Звукоізоляція допоміжної стіни повинна бути не менше ніж на 6 дБ більшою від звукоізоляції випробовуваної конструкції в кожній смузі частот.

Примітка. Для цілковитого виключення впливу допоміжної стіни на результати вимірювань потрібно, щоб її звукоізоляція була більшою від звукоізоляції випробовуваного зразка вікна або дверей на 15 дБ.

  1. Товщина допоміжної стіни не повинна перевищувати 500 мм. Глибини ніш з обох боків встановленого в допоміжній стіні випробовуваного зразка повинні знаходитись у співвідношенні 1:2.

  2. Методика врахування звукоізоляції допоміжної стіни у результатах вимірювань звукоізоляції випробовуваного зразка наведена в додатку Б.

5.2 Вимоги до приміщень для вимірювання звукоізоляції внутрішніх огороджувальних конструкцій в натурних умовах

  1. Приміщення для вимірювання ізоляції повітряного і ударного шуму внутрішніми огороджувальними конструкціями в натурних умовах повинні складатися із двох суміжних по горизонталі або по вертикалі приміщень, між якими розташована конструкція, що випробовується.

  2. Об'єми приміщень високого і низького рівнів повинні бути не меншими ніж 25 м3, а лінійні розміри – не меншими ніж 2,3 м.

  3. Для створення більш дифузного звукового поля треба у вимірювальних приміщеннях застосовувати розсіювальні елементи. Особливо це стосується випадків, коли випробовувана конструкція знаходиться між приміщеннями однакової форми і однакових розмірів.

Площа одного розсіювального елемента повинна становити від 1,2 м2 до 2,0 м2, поверхнева густина – від 4 кг/м2 до 5 кг/м2. Загальна площа розсіювальних елементів у приміщенні – не менше ніж (4-5) м2. Розсіювальні елементи не повинні екранувати конструкцію, що випробовується.

  1. Якщо при вимірюваннях ізоляції повітряного шуму приміщення, між якими розташована випробовувана конструкція, мають різні об'єми, то більше з них треба використовувати як приміщення високого рівня.

  2. Якщо в натурних умовах випробовувана конструкція має різну площу з боку приміщень високого і низького рівнів, то більша площа цієї конструкції повинна знаходитись із боку приміщення високого рівня. Спільна для двох приміщень площа випробовуваної конструкції повинна бути не меншою ніж 10 м2.

Примітка. Площу випробовуваних конструкцій при вимірюваннях звукоізоляції в лабораторних і натурних умовах треба визначати згідно з додатком В.

5.3 Вимоги до приміщень для вимірювання звукоізоляції зовнішніх огороджувальних конструкцій в натурних умовах

Для вимірювань ізоляції повітряного шуму зовнішніми огороджувальними конструкціями використовують тільки одне приміщення – приміщення низького рівня. Об'єм його повинен бути не меншим ніж 25 м3, а лінійні розміри – не меншими ніж 2,3 м.

5.4 Вимоги до випробовуваних зразків і їх монтажу в лабораторних умовах

5.4.1 Акустичні випробування будівельних конструкцій або виробів треба проводити на зразках натуральних розмірів, виготовлених відповідно до вимог нормативних документів на конструкції або вироби.

Кількість зразків конструкцій або виробів, що підлягають випробуванням, встановлюється стандартами або технічними умовами на відповідні вироби або конструкції.

  1. При випробуваннях елементів (фрагментів) будівельних конструкцій або виробів ці елементи повинні повністю відображати основні конструктивні характеристики і особливості конструкцій або виробів та їх звукоізоляційні властивості.

  2. Установлення (монтаж) випробовуваних зразків будівельних конструкцій у прорізі між двома суміжними вимірювальними приміщеннями повинно виконуватися з дотриманням правил, прийнятих у будівництві, і максимально відповідати існуючим технічними умовам і технологіям.

  3. Установлення (монтаж) випробовуваних зразків вікон і дверей у прорізі допоміжної стіни між двома вимірювальними приміщеннями і їх підготовку до вимірювання треба здійснювати у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-19.

5.5 Вимоги до засобів вимірювальної техніки

5.5.1 Передавальний тракт для створення шуму при вимірюваннях ізоляції повітряного шуму повинен містити:

- генератор шуму з діапазоном від 20 Гц до 15000 Гц згідно з нормативною документацією (далі – НД);

  • підсилювачі потужності згідно з ГОСТ 24388;

  • гучномовці (акустичні системи) з робочим діапазоном від 50 Гц до 10000 Гц і нерівномірністю частотної характеристики не більше ніж 15 дБ згідно з НД.

