з) металеві корпуси арматури світильників, вимикачів і штепсельних розеток;

і) металеві опори повітряних ліній.

7.4.35. Кожний заземлюючий елемент установки повинен бути приєднаний до заземлювача або заземлюючої магістралі за допомогою окремого відгалуження. Забороняється послідовне включення у заземлюючий провідник декількох заземляючих частин установки.

7.4.36. Заземлюючі провідники, які розміщені у приміщеннях, повинні бути доступні для огляду. Ці вимоги не відносяться до нульових жил і металевих оболонок кабелів, тру-бопроводів схованої електропроводки, що знаходиться у землі металоконструкцій, а також провідників заземлення, що прокладені у трубах.

7.4.37. Кожний заземлюючий пристрій, що знаходиться у експлуатації, повинен мати паспорт, який вміщає схеми за землення, його основні технічні дані про результати перевірки стану заземлюючого пристрою, про характер проведених ремонтів та змін, що внесені у пристрій заземлення.

7.4.38. Електрообладнання повинно бути оснащеним міні-мальним струмовим захистом, що виключає можливість са-мовільного включення приводу при відновленні раптово зниклої напруги.

7.4.39. При прокладанні в одному каналі, в одному металорукаві електрошнурів для різних напруг всі шнури вибираються з ізоляцією для вищих напруг.

7.4.40. Забороняється використовувати як струмопрово-ди корпусні деталі машин і апаратів.

7.5. Захист від блискавки і статичної електрики

7.5.1. Виробничі, житлові та громадські будівлі і споруди залежно від їх призначення, інтенсивності громової діяльності в районах їх місцезнаходження і очікуваної річної кількості ураження блискавкою, повинні мати захист від блискавки в відповідності до категорії обладнання блискавкозахисту, яка вказана в РД 34.21.122-87.

7.5.2. Заземлюючий пристрій для захисту від статичнеої електрики повинен бути виконаний у вигляді загального внутріцехового контура і приєднаний до зовнішніх заземлюючих пристроїв.

7.5.3. Для захисту від статичної електрики повинні бути заземленими ємкості, комунікації, елеватори, жолоби, продуктопроводи, зливно-наливні пристрої.

7.5.4. Гумові шланги з металевими наконечниками, що використовуються для транспортування сухого крохмалю, повинні бути заземлені мідним дротом, обвитим по шлангу зовні, з шагом 10 см або пропущеним всередині з припайкою одного його кінця до металевих частин продуктопровода; а другого - до наконечника шланга.

7.5.5. Застосування плоскопасовиих передач в цехах сушіння крохмалю не допускається.

7.5.6. В цеху сушіння крохмалю повинні бути вивішені Інструкції по експлуатації системи захисту від статичної електрики, в яких враховуються особливості даного цеху.

7.5.7. З метою покращення умов стікання зарядів з тканинних рукавів, а також рукавних фільтрів слід просочувати їх розчинами поверхнево-активних речовин з наступною про-сушкою, забезпечуючи при кріпленні надійний контакт їх із заземленими металевими елементами обладнання.

Для рукавних фільтрів слід вибирати просочення, яке не знижує фільтруючих якостей тканини після просушування.

7.5.8. В місцях установки м'яких вставок у повітроводах витяжної вентиляції необхідно передбачати перемички для зняття зарядів статичної електрики.

7.6. Обладнання площадок, сходів, місточків

7.6.1. Устаткування, яке потребує постійного обслуговування на висоті 1,5 м і вище від рівня підлоги (робочої площадки), необхідно забезпечувати стаціонарними площадками і сходами за ГОСТ 23120-78.

7.6.2. Площадки, які розміщені на висоті 0,5 м і більше від рівня підлоги, сходи і перехідні місточки потрібно з усіх сторін огороджувати перилами висотою не менше 1,0 м з суцільною обшивкою знизу на висоту не менше 0,15 м. 7.6.3. Ширина проходу на площадках для огляду устатку- вання повинна бути не менше 0,8 м, а ширина сходів - не менше 0,6 м.

7.6.4. Ширина східців металевих сходів повинна бути не менше 0,12 м, а відстань між східцями - не більше 0,2 м.

7.6.5. Сходи, що ведуть на площадки, які розташовані на висоті до 1,5 м, повинні мати нахил не більше 45°. У місцях, де сходами користуються рідко, нахил повинен бути

Не більше 700

7.6.6. Площадки і сходи потрібно робити з рифленої або просічно-витяжної сталі.

7.6.7. Використовувати металеві площадки і сходи з рівною поверхнею та з круглої пруткової сталі забороняється.

7.6.8. Площадки довжиною понад 3 м, призначені для обслуговування апаратів, що знаходяться під тиском, а також резервуарів для зберігання легкозаймистих рідин, повинні мати на менше двох сходів з протилежних сторін.

