7.4.4. До складу оперативно-технічної документації входять:

- протоколи вимірювань і контролю параметрів передавання ВОЛЗ (загасання, розподіл неоднорідностей ОВ вздовж ОК);

- дані про пошкодження й аварії та їх усунення на кожній ВОЛЗ;

- документи, які надані будівельними організаціями під час здачі до експлуатації збудованих або реконструйованих ВОЛЗ, а також протоколи профілактичних вимірювань параметрів ОК (дод. Г) і рефлектограми ОВ з підвищеним кілометричним загасанням.

7.5. Прийняття до експлуатації збудованої (реконструйованої) ВОЛЗ

7.5.1. Прийняття до експлуатації збудованих (реконструйованих) ВОЛЗ має здійснюватися згідно з вимогами ДНБ А.31 — 3-94. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Основні положення, Керівного документа з прийняття в експлуатацію лінійних споруд зв'язку та проводового мовлення (затвердженого Мінзв'язку України, 1996 р.) і цього Тимчасового керівництва.

7.5.2. Під час здачі до експлуатації збудованої (реконструйованої) ВОЛЗ робочій комісії пред'являється встановлена відповідними правилами, а також перелічена далі документація:

- примірник робочих креслень, скоригований у процесі будівництва;

- відомість укладання будівельних довжин ОК (дод. Д);

- протоколи вхідного контролю будівельних довжин ОК (дод. Е);

- заводські паспорти на будівельні довжини прокладеного ОК;

- акти на приховані роботи, підписані представниками замовника;

- паспорти на збудовані (реконструйовані) ділянки (дод. 3).    

7.5.3. Робоча комісія вимірює загасання ОВ кабеля на збудованих (реконструйованих) ВОЛЗ для підтвердження даних, які зазначено в паспортах на ці ВОЛЗ. Вимірювання здійснюються будівельною організацією разом із представниками замовника (групи з експлуатації ВОЛЗ).

7.5.4. Кілометричне загасання та втрати на зварних з'єднаннях ОВ будівельних довжин ОК перевіряються вибірково (за побажанням робочої комісії) оптичним рефлектометром.

7.5.5. Для підвищення надійності роботи ВОСП має передбачатися технологічний запас ОВ в кабелі з розрахунку 25% загальної кількості в ньому такого волокна.

На напрямах між АТС, де експлуатується понад 32 ОВ, надалі допускається залишати в кабелях, які приймаються до експлуатації, 10%-ний технологічний запас ОВ.

7.5.6. На роз'ємах ШСЗ мають бути бирки із зазначенням номера ОК і порядкового номера ОВ, обов'язково потрібне маркування кабеля та муфт в оглядових спорудах кабельної каналізації.

7.5.7. Візуальний контроль кінцевої поверхні вилки з'єднувача — найкраща можливість діагностувати стан і якість рознімного з'єднання. Нормальна поверхня з'єднувача виглядає гладенькою, полірованою, без подряпин і відколів, ОВ не вдавлене у вилку і не стирчить з неї. Оглядовий мікроскоп повинен мати підсилення понад ЗО; низьке підсилення не забезпечує реальної оцінки стану поверхні, що перевіряється.

Необхідно давати правильну оцінку стану робочої поверхні ОВ і, водночас, не бути занадто критичним, особливо в разі високого підсилення  мікроскопа. До уваги слід брати лише дефекти серцевини, оскільки відколи, подряпини біля зовнішнього краю оболонки не впливають на передавальні характеристики роз'єму.