5.5.2 При вимірюваннях ізоляції ударного шуму як джерело ударного шуму треба застосовувати стандартну ударну машину, яка повинна задовольняти такі вимоги:

  • мати п'ять молотків, розташованих на одній прямій лінії, з відстанню між центрами крайніх молотків 400 мм;

  • ефективна маса молотка повинна становити (0,5 ±0,012) кг;

  • відстань між центрами сусідніх молотків повинна бути 100 мм;

  • нижня частина молотка повинна бути сталевою у формі циліндра з діаметром (30 ±0,2) мм, ударна частина молотка – сферична з радіусом кривизни (500 ±100) мм;

- швидкість падіння молотків повинна відповідати вільному падінню з висоти (40 ±1) мм;

- тривалість часу між двома послідовними ударами молотків повинна становити (100 ±5) мс;

- необхідно, щоб падіння молотків було перпендикулярним до випробовуваної поверхні в межах ±0,5°.

5.5.3 Приймальний тракт для вимірювань ізоляції повітряного і ударного шуму повинен забезпечувати вимірювання рівнів звукового тиску в третиннооктавних і октавних смугах частот і містити:

  • мікрофон вимірювальний класу точності 1 або 2 з номінальним діапазоном частот від 30 Гц до 18000 Гц згідно з ГОСТ 6495;

  • шумомір (або мікрофонний підсилювач) класу точності 0; 1 або 2 згідно з ГОСТ 17187 і ДСТУ 4212;

  • фільтри смугові третиннооктавні і октавні класу 1 або 2 згідно з ГОСТ 17168;

  • прилад реєструючий згідно з ГОСТ 23854.

Примітка. У спеціалізованих акустичних лабораторіях рекомендується використовувати прилади для вимірювання рівня звукового тиску класу точності 1.

  1. Засоби вимірювальної техніки повинні мати чинні свідоцтва про державну повірку.

  1. Перед проведенням і після закінчення вимірювань приймальний тракт необхідно калібрувати з використанням калібратора звуку з межами допустимої абсолютної похибки ±0,5 дБ.

6 ВИМІРЮВАННЯ ЗВУКОІЗОЛЯЦІЇ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ У ЛАБОРАТОРНИХ УМОВАХ

6.1 Вимірювання ізоляції повітряного шуму

  1. Джерело повітряного шуму повинно створювати у приміщенні високого рівня дифузне звукове поле і бути розташованим так, щоб випробовувана конструкція і мікрофони при проведенні випробувань знаходились за межами прямого випромінювання джерела.

  2. Для проведення вимірювань рекомендується застосовувати джерело з всебічним випромінюванням шуму (всенаправлене джерело) у формі багатогранника – додекаедра, в якому в кожному із дванадцяти п'ятикутників встановлено по одному гучномовцю. При цьому всі гучномовці, встановлені у корпусі додекаедра, повинні працювати у фазі.

  3. Якщо як джерело шуму застосовують інші акустичні системи (дво- або трисмугові), то таких акустичних систем при проведенні вимірювань повинно бути не менше двох і працювати вони повинні у фазі. При цьому відстань між акустичними системами повинна бути не меншою ніж 1,5 м.

  4. Для виконання вимог, наведених у 6.1.1, рекомендується додекаедр або кожну із акустичних систем (при їх застосуванні) встановлювати поблизу протилежних відносно випробовуваної конструкції кутах приміщення високого рівня. Акустичні системи при цьому не повинні бути орієнтовані у бік випробовуваної конструкції.

  1. Відстань між джерелом шуму і огороджувальними конструкціями приміщення високого рівня повинна бути не меншою ніж 0,7 м, а між джерелом шуму і випробовуваною конструкцією – не меншою ніж 2,5 м.

  1. Для вимірювань треба використовувати широкосмуговий шум із неперервним спектром. Рекомендується застосовувати "білий" або "рожевий" шум. Якщо у передавальному тракті застосовують смугові фільтри, то ширина смуг фільтра повинна бути не меншою ніж 1/3 октави.

6.1.7 Вимірювання рівнів звукового тиску в приміщеннях високого і низького рівнів треба проводити не менше ніж у шести точках.

Точки вимірювань (точки розташування мікрофонів) у приміщеннях високого і низького рівнів повинні бути рівномірно розподілені по всьому об'єму, але при цьому не повинні знаходитися на відстані меншій ніж 1 м від поверхонь огороджувальних конструкцій, від поверхні випробовуваної конструкції, одна від одної і від джерел шуму.

При використанні мікрофона, що обертається, його радіус обертання повинен становити не менше ніж 1 м. Площина обертання мікрофона повинна бути нахиленою до площини підлоги під кутом не менше ніж 10°. Мікрофон повинен здійснювати одне повне обертання на кожній із вимірювальних частотних смуг.

6.1.8 Вимірювання рівнів звукового тиску в кожній точці приміщень високого і низького рівнів треба проводити в третиннооктавних смугах з середньогеометричними частотами 100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 Гц.

