Ділянки трубопроводу, розміщені біля кільця, що нагрівається при термообробці, повинні покриватись ізоляцією для забезпечення плавної зміни температури по довжині.

10.45. Термічна обробка повинна проводитись таким чином, щоб були забезпечені рівномірне нагрівання металу виробів, їх вільне теплове розширення та відсутність пластичних деформацій. Режими нагрівання, витримки та охолодження при термообробці виробів з товщиною стінки 20 мм і більше при температурах вище 300 град.C повинні реєструватись самописними приладами.

Контроль. Загальні положення

10.46. Підприємство-виготовлювач, монтажне або ремонтне підприємство повинні застосовувати види та обсяги контролю згідно з вимогами цих Правил і НД. Контроль якості зварювання та зварних з’єднань включає:

1) перевірку у встановленому порядку атестації персоналу;

2) перевірку складально-зварювального, термічного та контрольного устаткування, апаратури, приладів та інструментів;

3) контроль якості основних матеріалів;

4) контроль якості зварювальних матеріалів і матеріалів для дефектоскопії;

5) операційний контроль технології зварювання;

6) неруйнівний контроль якості зварних з’єднань;

7) руйнівний контроль якості зварних з’єднань;

8) контроль виправлення дефектів.

10.47. Основними видами неруйнівного контролю металу та зварних з’єднань трубопроводів є:

1) візуальний і вимірювальний;

2) радіографічний;

3) ультразвуковий;

4) радіоскопічний;

5) капілярний або магнітопорошковий;

6) струмовихровий;

7) стилоскопіювання;

8) вимірювання твердості;

9) гідравлічне випробування.

Крім цього, можуть застосовуватись інші види контролю (наприклад, акустична емісія).

Вибір видів контролю встановлюється конструкторською організацією відповідно до вимог цих Правил, НД на виріб і зварювання та вказується в конструкторській документації.

10.48. При руйнівному контролі слід проводити випробування механічних властивостей, металографічні дослідження та випробування на стійкість проти міжкристалітної корозії.

10.49. Приймальний контроль виробу, складальних одиниць та зварних з’єднань виконується після закінчення всіх технологічних операцій, пов’язаних з нагріванням виробу вище 450 град.C, термічною обробкою, деформуванням і наклепуванням металу.

Послідовність контролю окремими методами повинна відповідати вимогам НД. Візуальний і вимірювальний контроль, а також стилоскопіювання повинні передувати контролю іншими методами.

10.50. Контроль якості основного металу, зварних з’єднань проводиться згідно з НД, погодженою з Держнаглядохоронпраці. Контроль матеріалів і зварних з’єднань трубопроводів мають право проводити організації, що отримали в установленому порядку дозвіл Держнаглядохоронпраці.

Фахівці з неруйнівного контролю повинні бути атестовані відповідно до Правил атестації фахівців неруйнівного контролю, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 06.05.97 N 118.

Атестація фахівців, які проводять стилоскопіювання, механічні випробування, вимірювання твердості, хімічні аналізи, металографічні дослідження проводяться згідно з вимогами галузевих і міжгалузевих НД.

10.51. У процесі виконання робіт персоналом підприємства — виконавця робіт (монтажної або ремонтної організації) повинен здійснюватись операційний контроль технологічних процесів підготовки та складання деталей для зварювання, зварювання і термічної обробки зварних з’єднань, виправлення дефектів зварних з’єднань.

При операційному контролі перевіряється дотримання виконавцями вимог цих Правил, НД і креслень. Обсяги операційного контролю при підготовці, складанні, зварюванні, термічній обробці та виправленні дефектів вказуються в НД.

10.52. Результати за кожним видом контролю та місця контролю (в тому числі та операційного) повинні фіксуватись у звітній документації (журналах, формулярах, протоколах, маршрутних паспортах та ін.).

10.53. Засоби контролю повинні проходити метрологічну перевірку відповідно до вимог НД Держстандарту України.

10.54. Кожна партія матеріалів для дефектоскопії (пенетранти, порошки, суспензії, радіографічна плівка, хімічні реактиви та ін.) до початку їх використання повинна бути піддана вхідному контролю.

10.55. Обсяг руйнівного та неруйнівного контролю, передбачений цими Правилами, може бути зменшений за погодженням з органом Держнаглядохоронпраці у випадку масового виготовлення трубопроводів і їх елементів, в тому числі при монтажі та ремонті виробів з однотипними зварними з’єднаннями при незмінному технологічному процесі, спеціалізації зварників на окремих видах і високій якості робіт, що підтверджено результатами контролю за період не менше 6 місяців.

10.56. Методи та обсяги контролю зварних з’єднань приварних деталей, що не працюють під внутрішнім тиском, встановлюються НД на виріб і зварювання.

