г) керівники, спеціалісти служб охорони праці, члени постійно діючих комісій по перевірці знань посадових осіб з питань охорони праці інших підприємств, установ, організацій (у тому числі науково-дослідних проектно-конструкторських організацій), навчально-виховних закладів.

3. В обласних філіях Базового кабінету охорони праці при Інституті підвищення кваліфікації працівників галузі зв'язку проходять навчання:

а) посадови особи (крім визначених у п. 2в), члени постійно діючих комісій по перевірці знань посадових осіб з питань охорони праці філій підприємств зв'язку, що входять до складу об'єднань "Укрпошта" "Укртелеком" і інших об'єднань галузі;

б) заступники керівників, головні спеціалісти інших підприємстві установ (у тому числі науково-дослідних, проектно-конструкторських організацій), навчально-виховних закладів. 4. Перевірку знань посадових осіб і спеціалістів, визначених у п. 1, здійснює комісія по перевірці знань з питань охорони праці Державного комітету по нагляду за охороною праці.

Перевірку знань посадових осіб і спеціалістів, визначених у пп. 2а, г, здійснює комісія по перевірці знань посадових осіб з питань охорони праці Держкомзв'язку України.

Перевірку знань посадових осіб і спеціалістів, визначених у пп. 2б, в, здійснюють комісії по перевірці знань посадових осіб з питань охорони праці об'єднань "Укрпошта", "Укртелеком" і інших об'єднань галузі.

Перевірку знань посадових осіб і спеціалістів, визначених у пп. 3а, здійснюють комісії по перевірці знань посадових осіб з питань охорони праці підприємств, що входять до складу об'єднань "Укрпошта", "Укртелеком" і інших об'єднань галузі.

Перевірку знань посадових осіб, і спеціалістів визначених у п. 36, здійснюють комісії по перевірці знань посадових осіб з питань охорони праці відповідних підприємств, установ, навчально-виховних закладів.

Додаток 7

Тематичний план і навчальна програма підготовки посадових осіб і спеціалістів з питань охорони праці

Тема 1. Законодавство про охорону праці. Основні положення Закону України "Про охорону праці".

Тема 2. Законодавство про працю.

Тема 3. Психологія безпеки праці.

Тема 4. Організація роботи з охорони праці.

Тема 5. Гігієна праці і виробнича санітарія. Медичні огляди.

Тема 6. Вибухонебезпечне виробництво і вибухозахист. Пожежна безпека.

Тема 7. Електробезпека.

Тема 8. Засоби колективного та індивідуального захисту. Спецодяг і спецвзуття.

Тема 9. Загальні вимоги безпеки при виконанні окремих робіт.

Тема 10. Правила безпеки при виконанні робіт на підприємствах поштового зв'язку.

Тема 11. Правила безпеки при роботах на телефонних і телеграфних станціях.

Тема 12. Правила безпеки при роботах на кабельних лініях зв'язку і проводового мовлення.

Тема 13. Правила безпеки при роботах на повітряних лініях зв'язку і проводового мовлення.

Тема 14. Правила безпеки при роботах на станціях проводового мовлення.

Тема 15. Організаційно-технічні заходи щодо профілактики, попередження, локалізації та ліквідації наслідків техногенних аварій і катастроф.

Тема 16. Надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках.

Примітка. Зміст тематичного плану і програми уточнюються відповідно до вимог охорони праці конкретного підприємства чи групи (об'єднання) підприємств зв'язку.

Навчальна програма підготовки посадових осіб і спеціалістів з питань охорони праці

Тема 1. Законодавство про охорону праці. Основні положені ня Закону України "Про охорону праці"

Поняття охорони праці. Соціально-економічнє значення охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці: Закон "Про охороні праці", Закон "Про охорону здоров'я", Закон "Про пожежну безпеку", Закон "Про використання ядерної енергії та радіаційний захист", Кодекс законів про працю.

Основні положення Закону "Про охорону праці". Загальні принципи державної політики в системі охорони праці.

Право громадян на охорону праці при укладенні трудового договору. Право працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві,

Соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань.

Видача працівникам спецодягу, спєцвзуття, інших засобів індивідуального захисту. Норми видачі.

