НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

Будівельні матеріали

ТРУБИ З НЕПЛАСТИФІКОВАНОГОПОЛІВІНІЛХЛОРИДУ ТА ФАСОННІ ВИРОБИДО НИХ ДЛЯ ХОЛОДНОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ

Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-141:2007

(EN ISO 1452:1999, MOD)

Київ

Мінрегіонбуд України

2008

ПЕРЕДМОВА

  1. РОЗРОБЛЕНО: Державне підприємство "ЦентрСЕПРОтепломережа",

РОЗРОБНИКИ: Б. Морозов, В. Семенець, О. Семенець (керівник розробки), Н. Скринніков

ВНЕСЕНО: Управління архітектурно-будівельних систем та інженерного обладнання будинків і споруд Мінрегіонбуду України

  1. ПРИЙНЯТО ТА НАДАНО ЧИННОСТІ: наказ Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 21 січня 2008 р. № 21, чинний з 2008-07-01
  2. Цей стандарт відповідає:

EN 1452-1:1999 Plastics piping systems for water supply – Unplasticized poly (vinyl chloride) (PVC-U) – Part 1: General (Пластикові системи трубопроводів для водопостачання – Непластифікований полівінілхлорид (НПВХ) - Частина 1: 3агальна) – в частині визначення геометричних розмірів товщини стінок труб та фасонних виробів розділу "Основні параметри і розміри"

Ступінь відповідності – модифікований (MOD)

Переклад з англійської (en)

ISO 11922-1:1997 Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids – Dimension and tolerances –Part 1: metric series (Труби з термопластів для транспортування рідин – Розміри та граничні відхили – Частина 1: метричні серії) – в частині визначення геометричних розмірів стінок труб та фасонних виробів розділу "Основні параметри і розміри"

EN 744: 1995 Thermoplastics pipes. Test method for resistance to external blows by the round-the-clock method (Труби з термопластів. Метод тестування на стійкість до дії зовнішніх ударів рівномірно розподілених по периметру) – в частині визначення технічних вимог до стійкості до удару при випробуваннях падаючим вантажем розділу "Технічні вимоги" та "Методи випробувань"

Ступінь відповідності – нееквівалентний (NEQ)

Переклад з англійської (en)

ЗМІСТ

Вступ4

1Сфера застосування5

2Нормативні посилання7

3Терміни та визначення понять9

4Основні параметри та розміри труб із НПВХ11

5Основні параметри та розміри фасонних виробів із НПВХ18

6Технічні вимоги37

7Вимоги до з'єднань39

8Вимоги безпеки та охорони довкілля40

9Правила приймання41

10Методи випробувань44

11Транспортування та зберігання48

12Гарантії виробника48

Додаток А Допустимий робочий тиск49

Додаток Б Труби та фасонні вироби з неметричними розмірами (в дюймах)51

Додаток В Порядок оформлення та затвердження контрольних зразків зовнішнього вигляду55

Додаток Г Вимоги до сировини56

Додаток Д Бібліографія58

ВСТУП

1При разробленні розділів "Основні параметри і розміри", "Технічні вимоги", "Правила приймання", "Методи випробувань" даного стандарту були використані матеріали стандартів EN 1452:1999 Plastics piping systems for water supply – Unplasticized poly (vinyl chloride) (PVCU), EN 744:1995 Thermoplastics pipes. Test method for resistance to external blows by the round-the-clock method.

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

Будівельні матеріали

Труби із непластифікованого полівінілхлориду та фасонні вироби до них

для холодного водопостачання

Технічні умови

Строительные материалы

Трубы из непластифицированного поливинилхлорида и фасонные изделия к ним

для холодного водоснабжения

Технические условия

Building materials

Unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U) pipes and fittings for cold water supply systems

Specifications

Чинний від 2008-07-01

1СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1Цей стандарт встановлює вимоги до труб і фасонних виробів із композицій непластифікованого полівінілхлориду (далі – НПВХ), призначених для будівництва й реконструкції трубопроводів зовнішніх підземних мереж холодного водопостачання (крім трубопроводів роздільної мережі протипожежного водопостачання й систем автоматичного пожежогасіння), у тому числі для господарсько-питного водопостачання, що транспортують воду й інші рідкі й газоподібні середовища, до яких НПВХ є хімічно стійким, в інтервалі температур від 5 °С до 45 °С і робочим тиском не більше 2,5 МПа з використанням коефіцієнта запасу міцності відповідно до додатка А (далі – труби й фасонні вироби).

