7.5. Газонебезпечні роботи усіх груп, включаючи роботи в колодязях, лежаках, прохідних тунелях водопроводів газоочистки, резервуарах, топках печей і всередині апаратів, повинні виконуватися бригадою у складі не менше двох працівників під наглядом газорятувальника або представника ДГРД.

Профілактичні щозмінні огляди стану газового обладнання, що працює на нетоксичному газі, допускається проводити одним працівником відповідно до заводської інструкції, а на токсичному газі - під наглядом газорятувальника або представника ДГРД.

Ремонтні роботи в колекторах, колодязях, лежаках, прохідних тунелях водопроводів установки газоочистки, резервуарах, топках печей і всередині апаратів повинні виконуватися бригадою у складі не менше трьох працівників під наглядом газорятувальника.

7.6. Працівники, що виконують газонебезпечні роботи в колодязях, резервуарах, топках і апаратах, повинні одягати запобіжні пояси, споряджені лямками з кільцем для кріплення мотузок страхування відповідно до ГОСТ 12.4.089-90 "ССБТ. Строительство. Пояса предохранительные. Общие технические требования".

Пояс повинен використовуватися тільки з наплічними ремінцями і мотузками для страхування. Вільний кінець мотузки повинен бути надійно прикріплений.

7.7. Працівники, що виконують газонебезпечні роботи в колодязях, резервуарах та інших ємностях, повинні бути у взутті без сталевих підків, захисних носків і цвяхів або одягати на взуття галоші.

7.8. Працівники, що виконують газонебезпечну роботу з викидами газу, повинні бути одягнені в костюм із важкоспалимих матеріалів, що унеможливлюють накопичення статичної електрики.

7.9. Під час виконання газонебезпечної роботи в приміщеннях відповідно до норм повинен бути забезпечений повітрообмін природною або штучною вентиляцією.

Відключення (установка заглушок) ділянок газопроводів, газового та технологічного устаткування повинно проводитися поза приміщенням.

7.10. Під час роботи в тунелях, критих траншеях та інших подібних умовах, якщо візуальний зв'язок неможливо підтримувати, повинна бути організована звукова сигналізація по заздалегідь затвердженому коду (шахтофон, телефон, радіозв'язок). У цьому випадку працівники повинні брати з собою резервний газозахисний апарат.

8. Додаткові заходи безпеки під час роботи всередині ємностей

8.1. Ємності, що підлягають розкриттю, очищенню або ремонту, повинні бути звільнені від продуктів, відключені від діючого обладнання і систем трубопроводів за допомогою заглушок і, залежно від властивостей продуктів, що в них містяться, промиті, пропарені гострою парою, продуті інертним газом і чистим повітрям.

8.2. Нагріті ємності перед спуском в них працівників повинні бути охолоджені до температури не більше ніж 30° C. У виняткових випадках за необхідності проведення робіт при більшій температурі повинні бути розроблені додаткові заходи безпеки (безперервне продування свіжим повітрям, застосування термозахисних костюмів, часті перерви у роботі тощо).

8.3. За необхідності перебування в ємності трьох і більше працівників повинні бути розроблені та вжиті заходи безпеки, що передбачають збільшення числа спостерігачів (не менше одного спостерігача на одного працюючого в ємності), порядок виходу та евакуації працівників, порядок розміщення шлангів і забірних патрубків шлангових протигазів, сигнально-рятувальних мотузок, засобів зв'язку та сигналізації.

8.4. Під час проведення робіт в ємності спостерігач повинен перебувати біля люка (лазу) ємності у такому ж спорядженні, що і працюючі, маючи у себе газозахисний апарат у положенні "напоготові".

8.5. Усі роботи всередині колодязів, колекторів, тунелів, резервуарів та інших ємностей необхідно виконувати тільки із застосуванням засобів індивідуального захисту органів дихання відповідно до вимог Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 28.12.2007 N 331, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.04.2008 за N 285/14976 (НПАОП 0.00-1.04-07).

8.6. Драбини, що застосовуються працівниками для спуску і виконання роботи всередині ємності та підіймання з неї, мають відповідати вимогам ГОСТ 26887-86 "Площадки и лестницы для строительно-монтажных работ. Общие технические условия".

