• загальну назву продукту, власну назву (за наявності);
  • номінальну масу нетто, г;
  • склад продукту із зазначенням переліку назв складників;
  • інформаційні дані про харчову та енергетичну цінність у продукту;
  • кінцевий термін реалізації або дату виготовляння та термін придатності до споживання;
  • умови зберігання;
  • позначення цього стандарту;
  • найменування та адресу виробника і місце виготовлення; назву країни-виробника;

9

ДСТУ 4503:2005

  • товарний знак (за наявності);.
  • штриховий код згідно з ДСТУ 3147.

8.2Марковання кожної одиниці транспортної тари повинно містити:

  • назву продукту, власну назву (за наявності);
  • номер партії;
  • номер бригади або пакувальника;
  • масу нетто паковання (для фасованої продукції);
  • кількість паковань;
  • кінцевий термін реалізації або дату виготовляння та термін придатності до споживання;
  • умови зберігання;
  • позначення цього стандарту;
  • товарний знак (за наявності).

  1. Транспортне маркування здійснюють відповідно до ГОСТ 14192 з нанесенням маніпу-ляційних знаків згідно з ГОСТ 14192 «Вантаж, що швидко псується», «Берегти від нагрівання» «Верх» (для тортів, тістечок), «Штабелювання обмежене», «Берегти від вологи».
  2. Марковання наносять на етикетку, ярлик, поверхню спожиткової та транспортної тари способом, який забезпечує його чіткість.
  3. Дозволено маркувати сиркові вироби кількома мовами. Знаки марковання на мові країни, до якої призначений експорт, наносять згідно з умовами контракту (договору).

9 ПАКУВАННЯ

  1. Сиркові вироби пакують масою нетто від ЗО до у спожиткову тару: пергамент марки Б та В згідно з ГОСТ 1341; підпергамент згідно з ГОСТ 1760; целюлозну плівку згідно з ГОСТ 7730 з вкладками з пергаменту згідно з ГОСТ 1341; алюмінієву кашировану фольгу, стаканчики з полістирол ьної стрічки та інших полімерних матеріалів; коробки, виготовлені з картону згідно з ГОСТ 7933 (для тортів та тістечок); поліетиленову плівку та інші пакувальні матеріали вітчизняного виробництва згідно з чинними нормативними документами, або зарубіжного виробництва, що дозволені для пакування молочних продуктів Центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я України та забезпечують якість виробів під час зберігання, транспортування та реалізації.
  2. Спожиткову тару закривають способом, який гарантує зберігання сиркових виробів відповідно до 11.2 цього стандарту.
  3. Масу сиркову дозволено пакувати у транспортну тару: алюмінієві бідони номінальною місткістю 10 дм3 згідно з ГОСТ 17151; металеві фляги типу ФА і ФЛ номінальною місткістю 25 дм3 та 38 дм3 згідно з ГОСТ 5037.
  4. Допустимі відхили маси нетто пакувальної одиниці сиркових виробів повинні відповідати нормам, наведеним в Р 50-056 [11] і зазначеним у таблиці 5.

Таблиця 5 — Допустимі мінусові відхили маси нетто

Номінальні значення кількості продукції в одиниці фасування, г

Значення границі допустимого відхилу від номінального значення, одиниця вимірювання

%

г

Від 5 до 50 включ.

9,0

» 50 » 100 »

4,5

» 100 » 200 »

4,5

» 200 » 300 »

_

9,0

» 300 » 500 »

3,0

» 500 »1000 »

15,0

Примітка. Допустимі плюсові відхили маси нетто не нормують.

У транспортній тарі допускають відхили маси нетто сиркової маси ± 1 %.

І

ДСТУ 4503:2005

  1. Сиркові вироби у спожиткрвій тарі пакують у транспортну тару: ящики, виготовлені з картону або гофрованого картону згідно з ГОСТ 13512, ГОСТ 13513, ГОСТ 13515; лотки з вічками згідно з ГОСТ 9142; полімерні ящики згідно з чинними нормативними документами або у груповому пакуванні у термозсідальну плівку згідно з ГОСТ 25951, або інші види тари, яка виготовлена з пакувальних матеріалів згідно з чинними нормативними документами, що забезпечують якість продукту під час зберігання та транспортування.
  2. Картонні ящики з сирковими виробами повинні бути обклеєні клейовою стрічкою на паперовій основі згідно з ГОСТ 18251 або полімерною стрічкою з липким прошарком згідно з ГОСТ 20477, або скріплені металевими скобами; бідони з продуктом — запломбовані.
  3. Тара та пакувальні матеріали, які застосовують для пакування сиркових виробів, мають бути чисті, сухі, без стороннього запаху і відповідати вимогам чинної нормативної документації.
  4. Маса брутто транспортного паковання повинна бути не більше для ящиків та не більше для бідонів та фляг.

10ПРАВИЛА ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

10.1Правила транспортування

10.1.1 Сиркові вироби дозволено перевозити всіма видами транспорту в критих транспортних засобах згідно з чинними правилами перевезення вантажів, що швидко псуються.

