем (покупцем).

ДСТУ Б В.2.7-59-97 с.27

УДК

Ключові слова: блоки, облицювальні плити, архітектурктурно-будівельні вироби, пам'ятники, деталі машин, гірська порода, декоративність, природний камінь, типи, розміри, технічні вимоги, нетто-об'єм- брутто-об'єм, експортна партія, техніка безпеки, правила приймання, маркування, методи контролю, транспортування, зберігання

ДСТУ Б В.2.7-59-97

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ УКРАИНЫ

Строительные материалы

Блоки из природного камня для

производства облицовочных изделий

Общие технические условия

Издание официальное

Госкомградостроительства Украины

Киев 1997

ДСТУ Б В.2.7-59-97

Предисловие

1 РАЗРАБОТАН

Техническим комитетом по стандартизации "Строительные материалы" (Дягтяренко Н.В., к.т.н.; Павлова Л.Н., инж.) с участием ГКГЭ "Укргеолстром" (Коробка Е.З., инж.). Государственного геммологи-ческого центра Минфина (Индутный В.В., д.г.-м.н.; Курилюк Ю.Л., инж.; Шумский А. А., инж,)

2 ВНЕСЕН

Отделом государственных нормативов, стандартов и сертификации Госкомградостроительства Украины

3 УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ

Приказом Госкомградостроительства Украины от 11 марта . №32

4 ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ

С введением настоящего стандарта на территории Украины прекращает действие ГОСТ 9479-84 (СТ СЭВ 6315-88) "Блоки из природного камня для производства облицовочных изделий. Технические условия"

ДСТУ Б В.2.7-59-97

Содержание

с.

1 Область применения 1

2 Нормативные ссылки 2

3 Типы и основные размеры 5

4 Технические требования 6

5 Требования безопасности и охраны окружающей среды 10

6 Правила приемки 12

7 Методы контроля 14

8 Маркировка, транспортирование и хранение 23

9 Гарантии изготовителя 24

Приложение А

Термины с соответствующими определениями 25

ДСТУ Б В.2.7-59-97

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ УКРАИНЫ

Строительные материалы

Блоки из природного камня для производства облицовочных изделий

Общие технические условия

Будівельні матеріали

Блоки з природного каменю для виробництва облицювальних виробів

Загальні технічні умови

Building materials

Natural stone blocks for facing products manufacture

General' specifications

Дата введення 1997-07-01