10.57. Виріб визнається придатним, якщо при будь-якому виді контролю в ньому не будуть виявлені внутрішні та зовнішні дефекти, що не виходять за межі допустимих норм, встановлених цими Правилами (додаток 5) і НД на виріб і зварювання.

Візуальний і вимірювальний контроль. Допуски

10.58. Кожний виріб і його зварні з’єднання підлягають візуальному та вимірювальному контролю, що проводяться відповідно до вимог цих Правил, конструкторській документації, а також НД з метою виявлення зовнішніх дефектів, в тому числі:

1) відхилень від геометричних розмірів і взаємного розташування елементів;

2) поверхневих тріщин всіх видів і напрямів;

3) дефектів на поверхні основного металу і зварних з’єднань (вм’ятин, розшарувань, раковин, напливів, підрізів, пропалень, свищів, незаварених кратерів, непроварів, пор, включень тощо).

10.59. Перед візуальним контролем поверхні виробу та зварних з’єднань очищаються від забруднень і шлаку. При контролі зварних з’єднань зачищенню підлягають поверхня шва та прилеглі до нього ділянки основного металу шириною не менше 20 мм по обидві сторони шва, при електрошлаковому зварюванні — 100 мм.

10.60. Візуальний та вимірювальний контроль зварних з’єднань повинен проводитись з внутрішньої та зовнішньої сторін на всій довжині відповідно до НД.

У випадку недоступності для візуального та вимірювального контролю внутрішньої поверхні зварного з’єднання контроль проводиться тільки з зовнішньої сторони.

10.61. Поверхневі дефекти, виявлені при візуальному та вимірювальному контролі, повинні виправлятись до проведення контролю іншими неруйнівними методами.

10.62. Допуски на геометричні розміри готових виробів не повинні перевищувати вказаних в НД і кресленнях і не повинні бути більшими від встановлених цими Правилами.

Методика та кількість контрольних вимірів і розміщення ділянок, що перевіряються, встановлюється НД.

10.63. В циліндричних і конічних елементах, виготовлених із листів або поковок (штамповок), допускаються наступні відхилення: 1) по діаметру — не більше +- 1% номінального зовнішнього або внутрішнього діаметра;

2) по овальності поперечного перерізу — не більше 1%;

Овальність вираховується за формулою:

2 (Dmax - Dmin)

a = ----------------- х 100%,

Dmax + Dmin

де Dmax, Dmin - відповідно максимальний та мінімальний зовнішні

або внутрішні діаметри, що вимірюються в одному перерізі;

3) від прямолінійності твірної — не більше 0,3% всієї довжини циліндричної частини обичайки, а також на будь-якій ділянці довжиною 5 м;

4) стоншення в окремих місцях не повинні виводити товщину стінки за границі допустимого значення;

5) глибина вм’ятин та інші місцеві відхилення форми не повинні перевищувати значень, встановлених НД на виріб, а при відсутності НД — повинні обгрунтовуватись розрахунком на міцність.

10.64. Відхилення по діаметру та овальності поперечного перерізу елементів трубопроводів не повинні перевищувати значень, встановлених в НД на виріб.

10.65. Контроль товщини стінки гнутих ділянок труб повинен проводитись з допомогою ультразвукового товщиноміра або вимірюванням після розрізу, проведеного вибірково із партії гнутих ділянок з однаковими розмірами. Методика, порядок і обсяг контролю товщини стінки на гнутих ділянках труб встановлюється НД.

10.66. В стикових зварних з’єднаннях з однаковою номінальною товщиною стінки максимально допустиме зміщення (неспівпадання) кромок зварюваних елементів (деталей) з зовнішньої сторони шва не повинно перевищувати таких значень:

------------------------------------------------------------------

¦ Товщина стінки труби, S мм ¦ Зміщення крайок (кромок), мм ¦

¦-------------------------------+--------------------------------¦

¦До 3 ¦0,2S ¦

¦-------------------------------+--------------------------------¦

¦Вище 3 до 6 ¦0,1S + 0,3 ¦

¦-------------------------------+--------------------------------¦

¦Вище 6 до 10 ¦0,15S ¦

¦-------------------------------+--------------------------------¦

¦Вище 10 до 20 ¦0,05S + 1,0 ¦

¦-------------------------------+--------------------------------¦

¦Вище 20 ¦0,1S, але не більше 3 мм ¦

------------------------------------------------------------------

10.67. Зміщення (неспівпадання) кромок елементів (деталей) з внутрішньої сторони шва (зі сторони кореня шва) в стикових зварних з’єднаннях з одностороннім розчищанням кромок не повинно перевищувати норм, встановлених відповідними стандартами, НД і робочими кресленнями.

В стикових зварних з’єднаннях, виконаних електродуговим зварюванням з двох сторін, а також електрошлаковим зварюванням, вказане зміщення кромок не повинно бути перевищене ні з зовнішньої, ані з внутрішньої сторони шва.

