g – вантажопідйомність автомобіля, саморозвантажного тракторного візка (т);

Vе – середня експлуатаційна швидкість (км/год.) визначається за формулою:

де: Vt  – середня технічна швидкість транспортного засобу розраховується за прийнятими технічними швидкостями у залежності від типу покриття дороги на маршруті транспортування:

  • для доріг з твердим покриттям удосконаленого типу (асфальтобетон, цементобетон) приймається: для автомобілів V1 – 49 км/год.; для тракторів V1 – 20 км/год.;
  • для доріг з твердим покриттям перехідного типу приймається: для автомобілів V2 – 37 км/год., для тракторів V2 – 15 км/год.
  • для доріг природних (ґрунтових) приймається: для автомобілів V1 – 28 км/год.; для тракторів V1 – 11 км/год.;

- відповідно до положень Бюлетеня № 8, 1987 р Державного комітету СРСР з праці і соціальних питань "Единые нормы времени на перевозку грузов автомобильным транспортом и сдельные расценки для оплати труда водителей" при роботі у межах населеного пункту (між знаками 5.45 та 5.46 згідно ДСТУ 2586-94) технічна швидкість автомобілів приймається V4 – 25 км/год., а для тракторів 10 км/год.

b – коефіцієнт використання пробігу, 0,5;

Тнв – норма часу простою (години) при навантаженні та вивантаженні 1 тони вантажу, приймається за даними наведеними в таблиці, і помножена на вантажопідйомність автомобіля або тракторного візка.

Нормами часу простою передбачено час на навантаження і вивантаження вантажу, на маневрування, очистку кузова і прийняті згідно з "Едиными нормами времени на перевозку грузов автомобильным транспортом и сдельные расценки для оплаты труда водителей" та з листом Держбуду України від 14.11.01 № 7/7-1161. При цьому мається на увазі, що навантаження і вивантаження вантажу виконується без заїзду до проміжних пунктів.

На маршруті перевезення дорожньо-будівельних матеріалів можливі ділянки з різними типами покриття, тому середня технічна швидкість транспортного засобу (Vt) на маршруті визначається за формулою:

де: L = L1 + L2 + L3 + L4 – відстань доставки будівельних вантажів від місця навантаження до місця вивантаження (згідно з затвердженою замовником транспортною схемою забезпечення дорожньо-будівельними матеріалами для кошторисної документації) з урахуванням нульового пробігу (км). Відстань (км) нульового пробігу – це сума відстаней: першого рейсу – від місця стоянки (дислокації) до місця навантаження і розвантаження; останнього рейсу від місця розвантаження до місця стоянки (дислокації), зменшена на подвоєну відстань транспортування матеріалу згідно з транспортною схемою за проектом, поділена на 2 і на кількість рейсів, здійснених за зміну;

Таблиця Тнв норм часу простою транспортних засобів при механізованому навантаженні навалочного вантажу і вивантаженні його самоскидом або самовивантажувальним тракторним візком (1 т вантажу)

(Хвилини)

Найменування вантажу

Спосіб навантаження

Норма часу простою при навантаженні та вивантаженні на 1 тонну вантажу у хвилинах для автомобілів-самоскидів та тракторів з візками вантажопідйомністю.

ГаЗ; Т-40М

ЗіЛ;

ЮМЗ-6А

КаМАЗ;

Т-150К

МаЗ;

КраЗ;

К-700А

до 5 т

до 7 т

до 10 т

до 12 т

Час наван-тажен.

Код прогр

Час наван-тажен.

Код прогр

Час наван-тажен.

Код прогр

Час наван-таж.

Код прогр

Час наван-тажен

Код прогр

Для розчину, бетону, цементу, асфальту, тощо

бункером

2.5

1

2.32

2

2.1

3

2.1

16

1.91

4

змішувачем

5.55

5

5.3

6

4.95

7

4.95

17

4.59

8

Для сипучих

екскаватор до 1 м3

1.88

9

1.75

10

1.75

18

1.75

13

-

-

екскаватор більше 1 м3

1.2

11

1.03

12

0.82

-

0.82

20

0.75

14

Примітки: 1. Норма часу простою розповсюджується також на автомобілі-тягачі з напівпричепами-самоскидами.

2. Код 1,2,..-20 – Умовний код за способом навантаження відповідного типу вантажу прийнятий для обчислення за програмою.

Керівникам підприємств, які виконують перевезення, за узгодженням із профспілковою організацією дозволяється встановлювати місцеві норми часу простою транспортних засобів під навантаженням і розвантаженням вантажів, виходячи з конкретних умов роботи – при навантаженні автомобілів-самоскидів, або тракторних візків вантажопідйомністю понад 8 т екскаваторами з об'ємом ковша до 1 м3; навантаженні і розвантаженні бортових автомобілів вантажопідйомністю понад 8 т механізмами з одночасним підйомом вантажу до 1 т, а також вручну; при навантаженні або розвантаженні з подачею транспортного засобу до декількох секцій, інші особливі умови.

Розрахунки повинні виконуватись згідно з Ресурсними елементними кошторисними нормами – РЕКН. (Государственный комитет СССР по труду и социальным вопросам. Бюллетень № 8, 1987, Москва). Розділ – Норми часу і відрядні розцінки для оплати праці водіїв вантажних автомобілів за час простою під навантаженням і розвантаженням вантажів.