7.6. Варіант організації зв'язку при експлуатації ВОЛЗ

7.6.1. При експлуатації ВОЛЗ допускається використання оптичних розгалужувачів для організації двостороннього зв'язку по одному одно- або багатомодовому ОВ (рис. 7.1) з такими параметрами;

Рис. 7.1, Схема організації дуплексного зв'язку по одному оптичному волокну:

1 — оптичний роз 'єм "вилка "; 2 -оптичний роз 'єм "розетка "; 3 — джерело випромінювання (ДВ); 4 - фотоприймач (Ф); 5 — оптичне волокно (ОВ); 6 —   розгалужувач волоконно-оптичний (РВО)

- загасання оптичного сигналу при переході від загального плеча до бокового — не більш як 4 дБ;

- загасання оптичного сигналу при переході від бокового плеча до загального — не більш як 4 дБ;

- перехідне загасання на ближньому кінці — не менш як 50 дБ.

7.6.2. З'єднання загальних кінців розгалужувачів з ОВ лінійного кабеля допускається тільки нерознімне.

7.6.3. Для підімкнення оптичних розгалужувачів у лінійний світловодний тракт (ЛСТ) необхідне виконання таких умов:

А ЛСТ < А 0-2Ароз-А                           (7.1)

АЛСТ<р-2Ароз-рзап                               (7.2)

де А ЛСТ— загальне загасання лінійного світловодного тракту, дБ;

А0 — перехідне загасання на близькому кінці:

а) А0 = 43 дБ (λ = 0,85 мкм);

б) А0 = 48 дБ (λ = 1,3 мкм);

в) А0= 52 дБ (λ = 1,55 мкм);

Ароз — загасання оптичного сигналу в розгалужувачі при переході від загального плеча до бокового, а також втрати при підімкненні розгалужувача до лінійного тракту, дБ;

А — рівень перешкоди, дБ, який залежить від швидкості передавання та допустимого коефіцієнта помилок, А = 2 дБ;

р — енергетичний потенціал ВОСП, дБ;

рзап - експлуатаційний запас ВОСП, дБ, Р зап = б дБ.

Під час аварійних ситуацій у разі пошкодження ОК на даному напрямі значення рзап можна зменшити до 1 дБ.

Після усунення пошкодження оптичні розгалужувачі демонтують.

7.6.4, Максимальну та мінімальну довжини регенераційної ділянки, км, за енергетичними характеристиками обчислюють, користуючись такими формулами:

Lmax  < (р-р зап – 2А дод) / (  αL  + Аст /  Lбуд )    ,                   (7.3)

               

Lmin≥ (p-pAPP- pзап – 2Адод)/( αL   + Аст / Lбуд )     ,          (7.4)

де р — енергетичний потенціал системи, дБ; рзап — експлуатаційний запас, дБ; Адод — додаткові втрати, внесені рознімним оптичним з'єднувачем при підімкненні апаратури до ОВ;  αL  — коефіцієнт затухання ОК, дБ/км; Аст — втрати в місці з'єднання ОВ при зрощуванні будівельних довжин ОК, дБ;Lбуд — будівельна довжина кабеля, км; рАРР — рівні регулювання АРР, дБ.

8. ВИКОНАННЯ ПРОФІЛАКТИЧНИХ РОБІТ

8.1. Загальні положення

8.1.1. Профілактичні роботи на ВОЛЗ передбачають її технічне обслуговування і ремонт.

8.1.2. До складу робіт з технічного обслуговування входить огляд кабельної лінії і контроль її оптичних параметрів.

8.1.3. Ремонт ВОЛЗ залежно від обсягів, характеру та призначення робіт, які мають бути виконані, поділяється на поточний і капітальний.

8.1.4. Поточний ремонт — мінімальний за обсягом вид планового ремонту, під час якого систематично виконуються роботи запобіжного характеру з метою своєчасного попередження руйнування ВОЛЗ і виникнення її пошкоджень.

8.1.5. Капітальний ремонт — найбільший за обсягом вид планового ремонту, коли пошкоджені ділянки ОК ВОЛЗ замінюються на нові чи досконаліші з метою приведення їх у відповідність з установленими нормами чи для вдосконалення.

8.2. Огляд і поточний ремонт ВОЛЗ

8.2.1. Поточний ремонт провадиться за щороку затверджуваним планом і охоплює всю мережу ВОЛЗ міської ТМ.

