-ОКЛ-1-те саме ,але без армуючих ниток

-ОКЛ-3- те саме ,але без армуючих ниток та ЦСЕ з сталевого троса

-ОКЛ-2А та ОКЛ-2-відрізняються конструктивно від ОКЛ-1А та ОКЛ-1 відповідно діаметром оптичного модуля та максимальним числом ОВ,які можуть розміщуватися в оптичнму модулі;

-ОКЛ-Н-1,ОКЛ-Н-1А,ОКЛ-Н-3-те саме,що й відповідно ОКЛ-1,ОКЛ-1А та ОКЛ-3,але із зонішньою оболонкою з ПВХ пластикату;

-ОКЛБ-1-з одномодовим ОВ,в якого діаметр модового поля від 9 до 10 мкм,загасання-до 0,4 дБ/км на довжині хвилі 1,31 мкм або до 0,3 дБ/км на довжині хвилі 1,55 мкм,навколо ЦСЕ зі склопластикового стрижня скручено оптичні модулі з гідрофобним заповнювачем,на серцевину накладено проміжну поліетиленову оболонку,броню із сталевих стрічок та поліетиленову захисну оболонку.Кабель може вміщувати 4 мідних жили

Рисунок 6.5. Конструкція кабелів типу ОКС:

1 — оптичне волокно; 2 — оболонка оптичного модуля; 3 — стрижень з склопластики; 4 — скріплювальна обмотка; 5 — зовнішня ПВХ оболонка; 6 — зміцнювальні склонитки; 7 — армуючий сталевий дріт

для дистанційного живлення НРП, а також кабель, призначений для прокладання в кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, по мостах, у шахтах, грунтах усіх категорій, крім схильних до мерзлотних деформацій, крізь невеликі водні перешкоди ручним і механізованим способами;

- ОКЛБ-Н-1 — те саме, але із зовнішньою оболонкою з ПВХ пластикату;

- ОКЛБ-1А — те саме, що й ОКЛБ-1, але армований синтетичними нитками «кевлар»;

- ОКЛБ-1 та ОКЛБ-2 різняться конструктивно діаметром оптичного модуля та максимальним числом ОВ, шо можуть розмішуватися в оптичному модулі;

- ОКЛБ-3 - те саме, шо й ОКЛБ-1, але ЦСЕ зі сталевого троса.

6.2.8. Кабель виробництва фірмиLGCABLE & МАСНINERYLtd(Південна Корея) типу ОJFJPJFESP-LТ призначений для прокладання в грунтах усіх категорій (окрім тих, що піддаються мерзлотним деформаціям та зміщенням), у кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах ручним та механізованим способами.

Кабель типу ОJFPJFHFOSHFO-LТ призначений для прокладання в кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах, шахтах і приміщеннях станційних споруд ручним та механізованим способами.

Кабелі мають ЦСЕ зі склопластику, навколо якого скручено 6 елементів (оптичні модулі та корделі). Оптичні модулі містять до шести одномодових ОВ. Внутрішньо- та міжмодульний простори заповнені гідрофобом (відповідно тіксотропне та полібутанове желе). На кабельну серцевину накладено оболонки: ПЕ проміжну, оболонку з гофрованої сталі та зовнішню ПЕ захисну. У кабелі типу ОJFPJFHFOSHFO-LТ зовнішня захисна пластикова оболонка виготовлена з матеріалу, що не поширює горіння.

6.2,9. Кабелі виробництва фірми ЕRICSSON САВLES АВ (Швеція) типів GNHLDV,GNSLDV призначені для прокладання в кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах ручним та механізованим способами.

Кабель типу GNLWLV призначений для прокладання в грунтах усіх категорій (окрім тих, що піддаються мерзлотним деформаціям та зміщенням), у кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах ручним та механізованим способами.

Кабелі типуGNHLDV,GNLWLV  мають ЦСЕ з склопластику, навколо якого скручено 6 елементів (оптичні модулі або оптичні модулі та корделі). Оптичні модулі містять 4, 6 або 8 одномодових ОВ. Внутрішньо- та міжмодульний простори заповнені гідрофобом (відповідно тіксотропний гель та полібутанове желе). На кабельну серцевину накладено зовнішню захисну поліетиленову оболонку. Для кабеля   GNLWLV  захисна поліетиленова оболонка є проміжною, а на неї накладено оболонку з гофрованої сталі та зовнішню захисну ПЕ.

Кабель типуGNHLDV  має поліетиленове профільоване осердя iз силовим елементом зі склопластику, у пазах якого розміщено 6 елементів (оптичні модулі або оптичні модулі та корделі). Оптичні модулі містять 4, 6 або 8 одномодових ОВ. Внутрішньо- та міжмодульний простори заповнені гідрофобом (відповідно тіксотропний гель та полібутанове желе). На кабельну серцевину накладено зовнішню захисну поліетиленову оболонку.