7.6.9. Для устаткування, яке не потребує постійного об-слуговування, допускається застосовувати приставні дерев, яні драбини висотою не більше 3 м або пересувні драбини-стрем'янки висотою не більше 5м.

7.6.10. Приставні дерев'яні драбини повинні відповідати таким вимогам:

- щаблі повинні бути врізні;

- тетиви через кожні 2 м скріплені стяжними болтами;

- нижня частина повинна мати упор у вигляді гострих металевих шипів, гумових наконечників та інших пристроїв, залежно від матеріалів і стану опорної поверхні, а верхня частина - гаки для закріплення з міцними деталями устаткування, трубопроводами тощо.

Загальна довжина (висота) приставної драбини повинна бути такою, щоб працюючий мав можливість працювати стоячи на щаблях, які розміщені на відстані не менше 1 м від верхнього кінця драбини.

7.6.11. Розсувні драбини повинні бути обладнані пристро-ями, які виключають можливість довільного розсування.

7.6.12. Місця установлення приставних драбин і драбин-стрем'янок потрібно огороджувати або охороняти.

7.6.13.Під час виконання робіт з одночасним підтримуван-ням деталей потрібно застосовувати драбини-стремянки з верхніми площадками, які огороджені перилами у відповідності до вимог п.7.6.2 цих Правил.

7.6.14. Перед експлуатацією і через кожні півроку приставні драбини потрібно випробовувати на статичне навантаження 120 кг, яке прикладається до одного щабля на середині про-льоту драбини, установленої під кутом 75° до горизонталь ної площини.

7.6.15. Приставні драбини-стрем'янки, підйомні та пере-сувні площадки треба зберігати в певному місці.

7.6.16. Риштування для піднімання та опускання потрібно обладнати драбинами або трапами. Для риштування довжиною більше 40 м потрібно установлювати не менше двох дра-бин або трапів. Верхній кінець драбини або трапу потрібно закріпити до поперечного риштування. Прорізи в настилі риш-тування для виходу з драбини повинні бути огороджені. Кут нахилу драбини не повинен бути понад 60° до горизонтальної поверхні. Кут нахилу трапу не повинен бути більше, ніж 1:3.

7.6.17. Трапи і місточки повинні бути жорсткими і мати кріплення, яке виключає можливість їх зміщення. Прогиб на стилу при максимальному розрахунковому навантаженні не

повинен бути понад 2 мм.

7.6.18. При довжині трапів і місточків понад 3 м під ними треба ставити проміжні опори. Ширина трапів і місточків не повинна бути менше 0,6 м. Трапи і місточки повинні мати поручні, закраїни і один проміжний горизонтальний елемент.

7.7. Обслуговування устаткування

7.7.1. До обслуговування устаткування допускаються особи віком не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, інструктаж, стажування на робочому місці та перевірку знань відповідно до вимог розділу 5 цих Правил.

7.7.2. До обслуговування устаткування підвищеної небезпеки потрібно допускати осіб, які пройшли спеціальне навчання, перевірку знань і мають посвідчення, підписане членами комісії, а також інспекторами відповідного органу держнагляду.

7.7.3. До обслуговування автоматичних потокових ліній потрібно допускати осіб, які мають знання по обслуговуванню як окремих агрегатів, що входять до лінії, так і лінії в цілому.

7.7.4. Керівник (власник) підприємства зобов'язаний забезпечити безпечну експлуатацію всього устаткування.

7.7.5. Відповідальність за безпечну експлуатацію устаткування повинна наказом по підприємству покладатись на осіб, які мають спеціальну технічну освіту і пройшли навчання зІ техніки безпеки та здали екзамени.

7.7.6. Відповідно до цих Правил і типових інструкцій з охорони праці на підприємстві що до місцевих умов керівниками цехів, ділянок потрібно розробити інструкції з охорони праці для працюючих і затвердити власником підприємства після узгодження із службою охорони праці цього підприємства і юрисконсультом. Інструкції повинні бути вивішені на робочих місцях. Крім цього на робочих місцях треба вивісити попереджувальні написи і плакати з техніки безпеки і виробничої санітарії.

7.7.7. Для визначення технічного стану устаткування і контролю за дотримуванням правил технічної експлуатації головні фахівці щодобово повинні проводити огляди устаткування і результати їх фіксувати в журналі приймання та передачі устаткування по змінах.

7.7.8. Забороняється спиратися, ставати на бар'єри площадок, сідати на поручні, ходити по трубопроводах, а також по конструкціях і перекриттях, які не призначені для проходу по них.

7.7.9. Перед пуском в роботу машини необхідно впевнитись в тому, що біля рухомих її частин нікого немає, а при дистанційному управлінні необхідно дати сигнал про запуск машин.

7.7.10. Змащення устаткування, підтягування болтових з'єднань, усунення різних несправностей дозволяється виконувати тільки при повній зупинці устаткування.