10.68. Вимоги, вказані в пунктах 10.66 і 10.67, не є обов’язковими для зварних з’єднань елементів з різною фактичною товщиною стінок за умови забезпечення плавного переходу від одного перерізу до другого за рахунок похилого розміщення поверхні шва відповідно до вимог пункту 8.18 цих Правил.

При зміщенні кромок зварюваних елементів (деталей) у межах норм, вказаних в пунктах 10.66 і 10.67, поверхня шва повинна забезпечувати плавний перехід від однієї кромки до іншої.

Радіографічний та ультразвуковий контроль

10.69. Радіографічний та ультразвуковий контроль застосовуються для виявлення внутрішніх дефектів в основному металі та зварних з’єднаннях (тріщин, непроварів, пор, шлакових включень тощо).

Застосування того або іншого контролю або їх сполучення слід виконувати згідно з вимогами НД і пункту 10.47 цих Правил.

10.70. Радіографічний контроль якості зварних з’єднань проводиться згідно з вимогами ГОСТ 7512 і НД, а ультразвуковий — згідно з ГОСТ 14782 і НД.

10.71. Обов’язковому ультразвуковому контролю на трубопроводах (і їх елементах) із сталей перлитного та мартенситно-феритного класів підлягають:

1) всі стикові та кутові з повним проплавленням шва зварні з’єднання трубопроводів I і II категорій з товщиною стінки 15 мм і більше — по всій довжині з’єднання, за винятком зварних з’єднань литих деталей;

2) зварні з’єднання, ультразвуковий контроль яких передбачений НД на зварювання.

Всі зварні з’єднання труб контролюються ультразвуковою дефектоскопією з двох сторін від осі шва, а зварні з’єднання труб з литими та іншими фасонними деталями — з однієї сторони (зі сторони труби).

Ультразвуковому контролю підлягають тільки з’єднання з повним проплавленням (без конструктивного непровару).

10.72. Ультразвуковому контролю або радіографії на трубопроводах зі сталей перлітного та мартенситно-феритного класів підлягають:

1) всі поздовжні зварні з’єднання трубопроводів всіх категорій, їх деталей та елементів — по всій довжині з’єднання;

2) всі поперечні зварні з’єднання трубопроводів I категорії з зовнішнім діаметром 200 мм і більше з товщиною стінки менше 15 мм — по всій довжині з’єднань;

3) поперечні стикові зварні з’єднання трубопроводів I категорії з зовнішнім діаметром менше 200 мм з товщиною стінки менше 15 мм, а також трубопроводів II категорії з зовнішнім діаметром 200 мм і більше з товщиною стінки менше 15 мм — в обсязі не менше 20% (але не менше п’яти стиків) від загальної кількості однотипних стиків трубопроводів, виконаних кожним зварником (по всій довжині з’єднання);

4) поперечні стикові зварні з’єднання трубопроводів II категорії з зовнішнім діаметром менше 200 мм з товщиною стінки менше 15 мм — в обсязі не менше 10% (але не менше чотирьох) від загальної кількості однотипних стиків трубопроводу, виконаних кожним зварником (по всій довжині з’єднання);

5) поперечні стикові зварні з’єднання трубопроводів III категорії з зовнішнім діаметром не більше 465 мм в обсязі не менше 5% (але не менше трьох) від загальної кількості однотипних стиків трубопроводу, виконаних кожним зварником (по всій довжині з’єднання); для зварних з’єднань трубопроводів більшого діаметру обсяги контролю встановлюються технічними умовами на трубопровід і НД на зварювання;

6) поперечні стикові зварні з’єднання трубопроводів IV категорії з зовнішнім діаметром не більше 465 мм в обсязі не менше 3% (але не менше двох стиків) від загальної кількості однотипних стиків трубопроводу, виконаних кожним зварником (по всій довжині з’єднання); для зварних з’єднань трубопроводів більшого діаметру обсяги контролю встановлюються технічними умовами на трубопровід і НД на зварювання;

7) всі кутові зварні з’єднання деталей та елементів трубопроводів з внутрішнім діаметром приварюваних штуцерів (труб, патрубків) 100 мм і більше незалежно від товщини стінки — по всій довжині з’єднань, що перевіряються;

8) кутові зварні з’єднання елементів трубопроводів з внутрішнім діаметром приварюваних штуцерів (труб, патрубків) менше 100 мм, поперечні стикові зварні з’єднання литих елементів труб з литими деталями (див. пункт 10.70а), а також інші зварні з’єднання, не вказані в цьому пункті, — в обсязі, встановленому НД на зварювання.

Вибір виду контролю (ультразвукової дефектоскопії або радіографії) для перелічених в цьому пункті зварних з’єднань повинен проводитись виходячи з можливості забезпечення більш повного та точного виявлення недопустимих дефектів, з урахуванням особливостей фізичних властивостей металу, а також освоєння та досконалості методики контролю для даного виду зварних з’єднань на конкретних виробах.