8.2.2. Регламентом огляду і поточного ремонту ВОЛЗ передбачається виконання такого комплексу робіт:

- доведення оптичних параметрів кабелів до встановлених норм;

- заміна зіпсованих відрізків кабелів (до 500 м) і муфт різного призначення;

- полагодження кабелів і муфт в оглядових пристроях;

- полагодження настінних кабелів і муфт, установлення відсутньої і заміна непридатної арматури для їх закріплення, а при потребі — перекладання кабелів;

- установлення відсутніх і ремонт існуючих захисних металевих жолобів і ввідних труб, включаючи роботи щодо їх фарбування і закріплення;

- полагодження кабеля в технічних підпіллях;

- полагодження підвісних кабелів (упорядкування підвісів, установлення відсутніх, заміна зіпсованих тощо);

- часткове винесення кабелів, заглиблення підземних та підводних кабелів;

- упорядкування попереджувальних і сигнальних знаків та їх електроосвітлення на підводних кабельних лініях.

8.2.3. Більшість зазначених робіт на ВОЛЗ мають виконуватися так само, як аналогічні роботи на лініях, де є кабелі з металевими провідниками, згідно з діючими нормативними документами.

8.2.4. Під час поточного ремонту ВОЛЗ у разі потреби замінюють ШСЗ та виконують перемонтаж муфт, якщо втрати на зварних з'єднаннях перевищують 1 дБ на багатомодових і 0,5 дБ на одномодових ОВ.

8.3. Капітальний ремонт

8.3.1. Загальні положення

8.3.1.1. Планування капітального ремонту залежить від строку служби і технічного стану ОК на підставі дефектних актів, складених під час контрольних вимірювань та огляду лінійно-кабельних споруд ВОЛЗ.

8.3.1.2. За даними профілактичних вимірювань складається зведена відомість стану мережі ВОЛЗ на кінець року (дод. Є), а також визначаються ОК, які потребують капітального ремонту (ремонт із заміною ОК завдовжки понад 500 м), та напрями між АТС, де необхідні додаткові ОВ. Оптичні кабелі потребують капітального ремонту, якщо нероботоздатними є 50% і більше ОВ.

8.3.1.3. Для включення ОК до плану капітального ремонту необхідно провести повний комплекс вимірювань рефлектометром усіх ОВ пошкодженного ОК, за результатами яких внести пропозиції щодо заходів, спрямованих на відновлення роботоздатності пошкодженного ОК.

Точніше кількість ОК, яка необхідна для виконання вставок на пошкодженому ОК, визначається після вимірювань безпосередньо перед початком ремонтних робіт.

8.3.1.4. Добираючи кабель, необхідно виходити з того, шо на одній ремонтованій ділянці має бути кабель, виготовлений одним заводом, лише однієї марки, з одним типом оптичного волокна і  його захисного покриття, з одним типом силового елемента.

8.3.1.5. План капітального ремонту ВОЛЗ складається керівником групи, шо експлуатує ВОЛЗ міських ТМ, та затверджується головним інженером експлуатаційного підприємства електрозв'язку після узгодження з керівником цеху систем передач.

8.3.1.6 Роботи з капітального ремонту ВОЛЗ за окремими проектами та кошторисами виконують ремонтно-будівельні організації.

8.3.1.7. Капітальний ремонт ВОЛЗ міських ТМ здійснюють будівельні організації, виконуючи такі роботи:

- підготовчі вимірювання;

- вхідний контроль оптичних параметрів ОК, призначеного для заміни;

- прокладання ОК;

- монтаж з'єднувальних муфт і кінцевих пристроїв на ОК;     

- проведення комплексу вимірювань під час монтажу ОК;

- здачу ОК в експлуатацію.