7.7.11. Пуск і робота устаткування з несправними або знятими огородженнями не дозволяється, а також заборе няється знімати огородження під час роботи устаткування.

7.7.12. Побудова і експлуатація стрічкових конвеєрів в складах тарного зберігання крохмалю повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-80.

7.7.13. Для стрічкових транспортерів, що розташовані відкритих площадках, повинна бути передбачена можливість зупинки їх в аварійних ситуаціях в будь-якому місці зі сторони проходу для обслуговування.

7.8. Монтаж і ремонт устаткування

7.8.1. До роботи по монтажу устаткування допускаються особи не молодші 18 років, які пройшли медичний огляд інструктаж та навчання безпечним методам роботи у відповідності до вимог розділу 5 цих Правил.

7.8.2. Забороняється очищення і ремонт машин, ратів, механізмів, транспортуючих пристроїв тощо під час їх роботи.

7.8.3. Монтаж, демонтаж, ремонт і очищення устаткуван-ня, підняття та переміщення його необхідно проводити, застосовуючи засоби механізації і під безпосереднім контролем керівника робіт згідно з вимогами СНиП 3.05.05-84, СНиП ІІІ-4-80, ГОСТ 12.3.009-76, ГОСТ 12.3.020-80.

Проходи і проїзди в зоні проведення монтажних і ремонтних робіт повинні бути закритими.

7.8.4. При підготовці устаткування до монтажних, демонтажних і ремонтних робіт необхідно:

- припинити ведення технологічного процесу;

- звільнити апарати, збірники та інші резервуари від ріди продуктів, старанно промити;

- ознайомити осіб, що беруть участь у роботі, з поряд ком проведення робіт і заходами безпеки;

- перевірити кріплення фундаментних болтів, стан ізоляції електричної мережі та заземлення, наявність та справність огороджень, пускових, гальмових, блокуючих, запобіжних пристроїв і контрольно-вимірювальних приладів;

- впевнитись у відсутності всередині устаткуванняя людей і сторонніх предметів;

- перекрити доступ до устаткування, що ремонтується, або в зону його розміщення особам, які не призначені для виконання цієї роботи;

- перевірити освітленість місця робіт, дотримання протипожежних заходів, наявність інструкцій з охорони праці та знання їх працюючими.

7.8.5. Капітальні і середні ремонти устаткування необхідно виконувати по проектах проведення робіт і технічних умов на ремонт або технологічних картах.

7.8.6. Робітники ремонтних бригад повинні бути забезпечені справними пристроями і інструментом у необхідній кількості.

7.8.7. При проведенні ремонтних і монтажних робіт на висоті 1,5 м і більше необхідно влаштовувати відповідні риштування, підмістки та інші пристосування у відповідності до вимог СНиП ІІІ-4-80. Якщо застосувати риштування неможливо, слід забезпечити працюючих запобіжними поясами.

7.8.8. Працююче устаткування, що має в своїй конструкції рухомі частини (мішалки, шнеки тощо), перед оглядом, ремонтом і очищенням треба знеструмити і зняти запобіжники. Для цього на пусковому пристрої вивішується попереджувальний плакат: «Не включати! Працюють люди!». За точне виконання вищезазначених правил несуть відповідальність начальник зміни і керівник ремонту, тільки вони, за взаємною згодою, мають право зняти попереджувальні плакати і дозволити пуск устаткування.

7.8.9. При ремонтних роботах, які пов'язані з монтажем, демонтажем устаткування та трубопроводів, а також заміною елементів устаткування, треба дотримуватись послідовності операцій, яка передбачена проектом проведення робіт або технологічною картою.

7.8.10. Ремонтні роботи всередині технологічного устаткування (апаратів і резервуарів) треба виконувати відповідно до вимог підрозділу 10.1 цих Правил.

7.8.11. На кожному крохмальному заводі повинен бути складений перелік газонебезпечних робіт. Всі газонебезпечні роботи повинні проводитись з дозволу (наряду-допуску).

Видача наряду-допуску повинна реєструватися в спеціальному журналі-допуску до проведення газонебезпечних робіт.

7.8.12. В місцях проведення монтажних робіт (для запобігання доступу сторонніх осіб) межа небезпечної зони повинна бути чітко позначена запобіжними знаками і написами за ГОСТ 12.4.026-76.

7.8.13. Всі монтажні та ремонтні роботи поблизу освітлювальних мереж, які розташовані на висоті менше 2,5 м, потрібно проводити при знятій напрузі і дотримуванні вимог «Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей».

7.8.14. Забороняється без погодження з відповідальною особою використовувати при ремонтних і монтажних роботах конструкції перекриття, колони будівель і устаткування цеху для закріплення на них підйомних та інших пристроїв.

7.8.15. Забороняється ремонтувати устаткування без ви-конання технічних засобів проти його помилкового включення у роботу (пуск двигуна, подавання пари, води, сировини, готової продукції тощо), самовільного переміщення та руху.