Цей стандарт поширюється на труби кільцевого перерізу з гладкою внутрішньою та зовнішньою поверхнею, що виготовлені методом неперервної екструзії одного або декількох шарів НПВХ з наступним різанням на відрізки, формуванням фаски (за потреби), розтрубів та монтажем (за потреби) у розтруби ущільнювальних еластомірних елементів (далі – манжети), та фасонні вироби з НПВХ, що виготовлені методами формування розтрубів у відрізках труб, наступного їх вигину (за необхідності) та їх зварюванням між собою або литтям (під тиском або ротаційним) з наступним монтажем манжет.

Допускається використання труб і фасонних виробів для будівництва трубопроводів зовнішніх надземних і внутрішніх мереж холодного водопостачання будинків і споруд за умови вжиття заходів щодо захисту поверхні труб і фасонних виробів від прямого впливу сонячного ультрафіолетового випромінювання та механічних ушкоджень.

  1. Обов'язкові вимоги до якості труб та фасонних виробів, що забезпечують їх безпечність для життя, здоров'я, майна населення та охорони навколишнього середовища, наведені у розділах 7 і 8.
  2. Підтвердження відповідності труб та фасонних виробів (далі – вироби) здійснюється шляхом складання виготовлювачем виробів або уповноваженою ним особою декларації відповідності виробів вимогам цього стандарту згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".

Декларування відповідності виробів здійснюється з використанням модуля А (внутрішній контроль виробництва) із застосуванням процедур "Випробування органом оцінки виробів певного типу", "Випробування виробником виробу певного типу" та "Здійснення контролю за виробництвом на підприємстві", зазначених у Технічному регламенті будівельних виробів, будівель і споруд та конкретизовованих цим стандартом:

а)виробник або уповноважена ним особа складають технічну документацію на вироби та проект декларації відповідності згідно з додатком до Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд.

Технічна документація на вироби згідно з цим стандартом повинна включати:

  • загальний опис виробу;
  • офіційне видання цього стандарту;
  • протоколи випробувань виробів на відповідність вимогам цього стандарту, що були проведені в атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом;
  • сертифікати відповідності та протоколи випробувань сировини, матеріалів, комплектувальних виробів;
  • акт постановки виробів на серійне виробництво (для виробів, що випускаються серійно);

б)орган оцінки проводить аналіз технічної документації та організовує проведення випробувань зразків виробів певного типу на їх відповідність переліку показників властивостей, який узгоджено з виробником або уповноваженою ним особою і який відповідає вимогам цього стандарту. Цей перелік має включати: вимоги до зовнішнього вигляду поверхні, вимоги до опору удару падаючого вантажу та вимоги стійкості до дії постійного внутрішнього тиску (при 20 °С – 1 год та 100 год).

Відбір зразків виробів для випробувань проводиться представниками органу оцінки за участі представників виробника або уповноваженої ним особи. Випробування зразків проводять у лабораторіях, атестованих у встановленому порядку у присутності представників органу оцінки. Протокол випробувань підписують представники виробника, випробувальної лабораторії та органу оцінки. Затверджує протокол керівник органу оцінки.

У разі якщо один чи більше перевірених зразків не відповідають вимогам цього стандарту, орган оцінки розробляє план коригувальних дій і контролює їх виконання з боку виробника до приведення виробів у відповідність з вимогами цього стандарту;

в)за позитивними результатами аналізу технічної документації та випробувань зразків виробів певного типу виробник або уповноважена ним особа вносять до проекту декларації реквізити органу оцінки та протоколів випробувань зразків виробів певного типу і видають декларацію відповідності вимогам цього стандарту.

Орган оцінки реєструє декларацію відповідності у встановленому порядку;

г)виробник, який видав декларацію відповідності виробу певного типу вимогам цього стандарту, повинен у процесі виробництва проводити кваліфікаційні, періодичні та приймально-здавальні випробування на відповідність вимогам цього стандарту з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом у атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях та вживати заходів для того, щоб виробничий процес забезпечував відповідність виготовлених виробів вимогам цього стандарту;

д)орган оцінки проводить перевірку виробів, на які ним зареєстрована декларація відповідності, через довільні інтервали часу, але не менше одного разу на три роки. Для перевірки орган оцінки відбирає на місці виробництва довільні зразки кінцевої продукції, досліджує та випробовує їх на відповідність мінімальному переліку вимог згідно з 1.3, б) цього стандарту. У разі отримання негативних результатів випробувань реєстрація декларації відповідності скасовується і декларація втрачає чинність.