Кабель типу GNSLBDV, що призначений для прокладання всередині приміщень станційних споруд, має ПЕ профільовану серцевину із силовим елементом зі склопластику, у пазах якого розміщено 6 елементів (оптичні модулі або оптичні модулі та корделі). Оптичні модулі містять 4, 6 або 8 одномодових оптичних волокон. Внутрішньомодульний простір заповнено гідрофобом (тіксотропним гелем). На кабельну серцевину накладено шар водоблокувальної стрічки та зовнішню захисну оболонку з матеріалу, шо не поширює горіння.

6.2.10. Кабель виробництва фірми SIEMENS (Німеччина) типу А-DSF2Yпризначений для прокладання в кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах ручним та механізованим способами.

Кабель типу А-DSF2Y(SR)2Y призначений для прокладання в грунтах усіх категорій (окрім тих, що піддаються мерзлотним деформаціям та зміщенням), у кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах ручним та механізованим способами.

Кабель типу А-DSF2Y(SR)2Y має сталевий ЦСЕ, навколо якого скручено до восьми елементів (оптичні модулі або оптичні модулі та корделі). Оптичні модулі містять від 1 до 12 одномодових оптичних волокон (загальна кількість волокон у кабелі від 2 до 96). Внутрішньо- та міжмодульний простори заповнені гідрофобом. На кабельну серцевину накладено такі оболонки: проміжну ПЕ, з гофрованої сталі та зовнішню захисну ПЕ. У кабелі типу А-DSF2Y на кабельну серцевину накладено зовнішню захисну ПЕ оболонку. Інші оболонки відсутні.

6.2.11. Кабель виробництва фірми LUCENT ТЕСНNOLOGIESINC(США) типу DNX призначений для прокладання в кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах, для підвішування на опорах мереж зв'язку ручним та механізованим способами.

Кабель типу DSХ призначений для прокладання в грунтах усіх категорій (окрім тих, що піддаються мерзлотним деформаціям та зміщенням), в кабельній каналізації, трубах, блоках, колекторах, на мостах ручним та механізованим способами.

Оптичний кабель DNX складається із серцевини типу Lightpack (до 96 ОB), заповненої гідрофобом, пластикової захисної трубки, водоблокувальної стрічки, двох груп периферійних силових елементів (по 3 склопластикові стрижні) та зовнішньої ПЕ оболонки (оболонка типу LХЕ-DЕ).

Оптичний кабель DSХ складається із серцевини типу Lightpack (до 96 ОВ), заповненої гідрофобом, пластикової захисної трубки, водоблокувальної стрічки, захисної оболонки з гофрованої сталі, двох периферійних металевих силових елементів та зовнішньої ПЕ оболонки (оболонка типу LХЕ-МЕ).

6.2.12.У дод. Б наведено характеристики ОК, які використовуються на міській ТМ.

6.3. Механічні з'єднувачі для ОВ

 

6.3.1. Значного поширення завдяки економічності й надійності набули з'єднання ОВ за допомогою механічних з'єднувачів. Крім того, виконати таке з'єднання можна протягом лише кількох хвилин, що дуже важливо в аварійних ситуаціях.

6.3.2. Перш ніж застосовувати механічні з'єднувачі, потрібно виконати якісний відкол ОВ. Юстирування та з'єднання світловодів виконують у спеціальній напрямній системі з подальшим їх фіксуванням за місцем. Як правило, у механічних з'єднувачах для узгодження стику волокон використовується імерсійна рідина.

6.3.3. Механічні з'єднувачі можуть бути активними, тобто такими, що дають змогу вирівнювати й оптимізувати положення волокон за мінімальних втрат, і пасивними.

6.3.4. Широкого застосування набули механічні з'єднувачі, які розглядаються далі. Усі вони мають сертифікат відповідності і можуть використовуватися на мережі зв'язку України.

Механічні з'єднувачі типу Fibrlock виробництва фірми 3М застосовуються для з'єднання багато- та одномодових волокон із зовнішнім діаметром захисного покриття 250 або 900 мкм. Загасання у з'єднанні не перевищує 0,2 дБ (для більш ніж 90% з'єднань), дозволене зусилля на розтяг — 0,34 кг, термін служби — 30 років.

Механічні з'єднувачі СSLLightSplісе фірми LUCENTTechnologies призначені для з'єднання волоконних світловодів із зовнішнім діаметром захисного покриття 250 або 900 мкм і застосовуються на зовнішніх та локальних мережах. Прозорий матеріал корпусу дає змогу візуально контролювати процес з'єднання світловодів. Ці з'єднувачі призначені для роботи в широкому діапазоні робочих температур.

Фірма АМР пропонує механічні з'єднувачі типу Соrelink, які призначені для з'єднання одно- та багатомодових ОВ із зовнішнім діаметром захисного покриття 250 або 900 мкм. З'єднувачі цього типу мають корпус, виготовлений із прозорого матеріалу, що дає змогу візуально контролювати процес з'єднання світловодів. Габаритні розміри з'єднувача 56 х 7,6 х 3,3 мм. Один з'єднувач може бути використаний до 10 разів.