Робочі місця, міцність, стійкість і стан драбин повинні відповідати вимогам Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.03.2007 N 62, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.06.2007 за N 573/13840 (НПАОП 0.00-1.15-07).

8.7. Працівник під час спуску в ємність і під час виходу із неї не повинен тримати в руках ніяких речей. Усі необхідні для роботи інструменти та матеріали повинні подаватися в ємність способом, що виключає їх падіння і травмування працюючих.

8.8. Після закінчення роботи всередині ємності керівник робіт перед закриттям люків повинен особисто упевнитися, що в ємності не залишились працівники, інструмент, матеріали, сторонні речі.

8.9. Проведення робіт у колодязях, каналізаційних мережах, тунелях і подібних їм спорудах повинно бути узгоджено з керівниками цехів, технологічно пов'язаних з цими об'єктами, які повинні вжити заходів, що виключають викиди токсичних і вибухонебезпечних продуктів до місць проведення робіт.

8.10. На період проведення робіт відкриті люки колодязів повинні бути огороджені, а у нічний час - освітлені.

8.11. Вогневі роботи всередині ємностей повинні проводитися після ретельного їх пропарювання та вентиляції, при повністю відкритих люках (лазах) і після контролю наявності вибухонебезпечних і токсичних газів, пари в їх атмосфері, концентрація яких не повинна перевищувати граничнодопустимої концентрації.

 

Начальник управління організаціїдержавного нагляду в металургії,енергетиці, будівництві та котлонагляду

  В. Іванченко

ПОГОДЖЕНО: 

  

Директор Державної установиНаціональний науково-дослідний інститутпромислової безпеки та охорони праці 

  Ю. І. Шульга 

Президент Спілки орендарівта підприємців України 

 В. Хмільовський 

Голова Центрального комітету профспілки трудящих металургійної ігірничодобувної промисловості України 

  В. І. Казаченко 

Голова Державного комітетуУкраїни з питань технічного регулювання та споживчої політики 

  Л. В. Лосюк 

Директор виконавчої дирекціїФонду соціального страхування віднещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 

   С. Богданов 

Голова Державного комітетуядерного регулювання України 

 О. А. Миколайчук 

Заступник Міністра регіональногорозвитку та будівництва України 

 А. Ф. Ткачук 

Заступник Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 

   В. Третьяков 

Головний державний санітарний лікар України,Перший заступник Міністраохорони здоров'я України 

   О. М. Біловол 

Заступник Міністрапромислової політики України 

 С. Г. Грищенко 

В. о. президента Всеукраїнської асоціації роботодавців 

 В. Биковець 

В. о. президента Спілки підприємців малих, середніх іприватизованих підприємств України 

  В. Биковець 

Перший заступниккерівника СПО 

 Г. В. Осовий 

Заступник Голови Федераціїпрофесійних спілок України 

 С. Я. Українець 

 

Додаток 1до Правил охорони праці у газовому господарстві підприємств чорної металургії 

Матеріали для запірної арматури залежно від умов її експлуатації за тиском газу та температурою

Матеріал 

Тиск газу,МПа 

Температура,°C 

Сірий чавун 

до 0,6 

не нижче 35 

Ковкий чавун 

до 1,6 

те ж саме 

Вуглецева сталь 

до 1,6 

не нижче 40 

Легована сталь 

до 1,6 

нижче 40 

Бронза або латунь 

до 1,6 

не нижче 35 

 

Начальник управління організаціїдержавного нагляду в металургії,енергетиці, будівництві та котлонагляду 

  В. Іванченко 

 

Додаток 2до Правил охорони праці у газовому господарстві підприємств чорної металургії 

Мінімальна відстань у просвіті між газопроводами та іншими трубопроводами (включаючи ізоляцію) у разі їх спільного прокладання та перехрещування

Характеристика супутнього трубопроводу 

Мінімальна відстань, мм, від газопроводу при діаметрі   

до 500 мм включно 

більше ніж 500 мм 

      Газопроводи горючих газів:

 

 