Права працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Відшкодування власником шкоди працівникові у разі ушкодження його здоров'я.

Відшкодування моральної шкоди.

Охорона праці жінок.

Охорона праці неповнолітніх.

Обов'язки власника щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці. Обов'язок працівника виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці.Регулювання охорони праці у колективному договорі.Фінансування охорони праці.

Служба охорони праці. Положення про службу, основні завдання функціональні обов'язки та права.

Типове положення про комісію з питань охорони праці підприємства, порядок її створення, обов'язки та права.

Додержання вимог щодо охорони праці при проектуванні, будівництві та реконструкції підприємств, об'єктів зв'язку, виготовленні засобів ви­робництва. Попередня експертиза (перевірка) проектної документації.

Авторський нагляд за дотриманням проектних рішень з боку проектних організацій.

Порядок прийняття в експлуатацію нових і реконструйованих об'єктів зв'язку і промислового виробництва. Дозвіл на початок роботи підприємств.

Сертифікація машин, механізмів, устаткування, транспортних засо­бів, станцій, ліній, технологічних процесів, інформація та звітність про стан охорони праці.

Відшкодування підприємствам, громадянам і державі збитків, зав­даних порушенням вимог охорони праці.

Тарифи внесків на соціальне страхування від нещасних випадків та професійних захворювань залежно від рівня виробничого травматизму і ступеня шкідливості умов праці. Обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків.

Штрафні санкції до підприємств, установ і організацій зв'язку за порушення нормативних актів про охорону праці, невиконання розпо-ряджень посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці.

Державні міжгалузеві і галузеві нормативні акти з охорони праці. опрацювання, прийняття та скасування нормативних актів. Порядок їх дії, забезпечення ними підприємств.

Інструкції та інші нормативні акти про охорону праці, що діють у межах підприємства, основні вимоги до них, порядок розроблення, дії і відміни їх.

Державне управління охороною праці. Органи державного управління охороною праці.

Компетенція Кабінету Міністрів України з питань охорони праці. Повноваження Держнаглядохоронпраці.

Повноваження Держкомзв'язку, об'єднань підприємств зв'язку, підприємств.

Повноваження місцевих адміністрацій з питань охорони праці. Повноваження професійних організацій. Система державного нагляду за охороною праці.

Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці. Уповноважені трудових колективів з питань охорони праці.

Відповідальність працівників і посадових осіб за порушення зако­нодавства про охорону праці, інших нормативних актів з охорони праці дисциплінарна, адміністративна, матеріальна та кримінальна.

Тема 2. Законодавство про працю

Кодекс законів про працю України, як основний Закон національ­ного трудового законодавства. Врахування пріоритетності міждержавних

трудових угод і правил, конвенцій про працю. Глава XI Кодексу (охорона праці), статті 153 - 173-1. Окремі положення з охорони праці в главі XII (праця жінок), главі ХІІІ (праця молоді) главі XVIII (нагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю) та ін.

Колективний договір. Розробка та виконання колективного догово-ру (угоди) відповідно до "Спільних рекомендацій державних органів і профспілок щодо змісту розділу "Охорона праці" у колективному догово­рі (угоді, трудовому договорі)". Директива Мінзв'язку України № 2-д від 03.01.94р. про угоду по охороні праці.

Тривалість робочого часу працівників. Скорочена тривалість робо­чого часу. Заборона роботи в нічний час. Обмеження надурочних робіт.

Праця жінок. Роботи, на яких забороняється застосування праці жінок. Обмеження праці жінок на роботах у нічний час. Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок та жінок, які мають дітей.

Праця інвалідів. Порядок працевлаштування інвалідів (у тому число по зору і слуху), надання пільг та компенсацій, обмеження використанні їх праці у нічний час та на надурочних роботах.

Праця молоді. Права неповнолітніх у трудових правовідносинах Вік, з якого допускається прийняття на роботу. Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років.

Закон про відпустки.

Індивідуальні трудові спори. Органи, що розглядають трудові спори. Строки звернення до комісії по трудових спорах та порядок прийняття заяв. Порядок і строки розгляду трудових спорів.

Порядок прийняття на роботу і звільнення працівників, робота яких пов'язана з шкідливими та небезпечними факторами в галузі зв'язку.