За необхідності отримання додаткової інформації частотний діапазон вимірювань може бути розширеним у бік низьких частот (смуги з середньогеометричними частотами 50, 63, 80 Гц) і у бік високих частот (смуги з середньогеометричними частотами 4000, 5000 Гц).

6.1.9 Вимірювання рівнів звукового тиску в приміщеннях високого і низького рівнів проводять або одночасно (при двоканальному приймальному тракті), або послідовно. При послідовному вимірюванні треба контролювати рівень випромінюваного шуму так, щоб він був однаковим у
відповідних смугах частот при вимірюваннях у приміщеннях високого і низького рівнів.

  1. Для кожної фіксованої позиції мікрофона час усереднення рівня звукового тиску при вимірюваннях на частотах до 500 Гц повинен становити не менше ніж 6 с, на більш високих частотах – не менше ніж 4 с, а для мікрофона, що обертається, – не менше ніж 30 с.

  2. Середні рівні звукового тиску L , дБ, у вимірювальних приміщеннях у кожній смузі частот треба визначати:

- при застосуванні мікрофона, що обертається, – за формулою

- при фіксованих положеннях мікрофона – за формулою

6.1.12 Ізоляцію повітряного шуму огороджувальною конструкцією R , дБ, визначають у кожній смузі частот за формулою

6.1.13 Еквівалентну площу звукопоглинання у приміщенні низького рівня визначають у кожній смузі частот за формулою

Примітка. Час реверберації вимірюють у відповідності з вимогами ГОСТ 24146.

  1. При вимірюваннях на лабораторних випробувальних стендах із звичайними для реальних будинків обхідними шляхами передачі звуку отримують згідно з формулою (4) фактичну величину ізоляції повітряного шуму R', дБ.

  2. При проведенні вимірювань бажано, щоб рівень фонового шуму (шумових завад) у приміщенні низького рівня був не менше ніж на 15 дБ меншим від рівня вимірюваного сигналу у кожній смузі частот. Фоновий шум при цьому не буде впливати на результати вимірювання.

Якщо ця умова у повній мірі не виконується і рівні шумових завад в приміщенні низького рівня є меншими на величину від 6 дБ до 15 дБ у порівнянні з виміряним сумарним рівнем звукового тиску, який включає і фоновий шум, то дійсний рівень звукового тиску L2 вимірюваного сигналу треба визначати за формулою

6.1.16 Якщо різниця між рівнем шумової завади і виміряним сумарним (з шумовою завадою) рівнем звукового сигналу є меншою ніж 6 дБ в тій чи іншій смузі частот, то до рівня виміряного сигналу треба внести поправку мінус 1,3 дБ, яка відповідає різниці в 6 дБ.

Це означає, що отримана величина (в даному випадку це R або R') відповідає межі вимірювань і є не більшою за дійсну величину звукоізоляції даної конструкції.

Отриманий за таких умов результат необхідно відзначати у протоколі вимірювань.

6.2 Вимірювання ізоляції ударного шуму

  1. Ударна машина як джерело ударного шуму повинна відповідати вимогам 5.5.2.

  1. При проведенні вимірювань стандартну ударну машину треба встановлювати не менше ніж у чотирьох точках, рівномірно розташованих по площі випробовуваної конструкції перекриття. Відстань цих точок одна від одної і від країв випробовуваної конструкції повинна бути не меншою
    ніж 0,7 м.

Примітка 1. При випробуваннях анізотропних перекриттів (наприклад, балочних, ребристих) необхідно передбачати додаткові точки установки ударної машини на балках. При цьому кут між поздовжньою віссю молотків ударної машини і осями балки або ребра повинен становити 45°.

Примітка 2. При випробуваннях конструкцій із м'яким покриттям підлоги необхідна висота падіння молотків 40 мм повинна забезпечуватися за допомогою відповідних підкладок під опори машини.

6.2.3 Вимірювальний мікрофон треба встановлювати у приміщенні під перекриттям не менше ніж у трьох рівномірно розташованих точках при кожній позиції ударної машини. При цьому відстань між окремими позиціями мікрофона, між мікрофоном і випробовуваною конструкцією, а також між мікрофоном та огороджувальними конструкціями приміщення повинна бути не меншою ніж 1 м.

При використанні мікрофона, що обертається, його радіус обертання повинен становити не менше ніж 1 м, а площина обертання повинна бути нахиленою до площини підлоги під кутом не менше ніж 10°. При кожній позиції ударної машини мікрофон повинен здійснювати одне повне обертання на кожній із вимірювальних частотних смуг.

6.2.4 Вимірювання рівнів звукового тиску в приміщенні низького рівня треба проводити в третиннооктавних смугах частот з середньогеометричними частотами 100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 Гц.