діаметр до 500 мм включно 

300 

600 

діаметр більше ніж 500 мм 

600 

600 

      Киснепроводи: 

  

  

тиск 0,01 МПа, діаметр 500 мм і менше 

300 

600 

тиск до 0,01 МПа, діаметр більше ніж 500 мм 

600 

800 

тиск більше ніж 0,01 МПа до 1,6 МПа, діаметр 200 мм і менше 

600 

600 

тиск більше ніж 0,001 МПа до 1,6 МПа, діаметр більше ніж 200 мм 

800 

800 

тиск більше ніж 1,6 МПа до 4,0 МПа, діаметр 200 мм і менше 

1000 

1000 

      Інші трубопроводи: 

чотири зовнішні діаметри трубопроводів 

діаметр 50 мм і менше 

діаметр більше ніж 50 мм до 300 мм 

200 

200 

діаметр більше ніж 300 мм 

300 

500 

 

Начальник управління організаціїдержавного нагляду в металургії,енергетиці, будівництві та котлонагляду 

  В. Іванченко 

 

Додаток 3до Правил охорони праці у газовому господарстві підприємств чорної металургії 

Мінімальна відстань у просвіті між газопроводами та іншими трубопроводами (включаючи ізоляцію) у разі їх спільного прокладання та перехрещування

Характеристика супутнього трубопроводу 

Мінімальна відстань від цехових газопроводів, мм 

      Кисневі трубопроводи: 

  

при тиску до 1,6 МПа і діаметрі 50 мм та менше 

чотири зовнішні діаметри кисневого трубопроводу 

при тиску до 1,6 МПа і діаметрі більше ніж 50 мм до 250 мм включно 

250 

при тиску до 1,6 МПа і діаметрі більше ніж 250 мм 

300 

при тиску вище 1,6 МПа до 4,0 МПа незалежно від діаметра 

350 

      Інші трубопроводи, в тому числі газопроводи горючих газів: 

  

при діаметрі більше ніж 50 мм до 300 мм 

діаметр меншого трубопроводу, але не менше ніж 100 мм 

при діаметрі більше ніж 300 мм 

300 

 

Начальник управління організаціїдержавного нагляду в металургії,енергетиці, будівництві та котлонагляду 

  В. Іванченко 

 

Додаток 4до Правил охорони праці у газовому господарстві підприємств чорної металургії 

Марки сталі залежно від виду труб і їх зовнішнього діаметра в районах з розрахунковою зимовою температурою зовнішнього повітря мінус 40° C і вище

N з/п 

Стандарт або технічні умови на труби 

Марка сталі, стандарт або технічні умови на сталь 

Зовнішній діаметр труби,мм 

Електрозварювальні прямошовні труби 

ГОСТ 10704-91 

ВСт2сп2, ВСтЗсп2-6, ВСт4сп2ДСТУ 2651-94 

10 - 530 

сталь 0,8, сталь 10, сталь 15, сталь 20ГОСТ 1050-88ВСт2сп2, ВСтЗсп2-ВСт4сп2 ДСТУ 2651-94 

630 - 1220 

ГОСТ 10706-76*

ВСт2сп2, ВСтЗсп2-ВСт4сп2ГОСТ 370-93 

630 - 1220 

ГОСТ 20295-85 

ВСтЗсп2 (К 38) ДСТУ 2651-94сталь 10 (К 34), сталь 15 (К 38),сталь 20 (К 42) ГОСТ 1050-88 

159 - 219 

ТУ 14-3-943-80 

ВСт2сп ДСТУ 2651-94 сталь 10 (К 34)ГОСТ 1050-88 

219 - 530 

Електрозварювальні спіралешовні труби 

ГОСТ 20295-85 

ВСт3сп2 ДСТУ 2651-94сталь 10 (К 34), сталь 15 (К 38),сталь 20 (К 42) ГОСТ 1050-88 

159 - 273 

ТУ 14-3-943-80 

сталь 20 ГОСТ 1050-88 

530 - 820 

ГОСТ 8696-74*(група В) 

ВСт2сп, ВСтЗсп не менше 2-ї категоріїДСТУ 2651-94 

159 - 1220