Якщо встановлена технічна швидкість транспортного засобу не відповідає фактичній за умовами руху (у залежності від типу покриття, категорії дороги тощо), то необхідно надати Укравтодору фактичні показники для погодження з Держбудом внесення змін у технічну швидкість за формою.

ДОВІДКА ФАКТИЧНИХ ВИТРАТ ЧАСУ НА ПЕРЕВЕЗЕННЯ

дорожньо-будівельних матеріалів дорогами загального користування в залежності

від категорії дороги, типу покриття та моделі тягача

№ п.п.

Назва маршруту, категорія дороги, тип покриття, модель тягача

Показники

Одиниця виміру

Кількість

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

Холостого пробігу

км

Час холостого пробігу,

год.

З вантажем

км.

Час пробігу з вантажем

год.

2

Холостого пробігу

км

Час холостого пробігу

год.

З вантажем

км

Час пробігу з вантажем

год.

2. Визначення вартості машино-години роботи транспортного засобу на

перевезення 1 т вантажу (Прямі витрати):

Вартість енергоносіїв визначається множенням витрат енергоносіїв у годину на відповідну вартість одиниці (грн.) за первинними документами без ПДВ з транспортними витратами.

Для тракторів витрати енергоносіїв та коефіцієнти до них приймаються із розрахунку витрати на 100 км пробігу тягача при номінальній експлуатаційній потужності.

Лінійні норми витрат пального на 100 км пробігу трактора-тягача

Найменування показника

Один. виміру

Базова модель трактора

К-700А

Т-150К

МТЗ-80

ЮМЗ-6А

Т-40М

Витрати пального на 100 км пробігу

кг

111,2

85,5

40,5

36,9

27,3

Перераховуються у витрати за годину шляхом ділення на 100, після чого перемножуються на середню експлуатаційну швидкість.

Для автомобільного транспорту витрати енергоносіїв та коефіцієнти до них приймаються за лінійними нормами згідно з наказом Мінтрансу України від 10.02.98 № 43 "Норми витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті" перераховуються в кілограми і на витрати за годину шляхом ділення на 100, після чого перемножуються на середню експлуатаційну швидкість. Витратні норми пального згідно з наказом № 43 можуть коригуватися в залежності від умов експлуатації.

Витяг з наказу Міністерства транспорту України від 10.02.98 № 43:

"3.1.Норми витрат палива підвищуються в таких випадках:

3.1.1 Робота в зимових умовах – у залежності від фактичної температури повітря:

від 0 гр. С – до – 10 гр. С – до 5 % ; від – 10 гр. С – до – 20 гр. С – від 5 % до 10 % ;

від – 20 гр. С і нижче – від 10 % до 15 % ;

Примітка 1. Надбавка запроваджується після встановлення протягом не менш, як трьох днів на восьму годину ранку температури в межах певного діапазону (за зведенням територіального підрозділу державної служби гідрометеорології або за результатами власних вимірювань, належним чином задокументованих) з першого дня встановлення температури або за рішенням керівництва підприємства може переглядатися кожен день.

Примітка 2.

При здійсненні перевезень в інші кліматичні зони, в т.ч. за межі України, поправочний коефіцієнт встановлюється з урахуванням температурних умов початкового і кінцевого (а за необхідністю і проміжних) пунктів слідування.

3.1.2. Робота в гірській місцевості при висоті над рівнем моря:

від 500 до 1500 метрів – до 5%;

від 1501 до 2000 метрів – до 10%.

  1. Робота на дорогах зі складним планом (наявність у середньому на 1 км шляху більше 5 заокруглень радіусом менше 40 м, тобто на 100 км шляху не менше 501 повороту) – до 10%.
  2. Робота в умовах міста:

з населенням до 0,5 млн.чол. – до 5 %

з населенням від 0,5 млн.чол. до 1,0 млн.чол. – до 10 %

з населенням більше 1,0 млн.чол. – до 15 %.

  1. При виконанні робіт, що потребують понижених швидкостей (до 20 км/годину) у задовільних дорожніх умовах (перевезення крупногабаритних, вибухонебезпечних, скляних, крихких і т.п. вантажів, при виконанні сільськогосподарських робіт, робота кінознімальних і аналогічних спеціальних автомобілів, рух у колонах тощо) – до 10%.
  2. Робота у важких умовах (у кар'єрах, їзда полями, лісами чи степовими ділянками, пересіченою місцевістю тощо) – до 20%.
  3. Робота в надважких шляхових умовах у період сезонного бездоріжжя, снігових чи піщаних заметів, паводків та ін. стихійних лих – до 35%.

Примітка. Коригуючі коефіцієнти 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8 застосовувати одночасно заборонено.

3.1.9 При пробігу першої тисячі кілометрів новими автомобілями і тими, що вийшли з капітального ремонту, – до 10%.

3.1.10. Для автомобілів, що експлуатуються більше 8 років, – до 5%.

3.1.14. Для автомобілів-фургонів та при обладнанні бортових автомобілів чи автопоїздів тентами – до 5% при їзді за межами приміської зони.