10.2Правила зберігання

  1. Сиркові вироби зберігають за температури не вище ніж 6 °С.
  2. Сирки глазуровані, торти і тістечка сиркові дозволено зберігати за температури нижче ніж 0 °С.
  3. За температури зберігання від 2 °С до 6 °С термін придатності до споживання:

  • нетермізованих сирків, фасованої сиркової маси, десертів сиркових, кремів сиркових, паст сиркових — не більше 3 діб;
  • нетермізованої вагової сиркової маси — не більше 36 год;
  • термізованих: сирків, сиркової маси, сиркової пасти, сиркових десертів, кремів сиркових; глазурованих сирків; сиркових тортів; сиркових тістечок — не більше 7 діб.

10.2.4За температури зберігання від 0 °С до 2 °С термін придатності до споживання:

  • нетермізованих: сирків, сиркової маси, сиркових десертів, сиркових кремів, сиркових паст — не більше 4 діб;
  • термізованих: сирків, сиркової маси, сиркової пасти, сиркових десертів, сиркових кремів; глазурованих сирків; сиркових тортів; сиркових тістечок — не більше 14 діб.

10.2.5Дозволено зберігати глазуровані сирки, сиркові торти, сиркові тістечка за температуримінус 18 °С не більше ніж 30 діб.

11МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

  1. Відбирання та готування проб до випробовування проводять згідно з ГОСТ 26809.
  2. Смак, запах та консистенцію перевіряють органолептично; зовнішній вигляд, колір, якість пакування та марковання — візуально.
  3. Масову частку жиру визначають згідно з ГОСТ 5867; масову частку вологи — згідно з ГОСТ 3626; масову частку сахарози ~ згідно з ГОСТ 3628; масову частку кухонної солі — згідно з ГОСТ 3627; фосфатазу — згідно з ГОСТ 3623; титровану кислотність — згідно з ГОСТ 3624; температуру і масу нетто — згідно з ГОСТ 3622.

Масові частки жиру, вологи, сахарози та кислотність у сиркових виробах з родзинками, курагою, горіхами, глазур'ю тощо визначають після видалення з них вказаних наповнювачів.

  1. Масові частки наповнювачів та харчових добавок визначають за фактичною закладкою згідно з рецептурою.
  2. Кількість молочнокислих бактерій визначають згідно з ГОСТ 10444.11, кількість пліснявих грибів та дріжджів — згідно з ГОСТ 10444.12; бактерії групи кишкової палички — згідно з ГОСТ 9225.

11

і

І

ДСТУ 4503:2005

  1. Визначання патогенних мікроорганізмів, в тому числі бактерій роду ЗаІтопеІІа — згідн з ДСТУ ЮР 93А та методами, затвердженими Центральним органом виконавчої впади у сфері ох рони здоров'я України. Визначання Зіарпуіососсиз аигеиз — згідно з ГОСТ 30347 та ГОСТ 10444.;
  2. Вміст токсичних елементів визначають згідно з ГОСТ 30178 або за методами відповіді-до таблиці 4; готування проб — згідно з ГОСТ 26929. Визначання мікотоксинів — згідно з меті дичними вказівками № 4082 [12 ].
  3. Вміст пестицидів визначають згідно з ГОСТ 23452 та ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000 [5], анті біотиків — згідно з МВ № 3049 [13].

11.9Визначання гормональних препаратів проводять згідно з методичними рекомендаціям_ № 2944 [14] та методичними рекомендаціями № 3208 [15].

  1. Вміст радіонуклідів визначають відповідно до чинних методичних рекомендацій та мс тодик, затверджених у встановленому порядку.
  2. Допускають застосовувати інші стандартні методики, методи та засоби вимірюванню які за своїми метрологічними та технічними характеристиками задовольняють вимоги цього стан дарту, та мають відповідне метрологічне забезпечення відповідно до чинного законодавства У» раїни.

12ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

  1. Сиркові вироби приймають партіями. Правила приймання, визначання партії, об'єм вибірки та відбирання проб проводять згідно з ГОСТ 26809 і ДСТУ І80 707; готування зразків і роз ведень для мікробіологічних досліджень — згідно з ДСТУ ЮР 122С або згідно з ГОСТ 9225.
  2. Кожну партію сиркових виробів супроводжують документом, що підтверджує їхню якість та безпеку.
  3. Для визначання відповідності якості сиркових виробів вимогам цього стандарту підприємство-виробник проводить приймальне і періодичне контролювання.
  4. Приймальне контролювання проводять за органолептичними показниками, фізико хімічними показниками (крім масової частки сахарози, кухонної солі), масою нетто, якістю паку вання і маркування.
  5. Під час періодичного контролювання перевіряють наявність молочнокислих бактерії (для нетермізованих сиркових виробів), бактерій групи кишкових паличок, пліснявих грибів та дріжджів, — не рідше одного разу у 5 діб. Масову частку сахарози або кухонної солі — 1 раз на квартал.
  6. Аналізування щодо наявності патогенних мікроорганізмів, у тому числі бактерії роду ЗаІтопеІІа та Зіарпуіососсиз аигеиз, проводять відповідно до порядку державного санітарного нагляду санітарно-епідеміологічними станціями за методами, затвердженими Центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я України.
  7. Порядок і періодичність контролювання за показниками безпеки (вмістом токсичних елементів, мікотоксинів, антибіотиків, гормональних препаратів, пестицидів) здійснюють відповідно до МР 4.4.4.-108 [16].
  8. В разі отримування незадовільних результатів випробовувань хоча б за одним із органолептичних, фізико-хімічних показників за ним проводять повторне аналізування подвійної кількості об'єднаної проби продукції тієї самої партії.