Основні характеристики зазначених механічних з'єднувачів для ОВ наведено в табл. 6.3.

Таблиця 6.3

Характеристики механічних з'єднувачів для ОВ

Тип з'єднувача

Фірма виробник

Загасання в з'єднанні, дБ

Втрати на відбиття, дБ

Діапазон робочих температур, °С

Firblok

0,2

45

Від -40 до +80

CSL LightSplice

Lucent Technologies

0,2

50

Від -40 до +80

Сorelink

АМР

0,2

45

Від -40 до +80

6.3.5. Для механічних з'єднувачів середні втрати на з'єднаннях одномодових волоконних світловодів без активного регулювання становлять 0,2 дБ, з настроюванням — 0,05 дБ. Втрати на відбиття — не менш як 45 дБ. Час на монтаж одного з'єднувача — від 5 до 8 хв.

6.3.6. Механічні з'єднувачі використовуються здебільшого для монтажу локальних мереж в технологічних приміщеннях та для з'єднання ОВ під час виконання аварійно-відновлювальних робіт. Остаточний вибір того чи іншого методу з'єднання визначається конкретними умовами будівництва та експлуатації ВОЛЗ.

 

6.4. З'єднувальні муфти для монтажу ОК

 

6.4.1. Захист місць зрощування будівельних довжин ОК на трасі ВОЛЗ виконується за допомогою з'єднувальних муфт. З'єднувальні муфти можуть бути «прохідного» (вхід та вихід з різних боків муфти) і «тупикового» (вхід та вихід з одного боку) типів. Муфти на ОК розмішуються у грунті, оглядових пристроях кабельної каналізації, на опорах повітряних ліній зв'язку, у технологічних приміщеннях зв'язку. При виборі типу з'єднувальної муфти для оптичного кабеля слід керуватись існуючими принципами для захисних з'єднувальних муфт електричних кабелів (механічний захист зростка та герметичність), ураховуючи специфічні особливості конструкції оптичного кабеля.

6.4.2. Конструкція з'єднувальної муфти для монтажу ОК має задовольняти такі вимоги:

- захист місця з'єднання від механічних навантажень;

- герметичність;

- можливість викладення технологічного запасу ОВ (від 800 до 1000 мм, для виконання ремонтних робіт) за допустимого радіуса, але не менш як 40 мм, з фіксуванням місць з'єднання волокон;

- виключення можливості витягування кабеля з муфти під дією механічних навантажень;

- забезпечення легкого доступу до місдь з'єднання ОВ під час виконання ремонтно-профілактичних робіт;

- можливість багаторазового використання муфти.

6.4.3. Оптичні волокна, як і місця їх з'єднання, мають високу чутливість до всіх видів механічних навантажень — розтягу, вигину, поперечного стиску і т. ін. Захист ОВ і місць його з'єднання від дії цих навантажень здійснюється вільним викладенням ОВ у муфті, а механічні навантаження, що діють на кабель, мають замикатися на корпус муфти без передавання зусилля на волокно.

6.4.4. Характеристики з'єднувальних муфт із високоміцного пластику, сертифікованих в Україні, наведено в табл. 6.4.

6.4.5. Існує багато типів з'єднувальних муфт для монтажу ОК. Далі наведено інформацію про деякі типи найпоширеніших з'єднувальних муфт, які сертифіковані для використання на мережі зв'язку України.

Муфти типу FOSС фірми «Raychem» використовуються для монтажу волоконно-оптичних кабелів різних конструкцій — з вільним розміщенням волокон у трубці, з профільною чи центральною серцевиною. До комплекту муфти входить касета для укладання волокон. На касеті можна розмістити до 12 з'єднань ОВ. Муфти фірми «Raychem» мають овальний та круглі вводи, кількість і розміри яких залежать від типу муфти. Вводи муфти герметизуються термоусаджувальними трубками під дією газового пальника або фена гарячого повітря. З'єднувальну муфту типу FOSC-100B2/Нз касетою для розміщення 12 з'єднань ОВ зображено на рис. 6.6.

Муфти фірми «Reichle+DeMassari» використовуються для монтажу волоконно-оптичних кабелів різних конструкцій і можуть бути тупикового або прохідного типу. Муфти мають круглі вводи, їх кількість та розміри

Таблиця 6.4

Характеристики з'єднувальних муфт

Марка

Фірма виробник

Тип муфти

Максимальна кількість ОК, що монтуються

Максимальна кількість ОB, що монтуються

FOSC-100В/Н

Raychem

Тупикова

6

48

FOSС-100В2/Н

Raychem

Те саме

4

48

FOSС-400А4

Raychem

6

32

FOSС-400В2

Raychem

4

96

FOSС-400В4

6

96

R30208

Reichle & De-Massari

3

24

R30209

Reichle & De-Massari

Прохідна

4

48

NCD-504

Ericsson

Тупикова

4

72

UCSО-4-6

Siemens

Прохідна

4

24