8.3.2. Організація виконання робіт з капітального ремонту ОК

8 3.2.1. Для визначення ділянок ВОЛЗ, які підлягають заміні при ремонті, виконують рефлектометрію ділянок, які включені до плану капітального ремонту.

8.3.2.2. Перед початком будівельно-монтажних робіт будівельна організація має одержати від замовника всю технологічну документацію на проведення капітального ремонту, а саме:

-відомість укладання будівельних довжин (див. дод. Д);

-протоколи вхідного контролю оптичного кабеля (див. дод. Е);

-паспорти на змонтовану муфту оптичного кабеля (див дод. И);

-паспорти регенераційної дільниці, що підлягає ремонтуванню (див. дод. 3);

- копію ТУ на кабель, що прокладається.

8.3.2.3. Барабани з кабелем мають транспортуватися із додержанням загальних положень щодо транспортних перевезень оптичного кабеля: на спеціально обладнаних бортових автомашинах з причіпами або без них чи на причіпних транспортерах. Навантажувати і вивантажувати барабани слід автомобільним краном або за допомогою покотів. Вільне скочування або скидання на землю з платформ чи автомашин барабанів з кабелем суворо заборонено.

8.3.2.4. Навантаження і транспортування пошкоджених барабанів з кабелем не дозволяється. Спочатку кабель має бути перемотаний на справний барабан.

8.3.2.5. Барабан з кабелем перекочувати заборонено. Як виняток дозволяється перекочувати зашитий барабан на відстань до 50 м. Перекочувати барабан слід лише в напрямі, вказаному стрілкою на його щоці.

8.3.2.6. Транспортування барабанів з кабелем у горизонтальному положенні (на щоці) заборонено. Обшивка барабанів при транспортуванні кабеля має бути не пошкодженого, кінці кабеля закріплені і загерметизовані.

8.3.2.7. При групуванні будівельні довжини кабеля, шо прокладається в кабельній каналізації, мають бути розташовані так, щоб відходи кабеля після викладення були мінімальними. При цьому враховують довжини прольотів, форму транзитних колодязів, запас оптичного кабеля на викладення та монтаж. Зауважимо, що довжина запасу кінців кабеля для монтажу муфти ОК, шо прокладається в кабельній каналізації, повинна бути не менш як 8 м від горловини люка.

За результатами групування будівельних довжин необхідно скласти відомість укладання будівельних довжин дільниці ВОЛЗ, шо ремонтується.

8.3.2.8. Усі паспорти на барабани з кабелем мають бути зібрані і разом з відомістю групування будівельних довжин додані до здавальної документації на відремонтовану дільницю ВОЛЗ.

8.3.3. Вхідний контроль

8.3.3.1. Перед виконанням будівельно-монтажних робіт при ремонті ВОЛЗ передбачається 100%-ний вхідний контроль оптичного кабеля на кабельному майданчику. Вивозити барабани з кабелем на трасу, прокладати кабель без попереднього вхідного контролю не дозволяється. Барабани з ОК оглядають зовні, щоб установити відсутність механічних пошкоджень. Після зняття обшивки з барабана перевіряють зовнішній стан кабеля, наявність заводських паспортів. У паспорті мають бути такі дані;

- марка кабеля;

- відповідність ДСТУ і ТУ;

- довжина кабеля;

- порядок відліку модулів і ОВ (за кольором) у кабелі;

- матеріал покриття оптичного волокна;

- кілометричне загасання;

- гранична смуга пропускання на заданій довжині хвилі для багатомодових ОВ;

- значення хроматичної дисперсії на заданій довжині хвилі для одномодових волокон;

- значення показника заломлення серцевини ОВ;

- штамп ВТК заводу-виробника;

- дата виготовлення.

8.3.3.2. Для ОК зарубіжного виробництва дані в паспорті за погодженням між замовником та постачальником кабеля можуть бути іншими.

8.3.3.3. У разі відсутності заводського паспорта на кабель потрібно запросити його дублікат у заводу-виробника.