Незадовільні результати після повторного випробовування розповсюджують на всю партію і партію бракують.

13ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

  1. Виробник гарантує відповідність якості сиркових виробів вимогам цього стандарту в разі дотримування умов транспортування та зберігання.
  2. Термін зберігання сиркових виробів повинен відповідати вимогам, зазначеним у 10.2. 12

і

ДСТУ 4503:2005

ДОДАТОКА (довідковий)

КОД ПРОДУКЦІЇ

Таблиця А.1 — Код ДКПП на сиркові вироби

Назва продукту

Код ДКПП

Сир сичужний та кисломолочний

15.51.40

Маса сиркова

15.51.40.305(306)

Сирки кисломолочні

15.51.40.307(308)

ДОДАТОК Б (довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. ДК 016-97 Державний класифікатор продукції і послуг, затв. Держстандартом України, Нак. № 822 від 30.12.1997 р.
  2. ДСП 4.4.4.011-98 Державні санітарні правила для молокопереробних підприємств, затверджені МОЗ України 11.09.98, № 4.4.4.011
  3. СанПиН 42-123-4089-86 Предельно допустимые концентрации тяжелых металлов и мы-шьяка в продовольственном сырье и пищевых продуктах (Гранично допустимі концентрації важких металів та миш'яку у продовольчій сировині та харчових продуктах), затв. МОЗ СРСР від 31.03.86
  4. МБТ и СН № 5061 от 01.08.89 г Медико-биологические требования и санитарные нормы качества продовольственного сырья и пищевых продуктов (Медико-біологічні вимоги та санітарні норми якості продовольчої сировини та харчових продуктів), затв. МОЗ СРСР від 01.08.89, № 5061
  5. ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001 Допустимі дози, концентрації, кількості та рівні вмісту пестицидів у сільськогосподарській сировині, харчових продуктах, повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді водоймищ, грунті, затв. МОЗ України 20.09.200І, № 137
  6. ДР-97 Допустимі рівні вмісту радіонуклідів С$137 і Зг90 у продуктах харчування та питній воді, затв. МОЗ України 25.06.97, № 255
  7. СНиП 2.04.05-91 Отопление, вентиляция и кондиционирование (Опалення, вентиляція та кондиціонування), затв. Державним комітетом СРСР по будівництву та інвестиціям від 28.11.91
  8. СанПиН 4630-88 Санитарные правила и нормы по охране поверхностных вод от загряз-нения (Санітарні правила і норми по охороні поверхневих вод від забруднення) затв. МОЗ СРСР від 04.07.1988, №4630
  9. ДСП 201-97 Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними і біологічними речовинами), затв. МОЗ України від 09.07.97, № 201

  1. СанПиН 42-128-4690-88 Санитарные правила содержания территорий населеннях мест (Санітарні правила утримання територій населених пунктів), затв. МОЗ СРСР від 05.08.1988 р., № 4690-88
  2. Р 50-056-96 Продукція фасована в пакованні. Загальні вимоги до кількості, затв. Держстандартом України 18.07.1996, № 300
  3. МУ № 4082-86 Методические указания по обнаружению, идентификации и определению афлатоксинов в продовольственном сырье и пищевых продуктах с помощью высокозффективной жидкостной хроматографии (Методичні вказівки по виявленню, ідентифікації та визначенню аф-лотоксинів у продовольчій сировині та харчових продуктах за допомогою високоефективної рідинної хроматографії), затв. МОЗ СРСР від 20.03.86
  4. МУ № 3049-84 Методические указания по определению остаточних количеств антиби-отиков в продуктах животноводства (Методичні вказівки щодо визначання залишкових кількостей антибіотиків у продуктах тваринництва), затв. МОЗ СРСР від 29.06.84, № 3049

13

ДСТУ 4503:2005

  1. МР № 2944-83 Методические рекомендации по определению химическим методої таточных количеств дизтилстильбзстрола в продуктах животноводства (Методичні рекомен щодо визначання хімічним методом залишкових кількостей диетилстильбестролу у прод} тваринництва), затв. МОЗ СРСР від 09.12.83, № 2944
  2. МР № 3208-85 Методические рекомендации по определению химическим методог таточных количеств зстрадиола-17 в продуктах животноводства (Методичні рекомендації і визначання хімічним методом залишкових кількостей естрадіолу-17 у продуктах тваринниц затверджені у встановленому порядку, затв. МОЗ СРСР від 17.01.85, № 320
  3. МР 4.4.4.-108-2004 Методичні рекомендації. Періодичність контролю продовольчої с вини та харчових продуктів за показниками безпеки, затв. МОЗ України від 02.07.2004, № 32