Відповідальність за порушення законодавства про працю.

Тема 3. Психологія безпеки праці

Фізіологічна та психологічна основа трудового процесу (безумовні та умовні рефлекси, їх вплив на безпеку праці).

Психічні процеси, що управляють трудовою діяльністю (почуття, сприймання, увага, пам'ять, уява, емоції) та їх вплив на безпеку праці.

Зв'язок "машина-людина", ергономічні вимоги (відповідність ус­таткування та упорядкування робочого місця анатомо-фізіологічним можливостям людини) на прикладі основних робочих місць в елект­розв'язку і поштовому зв'язку.

Психофізіологічні фактори умов праці (промислова естетика, ритм і темп роботи, виробнича гімнастика, кімнати психологічного розванта­ження) та їх вплив на безпеку праці на прикладі робочих місць телефо­ніста, телеграфіста, оператора-сортувальника поштового зв'язку.

Роль трудового колективу в забезпеченні безпеки праці (взає­мозв'язок вимог інструкцій з охорони праці з інтересами виробництва та особистими інтересами працюючих).

Необережність, недисциплінованість, послаблення самоконтролю, монотонізм - їх причини і боротьба з ними.

Алкоголізм і безпека праці (вплив алкоголю на основні психічні процеси, підвищена схильність до допущення, навіть скоєння нещасно­го випадку).

Тема 4. Організація роботи з охорони праці

Охорона праці як об'єкт управління. Система управління охороною праці. Ціль і завдання управління. Структурно-функціональна схема уп­равління охороною праці в галузі зв'язку, місце і роль служб охорони праці.

Планування роботи з охорони праці: перспективне, поточне та оперативне.

Організація роботи з охорони праці. Посадові інструкції, встанов­лення обов'язків, прав і відповідальності виробничо-технічних служб, по­садових осіб і спеціалістів за виконання функцій і завдань в системі уп­равління охороною праці, а також вимог з охорони праці.

Оперативне керівництво і координація роботи з охорони праці. Матеріальне і моральне стимулювання роботи з охорони праці. Економічні роль та значення профілактичних заходів з охорони праці. Контроль за ефективністю функціонування системи управління охороною праці виконанням працівниками своїх обов'язків, правил, норм та інструкцій з охорони праці, станом охорони праці на робочих місцях.

Організація планово-попереджувальних ремонтних робіт, робіт по перевірці засобів індивідуального і колективного захисту, а також метро­логічного забезпечення.

Аналіз і прогнозування стану охорони праці і виробничого травма­тизму, професійних і загальних захворювань на підприємствах зв'язку.

Відносні показники стану виробничого травматизму (коефіцієнти частоти, вагомості та їх перемноження Кч х Кв).

Основні вимоги Положення про розслідування і облік нещасних ви­падків, професійних захворювань і аварій на підприємстві. Обов'язки власника підприємства по організації розслідування нещасного випадку на підприємстві. Склад комісії по розслідуванню, термін розслідування, зміст роботи комісії. Складання Акту розслідування (Н-1), обов'язки власника щодо затвердження акту розслідування, розсилання його ад­ресатам та прийняття заходів компенсації шкоди.

Облік нещасних випадків. Особливості спеціального розслідування нещасних випадків із смертельним наслідком. Схема повідомлення про нещасний випадок із смертельним наслідком. Склад комісії спеціально­го розслідування нещасного випадку. Матеріали спеціального розсліду­вання. Дії керівника (власника) підприємства. Схема розсилання матері­алів спеціального розслідування.

Розслідування та облік хронічних, професійних захворювань і отру­єнь. Порядок розслідування, склад комісії по розслідуванню.

Розслідування та облік аварій. План ліквідації аварій на підприєм­стві. Категорії аварій. Обов'язки посадових осіб по ліквідації аварій.

Положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівни­ків з питань охорони праці. Загальні положення.

Вивчення основ охорони праці в учбово-виховних закладах.

Навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників при прийомі на роботу, підготовці, перепідготовці та одержанні нової профе­сії (кваліфікації).

Навчання і перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб і спеціалістів.

Інструктажі з питань охорони праці: вступний, первинний, повтор­ний, позаплановий, цільовий.

Перевірка знань з питань охорони праці: первинна і періодична.