1.4Стандарт придатний для цілей сертифікації.

Оцінка відповідності виробів згідно з цим стандартом може за бажанням виробника або уповноваженої ним особи здійснюватись шляхом проведення органом оцінки їх сертифікації на відповідність узгодженому переліку показників властивостей виробів згідно з цим стандартом, включно із мінімальним переліком вимог згідно з 1.3, б), із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва), або модулем F (перевірка продукції) із застосуванням процедур згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".

  1. Після видання та реєстрації в органі оцінки декларації про відповідність виробу або отримання сертифіката відповідності виробник або уповноважена ним особа наносять національний знак відповідності на виріб або на додану до нього етикетку, упаковку чи супровідну документацію відповідно до правил застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599.
  2. Виробник або уповноважена ним особа зберігають декларацію про відповідність виробу та технічну документацію до неї протягом 10 років після застосування виробу в будинках і спорудах і надають для перевірки в установленому законодавством порядку.

2НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

В цьому стандарті наведено посилання на такі нормативні документи:

ДСТУ Б А.3.1-6-96 Управління, організація і технологія. Матеріали та вироби будівельні. Порядок розробки та постановки на виробництво

ДСТУ Б В.2.5-32:2008 Труби безнапірні з поліпропилену, непластифікованого полівінілхлориду та фасонні вироби до них для зовнішніх мереж каналізації будинків і споруд та кабельної каналізації. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-93-2000 Будівельні матеріали. Труби для мереж холодного та гарячого водопостачання із поліпропілену. Технічні умови

ДСТУ 3021-95 Випробування і контроль якості продукції. Терміни та визначення

ДСТУ 4179-2003 Рулетки металеві. Технічні умови (ГОСТ 7502-98, MOD)

ГОСТ 12.1.003-83 ССБТ. Шум. Общие требования безопасности (ССБП. Шум. Загальні вимоги безпеки)

ГОСТ 12.1.004-83 ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования (ССБП. Пожежна безпека. Загальні вимоги)

ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны (ССБП. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони)

ГОСТ 12.1.007-76 ССБТ. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности (ССБП. Шкідливі речовини. Класифікація і загальні вимоги безпеки)

ГОСТ 12.1.018-93 ССБТ. Пожаровзрывобезопасность статического электричества. Общие требования (ССБП. Пожежовибухобезпека статичної електрики. Загальні вимоги)

ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты (ССБП. Електробезпека. Загальні вимоги і номенклатура видів захисту)

ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) ССБТ. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения (ССБП. Пожежовибухонебезпека речовин і матеріалів. Номенклатура показників і методи їх визначення)

ГОСТ 12.4.011-89 ССБТ. Средства защиты работающих. Общие требования и классификация (ССБП. Засоби захисту працівників. Загальні вимоги та класифікація)

ГОСТ 12.4.021-75 ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования (ССБП. Системи вентиляційні. Загальні вимоги)

ГОСТ 12.4.028-76 ССБТ. Респираторы ЩБ-1 "Лепесток". Технические условия (ССБП. Респіратори ЩБ-1 "Лепесток". Технічні умови)

ГОСТ 12.4.029-76 Фартуки специальные. Технические условия. (Фартухи спеціальні. Технічні умови)

ГОСТ 12.4.072-79 ССБТ. Сапоги специальные резиновые формовые, защищающие от воды, нефтяных масел и механических воздействий. Технические условия (Чоботи спеціальні гумові формові, що захищають від води, нафтових олій та механічного впливу. Технічні умови)

ГОСТ 12.4.121-83 ССБТ. Противогазы промышленные фильтрующие. Технические условия (Протигази промислові фільтруючі. Технічні умови)

ГОСТ 17.2.3.02-78 Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выбросов вредных веществ промышленными предпристиями (Охорона природи. Атмосфера. Правила встановлення допустимих викидів шкідливих речовин промисловими підприємствами)